Reparatie caiac

Am un caiac de lemn de aproximativ 6 metri lungime si are nevoie de reconditionare. Fiind incepator in ale barcilor ,ma uit la el putin mai chioras.. Am cunostinte de tamplarie ,doar ca in cazul de fata nu stiu exact ce materiale se folosesc. Pe coca in exterior e ceva rasina care se cojeste ,m-am apucat sa-l slefuiesc. Pe interior slefuirea va fi cam nasoala ,din cauza stinghiilor. La final vreau sa-i dau o culoare asemanatoare lemnului de nuc ,dar deocamdata nu stiu ordinea corecta a operatiilor si nici ce materiale trebuie folosite. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi. :eek:

Am revenit cu niste poze:

bfkyno.jpg

2w50pvn.jpg

avhb3p.jpg

2cetd1d.jpg

rv92js.jpg

30lnfgp.jpg

ojmjp2.jpg

2h6ws8w.jpg
 
Ultima editare:
tandem......e a doua oara cand incerc sa postez asa ca voi fi ceva mai succint decat am fost initial. slefuieste tot, absolut tot. pe exterior pui un voal de fibra de maxim maxim 120 si laminezi cu rasina epoxy. Merge si fara fibra dar e batrana si ai nevoie sa intaresti putin structura. Pe interior doar dai o mana de rasina dupa ce slefuiesti zdravan. odata uscata ii dai un lac. Puntea este de panza la barca asta, o intinzi si o vopsesti si gata. Cockpitul, vezi si tu care-i pozitia sa ca doar ai stinghiile care sa te ghideze - slefuit - lipit. Iti lipsesc vreo 4 dar nu-i bai, folosesti linia mediana si copiind unghiul uneia deja existenta le reproduci se pe celelalte. Unde ai crapaturi (am vazut una) chituiesti inainte de toate, evident. baituiesti cu zeama de nuc, stejar sau ce vrei tu numai sa fie pigment pe baza de apa. Nu am mai vazut o RDG-ista d'asta de 30 de ani, e piesa de muzeu asa ca lucreaza cu bagare de seama si savureaza fiecare moment. Daca te incurci la guvernare striga desi totul e simplu si practic la barca asta.
PS
zi-mi si mie de unde o ai
 
Ultima editare:
Am admirat indeosebi, ultima imagine atasata si ma gandeam la creatorul ei...Pen'ca si eu pot sa zic ca mi-s creator de caiac, de acuma...Parca as fi purtat un dialog imaginar, cu un batran asa cum va deveni fiecare dintre noi, mai devreme sau si mai... "devreme". decat am refuza s-o credem ...
Interesant proiect, ce mai...Calcule si solutii cu creionul pe hartie...Miroase a radiera frecata pe hartie...
Oh, ce vremuri cand "joaca" de-a proiectatul nu avea display in fata ochilor & nici mouse care sa activeze setari si sa-ti indice spontan, diagrame... BATRANE PROIECTANTRAMASANONIM, respectele mele ! (cu o dusca de whisky, ti-am onorat cu acest prilej, eforturile "und" bucuria lansarii pe apa)...
...Bai, Walli Gatter :) nu te cunosc, dar indraznesc (dau vina pe whisky), sa te abordez astfel. Vezi ca pe facebook in zona mai exista un obsedat de caiace Rajmond Molnar...treaba ta ce-i faci, dar lucrarea imi spune caa-i pofta sa pluteasca. indrazneste, fa-i ceva, oameni suntem si stangacii comitem. Peste 3000 de ani, nu-l vad in vreun muzeu. Tu il vezi ?.... Investesc, incredere-n tine !
Bucura-te de viata, atat prin resuscitare cat si cand i-o fi harazit sorocul, sa-l lasi leganat de ape...Lucreaza chibzuit, dar nu exagera prea mult in materie de timp..
:noroc: (inca o dusca de whisky !) :)
 
Ultima editare:
PS
zi-mi si mie de unde o ai

E luata de pe un site de anunturi. O sa revin cu poze din intregul proces de "resuscitare" .
Deci, o sa urmez urmatorii pasi (corectati-ma daca gresesc ordinea cronologica a pasilor) :

1: Refacerea stinghiilor lipsa
2: Slefuire pe de-antregul (interior si exterior)
3: Baituire cu bait de apa /uscare
4: Acoperire cu rasina epoxidica atat pe interior cat si pe exterior (in prealabil voi chitui cu chit reteta proprie gaurile si imperfectiunile dupa care slefuiesc din nou)
5: Aplicare panza +vopsirea acesteia
6: Lacuirea tuturor partilor de lemn cu lac de barci (V33)
7: "Udarea" atat la propriu cat si la figurat
 
Nu ma pot abtine asa ca trebuie sa spun. Deja ai gresit cumplit cand ai bagat masina de slefuit pe ea. Asta deoarece ai slefuit fain frumos capetele niturilor de cupru care tin filele, asa ca acum ar trebui schimbate toate niturile afectate. Restaurarea corecta a barcii ar fi in felul urmator: slefuirea manuala a intregii barci in asa fel incat sa nu afectezi capetele niturilor. Asta pe exterior deoarece lemnul e afectat de intemperii. Slefuirea trebuie facuta doar pana la aparitia lemnului nou si nu mai mult. Pe interior lacul se indeparteaza tot manual, cu pistolul cu aer cald si sabere, in nici un caz cu smirghel. Barca se aspira perfect cu un aspirator puternic insistandu-se pe la imbinari. Eventualele crapaturi, gauri, putregaiuri se largesc pana in lemn sanatos (cu un dremel de ex.) dupa care se lipeste (cu epoxy)in gaura rezultata o bucata potrivita de lemn nou. Orice nit atacat, care nu mai are capete sau care se misca trebuie obligatoriu schimbat. Suruburile care se invart in gol ori se schimba cu marimea urmatoare ori se largeste gaura surubului pana la lemn curat si se lipeste dop de lemn in gaura dupa care se refoloseste surubul original. Se confectioneaza si se monteaza piesele lipsa. Se lacuieste toata barca cu min. 20 straturi de nitrolac de buna calitate cu slefuire intermediara intre straturi (nu se recomanda folosirea de lacuri cu intaritor deoarece sunt prea rigide pentru lemn care lucreaza). Puntea se confectioneaza dintr-o tesatura de bumbac sau in cu legatura panza. Nu e neaparata vopsirea panzei (parerea mea e ca nu a fost vopsita initial) dar daca doresti sa o vopsesti asta se face cu o vopsea de ulei. Ca sa montezi panza demontezi copastia exterioara (sipca subtire prinsa in suruburi) intinzi panza (de la mijloc spre capete)si o fixezi in cuie de tapiterie din cupru dupa care montezi sipca la loc. Barca nu se baituieste cu nimic pentru simplul motiv ca e din mahon.

Daca toata chestia asta pare prea mult de munca si te hotarasti sa pui giulgiu pe ea atunci procesul arata altfel: slefuire (poate fi si mecanica dar cu grija ca nu ai mult material) pe exterior pana la lemn curat. Rotunjirea tuturor gurnelor (muchiile de imbinare intre scandurile bordajului). Daca nu faci pasul asta fibra nu sta corect pe barca, crapa si ai muncit degeaba. Orice gaura crapatura, etc. se largeste si se monteaza o bucata de lemn sanatoasa. In nici un caz nu se chituiesc crapaturi sau gauri. Chituirea cu chit de epoxi (epoxi cu rumegus la culoare) se practica doar pentru mici imperfectiuni de suprafata (de ex. zgarieturi adanci care nu au iesit la slefuire). Pe urma pictezi toata barca pe dinafara cu epoxi pana nu mai suge lemnul. Asta se face din doua motive, primul ca sa bagi epoxi la imbinarea filelor pentru a consolida barca lipindu-le intre ele (epoxi intra prin capilaritate), al doilea de a satura lemnul in asa fel incat sa poti aplica fibra cum trebuie (altfel lemnul suge epoxiul din fibra). Urmeaza un slefuit fin pentru a indeparta aminele rezultate si a curata perii sculati ai lemnului. Se imbraca barca pe dinafara cu tesatura de epoxi aprox. 100gr/mp. Se umple fibra cu epoxi pana la disparitia structurii, apoi se slefuieste cat de fin poti. Apoi se lacuieste cu slefuire intermediara (pana esti multumit cum arata, min. 10 straturi pentru nitrolac). Se pot folosi si lacuri cu intaritor. Interiorul se elibereaza de orice urma de lac (sabere, smirghel, chimicale, dar fara pistol cu aer cald altfel se inmoaie epoxi-ul), se aspira bine, dupa care se picteaza cu trei straturi de epoxi date ud pe ud, insistandu-se in mod deosebit pe la imbinari. Se slefuieste fin si se lacuieste cu ce vrei tu pana cand esti multumit. Se monteaza panza pentru punte. Dat fiind ca nu mai ai nici o autenticitate si valoarea barcii e zero poti folosi in loc de cuie de tapiterie si capse de inox si in loc de panza de bumbac PVC sau nylon.

Ce trebuie sa intelegi neaparat inainte sa te decizi:
Ceea ce ai tu astazi e o barca de colectie. Daca vrei sa ramana barca de colectie si sa aiba vre-o valoare singura metoda de a o repune pe apa e restaurarea cu metodele si materialele folosite initial la constructie. Restaurata corect barcii ni i se va stirbi nimic din capacitatea utilitara initiala, adica vei putea iesi cu ea pe apa in conditiile initiale. Asta implica ca dupa fiecare iesire barca se sterge meticulos de apa, se stocheaza corect si in fiecare sezon sau cel mai tarziu tot la al doilea se relacuieste.
Daca pui epoxi pe ea transformi barca din una de colectie in una de zi cu zi. Valoarea utilitara va creste, barca nu se mai zgarie asa usor, lacurile 2K rezista mai mult, o punte de PVC sau nylon va fi impermeabila si nu va putrezi la o uscare incorecta, etc. Dar barca de colectie nu va mai fi. Va fi doar un caiac de lemn de mahon. Si daca nu lucrezi penibil de atent la impregnarea cu epoxi si aplicarea fibrei acest lucru se va razbuna pe tine mai devreme sau mai tarziu deoarece apa va intra si barca va putrezi.
Orice metoda ai alege iti doresc succes si tine-ne la curent cu poze.
 
Nu doresc sa pun fibra de sticla defel.. slefuiesc de mai bine de doua saptamani la ea. rola de curent e pentru cu totul altceva. in prealabil am batut niturile ,iar ce se vede acolo ,sunt abia partile superioare ale niturilor lustruite nitel. in unele parti s-a slefuit pana la lemn in altele mai putin ,deoarece acolo ar insemna sa frec o saptamana. M-ati bombardat cu atatea informatii incat acum nu mai stiu ce sa fac. stiu sigur ca nu adaug fibra de sticla. ce materiale sa folosesc? ce ordine a operatiilor sa urmez?
 
Daca cumva decizi sa inlocuiesti partea textila integral cu una noua, inainte si inainte de toate, spala-o bine, ca va intra la apa si sa n-ai surprize neplacute ulterior. Eu am patit-o la prima confectionare de anvelopa a primului meu "CuiRasat". Din lungimea totala de vreo 550 cm, dupa ce am croit-o am decis, s-o vopsesc. Era un doc alb, ieftin. La vopsire prin fierbere, mi-a intrat la apa cam 20 cm, naruindu-mi munca de pana in acel moment. Apoi m-am "suparat" si am inlocuit-o cu poliplan.
 
Niturile nu se bat ca nu sunt cuie. Toate niturile pe care le-ai batut trebuie cel putin resetate daca nu inlocuite. Asta inseamna ca cineva tine contra pe capul exterior si tu de dinauntru resetezi saiba si recapuiesti. Ordinea operatiilor e simpla: demontat tot ce e prins in suruburi, slefuit exterior manual pana la lemn curat, curatat interior de lac, inlocuit orice are putregai, reparat gauri, crapaturi, etc. inlocuit nituri proaste. Cand esti convins ca tot lemnul e sanatos si toate niturile tin, faci slefuirea finala si lacuiesti. La sfarsit montezi panza.

Despre panza: din cate stiu eu pe caiacele si schifurile de competitie panza nu era dopata. Ceea ce spune Guzi chiar se intampla dar tu nu ai treaba cu asta deoarece el vorbeste despre o vopsire cu vopsea textila prin imersiune si eu vorbesc despre doparea traditionala unde panza se intinde si se fixeaza in cuie pe cadrul barcii iar apoi se vopseste cu un lac special sau vopsea de ulei pana nu se mai vede structura panzei.
 
Cat despre cuie, am reusit sa fac rost de cateva inoxidabile ,tratate special. cu ele o sa prind panza ,inclusiv stinghiile lipsa care tin panza. :)
 
stingiile sunt incleiate tatii. asa vad eu de aici. eu tot incerc sa-i descopar originile. Nu este nimic marcat pe el? de obicei sunt semnate discret, exista o marca ceva...te-ai uitat atent?
 
Absolut incleiate. Fara nici un fel de cui, surub, sau alt conector mecanic.

Cat despre cuie: am impresia ca vorbesc singur. Care parte din "cuie de tapiterie din cupru" nu o intelegi? Nu gasesti? Foloseste capse (agrafe) de cupru. Nu gasesti? Foloseste cuie sau agrafe de alama (caiacele de genul ala sunt facute pentru apa dulce, mule au suruburi si feronerie de alama).

Nu stii ceva? Intreaba frate ca de aia e forum.

La caiacul tau reconditionarea o faci o singura data. Daca gresesti il poti arunca. Nu ai material pentru a incerca sa remediezi ce ai gresit. Scandurile din care e facut (filele de bordaj) au avut initial 6mm grosime. In timp au mai fost cu siguranta slefuite pentru relacuire. Astazi vii tu si iei minim 1mm pentru a indeparta ravagiile facute de soare pe exterior. Daca ai noroc materialul are 5mm, in unele locuri probabil 4mm. Daca n-ai noroc exista locuri unde grosimea e de 3mm. Asta e grosimea unei ladite de fructe din piata. Daca rupi ceva dumnezeu cu mila. Singura solutie e inlocuirea completa. Mult noroc in a gasi si plati scandura de mahon taiata ultraradial si uscata natural. Niturile au probabil grosimea 1,8-2mm. Suruburile probabil 2,2mm. Barca e o piesa de muzeu, construita cel mai tarziu in anii 50, probabil si mai devreme. Cand a fost construita ideea era ca va fi intretinuta de maragonzul clubului iar in caz de ceva bai se schimba complet piesa sau toata barca. Si asa e un miracol ca a supravietuit. Ai pe mana o piesa de muzeu. Ori o tratezi ca atare ori lasi dracu orice dorinta de restaurare si folosesti barca ca baza pentru a-ti face un caiac rezistent. Pentru asta cumperi cativa mp de furnir, 10kg de epoxi si furniruiesti triplu diagonal toata barca. Adio muzeu bun venit caiac modern. Daca asta vrei spune si te ghidam in aceasta directie. Da nu fa prostii iremediabile.
 
O refac in stilul original , adica exact asa cum a fost ea.. Pacat ca nu stiu ce culoare a avut panza originala , dar o sa o fac intr-o nuanta apropiata de restul. Inlocuiesc doar ce defect , putred. Am slefuit la ea deja cateva zile cumulat si abia ce am terminat de slefuit doar exteriorul. Acu inceme munca serioasa pe interior. Crapatura aceea vizibila si alte fisuri de la imbinari o sa le umplu cu rasina epoxi cu putin intaritor si praf de lemn . :)
 
tin minte ca genul asta de barca avea panza in nuanta lemnului din care era construit. de la distanta nu realizai ca este alt material diferit de lemn. Te rog, in masura in care poti mai pune si tu niste fotografii. Nu te grabi cu restaurarea. Munca asta in sine, este o adevarata placere, savureaz-o.
 

Back
Sus