padela greenland ?

salutare si bine v-am gasit!

am si eu o intrebare: a folosit cineva vreo padela din asta pe stil vechi? mi-ar prinde bine niste impresii autentice. nu ma intereseaza cum se preteaza la cascadorii de specialitate, nu ma pricep si nici nu vreau sa invat. folosesc caiacul pentru pescuit, ca atare am o perspectiva mai degraba utilitara decat sportiva.

am un sit on top de 4m lungime si 70cm latime si o padela normala. ma inteleg bine cu ea in deplasare, dar imi pune niste probleme specifice in perioadele de repaus. fara a intra in detalii, ideea e ca as prefera ceva cu palele in acelasi plan si mai inguste, eventual fara neopren sau aluminiu expus ca sa nu ma oblige sa port manusi.

cautand pe net am aflat ca pe afara multa lume se da cu padele traditionale de lemn. nu stiu daca si la noi, nu am niciun prieten cu caiac sa intreb, d-aia am si ajuns aici. e drept, nu e mare investitie sa imi cioplesc una ca sa incerc si s-o folosesc la un gratar in caz ca nu e ce trebuie. dar as prefera sa nu pierd o zi aiurea, d-aia intreb. poate totusi se gaseste cineva sa ma descurajeze. sau dimpotriva.

multumesc anticipat, in caz de :)
 
Pana o sa-ti raspunda cineva care chiar a folosit asa o padela, dau copy/paste dintr-un email primit zilele trecute de la Klimm, care e la mare:
"ah sa nu uit am facut o padela greenland dintr-o scandura mai groasa gasita aici in camping. Merge brici."
 
Ba chiar avem si o fabricuta de padele Greenland.
Enot Paddles | Handcrafted Greenland Paddles
Poti sa suni la Viorel si iti va da toate detaliile necesare, iti va raspunde la toate nelamuririle. Mai mult, te poate sprijini sa iti confectionezi singur o padela adaptata nevoilor si stilului tau (asta daca nu preferi sa ti-o confectioneze ei). Detalii aici Din atelierul Enot | Enot Paddles
Din cate zic cate unii care au incercat genul asta de padela, e posibil sa nu te mai intorci niciodata la o padela euroblade. Padelele Greenland sunt foarte eficiente la distante lungi, nu te obosesc. Eu am folosit foarte putin o asemenea padela (mi-a dat chiar Vio sa o incerc pe lacul Belis), dar am ramas surprins de usurinta cu care se obtine o buna propulsie, raportat la efortul depus.
 
eteee ...

sorry, sunt total pe dinafara cand e vorba de informatie din domeniu.
iau situ la rasfoit mai intai si apoi mai vad ce si cum.

cat de grea era padela de lemn pe care ai incercat-o?
stropeste fata de una normala?

daca e buna la drum lung cu atat mai bine. la ce nivel a atins braconajul pe la noi
sunt din ce in ce mai mari distantele dintre pesti. :)
 
Padelele de lemn au greutati comparabile cu padelele euroblade medii spre usoare. Adica greutatile variaza intre 700 grame si 1.1 kile (te rog ca aceste informatii sa le iei cu rezerve, Vio e posibil sa iti spuna mult mai multe, pentru simplul motiv ca stapaneste domeniul asta infinit mai bine decat mine).
Partea "usoara" nu vine de la masa padelei, ci de la repartitia masei de-a lungul padelei. In plus, palele sunt lungi, foarte lungi. Tu iti adaptezi in orice clipa efortul pe care esti dispus sa il depui, prin introducerea palei in apa (introduci mai mult sau mai putin din pala).
In ce priveste stropitul, pot sa iti spun ca in mana mea, acea padela stropea destul de mult, in timp ce aceeasi padela, in mana lui Vio, nu lasa nicio picatura. Diferenta este ca eu am padelat 5 sau 10 minute, iar el o foloseste permanent. Deci e o chestie de tehnica de padelat. Tehnica la padelele Greenland difera fata de padelele euroblade. Nu pot sa iti dau mai multe detalii, pentru simplul motiv ca nu le cunosc. Daca as fi stiut sa padelez corect cu padela Greenland, nu as fi stropit nici eu. Dar asta se invata.
 

Back
Sus