sutghiol sau 2 mai

Salut barcaholici.Vreau sa-mi petrec concediul cu barca in Sutghiol sau 2 mai,dar nu am fost in nici una din localitati
Ideal ar fi o locatie in care sa tin barca pe apa, aproape si sa dorm in cort (sau barca Sutghiol), sau baca la malul marii si sa stau in champing la 2 mai.
Am vazut pe Google satelit un golfulet in capatul dinspre Vama,in care mai erau cateva barci, dar nu stiu cat de in siguranta e barca acolo.
Va rog pe cei care cunosc locatiile sa ma sfatuiasca. De asemenea acept si alte destinatii daca sunt facile si frumoase.
Barca mea e un weekender de la Stivenson, cu safran briceag, deci poate oborda si plaja.Exclus Delta.
 
De ce nu zona litorala Gura Portitei, Periboina, Periteasca? Acolo ai putea sa te joci pe mare si in unele conditii sa treci si pe lacuri. In plus e mult mai liniste.
 
In 2 Mai ai vazut portul pescaresc pe al carui tarm mai campeaza o mutime de corturi. Daca nu ai vant din sud este ok dar la vant din sud ai valuri chiar si in port. De acolo mai la sud, ai o faleza destul de pustie(rezervatia) pana la Vama veche. Fundul este stancos, si putin adanc in zona corturilor. Nu stiu cui trebuie ceruta permisiunea sa tragi barca la tarm si nici daca. Jumatate din tarm este ocupat de barcile pescarilor.
Campingul este de cealalta parte a digului, spre santierul naval.
 
Despre 2 Mai ti-a cam raspuns klimm. In legatura cu Siutghiol-ul, ideea sa stai la ancora timp de citeva zile in diverse locuri pe lac e foarte buna si nu te opreste nimeni sa faci asta, dar presupun ca ai nevoie de o rampa pentru a da barca la apa. Pe partea dinspre Mamaia sint mai multe rampe, dar sint scumpe foc (de genul 300 de lei orice miscare pe rampa). Pe partea cealalta, spre vest, sint terenuri particulare (vile, terenuri agricole etc) si nu stiu pe unde ai putea sa intri. Mai exista o rampa in dreptul insulei Ovidiu, tine de restaurantul de pe insula. Acolo s-ar putea sa fie mai ieftin, nu stiu exact. Poate ar fi bine sa iei legatura cu colegul barcaholic george563 ( View Profile: george563 - Barcaholic.ro ) barca lui, "Rocky", e pe Siutghiol si cred ca iti poate da mai multe detalii.
 
Despre 2 Mai ti-a cam raspuns klimm. In legatura cu Siutghiol-ul, ideea sa stai la ancora timp de citeva zile in diverse locuri pe lac e foarte buna si nu te opreste nimeni sa faci asta, dar presupun ca ai nevoie de o rampa pentru a da barca la apa. Pe partea dinspre Mamaia sint mai multe rampe, dar sint scumpe foc (de genul 300 de lei orice miscare pe rampa). Pe partea cealalta, spre vest, sint terenuri particulare (vile, terenuri agricole etc) si nu stiu pe unde ai putea sa intri. Mai exista o rampa in dreptul insulei Ovidiu, tine de restaurantul de pe insula. Acolo s-ar putea sa fie mai ieftin, nu stiu exact. Poate ar fi bine sa iei legatura cu colegul barcaholic george563 ( View Profile: george563 - Barcaholic.ro ) barca lui, "Rocky", e pe Siutghiol si cred ca iti poate da mai multe detalii.
Multumesc Pelicanu, am vorbit cu George , foarte de treaba omul, mi-a dat informatii ful, am incercat rezervare la Corabia piratilor, in perioada 12-18 aug. dar nu aveau camere libere pana in septembrie,.Am optat pt. Marina Mangalia portul turistic, 56lei pe zi andocarea, parcare gratuita, am inteles ca au apa si curent la ponton(curentul si apa or fi in cei 56 lei?)
Nu stiu daca au dus si wc in zona. stie cineva mai mult?
 
Ma bucur ca ai rezolvat cumva problema. In pretul pontonului sint incluse apa si curentul electric. Exista robinet si priza pentru fiecare barca. Trebuie sa vii cu furtun si cablu electric de acasa. Ar trebui sa aiba dus si WC in cladirea noua a marinei. Daca nu, te poti muta oricind la Marina Limanu, faci maxim o ora cu barca pina acolo, pe lac. Preturile si conditiile sint cam tot alea dar portul din Limanu este mai retras, nu e in oras ca la Mangalia, e mult mai liniste.

PS Bineinteles ca vreau si eu o tura cu weekender-ul. La schimb cu o tura cu barca mea! :) Iti trimit mesaj privat.
 

Back
Sus