Lungimea cizmei pentru oglinda decupata

Salutare , am si eu o mica nedumerire si cred ca mi-ar prinde bine niste sfaturi prietenesti.

Pe scurt m-am decis cat de curand sa cumpar un motor de barca de 5 cai pe care o sa il folosesc pe barci inchiriate la fata locului de prin diverse localitati din Tulcea unde se poate ajunge usor cu masina (Murighiol,Mahmudia,Dunavat). Deoarece nu posed permis si motorul va fi condus si de alte persoane (fara permis) nu vreau un motor mai puternic si am sa incerc sa ma orientez spre barci de tip lotca cu oglinda decupata care sunt mai suple si se descurca acceptabil cu 2 persoane cu echipament de spinning pe distante de maxim 10-15 km. Motorul va fi in 2 timpi pentru portabilitate si pt ca nu are cine sa se ocupe de intretinerea lui (revizii,schimburi,reprezentante etc) plus ca va fi folosit rar.

Pana aici sunt destul de hotarat insa nu stiu daca un motor cu cizma scurta este potrivit pentru acest tip de barci pe care le gasesti usor de inchiriat peste tot (lotci de 14-16 crivace din lemn sau fibra cu oglinda decupata). Am pomenit de cizma scurta pentru ca cele cateva motoare care imi fac cu ochiul au acesta lungime.

Va rog sa ma ajutati cu o parere ;)
 
- Cizma scurta = 15 inch = 38 cm
- Cizma lunga = 20 inch = 51 cm
- Cizma extralunga = 25 inch = 63,5 cm
se masoara de la menghina pana la placa
anticavitatie de deasupra elicii. La montarea pe barca se va tine cont ca intre partea cea mai de jos a oglinzii si
placa anticavitatie sa existe o distanta intre 1 si 5 cm altfel in momentul accelerarii elicea sa nu intre in
cavitatie, adica sa nu ramana fara apa.
 
Ultima editare:
Merci de info ... dar cati centimetri are cizma este clar...eu eram mai mult curios cati cm au barcile (oglinda) mai mici cu oglinda decupata (alea pescaresti pe care le vezi peste tot prin delta) pentru ca nu ma pot raqporta la o barca anume. Stiu ca nu exista un raspuns exact pt ca difera de la barca la barca dar vreau sa stiu daca un motor cu cizma scurta este suficient pentru asa ceva. Nu mai zic ca la Yamaha 5CMHS cizma "scurta" are 44 cm nu 38 ...
 
nu stiu exact ce dimensiune au oglinzile la barcile pescaresti din delta dar la cele de ''Reazelm si de mare '' se potriveste cizma lunga sau extralunga.
eu as opta pentru cizma lunga!
 
Da... s-ar putea sa ai dreptate totusi barcile acelea stiu ca sunt de la 18 crivace in sus ( si nu stiu daca au oglinda decupata...din cauza valurilor )...Cred ca nu imi ramane decat sa fac niste masuratori la cateva barci de pe malul apei sa vad cam ce dimensiuni au oglinzile...
 

Back
Sus