Vibratie motor

Salut! Cum pot elimina/ diminua vibratiile motorului la turatii mari si nu numai? :confused: Motorul il controlez la mana si este cam incomod. Cu stima si multumesc anticipat.:D
 
Cum pot elimina/ diminua vibratiile motorului la turatii mari si nu numai? :confused: Motorul il controlez la mana si este cam incomod.
Motorul vibreaza doar la mers (F si / sau R) sau si decuplat (de elice) adica in poz. N?

1) Daca vibreaza doar in mers, verifica elicea
(pale ciupite, lovite sau indoite).
Dezechilibrarea elicii este cauza ceea mai frecventa a vibratiilor.
Pentru a verifica geomatria intacta deseneaza conturul unei pale pe un carton si verifica daca si celelalte pale au acelasi contur?
("expertii locali" indeparteaza portiuni din palel lovite, cu flexul sau pila, acesta poate avea ca si consecinta dezechilibrarea)

2. Daca vibreaza si decuplat, raspunde la urmatoarele intrebari:


2.1 un singur cilindru, sau mai multe ?

2.2 motor 2T sau 4T ?

2.3 daca este multicilindru,
e pe injectie sau carburator?
In cazul din urma , un singur carburator sau fiecare cilindru are carburator propriu?


2.4 scoate bujia sau bujiile, si asa cu sunt (necuratate, neperiate-nemangaiate) du-te la un mecanic auto care este bun la motoare (auto)
Dupa culoare bujiilor poate sa-ti faca un diagnostic probabil

Cauzele principale a mersului neuniform (mai ales la turatii mari ) aproximativ in ordinea scazatoare a probabilitatii pot fi urmatoarele
- bujii murdare sau "scapari" (descarcari ) in cablurile de inalta tensiune, in mufa sau chiar strapunge izolatorul bujiei
(in fine toata calea aprinderii de la bobina /magnetou si pana la bujii trebuie verificata)

- strapungeri intermitente in sistemul de aprindere
(fie magnetou sau clasica bobina de inductie+condensator+ruptor sau variantele mai noi, ruptor electronic (tranzistor sau tiristor)
sau aprindere CDI (tot electronica).
La cel din urma mare lucru nu poti face in conditii "de amator" decat a schimba tot blocul CDI, insa e bine sa fii sigur inainte)
In fine , energia si durata scanteii se poate vizualiza foarte simplu daca ai acces la un testor potrivit
(de ex batranul si fiabilul Bosch MOT600.
Unele service-uri care au analizor de gaze (esapament) au pe testor si optiunea vizualizarii parametrilor scanteii.
Operatia este simpla - se ataseaza de cablul de aprindere un traductor tip cleste,
masuratoarea poate fi edificatoare, putandu-se estima chiar si diferentele intre raportul de compresie a cilindrilor.

- Daca ai vreun sistem de injectie (generic EFI electronic fuel injection) sari peste acest punct
Daca ai carburator la motor si nivelul este dereglat (plutitor blocat, sau s-a umplut cu benzina, ventilul din camera de nivel nu inchide etc)
"Supraalimentarea) poate produce efecte nostime dar de regula se manifesta si la turatii mici.
In orice caz ramane urma vizibila pe bujii

- Carburatoare desincronizate (motor multicilindru, multicarburator)
Era moda anilor 1980, au fost eficiente dar dificil de reglat.
Daca carburatoarele nu sunt sincronizate (jiclor si / sau diuza uzat sau si mai rau cineva a butonat la ele)
umplerea cilindrilor cu amestec nu va fi uniforma.
Un cilindru poate merge pe amestec sarac iar celalalt prea bogat sau chiar normal,
scaderea puterii (la turatii mari) se resimte rapid

2.5 De fapt tine de verificarile preliminare...
Daca-i un 4T dupa verificarea bujiilor controleaza si starea supapelor, jocul ("golul") la culbutori
Trebuie sa fie in limitele prescrise de fabricant (de regula se dau atat pt motorul in starea rece cat si la temp. normala de operare
 
Ultima editare:
Salut,
Am aceeasi problema ca si anteiorul meu. Am un motor mercury 4 cai 4 timpi. Elicea motorului prezinta semne de lovire dar nu stiu ce inseamna asta din punct de vedere mecanic. Fata de unele poze de pe internet elice se prezinta bine, adica nu are daune majore. Totusi poate sa fie alta componenta vinovata petnru producerea vibratiilor? Daca nu este in sarcina nu are vibratii atat de mari. Ele sunt normale zic eu pentru un motor intr-un piston. Poate sa fie de la rborele unde este montata elicea sau nu? Este cazul sa cumpar o elice noua sau pot (daca merita) sa o reconditionez pe cea existenta?
Multumesc!
 
La motoarele care nu au nimic defect reducerea vibratiilor in corpul barcii se face prin cresterea numarului de pale . In cazul tau treci de la 3 la 4 pale.
Atentie - corelezi pitch-ul elicei functie de numarul de pale.
 
Eu nu am experienta cu treburile astea si am achizitionat motorul anul trecut. Elice cu 4 pale nu gasesc petnru motor de 4 cai. Am gasit insa alte detalii cum ar fi pasul elicei. Momentan este o elice cu pasul de 7 si diametrul 7,8 (7,8 x 7). De la solas am gasit o varianta 8x7. Ma gandesc ca e acelasi lucru. Am gasit pe site-ul solas si 8x8 adica pas de 8. Pe pneumatica mea (kolibri km 280 dl- chila gonflabila) care momentan gliseaza cu mine si cu sculele de pescuit m-ar ajuta la marirea vitezei? sau daca as mai lua un insotitor ar creste viteza? Cel mai mult ma intereseaza eliminarea vibratiilor. Sper sa fie din cauzaelicei desi nu pare deteriorata. Am invartit-o, am rasucit-o am... Ochiometric vorbind nu mi s-a parut distrusa. Are cateva urme cum ca ar fi fost invartita in pietris sau nisip dar nu majore.
 
Pasul elicei descrie sub forma teoretica cati inchi se insurubeaza elicea daca ar fi sa o rotesti intr-un mediu solid, sa zicem in unt... O elice de 7 inch va inainta la o tura completa fix 7 inch. Elicea de 8 inch va inainta ... 8 inch.
Alegerea pasului elicei se face in felul urmator:
Motorul tau are o turatie maxima admisa. Tu trebuie sa calibrezi marimea elicei astfel incat folosind modelul de barca pe care l-ai pus , la incarcatura pe care tu ti-ai propus-o, motorul sa fie capabil ca accelerat la maxim sa atinga turatia maxima fara insa a o depasi .
Pe aceeasi barca daca ii cresti pasul elicei turatia maxima va scadea cam cu 200 rpm la fiecare inch adaugat la marimea elicei sau va creste cu cate 200 rpm prin micsorarea ei.

Spre exemplu , eu la barca mea am pus o elice de 15, una de 17 si una de 19 inch.

Cand imi propun sa transport pasageri si mult bagaj o pun pe cea de 15 inch pentru ca sa am suficienta forta sa glisez iar cu motorul accelerat la maxim sa pot atinge turatia maxima.
Daca stiu ca voi folosi barca doar in zilele cand plec singur la pescuit o pun pe cea de 19 inch.. la 5000 rpm elicea parcurge o distanta mai mare , fac economie de carburant.

Comparativ cu o masina e ca si cum ai avea dreptul sa iti alegi o singura treapta de viteza din cutie. ... alegi sa pleci si sa megi doar cu a 1-a, sau cu a 2-a sau cu a 3-a ? Daca incarci masina full nu prea mai poti sa pleci cu a 3-a de pe loc...
 
Elice cu 4 pale nu gasesc petnru motor de 4 cai. Am gasit insa alte detalii cum ar fi pasul elicei. Momentan este o elice cu pasul de 7 si diametrul 7,8 (7,8 x 7). De la solas am gasit o varianta 8x7. Ma gandesc ca e acelasi lucru. Am gasit pe site-ul solas si 8x8 adica pas de 8. Pe pneumatica mea (kolibri km 280 dl- chila gonflabila) care momentan gliseaza cu mine si cu sculele de pescuit m-ar ajuta la marirea vitezei? sau daca as mai lua un insotitor ar creste viteza? Am invartit-o, am rasucit-o am... Ochiometric vorbind nu mi s-a parut distrusa. Are cateva urme cum ca ar fi fost invartita in pietris sau nisip dar nu majore.
Salut,
Motorul mercury de 4 cp are standard elicea de 7,8 x 7, celelalte doua, mercury 5 cp si respectiv 6 cp au elice de 7,8 x 8. Optional exista si 7,8 x 9 . Viteza nu o sa reusesiti sa o mariti, mai ales la 4 cai, sub nici o forma.
Vibratiile sunt normale la un motor cu un singur cilindru. Cat de echilibrat ai vrea sa fie? Pune o poza cu elicea, e posibil ca ea e cauza, iar asta se rezolva cu o inlocuire.
Cu stima,
mdascalu
P.S. Cautati la cineva cu un motor identic (in zona de unde sunteti - nu aveti scrisa locatia in semnatura) o elice de imprumut si vedeti daca face la fel.
Coduri elice Mercury BlackMax 3 pale:
48-812949A02 - 8 3/8'' x 7'' standard pentru 4hp,
48-812950A02 - 8 3/8'' x 8'' standard pentru 5 - 6 hp,
48-812950A03 - 8 3/8'' x 9'' - optional pentru motoarele de 4, 5 si 6 hp.
 
Ultima editare:
Trebuie verificata echilibrarea elicei(cred ca merge la o firma care verifica turbine).
Daca inca apar vibratii, probabil ca asa este ansamblul, asa lucreaza el.
numarul de pale il stabileste constructorul in fuctie de mai multe elemente.
 

Back
Sus