Prieteni dragi ce nu mai sunt printre noi .....

Florio

Member
O veste cumplita care mi-a inghetat sufletul : prietenul nostru Vali (Menestras) a pierit astazi intr-un accident de circulatie.
Zilele petrecute impreuna, iesirile pe apa, intalnirile, discutiile despre barci, chefurile de la Carul cu Bere.... tot ce a insemnat acest om de suflet si prieten plin de viata, a ramas o amintire dureroasa.
 
DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA !

Nu l-am cunoscut ........ Insa barcagiu fiind , de-al nostru , de-o plamada si de-un fel , ..... face sa-mi bag picioarele-n el de NET si sa ma deloghez plin de tristete ........
Si nu ma va consola ....... Imi voi spune toata noaptea ...... " Unu' mai putin . Unu ' mai putin din putinii care mai sunt ! "
Florine , ...... baga-mi-as io , mah ! .....................................................

In memoria lui decid sa-mi treaca orice stare de mistocarie de care am chef acum ....... Si-aveam !

Fie sa pluteasca lin catre ....... CELE VESNICE !
 
Ultima editare:
Ultima editare:
Nu-l cunosc, dar dupa tristetzea cauzata voua, inteleg ca era un om deosebit. Imi pare rau...
 
Sunt impietrit, fratilor! Am intrat pe F.B. si din postarile de acolo am dedus ca Vali a patit ceva. Am intrat aici si vad certitudinea. N-am cuvinte, am vorbit cu el acum doua zile. Lumea asta e pe dos. :(
 
nu cred ,refuz sa cred .
anul trecut am primit o ancora confectionata de el danforth .a spus ceva de genul -eu nu pot veni la raidul asta 2013 poate la anul , dar merge ancora asta in locul meu.
ancora a mers si in 2014.
 
Când ne vedeam de fiecare dată ne ziceam "cuscre" pentru că a lăsat în urmă o fetiţă de o seamă cu fiul meu.
Dumnezeu să-l odihneacă!
 
Eu l-am cunoscut o singura data, la Chitila cand Impaiatu a lansat la apa Bateau Veena. Sa-i fie tarana usoara!
 
Probabil geografia a făcut să nu ne cunoaștem, dar asta nu minimizează nicidecum pierderea. Condoleanțe familiei și tuturor celor cărora le-a fost aproape. Dumnezeu să-l odihnească.
 
Intr-adevar o mare pierdere pentru toti cei ce l-au cunoscut. Am avut placerea sa-l intalnesc acum cativa ani la o editie a Salonului Nautic. Ramas bun Vali. Sincere condoleante familiei.
 
Text scris cu sufletul azi de Skipper, pe Facebook...


L-am preluat fără binecuvântarea lui și dacă nu e de acord pentru că l-am preluat și postat și aici, n-are decât să mă dea haleală la rechini, cu proxima ocazie. N-am să-i opun, rezistență. ! :((((

Doamne Dragule, vezi c-a venit zilele astea la Matale unu Vali Mătrăcaru, e la ăia cu dispensă de vârstă.
Îl recunoști ușor: arată așa ca un haiduc blând, înalt și lat în spate, e vesel tot timpul (dacă regulamentul Raiului, permite) și poartă și pălărie de hipster (dacă uniforma permite)! Ți-am zis că-i inconfundabil ?
Te rog mult, mai verifică o dată, poate e o eroare în registre, poate a luat DoamnacuCoasa comanda greșit, nu ăsta e cel care îți trebuia Matale... Ăsta e cu structurile metalice și la Matale e pe naturale, mai un lemn, mai o trestie. Ăsta nu se pricepe la lemne, dacă-i dai o drujbă în mână mai moare o dată !
Spune-i lui Sfântu Simeon Tâmplaru să-l concedieze grabnic și trimite-ni-l nouă înapoi că nouă ne trebuie. Mult!
Dacă s-a comis o eroare, de catre serafimii de la contabilitate, e ok, errare angelus est, noi înțelegem dar îndreapt-o Matale, fă o minune și stornează-l pe Mătrăcaru... sau mai văzut cazuri și nu s-a supărat nimeni!

"- Ce face, baieții ?"
- Ce să facă, de data asta face taman ce nu știe, baieții. Se adună să te îngroape, băăă !

Doamne, ia-i carnetu pt vreo 3 eternitați că cine știe ce prostii face și acolo ! Când îl vedeam cu Tico ăla, nici nu știam dacă el încape în Tico sau Tico încape în el !
Lasă-l să meargă pe jos, să se salute cu toți sfinții și mucenicii, că are vreme de acuma să-și facă prieteni noi ! Cred c-o să se adune cu alde Sisoe. Mucalit la mucalit, trage !
Stai fară grijă că la sfinte nu se dă nici mort, prea o iubește pe Rita. Dă-le veste la mironosițe să nu piardă vremea cu el. Nu-l scoți din "ce nevastă frumoasă am și mai și gatește bine" și să știi că aici are dreptate, nu-i căuta pricină. Are martori !

"- Vă e bine bă, vă e bine ?"
- Bă Vali, azi nu prea ne e că nu vedem bine, e cam ploaie la noi în ochi. Și cam negură prin suflet. Și bate un vânt de gheață pe șira spinării așa cam ca la Chilia-n port: bate-un vânt rece din baltă ! Ah, ce dureros, măi !

Doamne, taie-i rația de telemea pe vreo 300 de ani, lasă-i numai ceapa, să vadă și el cum e cu lacrimi !

Doamne, după aia, de Ziua Marinei schimbă-i rația de aghiazmă zilnică cu niște molan, dacă ai capșunică, (o să se supere dacă în Rai e ca în UE: interzis cu soiuri hibride și parcă acolo nu e întristare !) poți să-i dai că nu exagerează și nici nu face urât ! O să se uite un pic ca laseru și o să spună tuturor că-i iubește, dar el e sincer: chiar iubea pe toată lumea și (aproape) toată lumea îl iubea pe el. Pe ăsta aici îl iubeau până și polițiștii care îi dădeau amendă !

Și Doamne, fă o trebă până la capăt ! Tu care dai de mâncare până și păsărilor cerului ai grija acuma și de stolul lui Mătrăcaru ca sunt tare speriați și cu fierea-n inimă !
Mângâie-i cumva, dă-le repede un semn despre bunătatea Ta, ca să se mai usuce pe obraji ! Cu mâna cu care ai luat cu aia poți să și dai; noi știm că poți și că mila Ta e mare, dar ni s-a stafidit credința de câteva zile.
Și dă tot fără măsură, la fel cum ai luat !
Dacă așa e de șubred Raiul ăla de ți-a trebuit taman pe inginerul ăsta să ți-l repare acuma, fă ceva și apără-i și pe gemeni și pe prințesa, și pe “moldoveancă” că ai luat inginerul care era al lor și i-ai lăsat fără căpetenie.

Despre noi, restul de pleavă, ține-ne să-l pomenim și să-i facem în ciudă !
-Bă, albanezule, pentru isprava asta ce ne-ai copt-o tu nouă, te pedepsim unde te doare mai tare: de ziua ta o să mâncăm și turtițe și telemea, și ție n-o să-ți dăm nici o fărâmă !

"- Ce face băieții ?"
- Mănâncă turtițe fără tine, bă sqiperiotule!
Și-o s-o ardem cu niște tărie, și-o să ardem și niște pastramă și ce-om mai găsi pe grătare și ție n-o să-ți dăm nimic, că și tu ne-ai ars pe noi !
Și o să tot pomenim : “c-așa-i plăcea lui răposatu' ” dar nu cred că o să ne vină să mai râdem. Râzi tu, acolo în Rai, că noi în raiul nostru suntem ca în bancul cu vaca prea des mulsă: nu ne vine sa râdem chiar de loc !

-Bă, nesuferitule, să fii tu primu' la toate: primu' la copii, primu' la gemeni, primu' la Deveselu, primu' in Rai la 36 de ani ! Te-ai grabit tu să iei coronița ! Lasă că-ți dăm noi azi numai coroane !

Toți cădem în păcat că deh, oameni suntem și mai dăm cu oistea-n gard dar tu iar mai cu moț, cu oistea-n tir ! Te lauză că erai treaz lumină, dar lumea zice că ai adormit și așa ai plecat ! Și mai zice dacă te transferă prin somn, Doamne-Doamne te iubește mult !
- Și noi te iubim, carieristule, te transferăm și noi cum putem: de la Șef Departament TTA ( Turtițe, Tripleți și Albania Mare) la Șef Departament RCP (Rai, Colivă, Parastase)! Te-ai ajuns, Vali, să vezi parastase ce-ți tragem !
Tricourile corespunzătoare funcției o să le dam gemenilor că acolo la tine, nu cred ca permite uniformă.

- Ai plecat tu să mori puțin ! Tu și Nichita ! Spune aici în fața colectivului: acolo te-am trimis noi ?! Te-am trimis la Videle să duci un sac de pufuleți la gemeni și să te întorci cu oareșce produse locale, nu ca să dormi sub flori ! Te-ai puturoșit și nu-ți statea în caracter ! Nici să mori nu-ți prea stătea, dar ne-ai tras clapa !

Doamne, nu-i da paloș, nu-l avansa arhanghel, nu-l lăsa pe langa depozitul de muniție. Știu că la Matale nu e cazul, ăstea sunt doar la echipa adversă, dar e mai bine să nu-i dai idei că acolo are timp o eternitate să o coacă și numai te trezești într-o dimineață că ți-a ,și făcut Raiul Mare și zavera-i gata ! Explică-i cu binișorul că Raiul e bine făcut așa cum e, și lasă-l pe Vali să facă și acolo ce știa mai bine și aici: să iubească și să trăiască !
Repet cu umilință :
- Doamne ți-am zis... s-a comis o eroare !

"- Ce face baieții ?"
- Ce să facă,bă... plânge !
 
Ultima editare:

Back
Sus