PDA

View Full Version : acces īn port pe vreme rea

Roz Avel
26 Feb 2014, 04:26 PM
Zumaļa, Tara Bascilor, 25 februarie 2014. După opinia mea skipperul a fost depășit de evenimente, e inadmisibil sa lași o jumătate din echipaj lălăind pe punte, mai ales la prora, īn condițiile astea. Pe de alta parte, īn final, cu multa bafta și cu un pic de meserie la capitolul manevre, s-a descurcat fără prea multe bube... Toată stima pentru echipa de pe barca cu motor a portului, care īn condițiile de hula din ziua aia i-a recuperat cu succes pe idioții din baltă.
clic pe imagine pentru filmul aventurii
http://www.voilesetvoiliers.com/ressources/images/645_0/bfeb5016f68e0618f5bdc763ad30c2cc.jpg (http://www.voilesetvoiliers.com/ca-vous-est-arrive/cote-basque-espagnole-entree-de-port-catastrophe-zumaia/)
Īn revista Voiles&Voiliers, deja īn 2009, o diaporama (http://www.voilesetvoiliers.com/popup/une-entree-de-port-mouvementee-en-10-images-incroyables/) prezenta o intrare scabroasa īn portul de la Zumaļa, īn partea spaniola a Tarii Bascilor, cunoscut pentru accesul dificil.

Comentarii?

sirrocco
26 Feb 2014, 04:52 PM
Pentru momentul rasturnarii puteti da la minutul 2:30 si urmariti mai departe.

gvincentiu
26 Feb 2014, 06:37 PM
Se jucau si ei, ce sa faca: rondoul ala, de dinainte de intrare nu avea niciun rost. Doar pentru senzatie.
Al doilea lucru:cand ai valuri de pupa stai cu ochii pe ele. La RAID-ul de anul trecut, am ajuns cu val de pupa pe Popina. Vreau sa zic ca stateam cu fata catre pupa, cu mana pe eche si cu ochii pe valuri, sa nu ma intoarca cei Trei Frati. Doar ocazional, dupa ce treceau Fratii priveam spre prova, sa vad unde acostez. Asa, nu am luat nicio picatura de apa la bord. Si era prima data cand mergeam cu vele pe Razelm.

simba_the_sailor
26 Feb 2014, 10:42 PM
Ce nume avea barcutza? Hopa-Maher? :) Totusi, au prins bine, au facut baitza pe timp de zi. Daca era noapte era putin mai antipatica. Tipu' din prova stie cu adevarat cum sa se tina cu mana de o barca... Aia din apa...barabule :D

Roz Avel
27 Feb 2014, 12:43 PM
Roundul dinaintea intrarii nu-i inutil, cu conditia sa profiti de ocazie ca sa-i convoci īn cockpit (eventual īn careu, ca n-ai nevoie īn momentele alea sa te īncurci īntre sapte perechi de cizme) pe tembelii aia care stateau la etrava facānd pe Leo Di Caprio... "I'm the King of the Woooorld... pleosc". E mai usor sa-ti pregătești baloanele, parāmele, sa dai niste indicatii precise la fiecare membru al echipajului pentru acostarea īntr-un port asa de "strāmt" ca Zumaia. Īn cazul lor, evident, roundul ala n-a folosit la nimic. Faptul ca un deferlant l-a surprins se mai īntāmpla, e greu de controlat o barca de 8-9 tone cāt cāntărește un Bavaria 38 cu tot cu echipaj, provizii etc "la secunda", dar e clar ca din 7 indivizi la bord, unuia i-ar fi trebuit trasata sarcina sa anunțe deferlantii (era vorba de o hula destul de "īntinsă", de tip atlantic, nu de valuri scurte si seci ca īn marile mai strāmte, cum e Marea Mānecii sau Mediterana, deci aveau timp īntre un val si altul sa dea un tur de timona). Pānă la urma, după ce s-a descotorosit de aia, tipul s-a descurcat bine (a īntors rapid vasul cu etrava spre val, după ce a trecut de dig, a manevrat un pic ca sa evite șicana și sa intre īn port... īn plus, n-a stricat nimic grav la bord, a scăpat cu catargul īntreg și cu coca ne-spartă). Principalul lucru pe care i-l reproșez e iresponsabilitatea si lipsa de control fată de echipaj (īn caz de accident grav, īn capul lui se sparg toate oalele... dacă simți ca nu poți sa-l controlezi pe un individ, nu-l accepți la bord și gata. Nu-i īntotdeauna simplu, mai ales cānd e o rubedenie sau un prieten care pe uscat e un tip formidabil, dar e vorba de securitatea tuturor).

Florio
27 Feb 2014, 04:22 PM
īn plus, n-a stricat nimic grav la bord, a scăpat cu catargul īntreg și cu coca ne-spartă).

Intr-adevar cand am vazut tendinta de a savira, ma asteptam ca barca sa se ridice cu catargul frant. Simteam o strangere de inima involuntara, ca om sunt si ma doare sufletul sa vad o barca mutilata.

simba_the_sailor
28 Feb 2014, 05:29 PM
Bavaria 38 este barcutza cu vele clasa A. Dematajul, de regula se produce atunci cand are loc o schimbare brusca de vant puternic si care il surprinde pe skipper schimband velele.

Aici a fost vorba doar o mica hula si un val care le-a facut putzin dus celor ramasi la bord, tipu' din prova si skipperul. Daca era noapte, situatia era mai complicata si nu cred ca skipperul mai facea rondoul acela catre dig.

Una peste alta, toata lumea a vut de castigat din peripetzia asta, inclusiv managerul de marketing de la Bavaria Yachts :)

Pilgrim
2 Mar 2014, 07:50 PM
Bavaria 38 este barcutza cu vele clasa A... Bavaria Yachts :)

Cum se face ca aceasta marca de barcuta este protagonista unor numeroase situatii hilare pe mare si in marine , sa fie datorita numarului mare de exemplare existente sau...:)
Apreciez denumirea "barcuta cu vele" si nu velier.

Roz Avel
2 Mar 2014, 10:13 PM
Cum se face ca aceasta marca de barcuta este protagonista unor numeroase situatii hilare pe mare si in marine , sa fie datorita numarului mare de exemplare existente sau...:)
Sunt convins ca statistic ai dreptate - īn Europa cel puțin, sunt foarte multe, destule echipează și firme de charter, deci tot statistic ai tot felul de echipaje nu neapărat rodate, care se īntālnesc pentru o săptămānă și nu-s obișnuite sa navigheze īmpreuna, de unde uneori tot felul de "situații hilare", cum spui. Nu vreau sa vorbesc de rău prin asta īntreaga comunitate de obișnuiți ai bărcilor de īnchiriat, sunt oameni de tot felul și de toate calitățile, buni, rai, navigatori, consumatori, dar e clar ca unii dintre ei au o atitudine vis-ą-vis de velierul pe care navighează puțin iresponsabila. Pe de alta parte, 38ft nu-i chiar bărcuță, noi am trecut de la 30 la 44, dar puțin īnainte sa-l preluam pe Roz Avel am navigat un weekend cu un Sun Odyssey 37, e deja respectabil. Nu vreau sa trec "off-topic", opinia mea despre Bavaria nu-i grozava, dar dezvolt cu alta ocazie pe un subiect consacrat - dar seria desenata de Bruce Farr īncepānd cu 2009 mi se pare mai interesanta, carenele sunt mai puțin greoaie decāt cele Judel-Vrolik dinainte, modelul asta din poza de exemplu īl cunosc (click pe poza va duce pe situl lui Bruce Farr), l-am vizitat și am navigat īn paralel cu cel al unor prieteni, e un pas īnainte clar. Si oricum, pe orice barca, cāt de buna ar fi, poți sa pui un echipaj neantrenat și ajungi rapid la o catastrofa.
http://www.ventsdemer.fr/mediastore/26/56443_2_FR_600_x.jpg (http://www.farrdesign.com/675.htm)

simba_the_sailor
3 Mar 2014, 04:32 AM

La prima parte a intrebarii a raspuns maestrul Roz Avel.

O ambarcatiune cu vele, intr-o situatie ca asta, descurcandu-se rapid si asa de onorabil, eu cred ca merita sa fie dezmierdata. Eram tentat sa-i spun velier daca momentul de auto-redresare nu se producea sau daca se producea cu intarziere. E o chestiune de sentiment pe care poti sa-l ai numai din experienta proprie :D