Ajutor motor Honda BF40 - 2011

Va salut cu respect , de curand am achizitionat un motor Honda Bf40 din 2011. Am si mansa tot Honda insa nu am cablurile pt inainte-inapoi si acceleratie. Nu stiu ce sa comand, va spun cu toata sinceritatea. Sunt atatea modele si denumiri si nu ma pricep.Motorul o sa-l montez pe o barca tip trimaran ,pe care am avut montat un motor Evinrude de 40 cp in 2 timpi. Din ce am vazut ,cablul de la caseta de directie nu se potriveste cu noul motor, si iarasi nu stiu ce trebuie sa comand. Va rog frumos daca stiti cumva ce anume trebuie sa comand. Va multumesc anticipat
 
Salut Dragos.
Nu este greu sa rezolvi problemele pe care le ai tu.
in primul rand pentru cablurile la caseta de comanda intri pe net si cauti accesorii barci cu motor ( sunt f multe multe firme care se ocupa cu asa ceva, un mic ex Cabluri comenzi) iti trebuie sa stii lungimea care este necesara de la caseta de comanda plus minus 20-30 cm. La caseta de directie este aceeasi problema cu lungimea dar fara plus minus dar in plus trebuie specificata puterea motorului in cazul tau 40 cp. Costa ceva banuti, pe oricare firma vei gasi. NU ITI RECOMAND SA CUMPERI SH
 
Multumesc pt raspuns Marius.Am comandat cablurile insa acum am alta problema. Cablurile le-am primit fara kit-ul pentru conectarea cablurilor. Am gasit totusi pe un site kituri pt cabluri C2 insa nu stiu sigur daca se potriveste. Sunt la fel pt toate motoarele?
 
Din ce stiu eu pentru un anumit tip de cablu se cere si kit-ul de conectare. Sunt separate cablurile si conectarile la motor, cred ca am omis sa specific. Trebuie sa ceri kit-ul de conectare ptr motorul care il ai si pentru tipul de cabluri pe care le-ai comandat . Nu ai spus ce ai rezolvat la caseta de directie
 

Back
Sus