O barca cu panze

Salutare tuturor!
Orice aproape s-ar potrivi la Vaslui, numai un velier nu..:) Dupa indelungi descurajari, a fel de fel de cunoscatori care ma asaltau cu sfaturi care mai de care.."da-i jos derivorul...ca oricum nu iti trebuie" ..sau "pune-i motor si hai in Delta" ..sau " unde dracu'ai sa mergi tu cu vele.." .Cei mai "abili" cunoscuti ai mei...oarecum barcagii..dupa ce s-au facut si vanatori si toate celelalte din colectia de hobby-uri ale baietilor buni mi-au facut chiar si oferte pt simplu fapt ca are un dormitor si ..är fi buna pentru Delta.Concluzionez ca nu am cum sa le explic fatis ca am avut surpriza neplacuta sa vad cum isi schimba unii atitudinea numai pt faptul ca nu pot face conexiunea intre mine si "o barca cu panze" si consecutiv acestui fapt emana numai idiotenii si prostii ,care de la nervi, acum au ajuns in stadiul care sa ma amuze.
Eu stiu cam cate nopti am adormit cu fel de fel de materiale despre barci sub perna inca din liceu, mai apoi ajungand in Iasi la facultate , cei de pe la anticariatele de pe Lapusneanu deja stiau sa ma anunte daca aparuse ceva despre ambarcatiuni, si chiar daca ramaneam fara bani pt altele, imi cumparam carti si materiale si brosuri despre navigatie , navigatori, etc..
Radu Theodoru clar a ajuns si in mana mea prin intermediul Domnului Inginer Petrica Macovei, om fin si tehnic caruia ii port un deosebit respect.Apoi manuale de navigatie frantuzesti , si, desi am urat franceza din generala, ma minunam cum traduceam termenii..si imi faceam notite ..incercand sa pricep, fara barca ,ce inseamna.."murele la tribord'.
Mihai Nedelcu, un marinar ratacit tot prin Vaslui, a fost oarecum combustibilul acestui vis.Dupa ce a absolvit Liceul de Marina de la Galati si apoi armata la aceeasi arma, a acumulat o serie de"povesti"care oarecum mi-au aratat o alta fata a marinariei.Tot el m-a sustinut in obtinera permisului cat D. "
A fost si este destul de greu la Vaslui sa mentii "febra" vie. Constat ca cine a spus "Barcaholic" a spus bine.
Bogdan Mocanu, ma ajuta in prezent .Ma ajuta in primul rand ca ma tempereaza,ma ajuta ca este priceput cu mainile si mintea, ma ajuta ca imi spune sa nu ma grabesc, si ma ajuta ca o adaposteste ,pe primea mea barca Tripesce ,zic eu un sloop cu derivor mobil ,lestat in treimea inferioara ,careia ii lipseste catargul carma..si multe altele:))..de fapt. derivorul, dupa ce a fost scos cu ajutorul altui Bogdan si a unu cric auto hidraulic, este in reconditionare . Se fac orecum progrese.Ma bucur totusi ca "inflorirea " derivorului in lacasul din etrava..mai bine spus a placajului din lateralele miezului de metal, structura din fibra nu a fost avariata.
Incerc sa nu improvizez.Incerc sa ma educ pe cat posibil in a fi serios in etapele reconditionarii si sa gasesc un echilibru in ceea ce priveste resursele (de oricare natura) si rezultatul final.
Sper aici, sa gasesc sprijin , intelegere, sfaturi si ajutor.
Petrush

Intre timp poate ma voi prinde cum inserez si pozele:))
 
[

Intre timp poate ma voi prinde cum inserez si pozele:))[/QUOTE]

Prinde - te mai repede ca ardem de curiozitate!
Salutari și bine ai venit printre noi!
 
pozele..inca lucram,probabil de joi, mai intens..
 

Atașamente

  • 20141103_213913[1].jpg
    20141103_213913[1].jpg
    22.9 KB · Vizualizări: 162
  • 20141103_213807.jpg
    20141103_213807.jpg
    34.3 KB · Vizualizări: 155
  • 20141105_142933.jpg
    20141105_142933.jpg
    31.7 KB · Vizualizări: 149
  • 20141105_142952.jpg
    20141105_142952.jpg
    41.5 KB · Vizualizări: 159
  • 20141110_170838.jpg
    20141110_170838.jpg
    21.3 KB · Vizualizări: 152
  • 20141110_194310.jpg
    20141110_194310.jpg
    44.6 KB · Vizualizări: 122
  • 20141113_163404.jpg
    20141113_163404.jpg
    60.5 KB · Vizualizări: 128
  • 20141113_192407.jpg
    20141113_192407.jpg
    34.1 KB · Vizualizări: 125
acum inca lucram la derivor dupa care vom termina de slefuit puntea . Stiu sigur un lucru,frumoasa mea vopsea rosie va trebui data jos.Oricum avea numai rolul de protectie temporara.Inca nu ma pot orienta la inaltimea catargului.Ce stiu despre cataRG, stiu ca il voi confectiona din lemn de pin uscat.Am de unde sa fac rost de circa 4 bucati, drepte ,uscate cam la sase metri si ceva.La problema catargului,astept sugestii.Barca are 5 metri.Se vede deasupra cokpitului unde vine planseul catargului.De altfel am verificat si in alte fotografii ale aceluiasi model de barca.
 
Felicitari Petrush pentru pasiune si consecventa :). Ne bucuram sa cunoastem (inca) un velist pasionat.
Renovarea barcii iti va mai lansa cateva provocari, dar nu e ceva foarte dificil. Am renovat printre altele o barca similara, mai am putin de lucrat la echipare.
Despre corpul barcii: incearca sa eviti sa dai cu vopsele obisnuite (alchidica de exemplu) pe fibra, fiindca iti va fi greu sa pregatesti din nou suprafata in vederea vopsirii finale. Pentru un bun finisaj al corpului sunt necesare cateva etape si materiale specifice.
Despre catarg: nu e o idee rea cel din lemn rasinos stratificat, mai ales ca se cer preturi nerealiste pe catargele de aluminiu sh. Singura problema e sa poti obtine o greutate convenabila a catargului de lemn, fara a-l subdimensiona. Oricum, despre asta vom mai povesti. Iar indiferent de catarg, vei mai avea de facut armaturile si manevrele fixe, care trebuie sa se potriveasca amenajarii barcii. Nu ne-ai spus daca ai sau nu vele.
Despre derivor: din ce am inteles, are treimea inferioara mai groasa, iar sus a avut in completare placaj, care s-a umflat. Daca e asa, cred ca poti obtine un derivor profilat de calitate in urma renovarii. Cel mai bine povestim punctual.
Despre carma si celelalte echipari, tot asa cand se va ajunge la acele lucrari. Iarna abia a inceput, si omul gospodar isi face iarna barca si vara sania. Sper sa ne intalnim pe ape incepand din primavara, mai ales ca suntem aproape vecini :).
 
Felicitari si din partea mea, intai pentru gandurile tale si apoi pentru barca :). Vali mi-a luat-o inainte si a spus ceea ce ti-as spune si eu.
Navigatia cu vele este partea cea mai frumoasa a mersului pe ape.
Pastreaza derivorul, ridica o arborada, lasa velele in vant !
Succes la reconditionarea barcii si sa aveti multe bucurii impreuna.


P.S.
Derivorul nu poate fi in lacasul din etrava.
 
salutare Florio si ms de corectie...asa este.:) pur si simplu e rabatabil!
Bun...velele!..tot ce pot sa spun este ca am doua parasute destul de serios ranforsate si complete ( din alea ciuperca) si un croitor cu foarte multa buna vointa .dar pana la vele mai am.Oricum mi-ar prinde bine un pic de ajutor daca ma puteti directiona spre cineva care face asa ceva. pt inceput caut alternative un pic mai ieftine ( in masura posibilului).
As mai avea nevoie de o "reteta"de stratificare a lemnului, desi as prefera sa fac catargul dintr-o bucata. Joi, conform programului trebuie sa ma duc dupa sase bucati de pin uscat cu diametru maxim de 28 si cel minim de 10..
Pentru lateralele derivorului din cele doua treimi superioare ( cea inferioara fiind deja lestata) in locul placajului de tego ,am preferat sa pun placi laterale din spuma de carbon.Desi sunt considerabil mai scumpe,sunt elastice si nu se umfla in contact indelungat cu apa.Le voi prinde cu pocnituri in gaurile deja existente (acelea unde au fost prinderile pt tego...)
Sambata este programata instalatia electrica. (asta contine deja un prelungitor de 30 de metrii, acumulator auto,redresor, lumina babord, lumina tribord, lumina pupa, lumina pt catarg si lumina cokpit).
Vestele de salvare deja au venit si au spanzurate cate un fluier de ele si o lanterna submersibila:))...asa...pt orice eventualitate:))
Din inventar as putea spune ca mai exista un Garmin Astro 220 .
Acum caut o modalitate sa comand o cutie de vopsea EMEX..
Am uitat sa specific ca barca are deja pe punte prinderile de la arborada.
 
Ce lungime are barca? Vreo 5 metri, "5 si ceva" cred, dupa poze. Catargul va avea cam 6 m lungime si vreo 6 - 7 cm diametru. Nu stiu ce ai vrut sa spui cu 28 si 10 diametru. Daca vorbim de cm e mult prea mult, daca vorbim de mm e prea putin. In orice caz, catargul din lemn plin, indiferent daca e stratificat sau dintr-o bucata, e mai greu decit unul din teava de aluminiu. Dar daca ai lemnul ieftin spre gratis, e mult mai bun! :)

Despre vele, ar fi bine sa cauti modelul de barca si sa vezi mai exact cam ce dimensiuni iti trebuie. Probabil vreo 10 - 12 mp randa + foc. Daca stii dimensiunile, sint mai multe site-uri de vele second hand si este de asemenea ebay-ul. Poti sa iei ceva putin mai mare si sa modifici putin sau niste vele ceva mai mici si sa sacrifici putin din viteza. Vei iesi mai ieftin si la o calitate mai buna decit orice vela pe care ai putea s-o faci acasa sau la un croitor de cearceafuri, prelate sau mai stiu eu ce. :) Iti spun din proprie experienta! :) Cind vorbim de calitatea velei trebuie sa iei in considerare materialul, forma velei si toate accesoriile de pe ea (in special inelele si intariturile de la colturi). Parasuta ai putea sa o pastrezi pentru faza a doua (probabil iarna viitoare) cind vei vrea un spinnaker sau gennaker. Cauta pe forum (-uri), au fost multe discutii despre confectionarea velelor.

Uite de exemplu un foc: Fock Hobie F 18, Nacra usw | eBay si uite aici pagina unde gasesti vele si accesorii: Rigg, Mast und Segel | eBay . De acum si pina la vara, imposibil sa nu gasesti ceva sa ti se potriveasca.
 
:)) Tocmai am urcat derivorul la et 3 si ne tragem sufletul sa ne apucam de el..are cam 40 de kg.
Multumesc pelicanul!
Ideea e ca lemnul e cumva"spre gratis" si la cantitatea care mi-o ofera as face si una si alta: un catarg monobloc,dintr-o bucata si unu stratificat.
Ce nu stiu, in cazul celui stratificat sunt urmatoarele, grosimea filelor ce urmeaza a fi lipite intre ele si un adeziv care sa le tina.BUna observatia..am uitat sa specific ca era vorba de centimetrii..grosimea la capat a bucatilor de pin...in sensul ca se poate lucra cu materialul din punct de vedere al grosimii.
Italianul a spus ca velatura randa+foc este de 10,6 mp.
Am un prieten care ma poate ajuta cu catargul dar m-a intrebat daca lipeste clasic . cu aracet si nu stiu mai ce si cam ce grosime ar trebui sa aiba filele?
P.S> nu aveti idee cum sorb fiecare cuvintel:) Vali daca ai drum prin Vaslui , barca e chiar la intrate la un garaj.
 
Tare am eu senzatia, ca atunci cand voi ridica arborada, am sa iau gatul unui berbec si am sa il las in bait vreo 4 zile , si cu vreo 30 de kg de vin de la Husi,am sa stau cumincior langa ceaun , si poate cei care se pricep vor face o echipa sa ma ajute..macar cei de aproape :)
La modul serios ca as face asta...din doua motive: sunt o gramada care nu le stiu si as vrea sa le invat de la cei care au mai facut ,si poate ar fi si o oportunitate ca sa se mai intalneasca skiperii si iarna.Cazarea nu ar fi o problema pentru vreo 4 5 persoane.
 
:)) Tocmai am urcat derivorul la et 3 si ne tragem sufletul sa ne apucam de el..are cam 40 de kg.
Multumesc pelicanul!
Ideea e ca lemnul e cumva"spre gratis" si la cantitatea care mi-o ofera as face si una si alta: un catarg monobloc,dintr-o bucata si unu stratificat.
Ce nu stiu, in cazul celui stratificat sunt urmatoarele, grosimea filelor ce urmeaza a fi lipite intre ele si un adeziv care sa le tina.BUna observatia..am uitat sa specific ca era vorba de centimetrii..grosimea la capat a bucatilor de pin...in sensul ca se poate lucra cu materialul din punct de vedere al grosimii.
Italianul a spus ca velatura randa+foc este de 10,6 mp.
Am un prieten care ma poate ajuta cu catargul dar m-a intrebat daca lipeste clasic . cu aracet si nu stiu mai ce si cam ce grosime ar trebui sa aiba filele?
P.S> nu aveti idee cum sorb fiecare cuvintel:) Vali daca ai drum prin Vaslui , barca e chiar la intrate la un garaj.

Ideea catargului din lemn e interesanta si s-a mai discutat. Poate te inspira articolul asta cu ceva .

9507d1315395056-catarg-birds-mouth-dscn3249.jpg
 
eheeee! ideia nu e rea,executia este,trebuiesc scule de timplarie serioase,un banc perfect plan de lungimea catargului,etc...etc..asa ca varianta clasica din file suprapuse e mai practica.
 
bunn..
aproape gata derivor...
plecaciune lui BOGDAN:
Intrebare:chitul cu fibra de sticla rezista in imersie macar un an?
 
nu stiu. eu le-am luat printr-o licitatie de la finante , probabil ...cel mai probabil, la accesoriile care lke-am vazut erau folosite pt contrabanda de tigari peste prut sau ceva de genu...ambele sunt rotunde.Bune de spinaker..cumva...
 
Doua concluzii:1.munca la derivor in raport cu timpul disponibil s-a dovedit a fi mult mai migaloasa si mai MULTA.( abia astazi am lucrat la finisaje si mai am si maine..)
2. clar nu renunt la vele:))

Intrebare..LA un catarg de sase metri trebuie cruceta? daca da..atunci unde trebuie amplasata si ce dimensiuni ar trebui sa aiba ( filele pt catarg sunt gata )
 
Cred ca poti lua ca model o arborada de "420", adica suprafata velica 10.25 mp si catarg de 6.3 m. Acesta are crucetele de vreo 50 cm lungime / bucata, asezate la 2.5 m inaltime si cu orientare spre pupa de vreo 15 grade. Capelatura la 5,5 m inaltime. Daca barca ta e mai lata de 1,5 m crucetele vor fi mai lungi (suma lungimii celor doua crucete sa fie cam 2/3 din latimea barcii). Fixarea catargului pe punte se va face pe o sina (preferabil inox) de vreo 25 cm lungime cu mai multe pozitii de fixare pentru a putea regla pozitia catargului in axul longitudinal. Daca nu ai planurile originale ale barcii, e important pentru echilibrare (pozitia centrului velic fata de centrul de carena).
 
Da..am scapat de o belea :) de fapt de doua..Derivor gata! il voi remonta marti.
iar catargul nu are cruceta.
are un strai prova si doua orientate spre pupa
Catargul a iesit de sase metri si cinsprazece si are pe cokpit placa de prindere. nu culiseaza pe nimic, ceea ce imi usureaza foarte mult viata:)
Slava Domnului ca are cine ma indruma.
Multumesc mult " pelicanu"!
Centrul velic ma gandesc ca nu e o problema atata timp cat derivorul vine tot acolo prins iar suportul unde a fost catargul nu culiseaza.
Totusi mi se pare subtire tare :profil patrat pe sectiune de 8cm pe 8cm .
In rest...trag tare pana nu ma prinde Mosu lucrand la barcuta..:)
 

Back
Sus