Cocalari pe apa = tragedie

Poate ati auzit de accidentul din apropiere de Sulina, unde au murit 2 copii de 14 si 17 ani, din cauza unui martalog beat si cu chef de teribilisme. Am vorbit cu un prieten din Sulina si cica e o minune ca n-a fost mai grav, toata lumea e socata acolo. Aici e un articol de pe realitatea.net, dar treaba cica e mai serioasa decat scriu ei, baiatul transportat la Constanta e in stare critica.
 
Da ,e naspa rau cand iti incredintezi viata unui nenorocit de alcoolist.Parerea mea personala e ca in Delta nu trebuie sa dea voie la barci de mare viteza. Pacat de tinerii aia.Toti smecherii au pe mana scule ce nu merita si nu stiu sa le foloseasca.:(
 
Noutati.

Concluzia e ca daca omori doi oameni cand esti mort de beat "nu se pune problema arestarii", problema arestarii se pune numai daca te apuci si-i bati pe hotii ce ti-au furat masina!
Iar "de vină este ghinionul dar şi nepăsarea celor care lasă bărcile aiurea."
 
Daca barcagiul este "unul din cei mai buni pescari din Sulina", ar fi trebuit sa stie cum se naviga noaptea pe canale, dar pe majoritatea ii doare la basca. Cine a mai auzit in ultima vreme claxoane de intalnire la coturile de pe canalele lipsite de vizibilitate? Asta vara era sa fim facuti terci de niste dobitoci pe canalul de acces spre Erenciuc.
 
m-am lovit si yo de cocalari vara trecuta cand cu un ranjet larg au trecut pe langa noi(eram cu o barcuta de 4 metri) in viteza uitandu-se sa vada daca luam apa de la valurile ridicate de salupa lor cacacioasa!si nu a fost un caz singular! ce sa zic , naspa tare , poti fugi in delta dar nu poti sa te ascunzi!
 
primarul constantzei

Ce mazarica nu a trecut cu salupa peste o gagica....si tot aia s-a intamplat :))) Cel putzin asa erau zvonurile :)
 
Aici nu e vorba de cocalari, ci de ignoranta si inconstienta care au rapus un tanar pe o simpla balta ca Snagovul. In ziarul tiparit e un articol mai detaliat, unde se spune ca de fapt barca a fost remorcata, si tanarul a cazut in apa, dupa care conducatorul salupei care-i remorca l-a lasat sa se inece, scuzandu-se ca "nu stiu sa inot, si am copii acasa" :mad:.
 
Alti cocalari pe apa...

... am vazut si eu duminica cand ma intorceam in Bucuresti din Vama Veche pe drumul prin Negru Voda care imi place pentru ca e rustic si putin circulat.
Pe Dunare, langa Rasova, se aflau o barca cu vasle si o barca cu motor care cicula evident cu mare viteza. Celor din barca cu motor li s-a parut o gluma buna sa vina direct spre barca cu vasle si in ultimul moment sa o evite trecand cat se poate de aproape de ea; cum probabil nu li s-a parut destul, au facut un ocol larg si au repetat gestul.
Poate se cunosteau intre ei si era o gluma gustata de ambele parti (desi nu parea), dar mie, care priveam de pe mal, mi s-a parut o dovada de inconstienta ce s-ar fi putut termina rau - din fericire nu a fost mai mult, dar specimenele respective poseda inca barca si din pacate se pare ca sunt multi la fel ca ei.
Se pare ca marlania atotputernica pe la noi creaza mai multe pericole pe Dunare decat natura; mi se pare foarte trist
 
La tot pasul....

...gasesti teribilism de dragul ...teribilismului.

Sambata am scos barca pe Snagov, fiindca nu e inmatriculata inca si nu ma pot aventura fara acte, anapoda.
O splendoare ! Paduri/liziere pe maluri, apa linistita, vanticel domol, linistea punctata doar de strigatul pasarilor , clipocitul apei in spatele carmei si cate o rafala razleata pleznind in focul genovez . Bateriile mele de om modern in stres modern, se incarcau incet-incet, si eram numai zambet.

Evident, cum minunile nu dureaza mult, au aparut motoristii . Nuuu, nu cei care naviga firesc, normal, ci unii cu barca de viteza, topaind pe valuri, cu icnete ! Facand opturi, viraje stranse, valuri peste valuri...
O barca lunga, cu o herghelie urlandu-i la spate, doi flacai pitifelnici inauntru si o parasuta tatoasa pe chiar botul barcii, fluturand in viteza , scuturata de saltul nervos al bolidului. Atitudinea duduii era a la Madame Recamier, lungita intr-un cot (probabil amortit deja) , agatata bine cu cealalta mana , coafura-vartej in vant, si probabil dezlipindu-si musculitele de pe zambetul fortat .
Nu glumesc, nu exagerez :) . Au facut cateva tururi in ghiolul unde susuram noi in vant, dar tanti nu-si schimba pozitia crispata, si nici zambetul fixat cu superglue pe figura zbicita-n vant. :cool: Parea legata-n corzi, ostatic de buna voie. Ierea cool? Ierea ! ;)

Atat despre teribilisti. Despre cei ce risca accidentul, degeaba.

Dupa ce au plecat cu motoarele gemand, mi-a revenit zambetul, si am decis intelept ca am facut o alegere buna: velier. :)
 
Multa valva pentru nimic?

Care stiti mai multe detalii?
Nu as vrea sa ma pronunt in necunostiinta de cauza, dar intrebarea este fireasca:
- Nu se poarta vasle la bord???

- Sau altfel pusa problema:
Extinctor, vasle, si colac/vesta de salvare nu fac parte din dotarea standard???

Presupunand vant moderat-spre-mediu si curenti medii (este vorba de plaja Costinesti in articol) 3 adulti, vaslind la un ritm rezonabil pot aduce la mal o salupa de 1,2-1,5 to lejer, chiar daca nu s-au antrenat cu Lotul Olimpic de Canotaj.

Dar e vara si ducem lipsa de stiri cutremuratoare, deci trece si asta :iupi:
 
Cred ca stiti ca pana de curand salupele care treceau din Jurilovca la Portita nu aveau nici un mijloc de salvare, la fel ca atatea alte taraboantze de prin Delta. Asa e si la Costinesti, nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca ii prinde o vilejie de vara in drum spre epava.
 
In articol se precizeaza ca erau 6 turisti si 2 echipaj. Ceea ce ma duce cu gandul ca ambarcatiunea "Black Sea" la care se refera articolul e una din cele 2 taraboante metalice care fac curse cu turistii de pe plaja. Un fel de slepuri cu o tenda improvizata si motorul probabil de la un raposat U650. In afara de un singur colac sterpelit acum multi ani de pe vreo nava nu pareau sa aiba alta dotare. Pun pariu ca si Politia de Frontiera au chemat-o prin GSM, ca de VHF....
 
Din ciclul "nu plecati in Delta fara sa aveti toporul si drujba pregatite b-)", inca o marlanie a cocalarilor localnici de data asta, soldata cu rasturnarea unei barci si altoirea turistilor: http://www.adevarul.ro/articole/turisti-atacati-in-delta-dunarii.html . Asta imi aduce aminte de vremurile cand pescuiam la Dunare si aveam tot timpul topoarele cu noi, din cauza scandalurilor din zona Groapa Catarg, stapanita pe atunci de clanul Spataru.
 
Din ciclul atat de faimos: ospitalitatea romanesca!
Tot cu unii din Caraorman am avut si eu probleme anul trecut!
 

Back
Sus