Barca nu gliseaza!

Va salut!
Am o barca noua Zodiac Cadet Aero 260 ( podina inalta presiune, lungime /latime = 260/160, baloane de 45cm, greutate -29kg, chila gonflabila, putere max. autorizata - 4CP)
Am testat barca cu un motor de 3,5cp, apoi cu unul de 6cp, am fixat trimul la prima gaura, am montat si flapsuri pe oglinda barcii, m-am asezat langa motor ,apoi pe varful barcii, pe bancheta barcii, a testat-o si un prieten care are doar 60kg in conditiile mentionate si NU GLISEAZA! Se ridica de varf si coboara in pupa, ba pot spune ca merge mai bine cu motorul de 3,5cai (are13kg fata de 27kg cat are cel de 6cp). Se poate face ceva sa intre in glisaj? Astept sfaturile dvs..
Multumesc.
 
primul pas este sa vezi daca nu e o problema de lungime a cizmei, placa antiventilatie trebuie sa fie 1-3 cm sub chila. Daca e mai sus de chila nu va glisa in veci. Daca primul punct e ok atunci vezi sa fie barca umflata la presiunea indicata, nu mai putin. Trim-ul sa fie reglat corect, pleaca de la prima gaura(cea mai aproape de oglinda) si vezi de acolo. Dar ca sa fie clar, NU te astepta sa glizeze cu 2 persoane si 6 cai. Cu o persoana probabil e preferabil sa folosesti un prelungitor de eche sa pti sta mai in fata, barca va merge mult mai bine. M-as mira sa reusesti glisajul cu motorul de 3,5 cai.
Eu cu allroundmarine airstar 260 glisam cu 4 cai dar in 2 (70+90 kg) nu am glisat nici cu 8 cai.
 
S-ar putea sa te ajute un hidrofoil montat pe motorul de 6cp.
https://www.peapa.ro/produs/7743/Hydrofoil-motoare-4-50-Cp-Trem.html
Aceeasi problema o aveam si eu cu motorul de 10cp montat pe un RIB de 270, holeshot se numeste fenomenul.
https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/24Aprilie201204#5734674714081521330
Pe aceeasi barca cu un motor de 6cp cu hidrofoil glisajul se producea instantaneu.
Binenteles barca trebuie sa fie umflata la presiunea indicata, la fel chila gonflabila si podeaua de inalta presiune.
 
Va multumesc pentru raspunsuri. Am folosit prelungitor la eche, a fost verificata si pozitia placii anticavitatie. Am evitat sa gauresc placa anticavitatie , dar se pare ca nu am incotro. Va trebui sa motez un hydrofoil. Dupa probele cu hydrofoil pe motor va voi comunica rezultatul.
Cu bine!
 
Va salut!
Am o barca noua Zodiac Cadet Aero 260 ( podina inalta presiune, lungime /latime = 260/160, baloane de 45cm, greutate -29kg, chila gonflabila, putere max. autorizata - 4CP)
Am testat barca cu un motor de 3,5cp, apoi cu unul de 6cp, am fixat trimul la prima gaura, am montat si flapsuri pe oglinda barcii, m-am asezat langa motor ,apoi pe varful barcii, pe bancheta barcii, a testat-o si un prieten care are doar 60kg in conditiile mentionate si NU GLISEAZA! Se ridica de varf si coboara in pupa, ba pot spune ca merge mai bine cu motorul de 3,5cai (are13kg fata de 27kg cat are cel de 6cp). Se poate face ceva sa intre in glisaj? Astept sfaturile dvs..
Multumesc.

1- Pompeaza podina la 10 PSI. E o operatiune foarte grea Adica muncesti sa aduci podeaua la acesta presiune. Este stiut ca in general utilizatorii nu umfla podinele cum trebuie

2- Asigura-te ca tuburile si chila sunt pompate la 3 PSI. O barca "moale" NU va glisa, mai ales in cazul modelelor cu chila gonflabila.

3- posibil defect - verifica daca chila gonflabila se prelungeste pina la oglinda. Eu am avut un Zodiac Cadet Yachtline din acela cu podea din lemn de tec, cu balamale, astfel incat ca se poata rula. Defectul era ca chila se termina la 15 cm de oglinda, iar fundul barcii statea incretit in portiunea de langa pupa. Din acest motiv barca nu voia sa gliseze cu 2 persoane. A trebuit sa fac un artificiu cu ceva spuma taiata pe forma si lipita cu velcro.
 
am avut 6 tipuri de barci,am folosit motoare de 2,5.4,6 am pus hidrofoil am facut modificari dar glisaj nu am vazut.Solutia motor de 15 cp si examen permis.Cine spune ca gliseaza cu motoare mai mici de 6 gonflabilele cu doua persoane la bord cu sau fara bagaj este un mare mincinos.
 
Ultima editare:
Cine spune ca gliseaza cu motoare mai mici de 6 gonflabilele si asta cu o singura persoana la bord si fara bagaj este un mare mincinos.

Prietene , te hazardezi in afirmatii agresive .......
Iti spun cu certitudine ca am glisat FARA PROBLEME - cu atingerea glisajului aproape instant , fara preludii - cu urmatoarele combo-uri :

- Baracuda 2,4 + Suzuki 4 hp
- Kingfisher 2,7 + Mercury 5 hp
- Baracuda 2,7 + Mercury 6 hp ( pe clasa asta de barci este combo-ul ideal dpmdv . Am atins ...... 32 km/h cu ele ! )
- Kingfisher 3,3 + Mercury 6 hp .........

La primele trei variante prezentate am atins glisajul cu cate-o persoana in plus pe langa mine , adevarat , in limita a 60 - 65 de kg ale acesteia .
Echipamentul meu de pescuit si cazarmamentul - pentru o saptamana in delta depaseste lejer 40 kg . Si tot am glisat cu acesta la bord .

...........................................................

Acum priveste cate ceva de prin concursurile LRS , unde la fluierul de start intre 80 si 120 de pneumatice se indreapta bezmetice catre locurile de pescuit . Regulamentul LRS nu permite concurentilor motorizare mai mare de 5 hp .
Si stii ceva ? Va fi o veste proasta pentru tine , ..... GLISEAZA TOATE !!! ( evident , aici vorbesc de cele echipate cu termice )

In ultima poza gasesti siajul ce-l imprima Mercury 6 hp unei Baracuda de 2,7 m , cu mine si aproximativ 30 de kg de bagaj , din care doar vreo 10 kg de jiguri si alte giugele . In rest , benzina aprox 10 l , lansete + mulinete tot cam 10 kg , apa si bere cam 5 l , iar in rest scaun pliant , haine , juvelnic , agrafe , greutatile tuturor cutiilor la un loc , etc ...........

Asadar mai incearca fo 10 - 12 barci . Poate-poate glisezi si tu pan' la urma .
Sa ne scrii , da ?
 

Atașamente

  • DSC00108.jpg
    DSC00108.jpg
    34.3 KB · Vizualizări: 78
  • DSC09406.JPG
    DSC09406.JPG
    178.2 KB · Vizualizări: 75
  • DSC09411.JPG
    DSC09411.JPG
    171.5 KB · Vizualizări: 72
  • IMG_6937.JPG
    IMG_6937.JPG
    154.6 KB · Vizualizări: 66
  • IMG_6960.JPG
    IMG_6960.JPG
    135.1 KB · Vizualizări: 61
  • DSC09400.jpg
    DSC09400.jpg
    54.2 KB · Vizualizări: 99
Si inca ceva : Cand Pneumaticman , respectiv Mihai99 se apleaca cu sfaturi intr-un topic despre pneumatice ..... ia-ti notite ! Fa-ti in vene ce scrie omul asta . Asculta-l cu maxima atentie , pentru ca ABSOLUT NICIODATA n-a batut campii ca sa se vada scriind . Asculta-l si asimileaza !

Pana vine Mihai ..... delecteaza-te cu astea :

https://www.youtube.com/watch?v=RO07U9ak6r8
https://www.youtube.com/watch?v=P9YXIbM68TA
https://www.youtube.com/watch?v=2USIELshlvQ
https://www.youtube.com/watch?v=Uc_sXbMkP2U
https://www.youtube.com/watch?v=Y6wY5MFWKNw
 
Ultima editare:
uite ca ti-am urmat sfatul si m-am (delectat) dar in toate filmuletele nu am vazut decat o persoana la bord fara bagaj fara nimic.daca citeai topicul mai bine vedeai ca faceam referire la motoarele mai mici de 6.eu le-am incercat pe toate pe dunare,nu pe balta nu in aval si nu cu o persoana de 30 de kg la bord.kingfisher 2.7 o panarama daca intri in glisaj sar scandurile de tego de pe fundul ei,baracuda 2.4 nu o sa poti merge drept niciodata cu ea indiferent de motor,urmeaza numai traiectorii ciudate de om beat.(p----l boului). kingfisher si baracuda 3.3 cu motor mai mic de 6 intra in glisaj daca le ajuti cu vaslele sau le pui telecomanda ca sa nu fie nimeni la bord.Ori aveti magazin si vindeti tipurile astea de barci ori vreti sa va bagati in seama asa de aiurea.pai ce astia care au impus limita de 4,9 cp la care nu iti trebuie permis au fost prosti?Uite aici un om sincer,(http://www.barcaholic.ro/f41/rib-maestral-peridoc-ambele-inmatriculate-4810.html)rib cu motor tohatsu 50 cp viteza maxima 50 km la ora si imi spui mie ca - Baracuda 2,7 + Mercury 6 hp ( pe clasa asta de barci este combo-ul ideal dpmdv . Am atins ...... 32 km/h cu ele ! )PS: sigur ai rau de apa si nu de asfalt si asta cred ca de la glisaj!asa cum spune si o celebra replica dute,lasa-ne,sau fa-ne sa ne fie dor de tine
 
Ultima editare:
Nu te-ai "delectat" deloc ! In clipul 4 un Jago de 3,2 echipat cu un Parsun de 5 hp "fluiera" cu doua persoane la bord . Asta asa , de .... intro !

In continuare :

- Zici de "sipcile" de pe fundul lui KF 2,7 . E valabil ce spui tu la un KF cu podina din lamele , nu la unul cu podina din aluminiu .
- Baracuda de 2,4 imita "p----l boului" doar daca nu are chila gonflabila . Ca de altfel oricare alt tip de pneumatica
- Zici ca te dai cu barca pe Dunare ? Ce-o fi aia ? E fo garla pe vreundeva ? App , e cu taxa ? Vine paznicu' sa-ti verifice juvelnicu' ? Cat e taxa la 5 kg de caras ?
- In incheiere ..... oftica-te in continuare ! Chiar am scos 32 km/h cu Baracuda 2,7 ! ( nu pe Dunarea aia de zici tu de ea . Nu ! In apa ploii pe asfalt . Dar nu asta este important . Ci faptul ca evident ca stiu cu pneumatice .......

...................................

Amice , de ce lasi tu la modul balcanic sa te roada frustrarile venite din propriile-ti esecuri ? Si de ce aduci afirmatii agresiv-tembele la adresa unora care chiar au ascultat la altii mai dibaci si-au atins performante iesite din comun ?
Am sa-mi pun mintea sa postez in Youtube niscaiva filmulete cu prietenii mei in glisaje perfecte ( pe Dunare !!! ) cu fel de fel de combo-uri . Inclusiv cu Baracuda de 2,4 + 4hp . Asta ca sa te "linistesc" definitiv , sa-ti redefinesc notiunile de navigatie cu pneumatice . Dar dureaza ceva . Sunteti - tu si agresivitatea ta obtuza - absolut ultima mea prioritate .........
 
Ultima editare:
am avut 6 tipuri de barci,am folosit motoare de 2,5.4,6 am pus hidrofoil am facut modificari dar glisaj nu am vazut.Solutia motor de 15 cp si examen permis la galati.Cine spune ca gliseaza cu motoare mai mici de 6 gonflabilele si asta cu o singura persoana la bord si fara bagaj este un mare mincinos.

In primul rand barcile scurte sunt de "cacao", probabil sunt mai bune decat o camera de tractor.
Am avut si eu un rib de 270 intra greu in glisaj si cu 10cp, trebuia sa trec greutatea spre prova...etc.
https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/24Aprilie201204#5734674714081521330
Colegul la care am vandut-o avea un suzuki de 6 cp cu hidrofoil, barca glisa instantaneu, omul a fost multumit,...dar fara hidrofoil cu 6 cp, se petrecea acelasi fenomen(holeshot) pe care il aveam si eu cu 10cp.
Fara ca barca sa fie probata nici nu am indraznit sa o vand, pt ca nu doream sa ma injure nimeni.

Daca vreodata o sa mai trec la pneumatica, cea mai mica dimensiune va fi de minim 340, iar motorul de minim 10cp.(asta pt pretentii de glisare 30-35km/ora si un minim de confort).
Barcile scurte si motoarele mici cred ca sunt destinate plimbarilor pe distante scurte in regim de deplasament, nu cred ca are rost sa ne fortam ca sa obtinem...nimic!

Dintre pneumaticele din PVC, cu chila gonflabila, care se gasesc in Romania, cele mai bine lucrate si cu cel mai bun material mi s-au parut Quicksilver.
Un Quicksilver 340 se pare ca merge frumos chiar si cu 5cp.Lungimea conteaza!:rock:
https://www.youtube.com/watch?v=-QKf6_dzqps
 
Ultima editare:
uite ca ti-am urmat sfatul si m-am (delectat) dar in toate filmuletele nu am vazut decat o persoana la bord fara bagaj fara nimic.daca citeai topicul mai bine vedeai ca faceam referire la motoarele mai mici de 6.eu le-am incercat pe toate pe dunare,nu pe balta nu in aval si nu cu o persoana de 30 de kg la bord.kingfisher 2.7 o panarama daca intri in glisaj sar scandurile de tego de pe fundul ei,baracuda 2.4 nu o sa poti merge drept niciodata cu ea indiferent de motor,urmeaza numai traiectorii ciudate de om beat.(p----l boului). kingfisher si baracuda 3.3 cu motor mai mic de 6 intra in glisaj daca le ajuti cu vaslele sau le pui telecomanda ca sa nu fie nimeni la bord.Ori aveti magazin si vindeti tipurile astea de barci ori vreti sa va bagati in seama asa de aiurea.pai ce astia care au impus limita de 4,9 cp la care nu iti trebuie permis au fost prosti?Uite aici un om sincer,(http://www.barcaholic.ro/f41/rib-maestral-peridoc-ambele-inmatriculate-4810.html)rib cu motor tohatsu 50 cp viteza maxima 50 km la ora si imi spui mie ca - Baracuda 2,7 + Mercury 6 hp ( pe clasa asta de barci este combo-ul ideal dpmdv . Am atins ...... 32 km/h cu ele ! )PS: sigur ai rau de apa si nu de asfalt si asta cred ca de la glisaj!asa cum spune si o celebra replica dute,lasa-ne,sau fa-ne sa ne fie dor de tine

Ce ai zice tu moșule dacă ti-as spune ca știu o barca nu de 2 nu de 3 m ci de 4.3m care gliseaza cu 4CP și un flăcău de 90kg la bord?
Mint de îngheață siajul nu?
Modi.....preia legătura.
 
Asaaaaa ..... Acum hai sa te "deznod" :

.....baracuda 2.4 nu o sa poti merge drept niciodata cu ea indiferent de motor,urmeaza numai traiectorii ciudate de om beat.(p----l boului).
Ia 'uzi domle ! Serios ???
Ia si sufera : https://www.youtube.com/watch?v=LPhMyO8ZT7A&feature=youtu.be
kingfisher si baracuda 3.3 cu motor mai mic de 6 intra in glisaj daca le ajuti cu vaslele sau le pui telecomanda ca sa nu fie nimeni la bord.
Mai sufera odata : https://www.youtube.com/watch?v=cgYvKprkME8&feature=youtu.be
sigur ai rau de apa si nu de asfalt si asta cred ca de la glisaj!asa cum spune si o celebra replica dute,lasa-ne,sau fa-ne sa ne fie dor de tine
Iar acum ...... lovitura de gratie , ca sa zic asa ! Barem sa am io satisfactia ca azi te-am facut sa suferi crunt !!!
Tadaaaaaaaa , ..... Baracuda 2,7m + Mercury 6hp ! Cu alte cuvinte BEA-TRICE a mea impreuna cu "nebunul" de DARK SIDIOUS !
Si cand mai mergi pe Dunare si vezi steagul ala falfaind asa ..... sa stii ca-s io ! Ala de va face sa-ti fie dor de interventiile mele ! Da sa casti bine ochii pe apa , ca apar si dispar instant !
Sufera tata , sufera : https://www.youtube.com/watch?v=ZWgNhTX4fe0&feature=youtu.be
 
Odata "urcate" filmele pe Youtube le-au fost asociate "sugestii" . Iaca si alte combo-ri exemplar echilibrate :

- 2,7 + 4hp , pe rau , cu aproximativ 22 - 25km/h , intr-un glisaj exemplar :https://www.youtube.com/watch?v=KADC1GsqN9o
- la fel , avem iarasi un glisaj superb la un Adventure de 3.0 cu Suzuki 5 hp : https://www.youtube.com/watch?v=fGsgfU9b9Qw
- Kaiman 3,3 ( !!! ) + Suzuki 5hp : https://www.youtube.com/watch?v=In8mzoAUFJw

Mosu , daca nu te superi , acu' po' sa zic eu ...... "dute,lasa-ne,sau fa-ne sa ne fie dor de tine " ?
Mai putin acel "dute" . Eu il scriu "du-te" .
 
eu am mers si cu suta la ora si tot nu a glisat ! era legata bine in chingi cred... de peridoc...
 
Ultima editare:
Dragilor, este nasoala senzatia sa cumperi ceva, tinand cont de sfaturile altcuiva, iar la final sa nu obtii ceea ce ti-ai dorit.
Hai sa nu fim rautaciosi, sa-l intelegem pe colegul nostru, este normal sa devii frustrat atunci cand irosesti energie, timp si bani fara rezultat.

Atunci cand cineva isi doreste o barca, aceasta trebuie sa fie adecvata scopului si nevoilor acelei persoane.
La noi in tara nu exista posibilitatea sa probezi barca si motorul inainte de cumparare, trebuie sa crezi in cuvantul cuiva si uneori se intampla ca alegerea sa fie nepotrivita.
 
Ultima editare:
Fara a intra in galceava iscata ...

Fara a intra in galceava iscata ... imi povestesc si eu experientele personale.

Am parcurs SUTE DE KM prin Delta cu o barca gonflabila = Barcuta mea gonflabila de la Decathlon, lungime 3.20 m, motor 10 CP. Aceasta barcuta, cu podina din tego marin, articulata, gliseaza INSTANTANEU fiind incarcata cu ... doua persoane ( sa zicem 80 Kg + 60 Kg, dar cred ca mai corect este 90 Kg + 70 Kg) + 10 Kg benzina de rezerva + acareturi 10 Kg + bagaje 20-30 Kg = 190-200 Kg, poate 220 Kg. Si merge... drept !!! Viteza medie de croaziera = 25 - 32 Km/h.
 
Dragilor, este nasoala senzatia sa cumperi ceva, tinand cont de sfaturile altcuiva .
Atunci cand cineva isi doreste o barca, aceasta trebuie sa fie adecvata scopului si nevoilor acelei persoane.
La noi in tara nu exista posibilitatea sa probezi barca si motorul inainte de cumparare .

Ovidiu , adevarat si .... nu ceea ce spui . Dar s-o luam pe capitole :

Da , e nasol sa cumperi ceva "dupa ureche" . Insa problema este de multe ori la cumparator . Oamenii nu stiu sa caute consiliere pertinenta . Parca nu stim ca romanul se pricepe la toate .
Cel mai bun exemplu este unu' de pe-un forum de pescari . Ne-a vazut pe noi cu barcile pe Dunare si-a decretat mandru nevoie-mare ca , gata , isi ia si el si merge cu noi . desi l-am sfatuit toti cu cat am putut ne-am trezit cu el pe Dunare cu o pneumatica d-aia de Auchan . Dezamagit din cale afara ca "uite , a mea nici n-are scandura d-aia pentru motor" . Un tampit !

Adevarat , iti iei barca dupa nevoile tale . Gabaritic , sa serveasca unui scop , raportat la apele pe care-o vei pune , etc . Insa in cazul pneumaticelor este cel mai simplu . Imposibil sa nu gasesti pe cineva prin preajma sa ti-o prezinte pe indelete si sa-ti vorbeasca despre performante , motorizari (+ tipuri de elicii la acestea ) . Dupa ce-ai decis care-ti este gabaritul si calitatea pe care-o vrei treci la motor . Obligatoriu - dar si posibil - cu proba inainte de achizitie . Indiferent ca vizezi un motor nou poti proba barca cu unul similar al altcuiva . Mai ales prin intermediul acestui forum unde toata lumea se ajuta cu toata lumea .

Insa cand apare cate unu' agresiv si obtuz care face afirmatii de genul "sunteti mincinosi" , afirmatii fondate doar in orizonturile sale inguste te apuca nervii , nene ! Nu bate nimeni campii pe-aici . Iar cand i-am spus ca am atins 32 la ora cu un 2,7 ( cu martori de prin preajma si cu un film ce sustine ce afirm ) a facut iarasi ca toti dracii la modul badaranesc . Pai sa-i raspund alfel ?

Ia sa fii fost el baiat civilizat si dispus sa asimileze , sa fii pus o intrebare eleganta de genul "Bai fratilor , care glisezi p-acilea cu pneumatice si cu motoare mai mici de 5 ? " . Sa fii vazut ce de sfaturi pline de bunavointa ar fi primit .
Asa insa m-a enervat cu abordarea ciobaneasca . Si nu doar pe mine . Si tot ce stiu eu despre pneumatice si motoare pentru acestea , despre "echilibrarea" unui combo , despre ce tip de elice s-ar potrivi mai bine nevoilor lui ..... tin in casa !
Exact cum i-am spus , sa mai probeze inca vreo 10-12 barci si poate ajunge sa gliseze . Mi se rupe de caznele prin care trece pe - vezi Doamne - Dunarea aia pe care merge el si de care io habar n-am !

Na ca m-am enervat si i-l mai pun odata : https://www.youtube.com/watch?v=ZWgNhTX4fe0

.........................................................

"Nu gliseaza barca" pe dracu ! Orice pneumatica gliseaza extrem de usor cu motorizare minima pentru gabaritul ei . Si-o poti duce la performante incredibile ! Numa' casca ochii si urechile-n jur la aia de-au trecut de mult prin ceea ce tocmai treci tu acum . Si cand am facut-o noi chiar ca n-aveam unde intreba . Nu existau atatea forumuri ........
 
Ultima editare:
Uite , hai sa-l luam de exemplu pe baiatul asta : https://www.youtube.com/watch?v=KADC1GsqN9o

Are cel putin 100 de kile . Sau asa pare-n film . Navigator-ul se comporta excelent guvernat de doar un .... 4hp . Pe Mures ( cred ) si-n aval si in amonte . Ii estimez o viteza de 25 - 27 km/h ( astept si alte aprecieri . Poate ca totusi ma insel ) .
Ii poti adauga lejer bagajele - pana la 40 kg - pozitionandu-le in prova . In felul asta te poti apropia de motor , fara sa fi obligat sa conduci de la jumatatea barcii . Un 2,7 este , intradevar , extrem de sensibil la pozitionarea incarcaturii pe podina .
 

Back
Sus