Suport caiac pe bare auto

Bun gasit,
Am nevoie de un pic de ajutor ... Pe moment datorita unori imprejurari sunt nevoit sa renunt la "furia alba" pentru transportul ambarcatiunilor pana la apa, in consecinta am nevoie de un plan B pentru transportul caiacelor pe malul apei, masina este cum este( un corsa C ), dar am nevoie de un sfat pentru confectionarea suportilor ...am nevoie de ceva simplu si util, daca se poate usor montabil/demontabil ( dar nu neaparat) si sa fie ok pentru 2 caiace la o viteza de maxim 60-70 km/h.
Orice sfat, idee este binevenit.
Va multumesc
 

Atașamente

  • 10418918_326140234209269_5795580949286632642_n.jpg
    10418918_326140234209269_5795580949286632642_n.jpg
    39.8 KB · Vizualizări: 101
Bun gasit,
Am nevoie de un pic de ajutor ... Pe moment datorita unori imprejurari sunt nevoit sa renunt la "furia alba" pentru transportul ambarcatiunilor pana la apa, in consecinta am nevoie de un plan B pentru transportul caiacelor pe malul apei, masina este cum este( un corsa C ), dar am nevoie de un sfat pentru confectionarea suportilor ...am nevoie de ceva simplu si util, daca se poate usor montabil/demontabil ( dar nu neaparat) si sa fie ok pentru 2 caiace la o viteza de maxim 60-70 km/h.
Orice sfat, idee este binevenit.
Va multumesc

Coboara in fata cladirii unde lucrezi sa-ti arat suporturile mele :):):)
 
Nicu ai 2 beri cand treci prin zona ;) Gigi, multumesc, am vazut, am dat si "comanda", berea cu proxima ocazie sau la urmatoarea iesire pe apa.
 
Ultima editare:
multumesc ! o sa trec !dar cu masina deci beri auto!
si eu pun 2 caiace pe masina si vreau sa fac un suport pentru anul viitor. pentru ce model ai optat?
 
Pana la urma presat de timp ( codul galben de vant si ploi ) am ales optiunea ceea mai simpla pentru mine ... o bucata de otel lat de 5 cm indoit la un capat taiat la celalalt si gaurit ... 8 suruburi cu piulita de 5 ( asta era la indemana) 2 placute din acelasi material gaurite cu un burghiu de 6 sa aiba un pic de joc... toata operatiunea a durat aproximativ 25-30 minute ... la final pentru protectie caiac am tras un tub de protectie (termica) folosit de instalatori sanitari. Platbanda+8 suruburi cu piulite + tubul de protectie costa aproximativ 45-50 lei, eu am gasit prin garaj.
http://s15.postimg.org/5bly9tmjf/DSC05748.jpg ,
http://s15.postimg.org/b16s7vi3f/DSC05751.jpg
Cand o sa am timp suficient pentru bricolaj ,o sa fac una din profil patrat vopsit si finisat... pana atunci sunt bune si acestea :) Daca aveti idei si poze cu altele mai simple puteti posta ... sunt tentat sa incerc fel si fel de modele.
 
Pana la urma presat de timp ( codul galben de vant si ploi ) am ales optiunea ceea mai simpla pentru mine ... o bucata de otel lat de 5 cm indoit la un capat taiat la celalalt si gaurit ... 8 suruburi cu piulita de 5 ( asta era la indemana) 2 placute din acelasi material gaurite cu un burghiu de 6 sa aiba un pic de joc... toata operatiunea a durat aproximativ 25-30 minute ... la final pentru protectie caiac am tras un tub de protectie (termica) folosit de instalatori sanitari. Platbanda+8 suruburi cu piulite + tubul de protectie costa aproximativ 45-50 lei, eu am gasit prin garaj.
http://s15.postimg.org/5bly9tmjf/DSC05748.jpg ,
http://s15.postimg.org/b16s7vi3f/DSC05751.jpg
Cand o sa am timp suficient pentru bricolaj ,o sa fac una din profil patrat vopsit si finisat... pana atunci sunt bune si acestea :) Daca aveti idei si poze cu altele mai simple puteti posta ... sunt tentat sa incerc fel si fel de modele.

Ca improvizatie, merg. Ai grije insa sa nu ramana definitive. Nu de alta, dar cu suruburile alea de 5 e chinuiala si nu e prea safe.
 
Bun gasit,
Am nevoie de un pic de ajutor ... Pe moment datorita unori imprejurari sunt nevoit sa renunt la "furia alba" pentru transportul ambarcatiunilor pana la apa, in consecinta am nevoie de un plan B pentru transportul caiacelor pe malul apei, masina este cum este( un corsa C ), dar am nevoie de un sfat pentru confectionarea suportilor ...am nevoie de ceva simplu si util, daca se poate usor montabil/demontabil ( dar nu neaparat) si sa fie ok pentru 2 caiace la o viteza de maxim 60-70 km/h.
Orice sfat, idee este binevenit.
Va multumesc
Buna kzoli,
mai jos ai un suport facut in primavara pentru doua plastice mari.
http://www.barcaholic.ro/f33/kayak-ul-altfel-agrement-pentru-familii-copii-4552-2.html
singurul inconvenient pentru moment este ca suprafata pe care "calca" Kayak-ul pe bare este prea mica, motiv din care buretii se distrug la 2-3 drumuri mai lungi si trebuie sa-i inlocuiesc, iar plasicul se deformeaza putin in zona de contact. Asta se intampla categoric si datorita faptului ca le strang de iese zeama, dar am un prieten caruia i-a zburat un kayak de pe masina in masina din fata la o frana in Bulgaria, intamplare care i-a cam stricat vacanta. Intentionez la toamna sa atasez de bare, in zonele in care kayak-ul se sprijina pe ele patru placi de metal asamblate mobil (ca o balama) pe care sa lipesc cauciuc aglomerat. In felul acesta suprafata de asezare va creste considerabil si rezolv ambele probleme. Deocamdata merg asa. Sistemul functioneaza fara probleme pana la 130 km/h insa atentie la vantul lateral (mai ales la iesirea din tunele, din dreptul cladirilor, etc.) Portanta pe laterala a masinii creste cu vreo 50%, deci si reactiile ei se modifica radical. Contravantuirile in ipoteza a numai 2 transversale pe masina le poti incrucisa (suportul din fata ancorat de cea din spate iar cel din spate ancorat de cea din fata).
Vreme buna si distractie faina
 
Multumesc Tuturor. Improvizatia prezentata era pentru moment, in cateva zile( in weekendul urmator) o sa fac altele din profil patrat ca ceea prezentata de CrocodiluDiluDilu ... ceea din otel lat facut de mine se indoaie se deformeaza la strangere "puternica". Viteza peste 100 km/ora nu e cazul ... In mod general distanta de transport este de maxim 40-45 km... cand scot doar in marginea localitatii, prefer varianta eco :)
 
Salutare, pentru a nu mai deschide un topic, o sa il folosesc pe asta deschis deja pe aceeasi tema.

Vreau sa imi fac un suport de genul asta:

Suport caiac T Aqua Design - Suport portbagaj caiac

Am o bara de fier, clinidrica, plina, cu diametrul de 1,5cm si ma gandeam ca s-ar preta foarte bine la asa ceva. Are cineva dimensiunile si unghiurile unui suport asemanator? Am vazut si la Thule si la alti producatori ceva de genul asta, poate e cineva amabil sa masoare.

La iesirea din tara, te intreaba cineva daca suportul de caiac este conform cu normele europene? Trebuie sa ai ceva TUV, norme europene?

Multumesc!
 
Multumesc, asta e de bine, ramane sa imi dau seama de niste dimensiuni. Sa vad, poate are cineva pe aici. Imi pare scump unul nou, in special Thule, dar pe de alta parte nici cu siguranta in trafic nu vreau sa ma joc. Cum nu stau rau cu lucrul manual si uneltele la sat, ma gandesc ca as putea face o treaba de-asta.
 
Daca tot am sapat o vreme buna pana sa aflu niste dimensiuni, macar sa fie de folos si altora. Am gasit o poza cu dimensiunile unui suport de caiac pentru bare transversale auto, in inch.

Si traducerea in centimetri (1 inch = 2,54 cm, sper sa fie corecta, am facut-o la oboseala) + unghiurile de inclinatie calculate ulterior:
15 1/2 inch = 39,37 cm
14 5/8 inch = 37,14 cm
8 inch = 20,32 cm
6 1/2 inch = 16,51 cm
6 inch = 15,24 cm
17 1/4 inch = 43,81 cm
Unghiurile A si B (inclinatia de la orizontala in sus)
In stanga (partea pe care se sprijina caiacul)
A=71 grade
In dreapta (partea care nu lasa caiacul sa alunece)
B=67 grade
 

Atașamente

  • 2014-11-12_121832.jpg
    2014-11-12_121832.jpg
    38.7 KB · Vizualizări: 44
Ultima editare:
Cu certificare, fara certificare, cu TUV sau fara, transportul oricarei incarcaturi (inclusiv caiac) care depaseste dimensiunile autovehiculului, este contraventie. Din pacate, se pare ca suntem singurul stat european in care reglementarile sunt ca atare. Nu mai exista vechile prevederi din regulamentul decretului 328/66, cu carpa rosie ziua si lumina rosie noaptea. Inca nu am auzit sa se dea amenzi pe tema asta, dar avertismente s-au dat.
 
Apai "caiaca" mea are 4 metri, m-as incadra in cadrul legal, daca o asez in asa fel incat sa nu imi iasa in afara masinii.
 

Back
Sus