Anti tantari

Vara se apropie mai e putin si trece si prohibitia....ce soluti anti tantari aveti pe 2014 :) or sa ma omoare in delta....


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 
Vara se apropie mai e putin si trece si prohibitia....ce soluti anti tantari aveti pe 2014 :) or sa ma omoare in delta....


Sent from my iPad using Tapatalk HD

incearca un gat de vodka si o legatura de ceapa verde... cand transpiri, pielea iti va deveni mai putin ospitaliera si apetisanta... procedeu verificat in practica... :)
 
Daca bei mai mult, cu siguranta nu-i mai simti ,e jale , ataca in primele minute de seara, nu tine cioaca cu nimic,poate sa-i mai ti putin la distanta pe cei 50% dintre ei cu multe spirale raid, puse in jurul cortului,creme autan pe corp iar pe haine mai groase cu sprey autan,in rest multe focuri de fum gros,e un chin daca nu dispui de un pavilion cu plase anti-tantari,cel mai periculos este cand se insereaza si cand se lumineaza,trebui evitata jumatatea aia de ora,in rest muuulta tuica,problema grava este sa nu fie cineva alergic la muscatura de tantari,este foarte serioasa situatia si nu trebui tratata cu indiferenta ,consult medical rapid, tinand cont de inprejurari(deplasare,punct de prim ajutor,cabinete medicale satesti.... ) mai bine sa se cunoasca cei din grup si sa nu le strice ieseala celorlanti.
 
Daca mergi in Delta Dunarii si ai autonomie de deplasare pe apa, seara inainte de a stabili locul de bivuac, in caz ca bate vantul, alegi malul unde vantul vine dinspre apa.(Dar asta e o situatie mai rar de pus in practica).
Eu, cand incepe invazia tantarilor, ma imbrac ca si cum ar ploua, ramanand expuse doar fata si palmele.Iar pe astea le ung cu un stick "Sano", care se gaseste la orice pravalie cu articole de pescuit.
Mai poti folosi si palarie dintr-aia cu plasa cum au apicultorii, pentru protectia capului. Pentru maini, folosesc manusile cu care padelez (fara degete).

In plus, eu am o parere foarte proasta despre tantarii din Delta Dunarii. Cred ca sunt supraestimati si am sa va spun si de ce ...
In orasul meu, eu locuiesc intr-un apartament dintr-un bloc, la etajul sapte. Pai scuzati-ma, pana aici vin in zbor doar "cei mai cei", din specia lor. :)
Pe cand pe balta, niste gaze anemice cu bazait prelung in registrul sonor acut, au pretentia sa le spun TANTARI. Nu pot sa le spun tantari, ca prea se lasa asasinati cu orice bobarnac ! :)
 
La foc aprins merge balega uscata daca gasiti. Oricum mult fum :))

Ulei de masline + ulei de cuisoare si + ulei de eucalipt si sau lamaie isi face treaba. Sunt ceva retete exacte pe net, nu mai stiu exact.
 
Pe cand pe balta, niste gaze anemice cu bazait prelung in registrul sonor acut, au pretentia sa le spun TANTARI. Nu pot sa le spun tantari, ca prea se lasa asasinati cu orice bobarnac ! :)

Eu cred ca tocmai insusirea asta de kamikaze ii face de tremut. N-au teama, n-au instinct de conservare, au un singur tel: sa stoarca o picatura de sange din orice fiinta vie.
Cu asta n-am personal nici o problema, daca nu mi-ar lasa in urma o beshica garnisita cu mancarimi. :)
Dupa cum stiu prietenii mei, nu folosesc in barca decat acel voal de mireasa la intrarea principala si la tambuchiul prova. A fost suficient o perioada, ba chiar am traversat Dunarea, delta ei si litoralul, fara o singura intepatura. De atunci insa, am mai largit zona de toleranta ca timp de baricadare la caderea serii. Lucru care mi-a adus niste galme pe la glezne si ceafa, fiindca tantarimea cand loveste, e ca lupta de hartiuiala a lui Stefan cel Mare: ataca napraznic si fulgerator.
Din pacate interventia mea e doar una care sa atraga atentia asupra orei in care trebuie sa sunati retragerea, fiindca un leac total impotriva tantarului de Dunare si Delta nu stiu sa existe. Daca vrei sa stai in jurul orei 8 seara afara (ori dimineata pe la rasarit), trebuie sa iti asumi riscurile cu stoicism, altfel te poti unge si cu pacura, ca din marea de tantari tot gasesti niste nebuni care sa te intepe.
O alta observatie proprie este ca nimeni nu e ferit de tantar, insa unii reactioneaza mai tare altii deloc. Lucru care m-a dus cu gandul la adaptare . Am cunoscut persoane care n-au absolut nici o problema cand ii strapunge trompa de tantar. Senzatia ar fi ca pe ei nu ii inteapa, dar e fals: ii inteapa, insa nu au reactia aceea cu basicuta si mancarimea. Sigur ca sunt si persoane care par sa nu fie felul principal in meniul tantarului, ca atare acestia ma prefera pe mine cu predilectie :) .

Asadar am incercat sa ii ignor si organismul meu sa se adapteze conditiilor vitrege. Mi-a iesit numai partial, n-am ajuns la performantele pe care le nazuiam.
Ca o concluzie, asa cum vedem peste tot pe pamant, nu exista leacuri universal valabile, ci unele care functioneaza ici-colo, dupa felul persoanei.
Si ca sa nu fi intrat chiar degeaba, postez o reteta primita de la un domn venerabil, obisnuit de-o viata cu Delta Dunarii, pasionat de veliere si velism : dl. Alex Bratu

Se face un amestec din 2 fiole de K-othrine si o fiola de Decis, la 5 litri de apa.
Dansul spune ca e cea mai buna reteta.
 
Țânțarii sunt sensibili la cetone. Problema e că nu am găsit nicio cremă/substanță antițânțari pe bază de cetonă. Până la urmă e un solvent....
 
Banuiesc ca nu se bea amestecul :D Se foloseste prin stropire in zona?

De baut se bea vin rosu.
Amestecul se aplica precum orice solutie anti-tantar, pe la incheieturi, pe unde esti mai vulnerabil.
Evident ca e un insecticid, deci o otrava, chiar si diluat atat de mult. Dar nici Autan-ul nu e vreun nectar :) . Nu cred ca i-ar da cuiva prin gand sa-l dea pe gat :D .
Anul trecut mi-am dat cu o solutie gen Autan (ceva cu rola) iar noaptea, la culcare, punand mana sub cap am atins cu coltul gurii incheietura. Ooooo, mama ! A fost o senzatie de parca mi-as fi dat cu spray de gandaci si urzici, pe buze !
Toate-s otravuri ceva mai diluate cat sa nu afecteze omul. Important e sa fie si eficiente.
In cazul retetei de la dl. Alex, n-am verificat inca eficacitatea.
 
O singura data in viata am facut atac de panica de la tantari . Si nu este deloc o figura de stil . Vladeni , Iunie 2010 , dupa ce Dunarea s-a retras din paduri si si-a intrat in matca , noi am stabilit o tabara pe insula .
Plaja insulei , sub forma de platou cu mici zone adancite , devenise cimitirul multor marlite ce n-au mai apucat sa se retraga odata cu apa . Ciorile le ciuguleau nemilos facand ca plaja sa fie plina de capete si schelete ale acestora .

Ne-a surprins faptul ca nu erau tantari . Dupa atata apa ne asteptam sa fie . Dar ne amagisem in zadar .......
La foc fiind , in prima seara , dupa ce am mancat vorbeam incet de-ale noastre . Dintr-o data din padurea din spatele nostru am auzit un vajait imposibil de descris . In prima secunda ne straduiam sa-l asociem cu ceva . In a doua secunda insa eram efectiv acoperiti cu un serios strat de tantari agresivi si insetati cum nu vazusem vreodata .
Disperati , am incercat sa-i indepartam cu tot soiul de solutii consacrate . Off , Raid , fum de carpe , spirale , etc . Ziceai ca le dam apa vie ! Vreo ora am rezistat destoinic , insa mi-au cedat nervii si m-am aruncat in Dunare imbracat , repet - la modul cel mai serios - plangand !

A durat doua ore desantul agresiv al acestora .....

A doua zi dimineata , vazandu-mi carnea umflata de la atatea intepaturi , scarpinandu-ma febril , eram ferm hotarat sa plec acasa . Cu sau fara baietii din trupa . Inca o seara ca cea trecuta n-as fi putut rezista .
Insa pacat de atetea eforturi de-a ajunge acolo ..... Si risc , dau totul pe-o carte :

..... pun la fiert intr-un ibric toate nenorocirile de le aveam pentru tantari . Repet , spirale si pastile , din sprayuri fasaiam in fiertura incet din cand in cand , samd . Mai imi da prin cap sa pun si doua pastile de naftalina si una de spirt solid , si doua cepe iuti taiate marunt . Am tinut la fiert mehlemul respectiv pana a scazut si-a ajuns la consistenta uleiului . Ce-o fi o fi ! Mi se striga sa nu cumva sa si beau din ce fierb acolo , sa nu cumva sa patesc ca-n Vizitatorii , sa n-ajung in evul mediu sa dau p-acolo de ..... Jacquouille !

Seara , inainte de ora la care asteptam ''atacul aerian'' , m-am uns temeinic cu asta , mai ales pe zonele de piele descoperite ; fata , mainii , glezne .....
Si-au dat buzna la fel ..... dar de data asta izbindu-se nauci de putoarea ce ma adapostea . Niciun tantar pe langa mine toata seara . ..... Si niciun coleg de trupa pe durata intregului sejur . Eram tratat scurt cu .... "Pleaca de-aici ! Puti ! " Raspundeam sec si vesel : https://www.youtube.com/watch?v=zZURohVP5JY
 
Ultima editare:
cu tzantzarii, nu-i de joaca... in functie de meridian, iti pot aduce tot felul de neplaceri si la locul faptei si dupa ce te intorci acasa. Chiar si faptul ca iti pot strica tihna unei cine la foc contribuie la suparare... :) Exista tzantzari care zboara cu voiosie in fumul cel mai gros de frunze verzi si aterizeaza cu apetitul inzecit pe DEET 100%. Acolo unde ai de ce s-o ancorezi, o foaie de cord cu plasa de tzantzari pana la pamant este utila.

Deocamdata nu-mi pot da cu parerea, ca nu ne-am dat cu ele decat in casa, dar in vara asta in nord vom icerca si costumele astea canadiene...

 
Ultima editare:
La această întrebare Nenea Vanea de la Periprava mi-a răspuns acum ceva ani cu: ”Neglijează-i”. Am încercat și rezultatul a fost că am făcut câțiva dintre ei fericiți.;) O alternativă, testată, e să ai colega de cameră mai apetisantă decât tine. Așa că, aviz celor liberi, aveți grijă la alegeri :))
 
Văscăuți;57858 a spus:
... O alternativă, testată, e să ai colega de cameră mai apetisantă decât tine. ...

Am un prieten care a facut greseala sa se laude ca pe el nu-l musca tintarii atita timp cit o are pe nevasta-sa linga el. De atunci primeste nenumarate cereri de tipul: "Las-o pe nevasta-ta sa mearga cu mine si cu baietii in Delta la un pescuit!" :)
 
Tantari dinastia sinucigasi sunt si in Canada.
Ce mai tura vura. Iarna e frig de crapa, iar dupa ce da caldura, in 2-3 saptamini nu mai poti iesi outdoors ca te maninca de viu. In mai si iunie, ataca continuu. Seara, dimineata la pranz, fara istov.... In Iulie si August se mai domolesc si ataca mai mult seara si noaptea.

Sunt foarte zdraveni, si inteapa fara probleme prin 2-3 straturi chiar canvas. Pantaloni de trening, chiloti, geaca de ploaie, fata si mainile date cu deet. Ei bine s-au ospatat toata seara din mine. Cum? M-au muscat de cur prin panza scaunului, apoi prin pantaloni shi chiloti! Aveam cel putin 50 de muscaturi, si a doua zi ma minca si durea de imi venea sa rup carnea de pe mine si nu ma mai puteam aseza jos.

In fine, tantarii sunt rai, dar aici in Canada sunt si deerfiles, horseflies, blackfies, si alte cateva specii de tauni inca nedescoperite de stiinta care te devoreaza efectiv. Unele iti escaveaza o bucata de carne, altele isi infig capul in carnea ta ca sa iti suga sangele. Toate astea sunt mult mai nasoale decat tantarii, si garantat, iti pot face viata mizerie.

Singurul remediu care merge este deet in diverse concentratii, dar este foarte nociv. DEET peste 70% topeste cauciuc si plastic. In concentratii de 25-40% merge, dar treuie reaplicat.
Autan is the brand name used in much of the world for a DEET alternative with the active ingredient called Picaridin. O fi acest Picaridin mai putin nociv decat DEET?
 
Ultima editare:
Eram curios la produsele noi de pe piata,vad ca au ramas aceleasi expirari si panarame,prima oara cand a aparut Autanul la noi(am si o poveste cu acest produs)era super ok.Sunt cativa ani buni si eram prin Delta, grupul nostu era camuflat si inbrobodit cu detoate ,tuici, cepe, farfurii cu sange de peste....iar langa noi era o familie de Unguri cu doi copilasi blonzi si stateau doar la maieu zburdand prin norii de tantari,ne-am bagat in seama cu ei, foloseau Autan,cand am ajuns acasa la noi nu se auzise de el pe nicaieri ,a trebuit sa asteptam 1 an sa avem si noi sau poate sunt tantarii imuni ,mai sti...
 
Am auzit ca atunci cand te pisca sa te abtii sa te scarpini pentru ca senzatia de mancarime nu dureaza decat cateva minute si nu iflamezi pielea, dupa ce te-ai scarpinat acele bube se inflameaza si te mananca cateva zile.
 
Nu stiu in ce masura se aplica in Delta, unde, in mod paradoxal, n-am folosit nimic si nici nu am avut probleme cu tzantarii, exceptand unica noapte pe Dunavatz, dar in conditii disperate prin alte locuri am incercat si DEET 95%
TE5_0006-7070.jpg
(pe eticheta scrie 100) si tot degeaba.

Solutia topea anumite tipuri de plastic, lua vopseaua de pe anumite piese de echipament, ustura pielea si amortzea buzele si tot degeaba... tzantzarii aterizau pe solutie si intzepau. La fel si no-see-ums.

Am incercat si Permethrin in doua variante,
IMG_1032.JPG
(poza de la Section Hiker) si aplicat pe piele sau/si scaldat hainele
$(KGrHqZ,!rgFGNRSTG)dBRkl0Y84T!~~60_12.JPG
in pungi cu solutie de permethrin inainte de imbracare. Degeaba...

Fum alb inecacios de frunze verzi, degeaba... zburau prin fum fara nici o jena... vodka, palinca, scotch si ceapa verde, parca, parca, dar tot au intzepat... Ben Gay, "gheara de tigru", porcarii din alea de se aplica pe piele ii tzin la distantza o perioada... se pare ca majoritatea acestor produse, cu exceptia Permethrin-ului, au menirea sa ascunda apetisantul miros uman, nicidecum sa le faca vreun rau... am incercat si
616%2BZPKfCEL._SX522_.jpg
bratzari speciale (Citronella), degeaba...

am incercat si produse
8X1HL3HH.jpg
electrice

si produse electronice
electronic-mosquito-repeller9.jpg
care emit tot felul de semnale audio, DEGEABA...

Serpentinele de
148757.jpg
citronella par sa aiba efect o perioada.

Nu stiu, la disperare, o foaie de cort cu plasa fina pe parti si haine mai groase... dar au intzepat si prin neopren... si noi folosim plase de fatza/cap... acum in nord luam costumele (bluza-pantalon) astea "bug shirt" si ne pregatim si de mustele alea fioroase, carora le prefer tzantzarii... :)
 
Ultima editare:

Back
Sus