Gonflabila 2.9m cu cort

Am o gonflabila mica, 2,9 m si pentru astfel de barcutze am vazut la fratii nostri rusi ca exista un fel de cort, construt special pentru barca. Acele corturi sunt cam inalte, eu l-as face mai mic ca inaltime....
M-am gandit ca as putea face si eu un "coviltir" ca la carute, sa nu ude valurile sau ploaia ceea ce am in barca . In plus, ar fi si o aparatoare de vant. Forma semirotunda nu ar opune rezistenta prea mare curentului si vantului.
Am prelata, am betele de cort elastice si, cum am gandit io, ar iesi un cortsemirotund, pe 4 vergele elastice, prinse transversal cu teu-ri din teava pe o funie ce trece prin suportii laterali ai barcii.
Am gasit chiar si o folie din plastic transparent, pentru 2-3 pseudo-geamuri la cort.
Ma intreb, a mai facut cineva asa ceva, pentru a-mi da cateva sfaturi?
 

Atașamente

  • cort barca.jpg
    cort barca.jpg
    4.1 KB · Vizualizări: 139
Salut,

Ceva in genul asta am eu in proiect/lucru in momentul de fata. Doar ca pentru o gonflabila de 3.8 metri.

Pe mine ma intereseaza sa acopere doar intre prova si prima bancheta, ca sa nu sara stropi in barca daca intru mai tare intr-un val, de exemplu, si pentru putina umbra. Iar arcul de cerc din bete de cort nu vertical, ci inclinat cam cu 30grade spre prova, ca sa nu ma jeneze daca vreau sa dau la rame. Deasemenea, am calculat lungimea batului de cort in asa fel incat daca stau la pupa, la motor, sa vad fara probleme pe deasupra "cortului".

O sa fac niste desene si daca imi ies decente, le postez aici...
 
Barca mea fiind mica, dau bancile jos si le inlocuiesc cu scaune joase, sub nivelul bancilor originale, doua scaune de o persoana. inca n-am calculat sa vad daca stand pe un balon , langa oglinda, as avea vedere libera pe desupra copertinei.
Primul arc de cerc din bete, cel din prova, va fi inclinat, tot botul avand o forma aerodinamica (cat se poate). Urmatoarele bete vor sta vertical, iar la pupa prelata se va prinde de oglinda. Toate lateralele se vor plia/strange cu arici pe acoperis, astfel incat numai fata si acoperisul vor ramane intinse, sau, dupa pofta, doar botul barcii ramane acoperit.
Nu stiu cum voi vasli, de obicei folosesc un motor de 5 cai. Daca e nevoie, voi incerca sa fac modificari pentru a putea vasli, dar asta-i pentru mai tarziu.
Cam asa gandesc eu.
Saptamana viitore ma apuc de lucru, in week-end aduc barca acasa.
M-ar interesa ideile tale, asezate pe hartie...
De 1 Mai vreau sa ma plimb pe canalele din delta si incerc sa termin prelata pana atunci. Mai merge o barca, dar proprietarul asteapta sa vada ce fac eu, apoi poate-si va face si el.
 
Şi pe mine mă bate gândul. Vreau să am un parbriz, apoi două beţe de fibră de sticlă, de cort, prinse în diagonală. Prelata să iau o foaie de bivuac si sa îi fac 2 bretele în faţă şi în spate să o fixez bine în caz de vânt.

Ce nu ştiu cum ţin eficient la distanţă ţânţarii. Să folosesc un arici pe toată lungimea marginii sau sunt şi alte variante?
 
Foarte intreresant subiectul

Dati o cautare pe Google dupa "inflatable boat tent" si apoi dati un click pe "images"

@ghrt - Velcro si plasa este un NU NU. Cand ai agatat Velcro (partea cu carlige) in plasa, e apoape sigur ca tragi fire.

Cred ca varianta ideala ar fi ancore pt plasa pe petece lipite pe barca din 20-30 cm pe perimetrul exterior al barcii, ca sa ancorezi sandramaua. Iar pentru plasa poti folosi coarda elastica de jur imprejur. Adica plasa are un canal cusut iar pe acolo trece coarda elastica. Intre punctele de ancorare coarda elastica ajuta plasa sa stea in contact cu barca. Daca daca ai un tantar Arnold care are vana in el sa ridice coarda si sa intre pe sub plasa, il dovedesti dupa aceea ;). Tantarii de delta sunt d-aia care sar la bataie, "acum ori niciodata", ceea ce ii face usor de prins.
 
Solutiile de cort pentru barca sunt multe si depind in principal de forma si materialul barcii.

Pentru gonflabilele de pvc se preteaza sistemul de lipire, adica suportii betelor se lipesc de baloane iar marginile cortului se ataseaza cu velcro industrial sau fermoare. Pentru asta se ia o fasie de PVC lata de cativa cm, se coase velcro sau fermoar pe ea dupa care se lipeste fasia pe balon. Este si Velcro autoadeziv pentru prelate de PVC care ar putea fi lipit direct pe balon (este si varianta pentru sudare). La fel si la fermoare. Materiale la Polytex. Daca vreti cort gonflabil se poate face si ala fara probleme. Luati o camera de bicicleta, taiati si vulcanizati capetele si bagati intr-un canal cusut in prelata. Daca nu gasiti suporti pentru bete care se pot lipi nitutiti sau insurubati suportul pe un petec mare de PVC si il lipiti de barca.

Pentru MTW-ul lui ghrt solutiile sunt asemanatoare. Te duci la magazinul de instalatii si cumperi: teava cupru si cot 90 grade corespunzator. In stringherul de punte pe exterior dai o gaura in care fixezi cu epoxy o bucata de tija filetata M6. Un capat al tevii se aplatizeaza si se gaureste. Acest capat se fixeaza de barca cu ajutorul unei piulite fluture. La celalalt capat fixezi cu epoxy cotul de 90 (sau cositoresti). Bara transversala doar o infigi in coturi. De punte cosi direct doua fermoare. De cel interior prinzi plasa, de cel exterior cortul. Daca te astepti la vant puternic sau faci partea din fata a cortului din folie transparenta sa o poti folosi ca si parbriz montezi la primul stringher o diagonala pana la al doilea. Pentru asta tai o bara de lungimea diagonalei, aplatizezi si dai gaura la ambele capete. Un capat il fixezi in surubul de la tija 2 iar celalalt exact sub cotul de 90 de la prima tija. In prima tija, inainte de cot dai o gaura in care fixezi celalalt capat cu un surub cu piulita autoblocanta pe care nu-l strangi complet (ca sa se mai articuleze, sa nu il demontezi toata ziua. Inainte sa dai gaura bagi in teava de cupru un dop de plastic (nu de lemn ca se umfla si crapa teava) ca sa nu colapseze).
Daca vrei sa fii elegant ai varianta sa cumperi capse Tenax (gasesti la Polytex). Astea sunt niste capse speciale cu blocaj. O parte se insurubeaza direct in stringher (asa vin din fabrica arata ca un holzsurub cu un cap special sau placute pe care le insurubezi cu doua holzsuruburi normale) iar partea superioara e din doua bucati care se insurubeaza pe gaura data in prelata sau in tija. Le montezi pe partea exterioara a stringherului, iar intre ele lipesti velcro ca sa nu intre tantarii. De fapt poti lipi intai velcro de stringher pe toata lungimea si pe urma fixa capsele prin velcro. Partea cu carlige pe stringher si cea moale pe prelata. Fixezi si tevile si prelata cu capsele astea. Grosimile maxime ale materialului sunt 1,8mm la metal (teava cupru semidur sau dur 0,7 si diametru mare, de ex. 22mm, 35mm) si 3mm la panza. Singura problema e ca aceste capse nu sunt ieftine, altfel sunt perfecte.
Ca sa prinzi plasa cosi de tivul plasei un fermoar. Astfel poti prinde plasa ori de prelata in sine (cosi de prelata cealalta bucata de fermoar pe interior) atunci cand vrei sa ai si plasa si prelata montata, ori de o banda biax pe care ai cusut si fermoar si velcro (atunci cand vrei sa stai doar cu plasa lipesti fermoarul de barca cu velcro).
Pentru plasa de tantari folosesti "material voal mireasa" adica tul, organza sau sifon iar pentru prelata un fas impermeabil. Fara masina de cusut nu o sa te prea descurci daca vrei sa arate ok cortul, si nu doar ca o folie aruncata peste barca. Cusaturile se etanseizeaza cu banda lipita pe dinauntru sau faci cusatura dubla si etanseizezi cu seam grip (pentru corturi).
 
Varianta cu bete de cort puse in diagonala, intre parbriz si capatul din spate, cam ce neajunsuri ar avea?
 
Betele de cort bune sunt scumpe, cortul e greu de facut (cusaturi curbate, cortul sta din tensiune si aia trebuie sa o asiguri intai), arunci spatiu pe fereastra, nu e multifunctional. Un cort tunel patrat e multifunctional (poti ridica lateralele sa ai acoperis pentru soare, poti intra din toate partile in barca, etc. depinde cate fermoare pui), poate fi realizat din diferite materiale (dupa buget), e usor de construit.
Daca capsele tenax sunt prea scumpe poti folosi bride rotative din plastic sau metal sau ramane la suruburi si piulite fluture. Daca nu iti place teava de cupru poti folosi aluminiu sai inox sau lemn (profile dreptungiulare articulate cu balama pian sau rotunde imbinate cu coturi de instalatii). Poti pune parbriz clasic fix (din una sau doua bucati) sau poti pune parbriz din folie direct pe cort.
Pun niste poze cu feroneria, capse tenax (se deschid doar daca tragi partea superioara a capsei afara) bride rotative de nylon (sunt si din metal).
 

Atașamente

  • brida nzlon.jpg
    brida nzlon.jpg
    42.7 KB · Vizualizări: 125
  • tenax.jpg
    tenax.jpg
    37.7 KB · Vizualizări: 187
Varianta cu bete de cort puse in diagonala, intre parbriz si capatul din spate, cam ce neajunsuri ar avea?

EU cred CA pe diagonala nu ii pot I da o forma aerodinamica coviltirului. Imi convine ma mult sa o fac punand betele transversal. 4 bete, cel din prova inclinat si e cel mai scurt.
Azi am luat si tul, plasa folosita la val de mireasa, ca sa fac aerisiri contra tantarilor.
Daca ma mai chinui putin, cre'ca pot dormi in barca mai bine ca-n cort !
Maine aduc barca acasa si ma apuc de croit. Inca n-am te-urile pentru betele flexibile. Imi trebuie teva cu interior de 12 mm.
Cred ca am toate materialele cumparate.
 
Betele de cort bune sunt scumpe, cortul e greu de facut (cusaturi curbate, cortul sta din tensiune si aia trebuie sa o asiguri intai), arunci spatiu pe fereastra, nu e multifunctional. Un cort tunel patrat e multifunctional (poti ridica lateralele sa ai acoperis pentru soare, poti intra din toate partile in barca, etc. depinde cate fermoare pui), poate fi realizat din diferite materiale (dupa buget), e usor de construit.
Daca capsele tenax sunt prea scumpe poti folosi bride rotative din plastic sau metal sau ramane la suruburi si piulite fluture. Daca nu iti place teava de cupru poti folosi aluminiu sai inox sau lemn (profile dreptungiulare articulate cu balama pian sau rotunde imbinate cu coturi de instalatii). Poti pune parbriz clasic fix (din una sau doua bucati) sau poti pune parbriz din folie direct pe cort.
Pun niste poze cu feroneria, capse tenax (se deschid doar daca tragi partea superioara a capsei afara) bride rotative de nylon (sunt si din metal).

Ma pricep la cusut cu masina de cusut, betele le am de la un cort ma vechi, nefolosit, fermorele le-am cumparat. La fel plasa de tantari si 'geamul'. Restul confectionez manual in atelier.
Barca e mica, unii se intreaba cum pot merge 2 peroane cu bagajele aferente la un drum lung' in delta, cu un motor de 5 cp.
Sincer, si eu sunt curios sa ved ce-o sa iasa.
Inca nu sunt doritori care ar vrea sa ma insoteasca! :)
 
Ultima editare:
Scuze i-am raspuns in principal lui ghrt. Daca barca are margine solida de jur imprejur pentru prins cortul de barca cel mai simplu e cu carlige agatate de margine pe o coarda elastica. Daca nu ai lipesti cateva petece cu inele D de barca, treci coarda elastica prin inele si agheti carligele de ochiuri date in cort. Pentru prins betele de barca ori cu T-uri de cupru nituite pe un petec de PVC si lipit de barca, ori cu tevi de pvc scurte lipite de barca pe interior si petec PVC peste. In ultimul caz bagi betele de cort prin tevi si le fixezi intre balon si podea (pui un dop la capat sa nu gaureasca barca) daca ai podea gonflabila, sau dai gaura in podeaua de lemn sau aluminiu daca ai asa ceva. Tuburile sunt acolo doar ca sa tina betele de cort la unghiul pe care il vrei tu. Asta daca vrei sa le faci acasa, daca nu poti si sa le cumperi. De exemplu un ghidaj de franghie lipit pe interior tine perfect teava de cort si poate fi lipit la ce unghi vrei (are 13mm diametru gaura si costa 3 lei). Sau sunt baze speciale direct pentru asta. Daca doar prinzi un T de un snur betele o sa iti forteze snurul in afara si nu o sa stea nicicum, ar trebui sa prinzi snururi intre capetele betelor transversal pe barca ca sa stea (si atunci nu mai poti sta tu in barca).
Niste poze cu barca ta (sau macar un link cu modelul) ar ajuta sa ne facem o idee despre cum e cel mai simplu de facut.
Cateva linkuri:

Corturi:
http://w26271.blog.com/2012/04/22/verdeck-2/
hm planen,plachen,wetterschutz,persenning,nach mass<

Conectori:
GHIDAJ FRANGHIE ECO - Magazin Piese si Accesorii Ambarcatiuni- Yacht TNG - Iti ofera siguranta zilei de maine!
Baza din cauciuc - Magazin Piese si Accesorii Ambarcatiuni- Yacht TNG - Iti ofera siguranta zilei de maine!
Baza pentru parasolare cu sistem de prindere de prindere detasabil - Magazin Piese si Accesorii Ambarcatiuni- Yacht TNG - Iti ofera siguranta zilei de maine!
Accesorii caroserii, materiale industria publicitara (gasesti aici si zeci de alte accesorii, inele, capse, bride, ocheti catarame, etc.)
 
Scuze i-am raspuns in principal lui ghrt. Daca barca are margine solida de jur imprejur pentru prins cortul de barca cel mai simplu e cu carlige agatate de margine pe o coarda elastica. Daca nu ai lipesti cateva petece cu inele D de barca, treci coarda elastica prin inele si agheti carligele de ochiuri date in cort. Pentru prins betele de barca ori cu T-uri de cupru nituite pe un petec de PVC si lipit de barca, ori cu tevi de pvc scurte lipite de barca pe interior si petec PVC peste. In ultimul caz bagi betele de cort prin tevi si le fixezi intre balon si podea (pui un dop la capat sa nu gaureasca barca) daca ai podea gonflabila, sau dai gaura in podeaua de lemn sau aluminiu daca ai asa ceva. Tuburile sunt acolo doar ca sa tina betele de cort la unghiul pe care il vrei tu. Asta daca vrei sa le faci acasa, daca nu poti si sa le cumperi. De exemplu un ghidaj de franghie lipit pe interior tine perfect teava de cort si poate fi lipit la ce unghi vrei (are 13mm diametru gaura si costa 3 lei). Sau sunt baze speciale direct pentru asta. Daca doar prinzi un T de un snur betele o sa iti forteze snurul in afara si nu o sa stea nicicum, ar trebui sa prinzi snururi intre capetele betelor transversal pe barca ca sa stea (si atunci nu mai poti sta tu in barca).
Niste poze cu barca ta (sau macar un link cu modelul) ar ajuta sa ne facem o idee despre cum e cel mai simplu de facut.
Cateva linkuri:

Corturi:i
http://w26271.blog.com/2012/04/22/verdeck-2/
hm planen,plachen,wetterschutz,persenning,nach mass<

Conectori:
GHIDAJ FRANGHIE ECO - Magazin Piese si Accesorii Ambarcatiuni- Yacht TNG - Iti ofera siguranta zilei de maine!
Baza din cauciuc - Magazin Piese si Accesorii Ambarcatiuni- Yacht TNG - Iti ofera siguranta zilei de maine!
Baza pentru parasolare cu sistem de prindere de prindere detasabil - Magazin Piese si Accesorii Ambarcatiuni- Yacht TNG - Iti ofera siguranta zilei de maine!
Accesorii caroserii, materiale industria publicitara (gasesti aici si zeci de alte accesorii, inele, capse, bride, ocheti catarame, etc.)
Asta e barcutza. 2,9 m.
Suportii de la franghia laterala au gauri si pot prinde acolo suportii pentru bete.
 

Atașamente

  • 13417d1361320224-barci-gonflabile-navigator-la-super-pret-barca-gonflabila.jpeg
    13417d1361320224-barci-gonflabile-navigator-la-super-pret-barca-gonflabila.jpeg
    21.6 KB · Vizualizări: 85
Exact gaurile alea intentionam si eu sa le folosesc pentru prinderea batului de cort. Studiam varianta optima de prindere a batului astfel incat sa iasa ceva simplu, articulat (ca sa pot culca "cortul" peste prova barcii, fara sa fie nevoie sa-l demontez), si sa reduc riscul de a scapa piese in apa, de exemplu prins pe inel de chei tot ansamblul...
 
Exact gaurile alea intentionam si eu sa le folosesc pentru prinderea batului de cort. Studiam varianta optima de prindere a batului astfel incat sa iasa ceva simplu, articulat (ca sa pot culca "cortul" peste prova barcii, fara sa fie nevoie sa-l demontez), si sa reduc riscul de a scapa piese in apa, de exemplu prins pe inel de chei tot ansamblul...

Planul meu e ca inaltimea coviltirului sa nu fie mare, si, in cazul asta, daca l-as plia, nu ar ajunge pe prova, ci ar ocupa locul din fata.
De aceea, partea din fata a coviltirului se v detasa de restul printr-un fermoar si arici, si va ramana acolo, restul se poate strange.
Partea din fata poate fi pliata sau poate fi lasata ridicata si va avea un geam din folie transparenta.
Restul se va putea demonta usor sau lateralele se vor putea ridica, roluite si prinse cu arici pe 'acoperis'.
 
@ Sclipici
Felicitari pentru barca. Cum rezista la soare? Are cauciucul ala de protectie de jur imprejur sau nu ca pe net am vazut si cu si fara.

Daca am inteles eu bine vrei sa faci niste conectoare articulate din teava pe care sa le bagi in suportii de franghie si sa bagi betele de cort in ele. Cum fixezi conectorul in suport, il lipesti? Sau cu surub? Ceva cam ca in linkul urmator dar din teava nu? http://www.decori.ro/pdf/2_41.pdf
 
Alte "realizari" similare, din fabrica... pot servi ca sursa de inspiratie:
918155 Fix Kraft Schlauchboot Angelboot Motorboot Ruderboot Boot 300cm Weiß Blau | eBay
917687 Fix Kraft Schlauchboot Angelboot Motorboot Ruderboot Boot 270cm GRÜN | eBay

Ceva mai jos pe paginile astea e si o mica galerie cu poze din mai multe unghiuri. Barcile sunt apropiate ca dimensiuni de cea a lui Sclipici.

In legatura cu materialul prelatei, aveti idei? Eu ma gandeam la ceva de genul asta Foaie de cort armata alba - MagazinOutdoor.ro , dar e scumpa rau. Panza de cort la metru s-o gasi pe undeva? Si ar fi de preferat alba sau gri deschis, ca sa nu se supraincalzeasca grav la soare...
 
Alte "realizari" similare, din fabrica... pot servi ca sursa de inspiratie:
918155 Fix Kraft Schlauchboot Angelboot Motorboot Ruderboot Boot 300cm Weiß Blau | eBay
917687 Fix Kraft Schlauchboot Angelboot Motorboot Ruderboot Boot 270cm GRÜN | eBay

Ceva mai jos pe paginile astea e si o mica galerie cu poze din mai multe unghiuri. Barcile sunt apropiate ca dimensiuni de cea a lui Sclipici.

In legatura cu materialul prelatei, aveti idei? Eu ma gandeam la ceva de genul asta Foaie de cort armata alba - MagazinOutdoor.ro , dar e scumpa rau. Panza de cort la metru s-o gasi pe undeva? Si ar fi de preferat alba sau gri deschis, ca sa nu se supraincalzeasca grav la soare...

Am vazut pozele, multumesc.
Tot asa vreau sa croiesc prelata, dar neavand cum s-o prind de barca, voi pune o franghie de 10 mm prin suportii existenti si voi afata cu carlige mici, cu elestic, prelata.
Prelata am cumparat-o de la un magazin de tesaturi la kg, este alb-gri deschis, nitzel mai rigida decat un material impermeabil de cort din comert. Am gasit o bucata de 2,4x6 m, m-a costat vreo 80 lei.

Aseara am adus barca acasa, daca am timp astazi, o voi umfla si ma apuc de mesterit .
Voi pune poze pe masura ce croiesc prelata.
 
@ Sclipici
Felicitari pentru barca. Cum rezista la soare? Are cauciucul ala de protectie de jur imprejur sau nu ca pe net am vazut si cu si fara.

Daca am inteles eu bine vrei sa faci niste conectoare articulate din teava pe care sa le bagi in suportii de franghie si sa bagi betele de cort in ele. Cum fixezi conectorul in suport, il lipesti? Sau cu surub? Ceva cam ca in linkul urmator dar din teava nu? http://www.decori.ro/pdf/2_41.pdf

Inca nu sunt decis cum sa fac suportii.
Barcutza nu are acea protectie despre care vorbesti si, din ce spune producatorul, este rezistenta la UV.
Am pus-o pe apa dde cateva ori, cu mator de 5cp si cu trei persoane, vreo 200 kg, merge .
 
Nu cred ca o sa functioneze asa cum vrei tu. Ai doua probleme:
1. Cum bagi si funia si conectorul pentru batul de cort in aceeasi gaura din suport. Ar trebui sa folosesti un T din teava dar va trebui lipit in interiorul ghidajului altfel tensiunea batului o sa il scoata afara.
2. Daca legi marginea cortului de o franghie pusa prin suportii existenti iti intra tantarii in cort toata ziua. In primul rand franghia e montata sus pe balon. In al doilea rand nu poti tensiona franghia destul de mult ca sa stea lipita de balon nici daca folosesti spectra de 4mm. In al treilea rand folosind carlige cu elastic intre carlige ramane spatiu. In al patrulea rand ca sa lucreze elasticul are nevoie de spatiu sa se intinda.

Dupa cum vezi in toate pozele corturile se continua peste marginea de sus a balonului (unde ai tu franghia) astfel incat marginea cortului are contact generos cu balonul pe minim 10cm. Asta impreuna cu un sistem de tensionare cu elastic face cortul sa se lipeasca destul de bine de balon ca sa asigure o oarecare etanseitate. Avand in vedere folosirea barcii in imparatia tantarilor grija ta principala este cum sa faci cortul etans, altfel muncesti degeaba. Parerea mea e ca cea mai sigura solutie e sa folosesti un fermoar sau o banda velcro lata. Pe astea le poti lipi de barca fara probleme cu ajutorul unei fasii de PVC (poliplan) pe care cosi banda sau fermoarul. Banda asta trebuie fixata in mod ideal pe circumferinta exterioara a balonului pentru ca sa poti intinde bine materialul. Daca folosesti velcro trebuie sa pui peste el in zig zag o sfoara sau un elastic, ca velcro functioneaza cel mai bine cu fortele alineate paralel cu banda. O prinzi de ochiuri lipite de barca si carlige cusute de cort sau invers.
Poate ca cea mai simpla solutie pentru a monta betele de cort ar fi sa lipesti pe partea exterioara un buzunar de PVC. Astfel buzunarul le tine sa nu alunece in afara si in jos si materialul cortului le tine sa nu iasa din buzunare (ca la un cort cupola normal de altfel).
Link cu montarea de inele, fermoare si velcro pe piei de PVC (ignora ca e pentru caiace, apasa next in coltul dreapta sus sa vezi paginile urmatoare): Folding Kayak Builders Manual - Deck Rigging
 
Asa arata prinderile pentru franghia laterala. Se observa ca sub gaura principala, prin care trece franghia, mai este una de 6-8 mm (estimativ), care poate fi folosita (eventual impreuna cu o tija articulata) pentru fixarea batului.
Varianta cea mai simpla este o tija in forma de L de 8mm grosime, filetata la un capat (pentru a o asigura de balon cu o saiba si o piulita), si care sa intre in conectorii terminali (care sunt de fapt niste capete de 5cm de teava metallica de 8.5mm) ai batului de cort. Poza mai jos:

suport_cort.jpg

Deasemenea, o varianta care mi se pare facila pentru fixarea (si intinderea) panzei este cea figurata mai jos. Cu rosu - coarda elastica, cu verde carabiniere.

prindere_cort.jpg

Sclipici, materialul unde l-ai gasit in Galati?
 

Back
Sus