Delivery transatlantic

skipper

RYA Instructor
Bine v-am regasit!

Am disparut o perioada pentru ca intre 20 aprilie - 25 mai am facut livrarea unei Hanse de 40 de picioare din Saint Martin -Caraibe pana in Gibraltar. Total = 3876 mile in 35 de zile.
Trackul e atasat in format de Google Earth. Mai multe detalii, impresii si poze cand ajung in tara, pana atunci pregatiti intrebarile!

Fair winds!
 

Atașamente

  • St Martin - Gibraltar.zip
    38.3 KB · Vizualizări: 64
Ultima editare:
Niste poze!
 

Atașamente

  • in laguna la Marigot.jpg
    in laguna la Marigot.jpg
    82.7 KB · Vizualizări: 102
  • apus in laguna St Marteen.jpg
    apus in laguna St Marteen.jpg
    65 KB · Vizualizări: 95
  • apus spre aeroport.jpg
    apus spre aeroport.jpg
    57 KB · Vizualizări: 96
  • baie la paralela 30.jpg
    baie la paralela 30.jpg
    102.1 KB · Vizualizări: 99
  • echipaj la apa.jpg
    echipaj la apa.jpg
    57.1 KB · Vizualizări: 116
...
intrebare: ai avut rau de mare? :p
Raspuns: Am avut dar nu din cauza valurilor mari, a instabilitatii barcii sau a vremii rele. Din cauza cepei!
Capitanul firmei, Jeff, credea cu tarie ca orice fel de mancare in afara deserturilor se incepe prin a praji o ceapa cat pumnul. Nu conta ca era vorba de spaghete, de piure de cartofi, de pilaf de orez, omul incepea prin a taia o ceapa si a o praji insistent in ulei ieftin. Asa o putoare facea ceapa aia de ma scula si din somn uneori. Si, apoteotic, in zilele lui de avant gastrocomic, cand se chinuia sa faca beef stu, eu ieseam afara instant, indiferent de vreme. Pe gr.6 preferam sa stau in cockpit decat inauntru in putoarea aia. Si de vreo 3 ori am si dat la peste! Asa ca sa nu mai vad ceapa prajita vreo juma de an cel putin!
 
Bine te-ai rintors skippere!



Raspuns: Am avut dar nu din cauza valurilor mari, a instabilitatii barcii sau a vremii rele. Din cauza cepei!
Capitanul firmei, Jeff, credea cu tarie ca orice fel de mancare in afara deserturilor se incepe prin a praji o ceapa cat pumnul. Nu conta ca era vorba de spaghete, de piure de cartofi, de pilaf de orez, omul incepea prin a taia o ceapa si a o praji insistent in ulei ieftin. Asa o putoare facea ceapa aia de ma scula si din somn uneori. Si, apoteotic, in zilele lui de avant gastrocomic, cand se chinuia sa faca beef stu, eu ieseam afara instant, indiferent de vreme. Pe gr.6 preferam sa stau in cockpit decat inauntru in putoarea aia. Si de vreo 3 ori am si dat la peste! Asa ca sa nu mai vad ceapa prajita vreo juma de an cel putin!



Inca nu ai fost supus la adevarata tortura culinara!


Ehe...sa fi dat de un englez addicted la paki food atunci sa te fi vazut eu pe unde scoteai mineca!:D:D:D
 
Welcome home, capitane-haiduc, si fie ca plimbarea ta sa ramana in cronicile barcaholice :rolleyes:. Sa stii ca ne-am cam intrebat daca e totu' in regula cu tine cand am vazut ca ai lipsit atata vreme, banuiam noi ceva stiind ca esti in Caraibe ;). Deocamdata doar o intrebare: cum ai stat cu partea psihologica, stiind ca sunteti in mijlocul oceanului, apa e destul de rece la latitudinea aia in perioada respectiva, si depindeti exclusiv de pregatirea voastra? Banuiesc totusi ca echipa avea experienta in delivery, mi-e greu sa-mi imaginez ca a fost pentru toti prima traversada a Atlanticului :).
 
Bine te-ai rintors skippere!
Bine v-am regasit ca-mi era dor sa mai schimbam o vorba si in romaneste!
Inca nu ai fost supus la adevarata tortura culinara!
Ehe...sa fi dat de un englez addicted la paki food atunci sa te fi vazut eu pe unde scoteai mineca!:D:D:D
Tortura maxima era de la al treilea membru al echipajului, un surfer din Australia care facea turul lumii. Asta chiar nu avea nici o treaba cu bucataria, era paralel euclidian cu domeniul. Sa fi vazut ce combinatii facea asta, ti se facea parul maciuca si stomacul ghem. Problema mare nu era ca gateste oribil si pute a hoit in barca, ieseam afara si scapam. Mai nasol era ca irosea resurse valoroase din cambuza, de exemplu a prajit sunca dintr-o conserva intreaga si apoi a adaugat-o la spaghete. Normal, cu ceapa!
 
... Deocamdata doar o intrebare: cum ai stat cu partea psihologica, stiind ca sunteti in mijlocul oceanului, apa e destul de rece la latitudinea aia in perioada respectiva, si depindeti exclusiv de pregatirea voastra? Banuiesc totusi ca echipa avea experienta in delivery, mi-e greu sa-mi imaginez ca a fost pentru toti prima traversada a Atlanticului :).

Nici o problema psihologica, chiar a fost foarte confortabil din punctul asta de vedere! Era unul din aspectele traversarii pe care voiam sa mi le clarific! Nu sant mari probleme pt diferenta intre ocean si mare o banuaiam a fi in primul rand in marimea fenomenelor. Nu cred ca e mare diferenta cand esti la 200 de mile de coasta sau la 1000 daca patesti un necaz si intotdeauna am crezut ca trebuie sa te bizui numai pe mijloacele proprii in caz de nevoie si nu pe interventia "organelor".
Capitanul era de profesie, din asta traia si facuse vreo 22 de deliveries prin toate oceanele. Lipsa lui de grija si prevedere mi-a cam pus intrebari dar m-am lamurit pe parcurs ca el e ca unii de pe la noi: las' c'ajungem noi undeva candva.
Apa nu era rece cata vreme am stat in si pe langa Gulfstream. Am facut baie cand am trecut paralela 30 si era ok. Doar pe la Azore era mai rece, apoi spre Portugalia si-a revenit. La Gibraltar am facut baie si era rece dar mi-a zis un localnic ca asta depinde din ce parte bate curentul.
 
Horta

Bine ai revenit Skipper..., la cit mai multe asemena "iesiri"...ca sa ne povestesi si noua cam cum e cu oceanul.
Eu am o curiozitate "laica"...: la Horta ati savurat o cafea la "Cafe Sport"...?

Australianul facea turul lumii cu "barca stop"...?...si daca nu ti se pare cam mult eu as mai vrea citeva poze...
 
a prajit sunca dintr-o conserva intreaga si apoi a adaugat-o la spaghete. Normal, cu ceapa!

Miam, tipic pentru locuitorii din Insula de Vest :). Alte bunataturi ar fi sandwich cu spaghete din conserva si Baked beans cu Corned Beef.
 
Bine ai revenit Skipper..., la cit mai multe asemena "iesiri"...ca sa ne povestesi si noua cam cum e cu oceanul.
Eu am o curiozitate "laica"...: la Horta ati savurat o cafea la "Cafe Sport"...?
Normal, a fost primul loc unde ne-am oprit in Horta. Era de mult pe lista mea de locuri de vazut in lume si nu puteam rata ocazia.
E impresionant locul, plin de fanioane si steaguri de la varii iahturi ce-au trecut prin Horta. N-am vazut nici unul dintre cele faimoase dar nici n-am cerut sa ma lase sa caut printre sutele de suveniruri, mi s-ar fi parut o impietate sa tulburi praful de pe amintiri. M-am multumit sa ma bucur de atmosfera, vinul verde si de privelistea de pe terasa.

Australianul facea turul lumii cu "barca stop"...?...si daca nu ti se pare cam mult eu as mai vrea citeva poze...
Facuse America de Sud cu mijloace mai mult decat modeste - inclusiv dormit pe plaja - si acum penetra Europa. Luase si el o barca la "iama, nene!" cum fac o gramada prin Caraibe sau in marinele de inceput de traversade.
 

Atașamente

  • prima bere la Cafe Sport.jpg
    prima bere la Cafe Sport.jpg
    42.6 KB · Vizualizări: 74
  • terasa Cafe Sport.jpg
    terasa Cafe Sport.jpg
    78.8 KB · Vizualizări: 70
  • Cafe Sport.jpg
    Cafe Sport.jpg
    84.8 KB · Vizualizări: 75
  • seara la Cafe Sport.jpg
    seara la Cafe Sport.jpg
    59.8 KB · Vizualizări: 74
  • vedere de pe terasa Cafe Sport.jpg
    vedere de pe terasa Cafe Sport.jpg
    61.8 KB · Vizualizări: 76
Ultima editare:
Miam, tipic pentru locuitorii din Insula de Vest :). Alte bunataturi ar fi sandwich cu spaghete din conserva si Baked beans cu Corned Beef.

Razbunarea venea in zilele cand era randul meu la gatit si le faceam tot ce se putea gati mai bun cu resursele bordului. Si avand in vedere ca aveam si frigider si cuptor, i-am cam rasfatat: pizza, cascaval pane, penne al tono, cordon bleu, cartofi ardelenesti, legume trase in unt, etc. Ajunsese Aussie de ma intreba de dimineata: azi e ziua de gourmet, cu ce ne mai rasfetzi?
 
Ultima editare:
Foarte interesant, bine ai revenit!

Apropo de ceapa, poate n-ar strica un topic despre raul de mare, cine este el si ce vrea de la noi :D

Ceva aventuri ati avut? Totul a mers conform pregatirilor, sau nu se pune problema?

PS: in locul tau, in prima zi de gatit faceam o mancare mare cu toata ceapa disponibila ... si rezolvam problema pe viitor :D
 
Ultima editare:
Foarte interesant, bine ai revenit!

Apropo de ceapa, poate n-ar strica un topic despre raul de mare, cine este el si ce vrea de la noi :D

Ceva aventuri ati avut? Totul a mers conform pregatirilor, sau nu se pune problema?

Ave'n-Ture Domnule Skipper...(acum imaginativa aici,un emoticon care isi scoate palaria :rolleyes::D )
Referitor la un topic despre raul de mare,ieri (duminica) toata ziua,m-am abtinut sa nu-l pun pe tapet,in discutiile agreabile,dintr-o curte cu umbra multa, la un gratar cu scrumbie si bere ,cu Lupi de Mare in jurul meu.Cu exceptia lui Marian nefamiliarizat cu computerul,restul ,toti de pe acest forum...(Marian Banea, x_petrolist ,home made, Vali, Mihai).M-am abtinut sa nu starnesc gasca la vorbarie, ca sa initiez aici un topic,iar sfaturile primite sa ramana undeva pentru a fi aflate prin intermediul parerilor comunicate prin scris.
...Nu de alta ,dar la descrierea calatoriei de pe Marea Neagra de saptamana trecuta,la un momentdat,ma intrebam (ca figura de stil literar),daca se merita sa bagi averi averi imense in ambarcatiuni marca Bavaria,Beneteau Oceanis etc,pentru ca in acceptiunea mea de atunci,in toate dotarile lor de bord confortabile chiar luxoase,mi se pareau ca au parfum de....voma:D
Nu doresc sa ofensez pe nimeni,precizez ca iubesc confortul ca nimeni altul si ca mi-as dori ca la un momentdat in viata sa imi permit sa vietuiesc intr-o aventura pe o astfel de ambarcatie :rolleyes:

asa ca imi anunt primul solidarizarea cu propunera lui Smokey :noroc:
 
Vărsaţi tot ce ştiţi aici: http://forum.barcaholic.ro/showthread.php?t=502

Revenind on topic: cum se imbuca chestia asta cu "plecam noi si vedem unde ajungem" cu teoria despre navigatie, harti, pregatiri, scule, gps, sextant, etc? Ca doar marea nu e ca padurea, sa zici ca recunosti drumul dupa "copacul trasnit"?! Sau chiar asa de rutinat poti ajunge?
 
Aia de afara nu iau intotdeauna asa in serios ca noi navigatia cu vela, am cunoscut si eu personaje care faceau asta doar din hedonism, fara prea mari griji. La noi e ceva exotic tare sa auzi de croaziere oceanice, la ei pentru multa lume e inca o distractie, din cauza ca barcile si tehnologia de azi iti dau mai multa siguranta decat acum 20 de ani.
 
Aia de afara nu iau intotdeauna asa in serios ca noi navigatia cu vela, am cunoscut si eu personaje care faceau asta doar din hedonism, fara prea mari griji. La noi e ceva exotic tare sa auzi de croaziere oceanice, la ei pentru multa lume e inca o distractie, din cauza ca barcile si tehnologia de azi iti dau mai multa siguranta decat acum 20 de ani.

...o alta cauza ar fi aceea ca ei au fost oarecum liberi de foarte mult timp , iar noi am descopertit magia calatoriilor prin lume doar de 20 ani...:)
... Pesonal de mai putin de 10 ani...:rolleyes:
 
As vrea sa-l intreb pe Romeo din ce sector a fost vantul pe diferitele etape, si cat de usoara a fost plecarea din Caraibe, alizeul fiind cam din sectorul prova.
 
As vrea sa-l intreb pe Romeo din ce sector a fost vantul pe diferitele etape, si cat de usoara a fost plecarea din Caraibe, alizeul fiind cam din sectorul prova.

Pana in Azore vantul a fost majoritar de E-NE , asta cand a batut ca au fost si multe zile de calm plat. In zona alizeelor a fost mai mult de Est, conform asteptarilor, constant 15-25nd, zi si noapte. Dupa 30nord a inceput sa fie mai inconsistent dar din aceeasi directie ceea ce ne-a facut sa credem ca zona alizeelor se intinde mult mai in N decat zice Cornell.
Am vorbit in Horta si cu unii care urcasera mult mai sus de latitudinea Bermudelor si tot nu au dat de vanturile de vest asa ca reteta veche "urcati pana la 38-40 nord si apoi direct est downwind pana in Azore" nu prea mai functioneaza. Lumea prefera sa stea mai jos, chiar venind din USA se opresc in Bermude si apoi direct Azore. Evita sa urce pentru ca mai in N desi cresc sansele de a intalni vanturile de vest, cresc si sansele unor furtuni serioase in sudul Marilor Bancuri canadiene. Asa ca lumea isi ia motorina cat de multa se poate si motoreste de zor. Niste francezi cu o barca de 50ft plecasera din Caraibe cu 2 tone de motorina la bord si dupa 28-29N au motorit in continuu.
Dupa Azore speram in ceva vant din jumatatea de N, bazandu-ne pe mult laudatul Anticiclon care in perioada asta trebuia sa fie bine stabilit in zona. Cu bazatul am ramas si-a trebuit sa mergem cu motor incontinuu pana era sa ramanem fara motorina in larg de Portugalia. Calm de 1000 de mile cu rare exceptii de cateva ore.
 

Atașamente

  • vintul dupa Cornell.jpg
    vintul dupa Cornell.jpg
    63.9 KB · Vizualizări: 49
Ultima editare:
Vărsaţi tot ce ştiţi aici: http://forum.barcaholic.ro/showthread.php?t=502

Revenind on topic: cum se imbuca chestia asta cu "plecam noi si vedem unde ajungem" cu teoria despre navigatie, harti, pregatiri, scule, gps, sextant, etc? Ca doar marea nu e ca padurea, sa zici ca recunosti drumul dupa "copacul trasnit"?! Sau chiar asa de rutinat poti ajunge?

Nu facea asta din rutina ci din lipsa de pregatire. Cand sa plec din Ro l-am intrebat pe email daca sa-mi iau ceva din echipamentele mele. A zis ca nu e nevoie ca are barca tot ce-i trebuie. In consecinta am trecut oceanul fara navtex, fara gps cu harti, fara AIS, fara radar si cu un VHF de mana! Un soi de hei-rup intalnit si pe la noi. Noaptea puneam lumina de ancora ca lumina tricolora de la catarg nu functiona. Nici binoclu nu avea decat unul din acelea de le vand tiganii pe strazi cu 10 lei! "La ce ne trebuie noua binoclu?" " La ce ne trebuie informatie meteo ca oricum facand doar 6nd nu ne putem feri?"
Daca nu aveam laptopul la mine cu programele de navigatie nici nu aveam harti sa intram in Portugalia!
Buletine meteo am avut doar dupa Azore cand am inceput sa prind RFI la un receptor radio SSB pe care il car cu mine tot timpul.
 

Back
Sus