Emisiune Yacht Life pe Antena 3

Tocmai am vazut promo la noul sezon al acestei emisiuni asta, cu vedete spume baldabaci si altele asemenea, sambata seara si duminica dimineata in reluare. Cum e sau nu e, altceva n-avem si tot voi da un ochi acolo, sunt sigur ca macar de curiozitate tot va uitati, chit ca-i la ore potrivite.
Decat nimic ...
 
Tocmai am vazut promo la noul sezon al acestei emisiuni asta, cu vedete spume baldabaci si altele asemenea, sambata seara si duminica dimineata in reluare. Cum e sau nu e, altceva n-avem si tot voi da un ochi acolo, sunt sigur ca macar de curiozitate tot va uitati, chit ca-i la ore potrivite.
Decat nimic ...

Saptamana trecuta n-a fost difuzata, oare azi avem mai mult noroc?
 
huh, ma uitam la emisiunea vietzii si am constatat ca habar nu am de barci, am aflat acum ca randa e panza din pupa barci :))), scotele si fungile sunt niscai sfori pe acolo prin barca :))), amuzanta lipsa de profesionalism a unora dintre noi. Focul se "deschide" :))), wow, am pierdut timpul razna :)). Stau sa ma intreb, daca ccei ce se pricep la barci pricep ceva, ca io...care nu ma pricep nu am inteles nimic. stai ca Manutza nu e in subiect, dar despre Zaharescu aveam o idee buna, acum....dincolo de neutra :)
 
ATENTIE ! emisiunea contine prezentare de produse...

...eu am vazut un ghiveci nereusit , avind ca ingrediente fitele unora si o barca cu vele...
Am remarcat si doua detalii sub semnatura Robert Ambrozie...:un zimbet si fesul negru...astea mi-au placut:)
 
Maltese Falcon nu e nici pe departe cel mai rapid iaht si nici cel mai rapid velier. Nici macar cel mai mare iaht cu vele nu mai e!
Macar putina atentie la documentare!
 
nici macar diletantism nu se numeste, ma gandeam la amatorism, da ....nici asta nu merge, cred ca VARZA e mai corect :))
 
Acum vreun an pe Softpedia ne-am cam bagat si noi ceva in emisiunea aia :eek:. Zaharescu ala e un maimutzoi penibil, anul trecut il sufla in dos pe mazare, facea o gramada de remarci "savante" de mai mare rasu' etc. Eu de mult nu ma mai uit la emisiuni din-astea.
 
Am remarcat si doua detalii sub semnatura Robert Ambrozie...:un zimbet si fesul negru...astea mi-au placut:)

Multumesc Pilgrim pentru apreciere , partea cu zambetul face parte din mine , iar fesul este o achizitie recenta din Franta , dintr-un magazin pentru marinari din La Rochelle , Bretagne , de pe malul Atlanticului, langa Golful Biscaia . Sunt ( recunosc ) destul de mandru de fes , pentru ca postavul este atat de bine batut incat este impermeabil , si in plus arata fain .
 
Si hai sa va spun si parerea mea despre emisiune :

-1. cu siguranta ea se poate imbunatati , mai ales la nivel de scenariu si de costume
-2. este SINGURA emisiune difuzata pe un post national , in mai multe episoade , despre yachting ! - ceea ce este cea mai mare calitate a ei , iar acest lucru este suficient pentru a ne bucura ca o avem
- 3. aceasta emisiune este un produs ARTISTIC , cu alte cuvinte NU trebuie sa prezinte lucrurile tehnic sau stiintific , ( iar randa chiar este panza din pupa , in cazul nostru :D )
-4. este o ocazie exceptionala de popularizare a yachtingului , atat in randul oamenilor obisnuiti , cat si al oamenilor din mediul artistic , de business sau de televiziune .
- 5. ca orice produs artistic, are fani sau critici . Dar , trebuie sa recunoasteti ca este o realizare foarte buna , in planul general, care era foarte restrictiv cu privire la sportul cu vele . ( toata lumea finanteaza emisiuni cu fotbal , nu v-ati saturat ? )
-6 . daca aveti orice idei , orice propuneri , orice dorinte , etc ,cu privire la emisiune , va rog sa mi le comunicati si promit ca ele vor ajunge pe masa realizatorilor .
-7. nu sunt eu initiatorul ei , ci Lucian , eu doar l-am ajutat sa puna in practica acest proiect , extrem de folositor pentru yachtingul din tarisoara noastra atat de lipsita de cultura nautica .
 
Ultima editare:
reluare sau inregistrare

De anul trecut tot sunt curios sa vad si eu emisiunea asta insa cum week-end-ul este facut pentru plimbari, nu am reusit sa vad nici macar o emisiune.

Anul asta aveam un motiv personal sa vad macar prima emisiune (cea cu domnisoara mititica care a pozat in Playboy - am uitat cum o cheama, scuza-ti-mi ignoranta) insa din pacate nu am avut TV acolo unde am fost. (Da' am avut vant, soare si valuri:iupi:)

Daca cineva are ceva inregistrari sau un link unde se pot vedea online emisiunile precedente ...sunt bun de :noroc:

Remi
 
Si hai sa va spun si parerea mea despre emisiune :
-1. cu siguranta ea se poate imbunatati , mai ales la nivel de scenariu si de costume
-2. este SINGURA emisiune difuzata pe un post national , in mai multe episoade , despre yachting ! - ceea ce este cea mai mare calitate a ei , iar acest lucru este suficient pentru a ne bucura ca o avem
- 3. aceasta emisiune este un produs ARTISTIC , cu alte cuvinte NU trebuie sa prezinte lucrurile tehnic sau stiintific , ( iar randa chiar este panza din pupa , in cazul nostru :D )
-4. este o ocazie exceptionala de popularizare a yachtingului , atat in randul oamenilor obisnuiti , cat si al oamenilor din mediul artistic , de business sau de televiziune .
- 5. ca orice produs artistic, are fani sau critici . Dar , trebuie sa recunoasteti ca este o realizare foarte buna , in planul general, care era foarte restrictiv cu privire la sportul cu vele . ( toata lumea finanteaza emisiuni cu fotbal , nu v-ati saturat ? )
-6 . daca aveti orice idei , orice propuneri , orice dorinte , etc ,cu privire la emisiune , va rog sa mi le comunicati si promit ca ele vor ajunge pe masa realizatorilor .
-7. nu sunt eu initiatorul ei , ci Lucian , eu doar l-am ajutat sa puna in practica acest proiect , extrem de folositor pentru yachtingul din tarisoara noastra atat de lipsita de cultura nautica .

Dupa parerea unui realizator, hai sa mai vedem inca o data si parerea unui telespectator, nimic altceva decat amator avizat:
1. Tautologie, categorie logica foarte la moda la ROmania. Vezi: Iarna nu-i ca vara. Normal ca e perfectibila, orice e perfectibil, si Doamne_Doamne cand a facut lumea a realizat ca e "buna" nu perfecta!
Marea problema a emisiunii nu e nici in scenariu si nici in costume. Mai ales costumele, Corina e o femeie frumoasa indiferent ce imbraca sau dezbraca; n-ar trebui chinuita!
Marea problema a acestei emisiuni este pozitionarea pentru ca voi promovati iahtingul ca pe un produs de lux exclusivist.
Asta este foarte daunator pe temen scurt, mediu si lung atat pt vanzatorii de barci cat si pentru barcagii utilizatori. E f daunator pt toata lumea ce are tangenta cu barcile in Ro, oricat de tentant ar fi contrariul aparent. E ciudat ca nici marcile multinationale nu par a-si da seama de eroare. E ceea ce se cheama "miopia de marketing" si a lovit si branduri mai faimoase tot in acelasi context, cazul cu pozitionarea lui Audi Q7 in Romania si Rusia e deja in manuale!
Iahtingul nu este un produs de lux. Nici in ROmania nici in Monaco! Ciudat, nici in Dubai! Santeti in eroare cu emisiunea asta si eroarea asta este strigator de evidenta, geme evidentza de strigate! Si forumul!
Peste tot in lumea asta iahtingul este un sport popular si o modalitate de petrecere a timpului liber pt masele largi. Marea sora Franta are peste 800.000 de barci de agrement inregistrate, Licuriciul are 17 milioane din care numai 1m in Florida (la 2.3m locuitori!). La 9 mil locuitori Suedia are 1300 de barci de curse active! Barci de curse! In NZeelanda exista peste o barca la 2 locuitori.
Vorba lui Noica: cand faci pipi pe evidenta (istorie) si evidenta va face pipi pe tine! Care este realitatea evidenta ce urmeaza acestei conceptii sanatos proletare?
Ca santem singura tara de la M Neagra fara un circumnavigator (da, si Georgia are)? Ca ne bat bulagaroii cu ceafa groasa la orice "regata" de ne-asculta cu urechea? Ca pe 1100 de km de Dunare nu avem nici o marina? Ca global nu existam ca iahting?
2- faptul ca e singura emisiune nu inseamna neaparat ca e si buna. Daca aveam un singur jurnal tv pe vremea lui Ceasca nu insemna ca e si bun ci ca nu mai are concurenta si ca pot face si spune orice in el, ceea ce si, gretzos, se intampla. Nu pot exista prea multe emisiuni de lux pt ca, vorba modistului care a deschis episodul trecut: oamenii care se urca pe barci sant deosebiti.
3.- da, dar nu. Nu este un produs eminamente artistic cand se apuca sa dea definitii in subsolul imaginii si cand se apuca sa dea solutii tehnice. Nu e un produs artistic, e ceea ce ciobanii numesc un balmush: o mancare din ceea ce gasesc la stana, ce-a mai ramas pe-acolo dupa ce-au terminat treaba. Un talmesh-balmesh! Pt produs artistic recomand calduros Thalasssa (inregistrari se gasesc pe net: france3.fr sau P2P) iar pt cele tehnice la Sailing Chanell.
Iar definitia randei nu e panza cea mai din pupa, chiar si la greementele in sloop sant vele invergate la straiul prova care ajung mai in pupa. Daca tot dati o definitie, dati-o corecta, vd. si cazul cu MFalcon!
4. - da, dar nu, din nou! Sed perseverare... Tocmai ce-am spus ca voi prezentati iahtingul ca fiind un produs de lux accesibil doar noilor Filimoni. Cea mai mare, cel mai rapid, cel mai luxos, cel mai mahon. Asta nu este popularizare "in randul oamenilor obisnuiti", asta e un fel de PSD, partid de stanga cu Mecedes!
5- fir ilogic, n-am inteles. Poate ca e un produs bun, dar numai pt Zaharescu care nu-si uita naravul, matrasit de la alte case mai mari tot pt acelasi obicei argirofil. Ca a produs facand reclama mascata la BMW mai e acceptabil, brand de mare lux, se asociaza musai cu iahtingul, dar cand facea reclama la un cofetar mi se facea greata. Poate de la atata dulce!
6- nu se rezolva nimic daca ideile vor ajunge pe masa, ele trebuie sa ajunga pe sticla. Singura idee e sa schimbati brusc emisiunea, pe ici pe colo prin punctele esentiale. TOTI REALIZATORII Scrieti aceasta mantra pe o tabla scolara de 100 de ori: IAHTINGUL E POPULAR. Si exemplificati: invitatul urmator nu mai este Mantea ci Impaiatu ( sau HomeMade, sau RexSailor sau A.Neagu). Crede-ma ca la asa o emisiune prefer sa vad mainile batatorite ale lui Impaiatu decat curul lui Andrea! Iepurasii Playboy au emisiunile lor, cu rating maxim, sa nu amestecam subiectele ca iar o dam in balmush!
7- emisiunea este extrem de daunatoare nu "de folositoare". Folositoare o fi pt cei care cred ca-si fac reclama sau cei care iau un ban de la cei care-si fac reclama. Pt restul barcaholicilor este ca un alt cui in talpa, un cui prin care se ancoreaza si mai mult in mentalul colectiv ca daca ai o barca esti un bogatan. Drept care sa-l jupuim pe chiabur! Vorba unui consilier local, sancta simplicitas: sa aducem la Mangalia numai iahturi de lux! Sa punem accize peste accize, taxe peste taxe, sa le luam si pielea de la preputz pt un carnet D sau C sau B, ca e produs de lux. Sa facem cheiajul cel mai scump ca e de lux. Servicii sa nu le dam, doar au ei, nu au iahturi de lux? Misto, vorba columbenitului! Baieti care au crezut si au muscat asemenea momela brusc s-au desteptat si au cotit-o: Pershingul lui Diaconescu e de vanzare si parca si Mandrutza si-a vandut MacGregoru!
Maiorescu avea dreptate: forme fara fond! Vai, vai, vai, ce mai iahting facem noi! Unde noi egal vedetele neamului, nu Joe the plumber! De unde si fondul: aproape avem mai multe regate decat barci! Doua cluburi avem si alea se pandesc sa-si dea in cap. In schimb daca valul are 0.5 m vedeta se sperie si trebuie dusa dupa cheu, gaaata iahtingul. Ma intreba un coleg olandez acum vreo cativa ani: dar voi de ce scoateti barcile in septembrie, nu iesiti si toamna si iarna? Nuuu, noi stim numai pe gradul 0-1, asa am vazut la televizor!
Ma bucur macar ca, spre deosebire de anul trecut, acum nu se mai incepe croaziera emisiunii cu un rand de sampanie la toata lumea din cadru! Vivat!
Si retineti trei cuvinte: IAHTINGUL E POPULAR!
 
Doamne ce bine ai grait skippere! Atunci cand vor fi prezentati barcaholici ca impaiatu, gigi, homemade, mihai si toti ceilalti care-si fac barci prin cine stie ce garaje, bai, sau livinguri, cunoscuti si necunoscuti noua, sau care navigheaza cine stie pe ce balti cu cine stie ce camere de raba atunci poate iahtingul va fi (deveni) popular asa cum ar trebui. Atunci multi isi vor da seama ca iahtingul nu este un lux, si fiecare va incerca sa-si faca rost de un D4 sau o camera de raba pt a merge pe o balta sa-i bata vantul in cearceaf. Pana atunci...
 
Din pacate yacht life nu prezinta sportul care se cheama yachting ci fenomenul monden derivat din el adica am bani imi iau barca cat mai scumpa sa crape vecinu' de ciuda pentru a respecta un statut de vedeta locala nu pentru ca chiar mi-ar palce sa navighez.:skip:
Tot ce reusete sa fac emisiunea este sa ne faca pe noi celilati sa parem in ochii vecinilor cel putin excentrici:auzi ma la el si luat barca,el si Copos.b-)
Singurul merit al emisuinii e ca e prima de la noi...
 
E normal ca yachtingul sa fie hobby-ul parvenitilor, fiind la inceput de drum la noi. Doar si afara a fost la fel, dar acum vreo suta de ani :D. Pentru romanul consumator exclusiv de furaje televizate, emisiunea e exact ce are el nevoie, sa cada cu dansa-n sus de extaz despre ce vapor si-au luat Diaconescu, Mazarica, Pishu sau alti coposi.

Pentru oamenii pregatiti si informati, exista atatea surse de informatii pe web, incat doar sa fii prea perfectionist ca sa nu-ti gasesti ce te coafeaza. Pana atunci, fiecare cu alegerea lui. Eu n-am sa ma uit vreodata la emisiuni gazduite de habarnisti ordinari ca Zaharescu, slugoi de Felix care ne arata el ce inseamna Soimul Maltez sau alte vapoare de irinei de pe diverse meleaguri.
 
Skipper

Am ridicat palaria imaginara, in chip de salut respectabil.
Skipper a expus ideile, cu acuratetea unui compendiu. Si multa liniste ar trebui sa urmeze... pentru ca nimic nu mai e de spus in completare. Doar de facut.

F.
 

Back
Sus