O cafă la Stambul

cafa+%2528mica+de+control%2529.jpg

E o bucurie pentru mine să pot anunţa apariţia variantei tipărite a poveştii "cafei de la Stambul", pe care o cam ştiţi din postările zilnice de astă iarnă. Beneficiind de o copertă excelentă, semnată iarăşi de Claudiu Szabo (după fotografiile prietenului Mike), cartea va avea lansarea oficială luni 28 iulie ora 20:30 la Mangalia, la târgul de carte "Carte la nisip", unde, desigur, mi-ar face plăcere să ne întâlnim.

Program-TEC2014-A4-interior2.jpg

Mai multe despre "Carte la nisip":

Carte la Nisip | Tîrgul Estival de Carte Mangalia

Pentru cei ce nu ajung la Mangalia şi doresc volumul tipărit, forumul Barcaholic găzduieşte un formular de comandă online, cu expediere postala si plata ramburs:

O caf la Stambul - Dorin Chis

Mulţumesc pentru sustinere forumului Barcaholic si tuturor celor care au fost alături de mine şi au făcut posibilă apariţia acestei cărţi, fie şi numai cu un simplu like!
 
Felicitari pentru noua aparitie!
Daca se organizeaza o distributie in stil Barcaholic pentru Bucuresti, cum a mai fost, prefer sa intru in posesie pe aceasta cale, daca nu, ramane Posta Romana.
 
Felicitari pentru noua aparitie!
Daca se organizeaza o distributie in stil Barcaholic pentru Bucuresti, cum a mai fost, prefer sa intru in posesie pe aceasta cale, daca nu, ramane Posta Romana.

Propun urmatoarea metoda: cine doreste volumul sa completeze formularul online si sa specifice la observatii daca opteaza pentru ridicarea volumului din Bucuresti de la vreun coleg barcaholic (trebuie sa vedem si daca se ofera cineva sa preia aceasta activitate fiindca Florio care a facut-o pentru celelalte volume nu prea sta acasa in anotimpul asta). Daca sunt cereri si daca se gaseste voluntarul, treaba e gata aranjata. Oricum, din proprie initiativa am incercat de fiecare data sa optimizez distributia, acolo unde se concentrau mai multe cereri.
 
Ultima editare:
Propun urmatoarea metoda: cine doreste volumul sa completeze formularul online si sa specifice la observatii daca opteaza pentru ridicarea volumului din Bucuresti de la vreun coleg barcaholic (trebuie sa vedem si daca se ofera cineva sa preia aceasta activitate fiindca Florio care a facut-o pentru celelalte volume nu prea sta acasa in anotimpul asta). Daca sunt cereri si daca se gaseste voluntarul, treaba e gata aranjata. Oricum, din proprie initiativa am incercat de fiecare data sa optimizez distributia, acolo unde se concentrau mai multe cereri.

Pentru distributie Bucuresti si imprejurimi, puteti apela in continuare la mine :) .

Eu insa am sa merg direct la sursa, la Mangalia, la Targul de carte. E chiar momentul in care incepem o noua calatorie pe mare, la bordul lui Nemo.

Avand in vedere ca nici celelalte volume n-au fost ridicate deodata, ci cand au putut cei dornici sa isi faca timp, nu cred ca plecarea noastra in calatorie o sa fie un impediment. Ne intalnim la intoarcere, abia mai stam la o sueta, o poveste, o licoare rubinie :)
 
Ultima editare:
Mie imi convine. Iar o intalnire cu Florio este prilej de bucurie!
Ramane de stabilit cum facem plata. Dorine, dai un semn cand ne putem inscrie!
 
Pentru distributie Bucuresti si imprejurimi, puteti apela in continuare la mine :) .

Eu insa am sa merg direct la sursa, la Mangalia, la Targul de carte. E chiar momentul in care incepem o noua calatorie pe mare, la bordul lui Nemo.

Avand in vedere ca si celelalte volume n-au fost ridicate deodata, ci cand au putut cei dornici sa isi faca timp, nu cred ca plecarea noastra in calatorie o sa fie un impediment. Ne intalnim la intoarcere, abia mai stam la o sueta, o poveste, o licoare rubinie :)


Florio, va fi o bucurie sa ne intalnim la Mangalia si iti multumesc pentru ajutor la distributie. Nu trebuie sa fiu nerabdator, timpul e foarte scurt pana la lansare.
 
Mie imi convine. Iar o intalnire cu Florio este prilej de bucurie!
Ramane de stabilit cum facem plata. Dorine, dai un semn cand ne putem inscrie!

Plata o veti face direct la Florio. Pe cei ce opteaza sa ridice cartea de la Florio ii rog totusi sa completeze formularul de comanda ca sa imi fac o idee cate volume trimit la Bucuresti.
Formularul de comanda este deja disponibil si poate fi accesat cu ajutorul bannerului din partea superioara a ecranului.
 
Pentru Galati ma ofer eu, daca sunt mai multi doritori. Fie ajung prin posta la mine, fie le ridic din Constanta dupa 15 august, fie ajung in Bucuresti la inceputul lui octombrie pentru placaj, samd. Numai sa fim cat mai multi cititori din GL.
 
Eu nu prea înţeleg de ce vă agitaţi cu livrarea când Amazon cere permisiunea autoritărţilor federale americane să livreze coletele cu ajutorul dronelor, în mai puţin de 30 min. :eek:
Tu nu poţi să-ţi iei o dronă să ne livrezi cărţile :banana::banana::

Amazon asks FAA for permission to test its delivery drones | Fox News

Eu nu pot sa-mi iau o drona, dar pot folosi o clona :) Nu zicea Modi ca aici, pe Barcaholic, parca suntem facuti de aceeasi mama?
 
Am completat si eu formularul de comanda.
Plata si ridicatul le voi face la Florio.
Dupa ce am trait povestea cu fiecare postare de pe forum abia astept sa simit mirosul paginii tiparite in timp ce voi parcurge inca o data aventura alaturi de eroii povestii.
 
Am completat si eu formularul de comanda.
Plata si ridicatul le voi face la Florio.
Dupa ce am trait povestea cu fiecare postare de pe forum abia astept sa simit mirosul paginii tiparite in timp ce voi parcurge inca o data aventura alaturi de eroii povestii.

Multumesc pentru comanda! Cartea este reusita (editorul spunea ca e mandru de ea): sunt sigur ca nu o sa te dezamageasca!
 
Multumesc pentru comanda! Cartea este reusita (editorul spunea ca e mandru de ea): sunt sigur ca nu o sa te dezamageasca!

Am cumparat cartea in cunostinta de cauza: am citit ami intai "Marea Sete",am citit si povestea aici pe forum( din bucati este drept :) ) si mi-a placut asa ca nu are cum sa nu imi placa cartea tiparita!
Poate ca sunt eu mai de moda veche insa parca mai tare ma atrage sa citesc, corectie, sa savurez o carte tiprita.
 
Lansare de carte - invitatie

In cadrul târgului de carte "Carte la nisip", luni 28.07.2014, ora 20:30, la Casa de Cultură din Mangalia va avea loc lansarea volumului "O cafă la Stambul" în prezenţa autorului, a editorului şi a echipajului yachtului Bananec Blues. Dacă vei fi şi tu acolo, îmi va face plăcere să ne întâlnim :)
 
Ceva vesti de la lansare?
Impresii,poze, povesti,povestiri....
Sau toata lumea este prea luata de val ca sa mai si posteze cate ceva?
 
In cadrul târgului de carte "Carte la nisip", luni 28.07.2014, ora 20:30, la Casa de Cultură din Mangalia va avea loc lansarea volumului "O cafă la Stambul" în prezenţa autorului, a editorului şi a echipajului yachtului Bananec Blues. Dacă vei fi şi tu acolo, îmi va face plăcere să ne întâlnim :)

Croco, sper ca lansarea a fost plina de succes și ca volumul (al cărui conținut îl cunosc din paginile virtuale ale forumului, dar care mi-ar place sa figureze în biblioteca de la bord) și-a demarat viata comerciala cu mare viteza. Încerc sa studiez o versiune în care frate-meu ar putea sa-l comande în Timișoara și sa mi-l trimită.

Numai bine, vânt în vele veliștilor, mușchi pentru vâsle vâslașilor și cărbuni pentru grătare tuturor + plus o vreme de vis (altfel spus, la toți prietenii mei de pe forumul asta minunat, o vara plăcută)

Florin

P.S.
Toate bune restului echipajului și căpitanului lui Bananec Blues.
 
Ceva vesti de la lansare?
Impresii,poze, povesti,povestiri....
Sau toata lumea este prea luata de val ca sa mai si posteze cate ceva?


Dacă este adevărat că nimic nu e întâmplător, îmi scapă raţiunea faptului pentru care, exact la 6 luni de la ziua în care m-am întors acasă din voiajul peste Marea Neagră, echipajul lui Bananec Blues, completat cu George Arhip, editorul, se reunea la Mangalia pentru lansarea volumului „O cafă la Stambul”.
Abia ajunşi în oraş ne-am pus problema găsirii Casei de Cultură, locaţia unde urma să se desfăşoare remakeul, şi ca dintr-o existenţă anterioară mi-am adus aminte de faţada decorată cu faianţă măruntă închipuind o pictură inconfundabil triumfător-proletară, de platoul din faţa edificiului şi de hotelul de după colţ, Scala pe vremuri, acum President. În timp ce echipajul ocupa loc la o terasă cu vedere spre mare, am coborât treptele ce duceau la plaja cu miros de siliciu şi iod. Să fi trecut vreo 30 de ani de atunci? Îmi amintesc doar că în holul hotelului am aflat cu entuziasm performanţa incredibilă a Nadiei Comăneci.
Lansarea volumului era aranjată în faţa Casei de Cultură, cu vederea la esplanadă. Pe masă tronau câteva volume în jurul cărora am luat loc, iar pe scaunele din faţa noastră, goale în majoritate, asistau doar o mână de oameni, nu două. A fost fascinant ca în lumina reflectoarelor, plimbând microfonul din mână în mână, să ne povestim nouă înşine propriile poveşti. De fapt am continuat poveştile începute la terasă, dar cu amănunte pe care nu le spui atunci când discuţi cu interlocutorul faţă în faţă, pentru că în lumina reflectoarelor stăteam umăr la umăr şi vorbeam publicului. A fost fantastic pentru că am intrat într-un joc, într-o convenţie. Vorbeam unii despre alţii ca şi când persoanele în cauză nu ar fi fost acolo (dacă ar fi fost, nu am fi vorbit), adresându-ne unui public care trebuia să fie în faţa noastră, dar nu era. A fost cea mai inedită lansare de carte la care am participat vreodată. Dacă n-ar fi fost masa, microfoanele, reflectoarele, înserarea şi oraşul străin de tot ce vorbeam, rolurile pe care le-am jucat ni s-ar fi părut artificiale.
Aminteam de lucruri întâmplătoare sau neîntâmplătoare? Fără să ştie programul serii, prin faţa Casei de Cultură trecea Hakuna Matata, pe care l-am luat, fireşte, la bord.

10501753_546912875436391_5440041397305141608_n.jpg
foto: Mike
 

Back
Sus