PDA

View Full Version : Ivar Dedekam Navigatia cu vele si reglarea greementului

byzkyt
12 May 2014, 12:16 PM
Buna ziua,

Doua manuale de exceptie!

Sunteti interesati de achizitionare de carti de navigatie?

Contine principiile velismului, reglajele arboradei, reglaje de principiu si de detaliu ale velelor pentru toate alurile de vant, pentru tipurile de valuri in care se navigheaza.
Intra in detaliile reglajului tipurilor diverse de greement, unghiurile optime ale catargului, tensionarile sarturilor si straiurilor, ajustari de finete.
Are indexuri utile, reglementari maritime, zonificari, indicatii despre servicii de informare pe mare, indicatii despre citirea hartilor, semnele conventionale pe harta, balizaj, semnalistica optica si acustica.
Nu lipsesc nici informatiile de meteorologie: nori, vanturi, formare si prognozare.
Intre indexuri am uitat sa spun despre tabele de conversie, tabel Beaufort si altele.
Foarte importanta mi se pare portiunea cu enumerarea regulilor de prioritate si a semnalisticii zi/noapte pentru diversele tipuri de ambarcatiuni, semnalizarea de pericol foarte succint dar coerent prezentata.
Cartea are si un dictionar suficient de bogat in termeni marinaresti.

Va pot pune la dispozitie teste si multe alte lucruri utile pentru navigatie !

Am rugamintea de a lasa mesaj pe privat pentru mai multe detalii! Nr. telefon, adresa unde sa fie livrat manualul!

Va multumesc,

...........

https://www.google.ro/search?q=navigatia+cu+vele&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=5thxU7_sK8Ti4QTZjoCYCw&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1280&bih=895#facrc=_&imgdii=_&imgrc=1XDnKM385_AZVM%253A%3BL2I6WaqApLsaAM%3Bhttp% 253A%252F%252Fm2.tocmai.ro%252Ff%252Fi%252Fnormal% 252F1%252F1660%252F16604251_1.jpg%3Bhttp%253A%252F %252Fwww.tocmai.ro%252Fnavigatia-cu-vele-reglarea-greementului-ivar-dedekam-16604251.html%3B345%3B461

http://img05.mercador.ro/images_mercadorro/11551211_1_644x461_nevigatia-cu-vele-si-reglarea-greementului-bucuresti_rev002.jpg

http://m2.tocmai.ro/f/i/normal/1/1660/16604251_1.jpg

http://img10.olx.ro/images_mercadorro/27851421_8_261x203_navigatia-cu-vele-si-reglarea-greementului-de-ivar-dedekam-.jpg

bluewave
12 May 2014, 05:06 PM
ceva detalii ?

byzkyt
12 May 2014, 05:23 PM
Este un manual pentru initiere in tainele navigatiei! Ce anume va intereseza?

byteworks
12 May 2014, 05:51 PM
Interesanta prezentare a cartii :D

byzkyt
12 May 2014, 06:01 PM
Am gresit cu ceva in prezentare?

pelicanul
12 May 2014, 06:17 PM
Cit costa? De unde se poate lua? Care este titlul in engleza al cartii?

byzkyt
12 May 2014, 06:34 PM
Salut,

Numele in limba engleza a acestui manual este "Sail and Rig Tuning Ivar Dedekam " . Pretul este de 100 de lei impreuna cu manualul Navigatia traditionala autor fiind tot Ivar Dedekam.

Daca sunteti interesat va rog sa imi scrieti pe privat ori sa imi lasati un numar de telefon pentru a stabili detalii.

Multumesc,

byteworks
12 May 2014, 08:30 PM
Parca mai merge, ai MP, mersi!

Florio
12 May 2014, 09:40 PM
Este un manual pentru initiere in tainele navigatiei! Ce anume va intereseza?

Este chiar mai mult decat initiere :) . O carte excelenta cu un continut mult prea vast pentru dimensiunile ei.

Contine principiile velismului, reglajele arboradei, reglaje de principiu si de detaliu ale velelor pentru toate alurile de vant, pentru tipurile de valuri in care se navigheaza.
Intra in detaliile reglajului tipurilor diverse de greement, unghiurile optime ale catargului, tensionarile sarturilor si straiurilor, ajustari de finete.
Are indexuri utile, reglementari maritime, zonificari, indicatii despre servicii de informare pe mare, indicatii despre citirea hartilor, semnele conventionale pe harta, balizaj, semnalistica optica si acustica.
Nu lipsesc nici informatiile de meteorologie: nori, vanturi, formare si prognozare.
Intre indexuri am uitat sa spun despre tabele de conversie, tabel Beaufort si altele.
Foarte importanta mi se pare portiunea cu enumerarea regulilor de prioritate si a semnalisticii zi/noapte pentru diversele tipuri de ambarcatiuni, semnalizarea de pericol foarte succint dar coerent prezentata.
Cartea are si un dictionar suficient de bogat in termeni marinaresti.

Cam asta cred eu despre cartea lui Ivar Dedekam in traducerea regretatului Valerie Timofei.
Jos palaria pentru autor, pentru traducator si pentru carte !

Florio
12 May 2014, 09:47 PM
Pretul este de 80 de lei pe acest manual iar 100 de lei impreuna cu manualul Navigatia traditionala autor fiind tot Ivar Dedekam.

Din cate stiu celalalt manual (numit generic "NAVIGATIE"), trateaza 3 tipuri de navigatie : navigatia traditionala, electronica si astrala.
S-a scos o editie numai cu navigatia traditionala ?

P.S>
Daca n-ati mai citit pana acum o fraza in care sa se repete de 3 ori cuvantul "navigatie, iaca v-am facut placerea :)

simba_the_sailor
12 May 2014, 10:15 PM
Pacat ca nu-i si in E-Book format.

byzkyt
12 May 2014, 10:46 PM
Simba daca imi scri pe privat poate vom rezolva aceasta problema!

byzkyt
12 May 2014, 10:48 PM
Multumesc Florio pentru prezentarea cartii, din cate imi amintesc de la mine ai achizitionat manualele pe care le ai in biblioteca ori in barca.

Florio
13 May 2014, 02:54 AM
Multumesc Florio pentru prezentarea cartii, din cate imi amintesc de la mine ai achizitionat manualele pe care le ai in biblioteca ori in barca.

Tot ce se poate, dezavantajul net este ca un nick-name devine un paravan impersonal :) .
Primele manuale le am de la YCRR, in urma cu 5 ani, prin intermediul lui Adrian Nita si a lui Sergiu Timofei. Nu se gaseau, editia fusese mica si se epuizase numai intre membrii clubului si apropiatii lor.
Anul trecut insa am luat inca un set, pentru care ii multumesc prietenului nostru Radu (adapostit de nick-ul Hoinar :) ). Cred ca acestea provin de la tine.
Mi-am spus parerea pe scurt despre carti, fiindca le consider cele mai bune manuale in limba romana, usoare si explicite, adevarate memoratoare de sailing si navigatie.

Pentru cine chiar navigheaza cu vele, mi se pare un "must have" . Eu tin mult la formatul pe hartie, poate sunt de moda veche :). E usor de folosit in orice imprejurari, mai ales in barca.
Dar si varianta E-book trebuie sa fie la fel de buna, o informatie de calitate e o informatie de calitate. Sub orice forma s-ar prezenta.

byzkyt
13 May 2014, 09:31 PM
NAVIGATIA CU VELE SI REGLAREA GREEMETULUI

ACUM SI IN FORMAT ELECTRONIC!

simba_the_sailor
13 May 2014, 09:46 PM
In limba romana si pe amazon.com?

byzkyt
13 May 2014, 09:54 PM
Exiaista in format electronic dar se poate folosi doar pe un singur termina! Nu este pe amazon!

simba_the_sailor
13 May 2014, 10:00 PM
Cu parere de rau dar numai de acolo imi cumpar E-cartile. Cand va fi suita si acolo, cu prima ocazie o cumpar.

byzkyt
16 May 2014, 04:15 PM
Acum si in format electronic! Aceeasi calitate !

byzkyt
17 May 2014, 10:33 AM
Dragi prieteni,

Am pus la bataie ultimele 6 pachete formate din Navigatia cu vele si reglarea greementului + Navigatia traditionala de Ivar Dedekam la pretul imbatabil de 100 lei.

Va astept cu drag,

.......

byzkyt
17 May 2014, 11:49 AM
Update

Navigatia cu vele si reglarea greementului - 20 buc

Multumesc,

............

byzkyt
18 May 2014, 12:16 PM
Mai sunt 15 pachete cu manuale va astept cu drag!

......

byzkyt
19 May 2014, 10:36 AM
Stimati barcaholici,

Din pacate pachetele formate din doua manuale au fost epuizate mai repede decat ma asteptam.

Mai am pe stoc 16 manuale semnate Ivar Dedekam Navigatia cu vele si reglarea greementului la pretul de 100 lei.

Nu ezitati sa imi scrieti adresa si un numar de telefon daca sunteti interesati de achizitionarea lui.

Cu inalte consderatiuni,

.........

MBG
19 May 2014, 11:34 AM
Am achzitionat pachetul de 2 carti.
Cartile prezinta informatie de calitate in mod intuitiv si deasemena ilustratiile fac si mai usoara asimilearea informatiei.
Vanzator serios,carti de calitate.
Recomand.

ghrt
19 May 2014, 11:49 AM
Am răsfoit şi eu cărţile, sunt concise şi pline de ilustrate. Vorba aia, o poză cāt o mie de cuvinte. Per total foarte bune, cānd văzusem cāt sunt de subţiri m-am gāndit că nu voi găsi mare lucru prin ele.

byzkyt
19 May 2014, 12:38 PM
Multumesc frumos pentru review.

Stima

byzkyt
19 May 2014, 11:08 PM
Update :
14- manuale navigatia cu vele si reglarea greementului.

byzkyt
20 May 2014, 10:34 PM
Update:
12 - manuale navigatia cu vele si reglarea greementului + navigatia traditionala in format electronic 100 lei

byzkyt
22 May 2014, 02:25 PM
Stimati Barcaholici va astept pentru a achizitiona ultimele 10 manuale navigatia cu vele si reglarea greementului + navigatia traditionala in format electronic 100 lei

byzkyt
2 Jun 2014, 11:29 AM
Stimati Barcaholici ma plec in fata dumneavoastra cu rugaminte de a imi accepta scuzele de rigoare pentru ca nu am livrat la timp Navigatia Traditiona in format electronic!

Problema a fost una de ordin tehnic cu adresa mea de mail.

Va rog sa imi lasati peprivat adresele dumneavoastra de mail cei ce trebuiau sa primeasca cartea in format electronic si nu au primit-o!

Va multumesc anticipat,

.........

byzkyt
7 Jun 2014, 11:31 AM
Profita acum de acest pachet!

Vrei sa inveti sa navighezi acesta este manualul potrivit!

CUMPARA navigatia cu vele si reglarea grementului carte si primesti cadou navigatia cu vele si reglarea grementului + navigatia traditionala in format electronic !

12 pachete

Pret / bucata 120 lei !

kir_gutzakis
7 Jun 2014, 10:33 PM
Salut

Ziceai ca-mi trimiti si mie in format electronic navigatia traditionala; pune un link pe transfer.ro...multumesc.

byzkyt
22 Jun 2014, 04:20 PM
A venit vara, au inceput cursurile de navigatie, va asept cu cele mai bune manuale e introducere in tainele navigatiei dar si pentru perfectionare.

Vant bun...

byzkyt
13 Aug 2014, 11:00 AM
Inca 20 de manuale disponibile va astept!

byzkyt
13 Aug 2014, 11:00 AM
Am trimis daca nu ma insel. Am fost plecat daca nu ati primit va rog sa imi lasati o adresa de mail valida. Imi cer mii de scuze .
Va multumesc.

Trade Winds
13 Aug 2014, 09:44 PM
Buna seara, va rog frumos sa ne comunicati daca sunteti indreptatit sa comercializati variantele electronice ale cartilor pe care le comercializati!

byzkyt
4 Dec 2014, 02:40 PM
Salut

Ziceai ca-mi trimiti si mie in format electronic navigatia traditionala; pune un link pe transfer.ro...multumesc.

Am trimis daca nu ai primit mai trimit o data imi scer scuze!

mihai mustatea
10 Jan 2016, 06:06 PM
Nu stiu daca mai este de actualitate, dar asi fi interesat sa cumpar aceste carti. Pretul mi se pare OK.
pot fi cintactat si la tel. 0766697815.

nanok
10 Jan 2016, 07:01 PM
Aveti mesaj.Folositi bani pt altceva.
O zi buna.

mihai mustatea
11 Jan 2016, 07:34 PM
Am primit Multumesc foarte mult.
Cu stima,
Mihai Mustatea.

Highlander
28 Apr 2016, 05:47 PM
Salut,

Numele in limba engleza a acestui manual este "Sail and Rig Tuning Ivar Dedekam " . Pretul este de 100 de lei impreuna cu manualul Navigatia traditionala autor fiind tot Ivar Dedekam.

Daca sunteti interesat va rog sa imi scrieti pe privat ori sa imi lasati un numar de telefon pentru a stabili detalii.

Multumesc,

As fi interesat de cele doua manuale daca mai este valabila oferta, in caz afirmativ, astept un mesaj pe tel.

0721029242

O zi buna.

mihai mustatea
11 Oct 2016, 05:32 PM
daca mai este de actualitate doresc si eu manualul _navigatia cu vele si reglarea greementului- Ivar Dedekam + navigatia traditionala.
multumesc.

Don Daniel
29 Sep 2017, 12:15 AM
Buna ziua, as dori si eu aceasta carte, cum procedez?

Don Basilio
29 Sep 2017, 09:57 AM
Yacht Club Regal Roman mai are pe stoc cartea ,,Manual de navigatie,, din pacate ,,Navigatia cu vele,, s-a terminat. Daca doriti prima carte dati PM

cosminpop
27 Feb 2018, 10:56 PM
mai este valabil? ma intereseaza. cpop.me@gmail.com

plupan@gmail.com
8 Jul 2019, 11:34 AM
Buna ziua, acum v-am descoperit, doresc sa cumpar si eu pachetul de doua carti ale lui ivar dedekam, nu stiu daca le mai aveti, in cazul in care mai sunt vreau si eu un set, multumesc si astept raspuns, numarul meu de telefon este 0721257846, multumesc.

Don Basilio
8 Jul 2019, 01:02 PM
mai este valabil? ma intereseaza. cpop.me@gmail.com
v-am trimis un e-mail cu nr. de telefon daca va intereseaza cartea lui Dedekam

plupan@gmail.com
8 Jul 2019, 06:06 PM
doresc sa cumpar si eu, mai este de actualitate, astept raspuns, sau un semn la tel. 0721257846 sau pe e-mail; plupan@gmail.com, multumesc

ArmandV
13 Aug 2019, 01:25 PM
Doresc si eu un set. 0722427352