Quicksilver 470 sport pentru inceput?

Am gasit sa imi cumpar un Quicksilver 470 sport din 2000 cu motor mercury de 50 hp, cu patru locuri. Barca arata destul de bine.
Eu nu am mai avut pana acu nici o barca si m-ar interesa sa imi achizitionez pentru delta si pentru mare cat mai aproape de tarm. Vrea 5000 Euro pe ea si nu stiu ce sa zic. Nu prea ma pricep. Nu stie cate ore are de functionare ca a fost adusa din germania mai demult. Ce intrebari ar trebui sa mai pun si daca se merita banii astia.
Multumesc.
 
Bine ai venit, si te rog sa ma scuzi daca te deranjeaza ceea ce am sa scriu aici. Ce intentionezi sa faci cu barca? Pescuit? Liniute? Plimbari de placere? Daca te uiti pe forum, aici predomina oamenii pasionati de serenitatea navigatiei cu vele, si e greu sa ti se dea o parere vizavi de o salupa motorizata. Fara a face vreo aluzie, majoritatea suntem agasati la maxim de noii cocalari de pe apa, omologii porcilor cu BMW-uri si SUV-uri care terorizeaza traficul rutier. Nu mai departe de ieri s-a intamplat tragedia de pe canalul Madgearu, cu 2 copii morti din cauza unui cretin care conducea orbeste o salupa cu motor de 40 de cai. Aici se vede ce se intampla cand asemenea scule periculoase cad pe mana unora care habar n-au la ce riscuri se expun.

Departe de mine gandul de a face cuiva teorie vizavi de navigatie. Barca de care spui e buna in urmatoarele cazuri:
1. esti pescar pasionat si ai putin timp disponibil, prin urmare poti ajunge repede la locurile de pescuit.
2. ai o afacere in Delta, care iti solicita prezenta rapida in zona respectiva.
3. iti place sa impresionezi vreo amanta feroce cu ultima ta jucarie ;).
Daca esti un barcaholic adevarat, vei alege totusi ceva mai putin poluant si zgomotos. In prezent majoritatea posesorilor de asemenea salupe motorizate sunt ori cocalarii reconvertiti, ori hotii de prin Delta, si oricum la mare nu prea ai ce face cu barca asta. Plus ca dupa accidentul de ieri sunt sigur ca ARBDD-ul o sa monitorizeze mult mai strict viteza de circulatie in interiorul Deltei, fiindca nu e primul accident de tipul asta. Daca mai adaugam ca pana de curand se lua examenul de certificat de catre orice analfabet care dadea spaga, nu-i de mirare ca se intampla asemenea chestii.

Gandeste-te daca pentru tine se justifica practic barca asta, sau daca e doar o toana de a te simti smecher pe balta. E intr-adevar placuta senzatia de viteza pe apa, dar fereasca Domnu' sa dai intr-o buturuga care pluteste sub suprafata apei, sa vezi cum zbori atunci. Riscurile sunt mari, mai ales ca putina lume cunoaste pericolele pe care le ascunde Dunarea si Delta. De verificat, e bine sa mergi la un meserias care sa-ti spuna in ce stare e motorul, si sa fii atent la acte si la numarul de identificare al barcii, du-te la ANR si intreaba exact ce acte trebuie sa aiba barca, fiindca s-a umplut de troace sh care n-au actele in regula si nu pot fi inmatriculate. La bani nu pot sa-ti spun daca se merita, fiindca n-am vazut-o ca sa stiu despre ce-i vorba. Depinde de tipul si uzura motorului, starea barcii, acte, etc. Totusi, pentru un incepator, eu zic sa incepi cu ceva mai mic si mai usor manevrabil, si in timp iti vei da seama ce-ti doresti de la o barca. Succes :).
 
Vali, trebuie sa acceptam ca nu toti poti fi pasionati de vele :rolleyes: Intotdeauna vor fi si cei pasionati de barci cu motor, mai rapide sau mai putin rapide.

Tot ce putem face, si aici rolul tau si al celorlalti cu experienta este foarte important, este sa le explicam cum se manevreaza o astfel de barca in conditii de siguranta si fara a-i deranja pe ceilalti (valuri, zgomot, etc).

Odata pe apa, poate vor descoperi si alte placeri, de exemplu linistea velelor :D
 
Tocmai de aia cred ca o salupa de 50 de cai nu e buna pentru un incepator. Tu te-ai dat din prima cu motoare de viteza? Eu vad cum se inmultesc accidentele de barci de viteza in ultima vreme, la fel ca necoptii care devin carne de tun pe sosele, calarind motoare prea nervoase pentru experienta lor. Cocalarul roman cand se urca in barca de viteza isi inchipuie ca schimba volanul conservei lui cu cel al barcii, ignorand tot ceea ce inseamna restul traficului naval, pericolele de navigatie, fiindca pentru multi apa inseamna libertatea absoluta, fara garda, alcool-test, etc.

Sunt si oameni foarte cumsecade, conducatori de salupe, insa grosul il formeaza cocalarii, proxeneti, broscari, patroni ghiogari de buticuri. Pentru specia asta, barca e un aparat de facut beshini, care te ajuta sa schimbi un cotetz cu altu', nexam dragoste de apa etc. Eu ma gandesc cu groaza ca pot pati oricand sa intre unu' in mine cu viteza maxima, cum s-a intamplat pe canalul Madgearu duminica. Pentru colegul dol_1st cred ca e mai bine sa inceapa sa cunoasca Delta cu o Laguna cu motor de 15 cai, si abia apoi sa treaca la ceva mai mare.
 
vali, nu-ti fa griji. motorul ala de 50 de cai daca pui 4 persoane si bagaje in barca, n-o duce cu mai mult de 15 noduri. in al doilea rand, incearca sa nu faci greseala de a categorisi acest forum ca fiind unul exclusiv de vele, sau de a afirma ca nu exista nimic mai bun si mai frumos decat velele, iar restul suntem niste cocalari.

back to the subject. pretul e bun, cu conditia sa aiba si peridocul inclus in banii astia. nu e o barca prea puternica pentru un incepator, pentru ca e destul de grea pentru motorul pe care il are (in jur de 450 de kilograme). Cu mai mult de doua persone si bagaje nu mai e atat de sprintena.
 
vali, nu-ti fa griji. motorul ala de 50 de cai daca pui 4 persoane si bagaje in barca, n-o duce cu mai mult de 15 noduri. in al doilea rand, incearca sa nu faci greseala de a categorisi acest forum ca fiind unul exclusiv de vele, sau de a afirma ca nu exista nimic mai bun si mai frumos decat velele, iar restul suntem niste cocalari.

Scuze daca m-am facut inteles gresit, dar am spus ca majoritari sunt velistii, nu ca e un forum exclusiv de vele. Si eu m-am dat la greu cu barci cu motor, insa multi dintre cei care intra acum in zona asta nu dau 2 bani pe respectul pentru ceilalti barcagii, sau pe propria siguranta. Stii ce spun, ca si tu te dai prin Delta.

Daca motorul e in 4 timpi, se merita, daca e in 2 timpi, mai bine nu. Oricum, eu cred ca tot pe ceva mai mic ar trebui sa fie deprinsa manevrarea, mai ales ca inertia la viraje in viteza a Quicksilver, pe canalele inguste, poate pune in dificultate pe cineva nedeprins cu barcile cu motor.
 
cred ca totul depinde de educatie si bun simt...sunt multi care se aseamana caracterizarii tale,dar nu cred ca trebuie sa generalizezi.nici macar sa-i desconsideri pe "motoristi".eu imi doresc foarte mult sa "ma dau"cu un velier,dar n-am avut ocazia deocamdata.momentan am o barca quckslilver 580 pilothouse pe care o folosesc in delta pentru pescuit.eu sunt multumit de ea,nu cred ca 470 e mare,iar motorul de 50 de cai,cum deja ai aflat nu este foarte puternic.barca e inmatriculata?in general cred ca e o barca buna pt. inceput fiind usor de manevrat.
 
Greu ne intelegem :). Nu desconsider pe nimeni, baieti, barcile cu motor sunt o necesitate peste tot, dar de aici pana la a-ti bate joc de toata lumea de pe balta, cum fac atatia, e cale lunga. Pe un braconier il inteleg cand "o arde" cu viteza maxima, e pielea si painea lui in joc, dar pe porcii care fac liniute pe apa, punand in pericol pe toata lumea, n-am sa-i inteleg si n-am sa-i tolerez vreodata. Asta vara eram sa fim facuti bucati pe canalul Erenciuc, si de atunci imi vine sa intind o sfoara sa-i dau jos din barca pe nemernici din-astia.
 
Ultima editare:
Buna barcaholicilor.

Am vazut ca ultimul mesaj pe acest thread este vechi dar eram curios daca cu barca asta de 450kg si cu motorul de 50CP se poate face wakeboard sau ski nautic.

Si eu caut de ceva vreme o barca si am vazut inclusiv si varianta asta de mai sus.

Vali, inainte sa spui ceva, vreau s-o folosesc impreuna cu sotia in vacante, sa putem si dormi in ea, sa putem si pescui, sa putem face si ski sau wakeboard si sa putem s-o folosim si pe mare!

Ce parere aveti?

Multumesc frumos,

Tudor
 
Salut.@Vali,momentan nu sunt in tara dar cand voi veni,undeva pe 2-3 august,trebuie sa ne intalnim si te invit la o plimbare cu barca mea,un LARSON cu motorul de 135cp si sa-mi zici si mie ce e 'cocalar' in mersul cu o astfel de barca. Trebuie sa te fac sa-ti schimbi putin parerea. Merg la limita glisarii,imi place apa,marea,dunarea,mirosul ei,aerul ce se poate respira la mal,il respect pe cel cu undita si pe cel cu caiacul. De ce trebuie sa fiu cocalar? Doar pentru simplu motiv ca imi plac motoarele? Culmea mai am si BMW:).Acum revenind la topic,cred ca Quick-ul e cam scump,asta tinand cont de criza,iar ca parere personala eu zic ca e mai buna una mai mare si stabila. Am vazut cazuri in care au facut capac si barcagii mai experimentati. O barca mai mica e mai instabila si pana va invata,amicul interesat de barca,cum e treaba cu asezatul persoanelor,e mai bine sa il ajute si barca.
 
este o barca buna pentru inceput (delta, lacuri, pescuit, canale), dar .. pentru wakeboard trebuie inteles ca motorul este prea mic, este foarte importanta greutatea persoanei care este trasa, ridicatul din apa este mai greu, si nu in ultimul rand cate persoane sunt si in barca. pe mare sunt sceptic, in principiu daca barca nu este pneumatica lungimea minima recomandata este 5.5 - 6m ca sa calaresti valurile pe mare, eu n-as iesi fara un motor de 100-135hp. nu uita ca Marea Neagra este capricioasa, incearca sa iesi intr-o zi senina prin bara sulina cam 1-2 mile in larg si o sa simti cum "fierbe apa". eu as opta pentru un bowrider (deschisa si in prova) cu un motor mai puternic, pentru agrement. o barca cu cabina de dimensiunea asta nu ofera nici un comfort. vara daca ai 40 grade afara, inauntru coci paine. dar repet asta este parerea mea, sper ca si ceilalti pasionati o sa te ajute sa iei decizia corecta in prima achizitie.
 
Salutare, am (re)intrat pe aici fiindca am vazut ca unele postari ale mele mai vechi (inca) mai fac "valuri". Daca am deranjat pe cineva imi cer scuze, nu asta a fost intentia, mai ales ca stim bine ca web-ul de obicei e populat de oameni cititi. Reactia mea de la vremea respectiva (poate cam vehementa) a fost determinata de cateva ocazii serioase de accident pe apa, evitate "la mustata", si cauzate de niste iresponsabili care n-au avut vreodata treaba cu apa sau barcile, dar birjareau gogeamitea salupele.
Chiar daca in ultima vreme lumea barcagiilor s-a mai cizelat, masa critica (inca) e formata de indivizii rudimentari, care confunda apele cu soselele patriei, si salupele cu bmw-urile :p. De curiozitate, uitati-va odata la o brigada de oameni care dau examen ANR pentru conducator ambarcatiune, si vedeti cam care e procentul de oameni civilizati versus cocalari ;).
Toata lumea care a crescut pe ape sau care-si castiga traiul pe apa are aceeasi reactie vehementa vizavi de noul val de barcagii de viteza, si nu prea au timp ei sa discearna cine e bun sau rau. Pe vremuri, cand bateam muntii cu motorul, nu odata mi-am luat bolovani pe spinare din partea ciobanilor sau localnicilor, pentru ei fiind "evil" precum ceilalti motociclisti. Ramane ca in timp barcagiii de viteza sa arate daca au aceeasi consideratie pentru ceilati participanti la traficul naval.

Iar despre barcile in discutie pe acest topic, sunt multe de discutat, incepand de la seaworthiness si pana la amenajari si ergonomie. Ideea e ca senzatia subiectiva a utilizatorului e cea care conteaza cel mai mult in decizia finala, si se dobandeste doar in urma unui drive-test cu barca dorita. Exista o lista intreaga de calitati si parametri specifici unei asemenea barci, incepand cu formele barcii, bordul liber, unghiul fundului (deadrise), tipul si numarul redanelor, asieta si distributia greutatilor pe lungimea barcii, sisteme constructive, esantionaj si valorile presiunilor pe fundul barcii, regimuri de mars si consum economic, clasa de navigatie, raport calitate/pret, amenajari, ergonomie si confort etc etc.
Problema e ca o abordare comparativa a ofertelor de pe aceasta nisa era bine sa fie facuta de cineva specializat, cu date tehnice concrete despre fiecare dintre parametrii mentionati. In tarile dezvoltate, adevarata greutate o are cuvantul unui "marine surveyor" sau "naval architect", si mai putin a userilor de pe diverse forumuri.
Cat despre mine, chiar daca nu sunt atras de barcile de viteza ca si utilizator, totusi prin natura profesiei dpdv tehnic ele reprezinta o provocare si un domeniu care evolueaza continuu, drept pentru care de-a lungul timpului am asimilat foarte mult (inclusiv) despre aceasta nisa. Sincer, mi-ar fi placut sa continui discutia dpdv constructiv, mai ales ca ma simt dator fata de userii care eventual au fost deranjati de ce am scris acum 2 ani. Din pacate insa, de suficienta vreme nu mai am nici o placere si nici un interes sa aduc continut pe forumul Barcaholic, si cine are destula vechime pe aici stie bine si motivele.
 

Back
Sus