Mogosoaia vazuta de pe lac

Salut Barcaholici!:noroc:
Pentru cei care nu stiu, Mogosoaia este o comuna la iesirea pe DN 1A din Bucuresti, spre Buftea si foarte aproape de Chitila lui Impaiatu.
Prin Mogosoaia trece Colentina, formand aici doua lacuri, cel de la Palatul Brancovenesc si in continuarea lui cel ce se varsa in lacul Straulesti.
Pentru lansat barca la apa am gasit un loc neamenajat, in coada primului lac, unde ajungi dupa o aventura printr-un labirint de stradute, printre vile superbe.
Am mai vazut caiacisti plimbandu-se pe lac (Aviz lui Impaiatu!!!) iar pe maluri, in curtile vilelor sunt o gramada de barci.
Nu este Snagov dar sper sa va placa.
Copilul din imagine este fiul meu la prima plimbare cu barca si pe fata lui se vede "efectul topoganelor din parc asupra unui copil in barca".
Probabil ca pescarii din imagine "mi-au umplut frigiderul cu bunatati".
Pentru a evita confuziile va mai spun ca nu sunt din Mogosoaia, dar aici este cel mai apropiat lac public pe care ma pot plimba cu barca. :skip::titanic:
 

Atașamente

  • EPSN2773.jpg
    EPSN2773.jpg
    95.3 KB · Vizualizări: 169
  • EPSN2774.jpg
    EPSN2774.jpg
    44.2 KB · Vizualizări: 152
  • EPSN2775.jpg
    EPSN2775.jpg
    44.3 KB · Vizualizări: 146
  • EPSN2776.jpg
    EPSN2776.jpg
    49.6 KB · Vizualizări: 140
  • EPSN2777.jpg
    EPSN2777.jpg
    51.4 KB · Vizualizări: 136
  • EPSN2780.jpg
    EPSN2780.jpg
    57.6 KB · Vizualizări: 166
  • EPSN2782.jpg
    EPSN2782.jpg
    104 KB · Vizualizări: 132
  • EPSN2786.jpg
    EPSN2786.jpg
    53.1 KB · Vizualizări: 133
  • EPSN2788.jpg
    EPSN2788.jpg
    95.9 KB · Vizualizări: 123
  • EPSN2791.jpg
    EPSN2791.jpg
    67.7 KB · Vizualizări: 127
  • EPSN2797.jpg
    EPSN2797.jpg
    43.9 KB · Vizualizări: 125
  • EPSN2800.jpg
    EPSN2800.jpg
    47 KB · Vizualizări: 132
  • EPSN2799.jpg
    EPSN2799.jpg
    107.6 KB · Vizualizări: 120
  • EPSN2811.jpg
    EPSN2811.jpg
    46.7 KB · Vizualizări: 146
superbe pozele , peisajul de pe langa palatu' brancovenesc e foarte frumos ,mai ales toamna!sunt locurile copilariei mele, care din pacate s-au schimbat foarte mult in ultimii 20 de ani! am sa-mi scot si yo barcuta ,dar mi-am propus s-o lansez pe acolo cu vele si sa ma "dau" cu ea toata ziua in sus si-n jos ,mai ales ca de cele mai multe ori vantul permite asta!:D majoritatea timpului bate dinspre est ,transversal pe toata lungimea lacului, partea dinspre chitila, un bun prilej de a exersa mersul in volte! not now ,but soon ,soooon.......!
 
Frumos peisajul cu palatul brancovenesc, pacat ca restul arhitecturii nu e unitar.

Pai fiecare jmeker si-a facut vila cum a crezut de cuviinta, nu s-a tinut cont de arhitectura sau de Palatul Brancovenesc. Bineinteles ca primaria nu s-a opus deoarece tocmai cei din primarie au traficat acele terenuri obtinand niste profituri (personale) uriase.
Dupa cum se vede in poze fiecare si-a inchis in dreptul vilei terenul pentru a-si face un ponton desi terenul nu este al lor. Au taiat toti copacii si arbustii de pe margine distrugand toata flora si fauna de pe acea parte. Pana sa ditruga se gaseau pana si broaste testoase pe partea asta de lac.
 
Pai fiecare jmeker si-a facut vila cum a crezut de cuviinta, nu s-a tinut cont de arhitectura sau de Palatul Brancovenesc. Bineinteles ca primaria nu s-a opus deoarece tocmai cei din primarie au traficat acele terenuri obtinand niste profituri (personale) uriase.
Dupa cum se vede in poze fiecare si-a inchis in dreptul vilei terenul pentru a-si face un ponton desi terenul nu este al lor. Au taiat toti copacii si arbustii de pe margine distrugand toata flora si fauna de pe acea parte. Pana sa ditruga se gaseau pana si broaste testoase pe partea asta de lac.
acolo obisnuiam sa pescuiesc in copilarie ,era un mal superb!da' deh ,asta e treaba!:(b-)
 

Back
Sus