Caiac de 2 kg ! AE Packlite Kayak

Nu e un secret ca am o pasiune pentru barcile portabile. Oriunde as merge, daca se afla in apropiere o apa cat de mica, trebuie sa plutesc pe ea.
In aceast an flotila s-a marit cu inca doua barcute. Prima este Alpackaraft Explorer 42, care e o barca superioara, solida, perfect adecvata pentru expeditii, gata sa incarce in prova ei biciclete, rucsaci uriasi, vanat si asa mai departe. A doua barcuta este insa ceva cu adevarat special este un Advanced Elements Packlite kayak. Adica un caiac de o persoana jumate, miscut, cu aparante fragile, dar foarte capabil.

Video prezentare generala:
https://www.youtube.com/watch?v=IVpvYzyydjc


Constructie
Caiacul esta construit din poliester armat cu poliuretan. Tehnica folosita este sudarea imbinarilor. Presiunea in tuburi 2 PSI, iar in podea 1 psi
Barca are trei camere separate de aer, cei doi "colaci" laterali concentrici au valve solide tip barca pneumatica, iar podeaua are un furtunas cu twist lock. As fi preferat valve de tip Boston pentu colacii laterali, sau ceva similar cu ce foloseste Coleman. Valvele curente impun folosirea unei pompe pentru umflare, ceea ce scade din aspectul preactic. Ma voi gandi la o solutie
Imi place foarte mult pupa voluminoasa a barcii. Are suficienta flotabilitate. In ultimul timp am cam castigat greutate. Cu un pasager de 90 kg (oops!) barca are nevoie de contrabalans in prova. As fi preferat baloanele un pic mai mari in diametru, macar 3 cm in plus daca ar fi avut. Poate conice, mai groase spre pupa, si sa se subtieze treptat spre prova. Asta ar fi crescut rigiditatea, ceea ce ar fi permis alegerea unei pozitii mai avansate. Poteaua este suficient de lunga si poti pune ceva bagaje, sau cum se vede in poze, un copil in prova. Asa cum este barca acum as recomanda-o celor pina in 80 kg.
Un alt dezavantaj este ca barca vine fara un scaun. Am avut un scaun de tip Alpackaraft Fjord Explorer si l-am folosit pe acesta. Se potriveste perfect.
Pretul "strazii" la acesata barcuta este de aproximativ 250$ ceea ce o face de doua-trei ori mai ieftina decat o alpackaraft similara.

Video montaj:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_Qn1rdNub5Y

Concluzie:
Este o barca super usoara dintr-un material modern (Poliester+uretan) foarte rezistenta, incomparabil mai capabila decat barcutele neramforsate din PVC si mult superioara caiacelor similare acoperite cu canvas. Esista totusi locuri unde fabricantul ar putea aduce mici imbunatatiri. Ma gandesc la valve care sunt supradimensionate si impun folosirea unei pompe. Ar fi necesar un scaun sare sa ne tina fundul uscat. Nu ar fi rau ca tuburie sa fie o idee mai groase in defavoarea spatiului interior, si un pic mai inalte. Barca in forma actuala este incapatoare, dar o idee "prea" lata in interior. Un "skeg" demontabil nu ar strica. In acest fel barcuta at fi "perfecta" pentru orice fel de activitati si s-ar compara de la egal la egal cu Alpackaraft.
Asa cum este acum, barcuta e perfecta pentru agrement, in special daca pasagerul are pina in 80 kg (se poate si mai mult, nu-i bai). Se pot pune puna la 20-25 kg bagaje in prova fara probleme.


Barca mea:
 

Atașamente

  • IMG_20140531_184039[1].jpg
    IMG_20140531_184039[1].jpg
    103.6 KB · Vizualizări: 119
  • IMG_20140531_185049[1].jpg
    IMG_20140531_185049[1].jpg
    62.5 KB · Vizualizări: 115
  • IMG_20140531_185037[1].jpg
    IMG_20140531_185037[1].jpg
    61.1 KB · Vizualizări: 99
  • IMG_20140531_184214[1].jpg
    IMG_20140531_184214[1].jpg
    86.3 KB · Vizualizări: 99
Ultima editare:
Am uitat sa spun ca i se cam misca varful cand padelezi, dar o greutate in prova ca sa contrabalanseze ajuta foarte mult cu tracking-ul. De aceea recomand doar 80 kg.
 
Ma gadesc la asta. Ideal ar fi ceva demontabil ca skeg-urile de la Gumotex, cu slot-uri. Sau poate unul de tip "sina" de pe EBay
Adevarul e ca sa poate corecta si din vaslit, E mai mult caiac de iesit pe lac sau de plutit la vale :)
 

Atașamente

  • Skeg1.jpg
    Skeg1.jpg
    47.7 KB · Vizualizări: 121
  • skeg2.jpg
    skeg2.jpg
    7.6 KB · Vizualizări: 125
Ultima editare:
Imi face mare placere sa vorbesc despre barcutele astea, asa ca mersi de comentariu ORKA.

Pretul fara taxe, asa cum ii sta bine in America, vine transformat cam la 200EUR. In Europa va ajunge probabil sa coste cam 300EUR. Dar trebuie sa tii cont ce cumperi. Adica e o barcuta ramforsata din poliester acoperit cu poliuretan care nu se sparge cu una cu doua (vezi cazul barcutelor din pvc). E ultrausoara, si practic nu are concurenta la pretul dat.
Costa jumatate cat un Alpackaraft similar (modelul Scout). Un Gumotex similar e mult mai greu si e si el de 2- 3 ori mai scump. Asa ca "scumpa" in acest caz e o notiune relativa.
Parerea mea e ca firma putea sa "tinteasca" pe la 4-500 EUR dar cred ca scopul in acest caz este creeze un model popular si sa vanda cat mai multe, desi marginea profit va fi mai mica.

Tocmai pentru ca e atat de usoara si mica ca volum, practic nu mai ai scuza sa nu o ai cu tine tot timpul, astfel ca are 1000 de utilitati. La pescuit e buna, am testat, dar din motive de utilitate prefer Alpackaraft-ul Explorer 42, care e aproape o mini canoe de expeditie, dar acel model costa cam 1000EUR e mai greu (3 kg) si de doua ori mai voluminos

Oricum, acesta e viitorul pneumaticelor: materialele bazate pe poliuretan. Abia astept sa vad din ce in ce mai multe. In catvia ani sper ca barcutele din film de TPU vor inlocui complet barcutele de pvc neramforsat. Mie mi-ar placea apara o barca tip zodiac, cam 3.5 metri lungime, si care sa cantareasca cel mult 15 kg
 
Ultima editare:
Mohsin

Imi place foarte mult pupa voluminoasa a barcii. Are suficienta flotabilitate. In ultimul timp am cam castigat greutate. Cu un pasager de 90 kg (oops!) barca are nevoie de contrabalans in prova. As fi preferat baloanele un pic mai mari in diametru, macar 3 cm in plus daca ar fi avut. Poate conice, mai groase spre pupa, si sa se subtieze treptat spre prova.
 

Back
Sus