Inmatriculare Barca

Va salut domnilor,

Intrebarea mea este in mare parte destuld e simpla. Vreau sa imi cumpar o barca, care este inmatriculata deja pe romania. Pot sa las aceasta barca pe fostul proprietar si doar sa ii fac revizia?

Multumesc.
 
Salut,
Raspunsul la intrebarea ta destul de simpla este si el simplu.
Daca barca e inmatriculata la fostul proprietar el plateste pe ea impozit la fisc. Daca el este de acord sa-l plateasca in continuare- n-ai probleme. Ar trebui poate o procura de reprezentare in legatura cu barca care sa-ti permita sa chemi inspectorii la revizie si orice alta relatie cu autoritatile.
Cu contractul de vanzare/cumparare (CVC) dovedesti ca barca e a ta in caz de conflict -dar esti foarte vulnerabil la o actiune ostila a fostului proprietar -vezi similitudine cu masinile second hand inmatriculate in Bg.
Daca insa fostul proprietar o radiaza de la fisc si eventual de la capitanie pe baza CVC -ai o problema.
Astia de la Capitanie -acum 2 ani luau peste 1000 lei numai pe reinmatriculare si ea se face numai dupa ce o inregistrezi la fisc. Inspectia se duce si ea pe la vreo 3-400 lei.
Bafta!
 
Pasii ar fi cam asa:
1 - fostul propietar, in baza contractului de vanzare, scoate barca din evidenta fiscala (pt a nu plati impozit) si obligatia reinregistrarii fiscale ramane noului proprietar.
2 - noul proprietar merge cu contractul de vanz. la Capitania unde este inmatriculata barca si schimba carnetul barcii cu unul nou in care apare el ca proprietar, nefiind astfel necesara reinmatricularea.
 
Va multumesc pentru raspunsuri.
Problema este ca inmatricularea la capitanie pe mine ma costa mai bine de 300 eu (e posibil sa fie asa deoarece e o capitanie diferita fata de cea la care este inmatriculata barca. ar fi curios sa vad daca raman la aceeasi capitanie cat ma costa).
Acum eu as dori ori cum sa o trec pe mine, insa acum fac un efort financiar mai mare si parca as mai amana aceasta plata, macar pana la anul. Ori cum eu cu barca probabil anul acesta voi circula doar pe ape interioare, probabil nici pe dunare nu voi ajunge in acest an. Barca pe care doresc sa o iau sta de ceva vreme pe mal si cel mai probabil reviziile si toate cele nu mai sunt actuale.
 
Te rog citeste postul #3, punctul 2.
Nu inteleg de ce vrei sa inmatriculezi la capitanie o barca ce este deja inmatriculata?!

Poti sa ne dai mai multe amanunte? Ce trebuie sa cuprinda dosarul si ce diferente sint daca barca a fost deja inmatriculata? Nu se mai face acea inspectie tehnica? Dar daca barca nu a mai fost folosita de mult timp si termenul inspectiei tehnice a expirat? Cit e acest termen? Cum se procedeaza? Conteaza daca schimbi oficiul de capitanie? Nu ar trebui sa conteze, nu? :)
 
Poti sa ne dai mai multe amanunte? Ce trebuie sa cuprinda dosarul si ce diferente sint daca barca a fost deja inmatriculata? Nu se mai face acea inspectie tehnica? Dar daca barca nu a mai fost folosita de mult timp si termenul inspectiei tehnice a expirat? Cit e acest termen? Cum se procedeaza? Conteaza daca schimbi oficiul de capitanie? Nu ar trebui sa conteze, nu? :)

Din cate stiu eu, o ambarcatiune odata inmatriculata la Capitanie nu mai necesita alta inregistrare cu taxele aferente, decat daca noul proprietar doreste acest lucru - mai exact sa schimbe Capitania. Atunci se va plati din nou taxa de inmatriculare la noua Capitanie.
Totusi, cunosc un caz in care cele doua Capitanii au comunicat intre ele si noul proprietar sustine ca nu a mai platit inmatricularea.

Altfel spus, oricine cumpara o barca inmatriculata nu mai este nevoit sa plateasca taxele aferente daca pastreaza barca in registrele Capitaniei unde se afla deja barca. Noul proprietar merge cu contractul de V/C si vechiul carnet de ambarcatiune la Capitanie si primeste un nou carnet in care apare el ca proprietar. Bineinteles, va plati si o taxa. (de schimbare carnet) :)
Este astfel posibil si legal ca un nou proprietar de barca cu domiciliul in Satu Mare, sa detina o barca inmatriculata la Capitania Macin.

Inspectia tehnica periodica si permisul de navigatie au termen de valabilitate si se innoiesc cand acesta expira. Cu taxe, bineinteles. :)
Daca imi aduc bine aminte, inspectia tehnica e valabila 2.5 ani si permisul de navigatie 5 ani, sunt documente eliberate de ANR si un inspector de acolo se ocupa aceasta procedura.

Daca barca inmatriculata "nu a fost folosita de mult timp" (termen f. relativ) - se schimba carnetul, probabil expirat, si se reinnoiesc inspectia si permisul.
 
Din cate stiu eu, o ambarcatiune odata inmatriculata la Capitanie nu mai necesita alta inregistrare cu taxele aferente, decat daca noul proprietar doreste acest lucru - mai exact sa schimbe Capitania. Atunci se va plati din nou taxa de inmatriculare la noua Capitanie.
Totusi, cunosc un caz in care cele doua Capitanii au comunicat intre ele si noul proprietar sustine ca nu a mai platit inmatricularea.

Altfel spus, oricine cumpara o barca inmatriculata nu mai este nevoit sa plateasca taxele aferente daca pastreaza barca in registrele Capitaniei unde se afla deja barca. Noul proprietar merge cu contractul de V/C si vechiul carnet de ambarcatiune la Capitanie si primeste un nou carnet in care apare el ca proprietar. Bineinteles, va plati si o taxa. (de schimbare carnet) :)
Este astfel posibil si legal ca un nou proprietar de barca cu domiciliul in Satu Mare, sa detina o barca inmatriculata la Capitania Macin.

Inspectia tehnica periodica si permisul de navigatie au termen de valabilitate si se innoiesc cand acesta expira. Cu taxe, bineinteles. :)
Daca imi aduc bine aminte, inspectia tehnica e valabila 2.5 ani si permisul de navigatie 5 ani, sunt documente eliberate de ANR si un inspector de acolo se ocupa aceasta procedura.

Daca barca inmatriculata "nu a fost folosita de mult timp" (termen f. relativ) - se schimba carnetul, probabil expirat, si se reinnoiesc inspectia si permisul.

Salut Gotca. Confirm sau infirm si eu una-alta, fiindca intrebarile astea se pun des in forum si poate e bine sa le mai repetam :) .

-Inspectia tehnica "este valabila 5 ani cu conditia confirmarii la 2,5 ani" :) . Asa spune legiuitorul, iar lucrul acesta inseamna intr-adevar ca la fiecare doi ani si jumatate trebuie facuta cate o inspectie.
-Permisul de navigatie nu expira, are termen de valabilitate nespecificat.
-Daca te referi la "Certificatul de ambarcatiune de agrement", nici el nu mai expira. Pana anul trecut avea intr-adevar valabilitate 5 ani. Acum se elibereaza pe termen nedefinit.
-Certificatul de operator LRC expira la 5 ani
 
Salut Florio, multumesc pt completari.

Cateva lamuriri, am un prieten care a refacut anul asta, in urma cumpararii unei ambarcatiuni cu motor, inspectia tehnica si permisul de navigatie, ambele expirate.
Intradevar, inspectia tehnica avea termen de valabil. 5 ani cu confirmare la 2.5 ani dar inspectorul ce a reinnoit actul a spus ca s-au modificat conditiile si noul document este valabil 2.5 ani.
De asemenea, noul permis de navigatie ce a fost eliberat are valabilitate 5 ani.
 
Salut Florio, multumesc pt completari.

Cateva lamuriri, am un prieten care a refacut anul asta, in urma cumpararii unei ambarcatiuni cu motor, inspectia tehnica si permisul de navigatie, ambele expirate.
Intradevar, inspectia tehnica avea termen de valabil. 5 ani cu confirmare la 2.5 ani dar inspectorul ce a reinnoit actul a spus ca s-au modificat conditiile si noul document este valabil 2.5 ani.
De asemenea, noul permis de navigatie ce a fost eliberat are valabilitate 5 ani.

Buna.
Trebuie sa fim atenti la exprimare, ca ne raman cuvintele scrise si pot induce in eroare colegii. :rolleyes:
E vorba doar de documentele la care ne referim.

-Permisul de navigatie nu expira. Ma refer la permisul conducatorului, toata lumea se intreaba : "ai permis" ? :) Denumirea oficiala a permisului este "Certificat international de conducator de ambarcatiune de agrement".

-Certificatul de ambarcatiune de agrement iarasi nu expira, el se elibera pana anul trecut, pe termen de 5 ani . Acum se elibereaza pe termen nelimitat.

-Cu siguranta te-ai referit la "Permisul de navigatie pentru ambarcatiuni de agrement" (si aici fu confuzia).
In documentele mele facute in vara trecuta de ANR, "Permisul de navigatie pentru ambarcatiuni de agrement" s-a eliberat in baza Raportului de inspectie al barcii si are exact acelasi termen de valabilitate. Adica " 5 ani, cu conditia confirmarii intermediare efectuate la 2,5 ani (+/- 3 luni)"
Acest "Permis de navigatie pentru ambarcatiuni de agrement" este o foaie de hartie A4, pe care scrie exact ceea ce e trecut si in "Raportul de inspectie". Adica intre cele doua nu exista nici o deosebire, difera doar titlul, lucru care ma face pe mine sa ma intreb care e rostul.

Daca ANR face astfel de schimbari ce par niste tatonari scolaresti, e firesc sa bulverseze.
Noi incercam sa tinem pasul cu legislatia. Dar e foarte greu

P.S.
Inca o noutate, acum s-a definit din punctul de vedere al ANR si notiunea de "agrement comercial", care necesita anual inspectia ambarcatiunii.
In plus de asta se discuta ideea de a crea o categorie de permis de navigatie pentru agrementul comercial (permis pentru conducatorul de ambarcatiune)
 
Ultima editare:
Da, e vorba de o barca sub 7 metri, insa motorul depaseste limita de 20cp, deci e nevoie de inmatriculare.
Barca a fost inmatriculata, ea avand carnet de ambarcatiune (insa cam vechi). Initial cand am sunat la capitanie mi s-a spus ca "se inmatriculeaza pe mine la ei" lucru din care am inteles ca e ca la masini, trebuie schimbate numere si toate cele.
Ulterior dupa ce am mai citit si pe aici si am mai intrebat am aflat si eu ca nu e nevoie sa schimbi portul de inmatriculare numai daca vrei tu expres, ceea ce e foarte bine. Inspectia tehnica mi se pare normal sa o fac tinand cont ca omul nu a mai facut-o de vreo 10 ani :)), ea fiind foarte putin folosita in acest timp si cand a fost a fost pe un lac privat.

Daca scap doar cu schimbatul de carnet(care am inteles ca e vreo 90ron?) si revizia sunt foarte multumit.

Saptamana viitoare sper sa ajung fizic pe la capitanie, pentru ca trebuie sa imi fac si permisul de mariner', ocazie cu care voi face si demersurile pentru schimbare carnet de ambaracatiune.
 
Valabilitate carnet de ambarcatiune

Prin bunavointa Marinei Eforie am primit pe e mail avizul din pdf-ul atasat.

Conform acestuia "Actele de naţionalitate emise ambarcaţiunilor de agrement până la data intrării în vigoare a prezentului ordin rămân valabile până la data expirării acestora, dar nu mai târziu de 31 decembrie 2016. Pentru preschimbarea actelor de naţionalitate ale ambarcaţiunilor de agrement existente în registre, ca urmare a schimbării formularului, până la data de 31 decembrie 2016, proprietarul/operatorul va achita doar preţul imprimatului."

Aceasta prevedere se regaseste si la art 85 din OMT 1079/2014, modificat prin OMT 920/2015.
 

Atașamente

  • Aviz catre navigatori.pdf
    1.5 MB · Vizualizări: 50

Back
Sus