Sfat achizitionare dinghy - Laser 2000???

Va cer sfatul cu privire la achizitia unui Laser 2000 de catre un incepator caruia nu-i displace sa se ude dar spera sa se poata bucura de agilitatea unei asemenea jucarii; marturisesc ca imaginile acelea cu marinarii aia spanzurati in trapez la rasul apei sunt ispititoare, chiar daca figurile alea sunt pentru premianti. Prima intrebare e daca e o alegere inteleapta, dar m-ar ajuta si alte raspunsuri gen: unde as putea sa o gasesc? …
Aici http://www.marine-moerth.com/Laser0.pdf asa e descrisa
Length 4.44m / Beam 1.85m / Hull Weight 100kg / Mainsail Area 8.75m2 / Jib Area 3.03m2 / Gennaker Area 9.86m2
Here is a sailboat born for club racing with a dynamic yet forgiving hull shape, an easily controlled combi-tec mainsail and rig that is ideal for less experienced sailors for whom the
Laser 2000 has years of built-in progression included.
The deep cockpit provides a real sit-in feel... and inspires confidence
The Laser 2000 provides lots of leg room and a deep cockpit, which is reassuring for newcomers. So many of the other new designs give a sit on ride. Exciting yes, but for family sailing it can be all too precarious. The Laser 2000 makes you feel secure.
The dynamic hull is powerful yet provides great stability... and a dry ride
The moment you step aboard you will be reassured by the stability... Turn the power on and you will appreciate the dynamics. Laser 2000 is both easily driven and quick.
Going fast means lots of spray. But on the Laser 2000 (unlike lots of other modern designs) it’s deflected away from the crew.

https://www.youtube.com/watch?v=Z1t8JU-Xmjs&feature=youtube_gdata_player
https://www.youtube.com/watch?v=m7UHDuuH3bM&feature=youtube_gdata_player

Adica e prezentata ca o dinghy buna la toate - racing / family cruising / training; imi dau seama ca nu exista o asemenea barca dar, totusi, o fi un sambure de adevar.
http://www.abclubhk.com/download/Laser2k_RM.pdf

The Laser 2000 has unique versatility and a high confidence factor as a perfect family boat thanks to a real 'sit in' feel. Newcomers and youngsters can be taught easily and can have different power for different days using the reefing mainsail and furling jib. The Laser 2000's handling and performance will impress the racing enthusiast and the rig's versatility allows you to take it easy for a relaxing family day out. Although heavier than purebred racing dinghies, the Laser 2000’s versatility makes it a popular boat, and second-hand values remain strong. Which Boat to Sail? | gdsc.org


Aici se comenteaza aprins si apparent in cunostinta de cauza Laser 2000 (L2k) versus modele competitoare “Multi-purpose dinghy: RS Vision, Laser 2000 or ???” Multi-purpose dinghy: RS Vision, Laser 2000 or ??? - Yachts and Yachting Online Forum - Page 1
Cel care lansase topicul si solicita tot felul de detalii, dezvaluie si alegerea facuta si experienta …
“Hi,
Thought I should follow-up for the benefit of anyone else reading this and facing a similar decision to me.
I bought a Laser 2000 and have been happily sailing it (at Burghfield) for the last year-and-a-half. It does everything I need, covering the range from "family cruising" to single-handed racing. In particular, I find it a great boat for improving my sailing skills - it's forgiving of errors and responds well when I (eventually) figure out what I should be doing.”

De anul trecut LaserPerformance (LaserPerformance | United Kingdom ) a incetat productia L2k (expirarea licentei) si a fost preluata de concurenta LDC Sailing care produce seria RS (2000 - LDC Sailing ) ... totul explicat aici … news/Laser 2000: March 2013 Newsletter | Carsington Sailing Club
“No more Laser 2000...?
You may have recently heard that Laser 2000 is no longer to be manufactured by LaserPerformance. They had the licence to produce Laser 2000s for many years but that has been terminated by Phil Morrison, the Laser 2000 designer and copyright owner.
However, it’s not the end of the world yet since a company called LDC Sailing has been granted the rights to manufacture the new Laser 2000 boats.
This is a good news for all of us as it emphasises that there is still a strong growing market for the Laser 2000 dinghies and LDC Sailing has a good reputation as a boat builder.”

Sun Sea and Boats » Buying a sailing boat: Dinghies, Too much choice
“This is one of the best boats to learn double handed sailing skills in. Incredibly stable and very easy to learn advanced skills such as rudderless sailing in this boat is a perfect boat to teach the RYA advanced modules in. Unlike the RS Feva the Laser 2000 has room for two adults to comfortably sail it. The only drawback of this boat as a learner boat is that as a fibreglass boat it is comparatively fragile.”

Cineva ar putea sa considere ca … am scris cam prea mult sau chiar ca arata a … reclama mascata dar va asigur ca nu vreau sa vand un Laser 2000 ci dimpotriva, incerc sa gasesc pareri / impresii pertinente si poate cineva chiar are o asemenea barca si mi-o poate arata si mie.
Va multumesc.
 
Va cer sfatul cu privire la achizitia unui Laser 2000 de catre un incepator caruia nu-i displace sa se ude dar spera sa se poata bucura de agilitatea unei asemenea jucarii; marturisesc ca imaginile acelea cu marinarii aia spanzurati in trapez la rasul apei sunt ispititoare, chiar daca figurile alea sunt pentru premianti. Prima intrebare e daca e o alegere inteleapta, dar m-ar ajuta si alte raspunsuri gen: unde as putea sa o gasesc? …
Aici http://www.marine-moerth.com/Laser0.pdf asa e descrisa
Length 4.44m / Beam 1.85m / Hull Weight 100kg / Mainsail Area 8.75m2 / Jib Area 3.03m2 / Gennaker Area 9.86m2
Here is a sailboat born for club racing with a dynamic yet forgiving hull shape, an easily controlled combi-tec mainsail and rig that is ideal for less experienced sailors for whom the
Laser 2000 has years of built-in progression included.
The deep cockpit provides a real sit-in feel... and inspires confidence
The Laser 2000 provides lots of leg room and a deep cockpit, which is reassuring for newcomers. So many of the other new designs give a sit on ride. Exciting yes, but for family sailing it can be all too precarious. The Laser 2000 makes you feel secure.
The dynamic hull is powerful yet provides great stability... and a dry ride
The moment you step aboard you will be reassured by the stability... Turn the power on and you will appreciate the dynamics. Laser 2000 is both easily driven and quick.
Going fast means lots of spray. But on the Laser 2000 (unlike lots of other modern designs) it’s deflected away from the crew.

https://www.youtube.com/watch?v=Z1t8JU-Xmjs&feature=youtube_gdata_player
https://www.youtube.com/watch?v=m7UHDuuH3bM&feature=youtube_gdata_player

Adica e prezentata ca o dinghy buna la toate - racing / family cruising / training; imi dau seama ca nu exista o asemenea barca dar, totusi, o fi un sambure de adevar.
http://www.abclubhk.com/download/Laser2k_RM.pdf

The Laser 2000 has unique versatility and a high confidence factor as a perfect family boat thanks to a real 'sit in' feel. Newcomers and youngsters can be taught easily and can have different power for different days using the reefing mainsail and furling jib. The Laser 2000's handling and performance will impress the racing enthusiast and the rig's versatility allows you to take it easy for a relaxing family day out. Although heavier than purebred racing dinghies, the Laser 2000’s versatility makes it a popular boat, and second-hand values remain strong. Which Boat to Sail? | gdsc.org


Aici se comenteaza aprins si apparent in cunostinta de cauza Laser 2000 (L2k) versus modele competitoare “Multi-purpose dinghy: RS Vision, Laser 2000 or ???” Multi-purpose dinghy: RS Vision, Laser 2000 or ??? - Yachts and Yachting Online Forum - Page 1
Cel care lansase topicul si solicita tot felul de detalii, dezvaluie si alegerea facuta si experienta …
“Hi,
Thought I should follow-up for the benefit of anyone else reading this and facing a similar decision to me.
I bought a Laser 2000 and have been happily sailing it (at Burghfield) for the last year-and-a-half. It does everything I need, covering the range from "family cruising" to single-handed racing. In particular, I find it a great boat for improving my sailing skills - it's forgiving of errors and responds well when I (eventually) figure out what I should be doing.”

De anul trecut LaserPerformance (LaserPerformance | United Kingdom ) a incetat productia L2k (expirarea licentei) si a fost preluata de concurenta LDC Sailing care produce seria RS (2000 - LDC Sailing ) ... totul explicat aici … news/Laser 2000: March 2013 Newsletter | Carsington Sailing Club
“No more Laser 2000...?
You may have recently heard that Laser 2000 is no longer to be manufactured by LaserPerformance. They had the licence to produce Laser 2000s for many years but that has been terminated by Phil Morrison, the Laser 2000 designer and copyright owner.
However, it’s not the end of the world yet since a company called LDC Sailing has been granted the rights to manufacture the new Laser 2000 boats.
This is a good news for all of us as it emphasises that there is still a strong growing market for the Laser 2000 dinghies and LDC Sailing has a good reputation as a boat builder.”

Sun Sea and Boats » Buying a sailing boat: Dinghies, Too much choice
“This is one of the best boats to learn double handed sailing skills in. Incredibly stable and very easy to learn advanced skills such as rudderless sailing in this boat is a perfect boat to teach the RYA advanced modules in. Unlike the RS Feva the Laser 2000 has room for two adults to comfortably sail it. The only drawback of this boat as a learner boat is that as a fibreglass boat it is comparatively fragile.”

Cineva ar putea sa considere ca … am scris cam prea mult sau chiar ca arata a … reclama mascata dar va asigur ca nu vreau sa vand un Laser 2000 ci dimpotriva, incerc sa gasesc pareri / impresii pertinente si poate cineva chiar are o asemenea barca si mi-o poate arata si mie.
Va multumesc.

Salut Mihai, ma bucur sa vad ca ai un suflet suficient de zburdalnic sa mergi in directia sportiva a sailing-ului :) .
Este ca sa spun asa, o dubla bucurie : in primul rand apare un pasionat de sailing, in al doilea rand, il trage inima sa sara direct in trapez :) .
Asa cum te mai sfatuisem, inainte de achizitie e bine sa incepi cu definirea prioritatilor proprii. Asa cum ti-ai lua o masina sau cum ti-ai gandi o casa. Odata gandite aceste prioritati, te putem fiecare sfatui cum credem ca iti va fi mai bine.
Intai de toate, Laser e o marca de competitie si are mai multe clase. Aceasta aleasa de tine, e o barca desigur rapida, nelestata, cu velatura supradimensionata (lucru care ii da viteza dar si instabilitate) . Micuta dar dotata cu foarte multe manevre mobile, menite reglajelor fine ale intinderii, curburii si rasucirii velaturii, asa cum e necesar in competitii.
Pe mine m-ar bucura enorm o asemenea barcuta, dar nebunia mea nu se aplica tuturor.
Mai avem prieteni care au optat pentru clase sportive. Il avem pe Pelican cu al lui 470 (l-a schimbat intre timp pe o barca de croaziera), pe Alex470 cu o barca similara ( ai aici un topic despre barcile astea si o iesire-test pe care am facut-o pe Herastrau ) .
Din zona Laser avem experienta lui Ionut care si-a cumparat anul trecut un Laser SB3 , tot o barca de competitie, dar cu derivor lestat, ceva mai spatioasa, stabila si rapida ca o viespe ! (filmul asta evidentiaza barca si nu viteza, e facut cand nu batea vantul. Gasesti filme asemanatoare cand SB3 planeaza pe valuri) .
Dar acestea sunt tendinte si discutii. Cert e ca indiferent de parerile expuse de unii si altii, Laser2000 nu poate fi decat o barca pentru experiente sportive si adrenalina. Adica "racing" si "training". Family cruising in nici un caz.
Ca sa te edifici, discuta cu Alex, cu Pelicanul, era sa spun "cu mine" dar asta deja o facem acum :) si in general cu oricine s-a urcat pe o barca dintr-o clasa asemanatoare. Vino la Herastrau unde dl. Naum antreneaza sportivi la clasa Laser, sa vezi si sa pui mana. E cea mai buna experienta inainte de a cumpara din entuziasm.
Primul pas si cel mai important, l-ai facut deja: te-ai imbolnavit de aceasta pasiune :)
Al doilea pas iarasi e facut: ai inceput discutiile cu cei injectati de acelasi viciu frumos.
Acum ramane sa dai directia. Descrie ce doresti de la aceasta barca. unde vrei sa o folosesti, pe ce ape, cu cine, ce iesiri poti face (de o zi, de weekend, etc..)
 
Ultima editare:
Mie imi plac reclamele, ai ales cand nu spun ceea ce intampini in utilizarea produsului. Dincolo de entuziasm, fiindca si eu as dori o asemenea barca, apar urmatoarele probleme:
- greutatea corpului este de 60kg (pentru Laserele mai mici). Este grea de manevrat pentru doua persoane, pana o vezi pe apa. Sa pui 60 kg pe masina? Nici vorba, mai ales ca are 1,4 metri latime. Restul de greement trebuie sa-i gasesti loc in masina. Varianta ce nu rupe spatele ar fi peridoc, dar deja discutam de alta categorie... E vorba de alta gen de investitie. Sau daca ai bani, si timp si resurse fizice, chiar ma bucur pentru tine, si m-ar tenta sa ne intalnim si sa o strunim nitel pe zvapăiată, mai ales daca intra in categoria Laserelor mai grele (100-186 kg)
- armarea/dezarmarea iti ia timp (in jur de 30-40 minute). Sa o lasi armata pe apa, nepazita e un risc.
- e o barca uda. Adica vei avea nevoie de costum de neopren, crema solara, manusi, palarie chiar si vara la temperaturi de peste 30 de grade.
- confort nu are, nici macar minim: un gât de apă de vrei să iei (caci al naibii, tocmai pe apa ti se face o seteeeee), ghici unde e sticla cu apa? Si vrei sa faci cruising cu ea? Poate iesiri de cateva ore, cu un camelbag cu apa in spate, mai ales daca esti singur in barca.
- fac pariu ca va avea nevoie de un motor de 2CP, caci vant predominant la noi, nu prea exista.
Parerea mea, de practician...
 
Ultima editare:
Am dat 470-ul si am luat ceva mai comod, dar citeodata parca imi pare rau! :) Mi se face dor de putina zbenguiala si adrenalina!

Eu am cumparat barca de aici: laser in Segelboote| eBay M-a costat mai mult drumul pina in Germania si inapoi, decit barca. Povestea, in threadul indicat de Florio! :)

Dupa parerea mea, barcile astea sportive nu sint in nici un caz "de croaziera", desi unii chiar au incercat asa ceva. Vezi posturile lui alex470.

In schimb, dracul nu e chiar asa negru cum spune vincentiu mai sus. Sint barci sportive, "ude" si nervoase, este adevarat. Daca prinzi un vint mai naravas, mai mult de 2 - 3 ore nu poti sta pe apa, e foarte solicitanta din punct de vedere fizic. Dar nu am avut niciodata nevoie de motor pentru a ne intoarce la mal exact in punctul de unde plecasem. Sint barci foarte manevrabile si, daca ai vint si loc de facut volte, nu pun nici un fel de probleme.
 
subscriu la cele spuse mai sus.
posturile pe care le am cu barca in delta sunt sugestive.
pentru cruising mai mult de 60 kg incarcatura nu poti sa iei si orice greutate influenteaza comportamentul barcii.

din piata de second hand poate wayfarer sa fie mai stabila ( piata din uk are multe variante)
eu am luat 420 din motive de cost si greutate. am vrut o barca pe care sa o pot lansa de pe plaja singur.
apoi am aflat ca e foarte greu de controlat daca esti singur.

se pote tertarola randa si pus un roller foc si barca devine mai prietenoasa. dar ramane instabila, mereu cere atentie.

nu cunosc cum se comporta laser 2000, dar este posibil ca in aprilie sa scot 420-ul pe herastrau si poti veni sa vezi cum e.
pot sa iti explic si toate modificarile pe care le am facut pentru cruising, inclisiv adaptarea pentru motor de 2cp.

salutari barcaholicilor!
 
Multumiri intarziate pentru raspunsuri. Am fost surprins de promptitudinea acestora, chiar mi-a trecut prin cap ca sezonul rece (si ca atare … “uscat”) trebuie sa fie foarte greu pentru voi si pana ajung ghioceii sa mijeasca voi deja ati dezvoltat un soi de iritabilitate; asa ca doar putin sa va zgandare omul si reactionati imediat. Foarte frumos!! Cum spuneam, apreciez si va multumesc tardiiiiv caci personalitatea mea principala m-a facut captiv o perioada.
Dar sa revin la intrebarea mea: vreau o barca de la care nu astept altceva decat placerea “imblanzirii vantului”, nu un mijloc de transport in sine; daca as fi fost putin mai tanar si as fi avut un spate mai sanatos probabil ca as fi incercat windsurf. Si ca orice jucarie pentru adulti trebuie dimensionata astfel incat intretinerea jucariei sa nu iti solicite mai multe resurse decat placerea pe care ti-o ofera. De aceea m-am gandit la Laser 2000; bineinteles ca or mai fi si alte zeci de barci… dar cred ca asta e clasa care ma intereseaza - un fel de windsurf mai mare: cea mai ieftina, mai usor de transportat / parcat / depozitat barca dar care e totusi sufficient de mare cat sa-ti incapa fundul in ea; spre deosebire de cele mai mici Lasere, 420, 470 care chiar arata ca o placa de surf ceva mai mare si cu o mica gaura in care sa-ti intre varfurile picioarelor iar “restul tau” atarna in afara ei. Asta e si nelamurirea mea - daca nu cumva mi-ar trebui dimensiunea imediat urmatoare - cum ar fi … Laser Stratos sau SB3 (sau similare) dar deja vorbim de alte dimensiuni, preturi… Am vazut video cu SB3 - foarte frumos dar mi s-a parut cam mare, echipaj de … 4 oameni. Da, as vrea sa vad SB3-ul lui Ionut daca as stii … unde il gasesc pe Ionut si daca e dispus sa mi-l arate.
Ma gandesc sa ma “dau” cu barca pe ape interioare - lacuri si cel mai frumos mi se pare Razim; am citit undeva ca Siutghiol e foarte potrivit si folosit pentru asa ceva dar eu nu am fost niciodata pe acolo. O vara perfecta pentru mine asa ar arata: sa fug la mare ori de cate ori pot, probabil ca weekenduri, cu alte cuvinte mai multe zile si in loc sa stau pe plaja pe prosopelul frumos aranjat sub umbrella, sa ma “dau” cu barca toata ziua sau cat m-or tine puterile; cat stau acolo as putea tine barca in apa iar la sfarsitul unei asemenea minivacante as putea sa o scot din apa si sa o “demontez” partial ?? asta depinde desigur de locul unde o tin; de cate ori m-am dus la Gura Portitei m-am uitat pe unde as putea sa o lansez la apa si unde as putea sa o parchez; nu am toate raspunsurile dar nici nu stiu pe nimeni pe acolo (am citit undeva pe forum ca s-au furat catarge….). Trebuie totusi sa existe o solutie…
Daca dobandesc experienta poate as putea sa o scot si pe mare. Barca sigur poate, de mine nu sunt sigur.
Unde tin apa? Laser 2000 are doua compartimente de depozitare undeva catre prora, probabil foarte mici. Dar la inceput probabil ca nu mi se va face sete la cata apa o sa beau la fiecare capsize.
Transport? Ma gandesc la ceva de genul asta https://www.youtube.com/watch?v=8piWnjeCZ8U&list=PL9C84465A47A64118
…ceea ce pare simplu; in niciun caz nu as cocota barca pe masina. Nu cunosc detalii cu privire la inregistrare / inmatriculare si sper sa nu fiu nevoit sa-mi adaug o categorie la permisul meu categorie B (Florio zicea ceva de categoria E??? e vreo limita de gabarit??).
Am nevoie de orice sfat sau si mai bine mi-ar fi util si ceva … practic. Alex, ti-as fi recunoscator daca mi-ai arata barca ta. Pelicanule (e ok adresarea??) de ce ai renuntat la 470? Ti-a displacut sau ti-ai dorit altceva? Dl. Naum? Unde e si cum il pot aborda?
Anul asta m-am bagat intr-o echipa de regatta, o sa vad cum va fi, abia astept dar nu cred ca asta e chemarea mea; urmaresc sa acumulez experienta si tot jucariile alea mici ma atrag.
Cand o fi sa am barca bineinteles ca o sa va cer sprijinul sa-mi aratati … ce sa fac cu ea.
Multumesc pentru pareri.
 
Inca un vot pentru un Wayfarer/CL/Mistral. O barca exceptionala. Eu am avut varianta cu cabina, si as fi preferat varianta deschisa. Barca poate intra in planaj (glisare) si se misca exceptional

Singurul motiv pentru care as putea prefer un laser ar fi racing-ul, daca ar exista o clasa


CL16:
CL 16 - Wikipedia, the free encyclopedia
 
Am vindut 470 -ul doar pentru ca n-am primit aprobare de la "forurile superioare" sa am doua barci. :) Singurul defect al 470 -ului este ca nu e bun pentru calatorii lungi, decit la remorca masinii. :)
Pentru practica de vele pe Siutghiol iti recomand clubul Pinguin, au iole de inchiriat, nu stiu daca mai exista asa ceva in tara.
 
Apa este din belsug!
Vezi atașament 16809


Sent from my iPhone using Tapatalk

Intr-adevar, pare ca s-a umplut. Saptamana trecuta inca era destul de mic nivelul. Din pacate vremea nu va fi asa favorabila zilele acestea, insa eu particip la orice lansare la apa se anunta :) . La cata apa e sub noi, nu ma sperie cateva picaturi si deasupra noastra.

P.S.
Observ din poze ca lucrezi intr-un birou din inaltele orori de sticla, ale Pietei Presei Libere .
(Remarca malitioasa e doar la adresa arhitectilor fara har) ;)
 
Aaaaaaaa…. Ne putem intoarce la nazuintele unui biet aspirant?? :confused:
Merci Alex pentru ca nu ti-ai uitat sau luat inapoi propunerea.
Daca cineva lanseaza … ceva la apa ma cheama si pe mine, va rooog.
Eu am luat deja contact cu apa, weekendul trecut am fost la Limanu unde echipa de regatta in care m-am inscris a montat barca - Beneteau first 21.7 si am si iesit de doua ori la apa. Am descoperit un loc frumos - Limanu - bine facut dar si cei care ii trec pragul sunt simpatici si prietenosi; seara se face bilantul zilei cu un pahar in mana iar discutiile se refera in general la sailing; cu alte cuvinte la Limanu tema principal este sailingul.
Bobocii echipajului, printre care si eu, aflati la primul sezon de regate, au fost atenti la cei mai experimentati. Asa am aflat multe lucruri mai mult sau mai putin explicabile. Odata intors acasa am incercat sa verific aceste notiuni citind prin carti, net, etc; multe au ramas fara explicatie. Cred ca avem cu totii muuulte de invatat iar sistemul de diseminare a know-how-ului este eminamente empiric, din gura in gura. Compenseaza entuziasmul si ambitia coechipierilor mei.
Chiar asa, exista pe aici vreun topic unde as putea posta intrebari despre teoria sailingului ?? Citesc tot felul de lucruri si marturisesc ca nu sunt simple: weather / lee helm, sail twist, boom jack / vang, etc.
Sa trag de scote mai stiu si eu dar cand e sa reglez chestiile alea care culiseaza (“pisici”?? de unde vin denumirile astea???), atat pentru foc cat si pentru randa (traveler), atunci se complica lucrurile.
 

Atașamente

  • Limanu.jpg
    Limanu.jpg
    67.5 KB · Vizualizări: 48
Cu ocazia asta poti sa ne spui si noua (daca nu e secret), care este 'pretul' pentru intrarea intr-un astfel de echipaj ?
 
da, asa e ; trebuie sa platesti ca sa intri in echipaj, doar nu credeati ca sunt deja remunerat pentru vasta expertiza ...
barcile alea trebuie sa produca bani...
merci Alex; daca sambata ma duc la antrenamente la Limanu atunci cu parere de rau voi fi nevoit sa lipsesc, daca lansarea va fi intradevar sambata; daca nu voi ajunge la lansare atunci as fi bucuros sa vad barca oricand; merci
 
Crezusem ca se renuntase la metoda asta dezgustatoare de "evaziune fiscala" (nu ca zic ca ar face cineva asa ceva, e un eufemism). Dar e si asta o forma de charter, daca ai multe iesiri pe sezon presupun ca merita.
Daca sezonul asta constati ca iti place la regata (sau stii cumva deja) atunci eu iti recomand altceva decat sa iti cumperi un Laser 2000, mai ales ca tot nu planuiesti sa urci barca pe masina. Acest altceva este un i550. Singura problema e ca nu se gasesc gata facute si trebuie sa faci una (sau sa gasesti pe cineva sa ti-o faca). Nu-i greu de construit, nici scumpa, velatura o sa fie probabil mai scumpa decat corpul. Placajul poate sa fie de mesteacan deoarece initial barca a fost conceputa pentru meranti (tot o sa iasa putin mai grea dar nu conteaza). Poate fi construita in mai multe variante de la cockpit mic cu cabina lunga (adica ai un soi de cort in care poti sa dormi daca nu esti calaustrofob :rolleyes: ) si e oficial cruiser-racer (sau mai degraba racer-cruiser) pana la varianta cockpit larg fara cabina (tot ramane spatiu de pus destule lucruri sub puntea prova si pentru cruising poti monta cortul in cockpit, eu as prefera varianta asta). Barca are 350 kg, poate fi dusa si pe o remorca normala (adica nu-i neaparat nevoie de peridoc special) si velatura e nelimitata, adica cat te tine pe tine. Daca aduni inca 2 prieteni depinde numai de voi (si de velele pe care le aveti) cate regate castigati. Se pot chiar adapta velaturi complete de la alte barci (second hand). Daca nu te intinzi cu velele (adica ai destule tertarole) merge si singur pe ea, dar pentru concurs 3 oameni e norma.

i550sportboat pagina oficiala cu variante. Planurile pdf sunt momentan 100 USD. Constructia consta din 19 foi de placaj (17 de 6mm, 2 de 12) si 26 litri de epoxi plus ceva zeci de metrii de lemn, vopsea si alte trebuincioase. Nu ma intind sa spun si in bani cat ar costa corpul, astea sunt calcule personale.
Bloguri si ajutor pe net cu nemiluita:
i550 - hull 270 markstieber.blogspot.com pipedream.esquak.com i550peregrine.blogspot.com Untitled Document iceboxi550.blogspot.com mistnotmissed.blogspot.com i550-hull270.blogspot.com bensboogers.blogspot.com slowpokei550.blogspot.com i550knotracing.blogspot.com/ i550-381.blogspot.com alchemyi550.blogspot.com poozletrap.blogspot.com Portland i550 | Five guys in Portland building five i550 sailboats

Asa ai avea o barca mai versatila, cu care poti merge si la regate, poti sa scoti familia la baie, etc.
 

Back
Sus