raymarine

Am un subiect ciudat cu instrumentele de la raymarine. Mai exact nu imi mai merge ST60+ Wind. Incerc din calibrarea de dealer sa dau acces la calibrarea de user si nu merge. Nu indica nimic, nici directia vantului, nici viteza acestuia.
Am verificat daca firele ce se duc la girueta sunt continue, adica au ceva rezistenta, se pare ca au, inclusiv firele de la regleta la aparate. Magistrala SeaTalk se pare ca merge, intrucat Tridata si Pilotul merg.
Plotterul in schimb nu mai citeste cardul:( ceea ce e najpa rau ca nu pot sa reinstalez softul si nici harta nu o mai vede :(
Are cineva idee daca E80 are un buton sau o combinatie de butoane de hard reset ?
Se pare ca la un moment dat a existat un scurt in catarg la cablul de la lumina din marul catargului, dar nu vad ce legatura sa aiba asta cu instrumentele. Inclusiv gPS-ul si Sonarul functioneaza, si astea merg tot pe SeaTalk. Nu mai stiu ce naiba sa fac ! :(((
 
Daca aceste echipamente au fost montate de un instalator autorizat sau de catre santierul producator , atunci ai garantie PE BARCA si trebuie chemat tehnicianul Raymarine fie din Romania , fie din Bulgaria , gratuit ( probabil)

Daca aceste echipamente au fost montate de altcineva ( de voi ) atunci ai garantie IN SERVICE , ceea ce inseamna fie ca trebuie sa demontezi aparatul si sa il duci in atelierul reprezentantei , fie sa platesti pentru deplasarea tehnicianului .

E80 are o optiune in meniu care ii permite sa revina la "factory settings" , ceea ce echivaleaza cu o resetare , fara a-i strica eementele importante . Daca nu citeste cardul , cel mai probabil este o problema mecanica ( sau de contact ) la pinii aparatului , a sistemul de conectare a cardului si nu o problema de soft . O actiune cu rezultate miraculoase este simpla utilizare a unui spray de contacte . Daca e un pin stramb nu va functiona , evident. Insa placa cu pinii se poate schimba .

In ceea ce priveste wind indicator-ului , daca se alimenteaza , e foarte probabi sa nu primeasca semnal corect de la girueta .
 
O idee de depanare generala: incearca sa schimbi intre ele echipamentele de pe magistrala, sa vezi daca e problema de scula sau de magistrala.
 
smoky,
magistrala functioneaza, instrumentele de asemeni, am demontat instrumentele si le-am conectat pe alt sistem, unde functioneaza normal. SeaTalk-ul, banuiesc, ca functioneaza intrucat Tridata, Pilotul, GPS-ul, sonda ultrason, sonarul, toate comunica prin SeaTalk. Stiu ca exista un computer al SeaTalk-ului, care are niscai fuzibile, dar nu m-au tzinut c....sa bag surubelnitza in el:)
 
ai rezolvat problema? ai gasit pe cineva care se pricepe? am si eu un E80 si nu mai vede sateliti de la ce sa fie de la antena?
 
Stiti unde pot comanda un senzor de viteza pentru un AUTOHELM BIDATA SEATALK cred ca ST30, am intelles ca apartin de Raymarine, imi trebuie elicea din senzor sau senzorul cu totul.
 

Back
Sus