Manometru presiune apa Outboard

Salut,
M-am pricopsit cu un manometru ce se conecteaza la sistemul de racire al motorului outboard si masoara presiunea din sistemul de racire. Problema e ca nu stiu daca se merita sau nu sa il pun. Motorul meu este un Yamaha 6H1-90-AETO din 2002. Incerc sa pun si o poza.
Pareri?
 
Ultima editare:
Salut,
M-am pricopsit cu un manometru ce se conecteaza la sistemul de racire al motorului outboard si masoara presiunea din sistemul de racire. Problema e ca nu stiu daca se merita sau nu sa il pun. Motorul meu este un Yamaha 6H1-90-AETO din 2002. Incerc sa pun si o poza.
Pareri?

Salut,
Daca pe manometrul tau exista si un contact de alarma -adica sa poti sa-l cuplezi la alarma motorului - poate ca este util.
Daca e numai un indicator- eu unul nu l-as pune. Oricum daca ai o alarma de temperatura maxima te va avertiza aceea. Nu stai tu sa te uiti pe ceasuri cand conduci barca. Mai degraba arunci un ochi pe jetul de control daca treci prin zone cu bardis si ai o banuiala de infundare. Cand dai drumul la motor, tot dupa existenta jetului te uiti. Repet, asta este parerea mea.
Toate cele bune!
Alex
 
Buna parerea. La o utilizare cu motorul montat in stilul clasic nu ar avea rost.
Problema este ca eu vreau sa incerc ridicarea sau coborarea motorului la 2 sau 3 gauri. Dupa ultimile trepanatii de la americani se pare ca montarea cu placa antiventilatie la 1-2 inch mai sus decat nivelul 0 al chilei ar aduce benficii la barcile usoare insa trebuie facuta cu supravegherea atenta a presiunii pe racire.
Eu as fi tentat sa incerc. Daca supraveghez atent problema nu ar trebui sa stric nimic.
View image: Mounting
 
L-am vazut, multumesc ! Asta vreau sa incerc si eu insa pentru a reduce cat mai mult subiectivismul vreau sa pot masura consumuri, viteza la diferite turatii, conditii de functionare motor ( temperatura si presiune apa).

Daca o sa fac vreo branza am sa deschid un topic separat pe acest subiect.

Daca mai sunt colegi care au asa ceva instalat ii rog sa ne impartaseasca pareri.
 

Back
Sus