Thassos, August 2008

Un tur absolut magnific al insulei Thassos, făcut în august 2008 în numai patru zile. Dormit în cort, frape, prânz şi cină la tavernele de pe malul mării, baie prin grote inundate.
Mâine aş pleca din nou, credeţi-mă! Aviz amatorilor!
 

Atașamente

  • IMG_0864.jpg
    IMG_0864.jpg
    58.8 KB · Vizualizări: 188
  • IMG_0866.jpg
    IMG_0866.jpg
    45.8 KB · Vizualizări: 163
  • IMG_0867.jpg
    IMG_0867.jpg
    43.4 KB · Vizualizări: 144
  • IMG_0878.jpg
    IMG_0878.jpg
    92.2 KB · Vizualizări: 189
  • IMG_0879.jpg
    IMG_0879.jpg
    88.8 KB · Vizualizări: 157
  • IMG_0898.jpg
    IMG_0898.jpg
    85.9 KB · Vizualizări: 148
  • IMG_0902.jpg
    IMG_0902.jpg
    65.6 KB · Vizualizări: 143
  • IMG_0912.jpg
    IMG_0912.jpg
    103.9 KB · Vizualizări: 139
  • IMG_0863.jpg
    IMG_0863.jpg
    43 KB · Vizualizări: 124
  • IMG_0865.jpg
    IMG_0865.jpg
    46.7 KB · Vizualizări: 126
  • IMG_0871.jpg
    IMG_0871.jpg
    49.6 KB · Vizualizări: 122
  • IMG_0872.jpg
    IMG_0872.jpg
    37.1 KB · Vizualizări: 107
  • IMG_0877.jpg
    IMG_0877.jpg
    73.4 KB · Vizualizări: 111
  • IMG_0896.jpg
    IMG_0896.jpg
    54 KB · Vizualizări: 108
  • IMG_0899.jpg
    IMG_0899.jpg
    92.8 KB · Vizualizări: 130
Ultima editare:
Huh? Asta-i numai aperitivul? Amanunte!!! Masina de suport, cort cort dar unde campati, aspecte legale de navigatie etc. Te rog!
Masurat la rapid ar fi vreo 90 de km, 22km/zi. E mult, e putin?
 
Huh? Asta-i numai aperitivul? Amanunte!!! Masina de suport, cort cort dar unde campati, aspecte legale de navigatie etc. Te rog!
Masurat la rapid ar fi vreo 90 de km, 22km/zi. E mult, e putin?


Am petrecut noaptea la un hotel din Limenas (Thassos), la 100 m de apă.
Maşina am lăsat-o într-o intersecţie circulată.
Am plecat dimineaţa (clockwise) şi am înnoptat pe plaja de nudişti (singura din insulă) Paradise Beach.
Am prins un răsărit superb (eram orientat fix către est). Următoarea noapte am petrecut-o undeva în sudul insulei, pe o plajă pustie de 100mp, situată sub o faleză, accesibilă doar de pe apă.
Următoarea noapte am petrecut-o într-un camping (duş, WC, boierie!) în Skala nu ştiu cum, undeva în vestul insulei.
În ultima zi am parcurs cea mai nasoală zonă, cu valuri de 1.5m, dar am ajuns cu bine în Limenas, unde am stat la acelaşi hotel.
Un tur absolut relaxat, cu opriri cam peste tot, inclusiv pe insuliţa din sud-sud-est ar dura cam 6, 7 zile.
Aspecte legale: sea-kayaking-ul este permis în limita a 500m de ţărm, free-camping-ul este tolerat atâta timp cât nu deranjezi pe nimeni, care să te reclame.
N.B. Ai înţeles, bănuiesc, că a fost o expediţie solitară. Şi să dormi singur în cort, fără a putea auzi alt zgomot decât cel făcut de valuri, este destul de creepy, trust me.
 
Foarte fain! Mai pune poze daca mai ai :rock:

Cat de solicitant (fizic) a fost turul? E nevoie de antrenament serios, sau se poate practica la nivel de pregatire fizica sa spunem "normal", adica mai sus de stadiul de "leguma de fotoliu" dar nici hamal in port :noroc:
 
Foarte fain! Mai pune poze daca mai ai :rock:

Cat de solicitant (fizic) a fost turul? E nevoie de antrenament serios, sau se poate practica la nivel de pregatire fizica sa spunem "normal", adica mai sus de stadiul de "leguma de fotoliu" dar nici hamal in port :noroc:


"Normal" este destul de relativ. Dacă poţi padela pe mare 4, 5 ore pe zi, n-ar trebui să ai probleme. Oricum, extrem de important este scula. Eu am mers şi cu un GUMOTEX HELIOS. Nu se compară. Cu PRIJON CRUISER, însă, lucrurile stau cu totul altfel (deşi este doar un caiac de tură semiprofesional).
 
Salut....nu cunosc aceste tipuri de caiac....poti fi mai explicit,te rog,cand spui "lucrurile stau cu totul altfel".La ce te referi ?

GUMOTEX sunt caiace gonflabile, iar HELIOS este pentru plimbări uşoare. PRIJON face (printre altele) caiace din plastic. CRUISER-ul este un caiac de tură cu performanţe medii spre superioare, înzestrat cu cârmă şi palonier (pedale), astfel că menţinerea direcţiei nu se mai face din padelă, ceea ce-l face mult mai potrivit pentru sea-kayaking. Şi GUMOTEX are un sea-kayak profi, dar eu am mai mare încredere în caiacele "hard", din plastic, fibră sau lemn.
 
Camping Thassos

Daca e cineva interesat de campare in Thassos pot da eu amanunte, dar sa nu imi uzez tastatura de pomana scriu pe scurt :

Thassos : traversarea cu ferry : 20 E / masina + 3 euro / persoana. Insula e foarte frumoasa, linistita, cu multe plaje largi si populate dar si cu o multime de plaje micutze salbatice, etc, informatii d'astea gasiti pe orice site de prezentare.

Camping-uri sunt vreo 6, 3 dintre ele mai remarcabile au fost testate de subsemnatul. Calitatea serviciilor pur si simplu nu are comparatie cu RO. E ca si cum ai compara un restaurant frantuzesc cu chebabu' de la colt.
Apa calda, curent, frigidere, curatenie, liniste (te roaga politicos sa pleci dracu' de acolo daca deranjezi). Preturi la nivelul 2008 : Pefkari : 43 E /3 zile (2+1/2 persoane + masina).
In camping-uri nu am gasit romani. Nici macar un grup. Poate am fost eu norocos :p

Alte informatii, la cerere. :skip:
 
Salut! Vrem sa mergem anul acesta cu cei doi copii in Thassos, cu cortul .Spune-mi ce parere ai despre Pefkari comparativ cu Daedalos-curatenie, plaja fina, etc.Multumesc
 
Noua nu ne-a placut in Daedalos asa ca nu am stat. Stiu ca am oprit in fiecare an si ne-am uitat, apoi am decis sa nu stam si am mers in Pefkari :) . Dar e posibil sa fie o problema de perceptie. Oricum va este in drum daca mergeti in sens trigonometric - pe coasta de vest a insulei (va recomand, pentru ca drumul este mai rapid (e drum printr-o zona joasa si nu prin munti cum e cel de pe coasta de est)).

L.E. Plaja nu prea am facut in Pefkari, ne sta in obicei sa ne plimbam in fiecare zi pe alta plaja asa ca nu prea imi amintesc cum era in exact pe plaja aceea. Sigur nu era rau, ca nu am ramas cu o impresie negativa.
 
Ultima editare:
Multumesc pentru toate informatiile .O intrebare -ai stat la camping Pefkari? Cum e in realitate?
O zi buna!
 
acum doua saptamani am fost si eu in Thassos !:D am stat cinci zile pline plus alte cateva ore de care m-am bucurat din plin!
nu am avut bucuria de a face turul insulei decat cu masina dar am batut cu pasul toate locurile unde a, oprit ; Skala Potamia si Skala Panaghia ( sunt una langa alta iar campingul din ultima e super tare) , Aliky ( e de vis) , Limenaria ,Potos , Skala Prinos etc .etc! de cand m-am intors nu stiu cum sa fac sa ma duc inapoi :D
in campingul din Pefkari erau multi nemti ,un mosneag olandez care facuse circumterra cu ce apucase , doi spanioli si patru romani (noi).
in campingul din Skala Panaghia eram decat noi :)) , in toata tarlaua aia!
plimbarea asta am organizat-o informandu-ma exclusiv cu ajutoru netului si pot spune ca toate informatiile despre ferry ,campinguri si alte cele erau foarte corecte !
am facut peste doi giga de poze dar imaginile sunt mult prea sarace pt. a descrie frumusetea locurilor!
e greu de descris ,mergeti acolo!
 
Salut!Noi o sa putem pleca la inceputul lui iulie , la Pefkari -camping. Cum este la pranz in cort? Este suportabila caldura pentru copii? Stiu ca zona este impadurita, dar stiu si ce temperaturi sunt pe la mijlocul zilei in luna iulie in Grecia.Este prima oara cand mergem la mare cu cortul si chiar nu imi dau seama cat de respirabil este aerul la pranz.
 
salutare, nu stiu cum e in iulie ,eu am fost la mijlocu' lu' mai si era foarte bine!
campingul e foarte misto ,umbra naturala peste tot , cortul il poti pune sub maslini :D.
 
E destul de ok. Am fost de pe 15 august 2 ani consecutivi. Un an a fost racoare, unul doar ok. In camping-urile mai expuse si fara prea multa umbra e mai racoare ca in cele inchise (cum e Pefkari). Dar insuportabil nu a fost niciodata. Plus ca noi am preferat sa lasam juniorul sa doarma pe plaja, in umbrar (semi-igloo) sau la umbra pinilor.

Caravane de inchiriat sunt, dar trebuie rezervate cu muuult timp inainte. In general sunt ocupate de nemti, olandezi sau bastinasi.
 
Suntem pe barcaholic.ro dar nimeni nu scrie despre posibilitatea de a lansa ambarcatiuni cu motor de pe insula. E fezabil sa pleci cu barca de-acasa, sau esti nevoit s-o tii ascunsa in portbagaj ?
Merci !
 
salutare Poppy ,
sunt rampe de lansare cam prin toate marinele din insula ,deci no problemo.

Ramane grija pe timp de noapte a barcii si a motorului. Gasesc loc de campare, retras daca se poate si cat mai pustnic, sau o cazare chiar pe tarm sau nu trebuie sa-mi fac griji daca ma cazez la 2-3 km de barca ?
 

Back
Sus