Inmatriculare barca cu un motor mai mare

Buna ziua, am si eu o nedumerire. Am un rib de 4.15 si la care am pus un motor de 20 CP (recomandat de producator). Puterea maxima trecuta pe placuta barcii este de 25 Cp.
Ma intereseaza daca pot inmatricula barca cu un motor de 30-40 CP. Stie cineva daca este o problema legata de asta? La gol merg in turatii mai mici, dar la sarcina am nevoie de o putere mai mare sa gliseze si daca este necesar pot sa si ramforsez oglinda.
S-a lovit cineva de problema asta?
 
Se poate doar cu adresa scrisa din partea producatorului/ importatorului prin care sa certifice ca este posibila navigarea cu respectivul motor pe acea barca.
Din ce am discutat cu cei de la Capitania din Calarasi , in cazul lor au avut parte de asemenea exceptii insa a fost vorba de abateri mici de putere :
- spre exemplu barca ce suporta maxim 80 de cai i s-a permis sa fie inmatriculata cu motor de 90 de cai.

De la 20 la 30 sau 40 se cam dubleaza puterea.. nu stiu in ce limite iti va aproba producatorul .
 
Producatorul are 2 modele asemanatoare. unul de 4.15(al meu) cu 20cp recomandat si maxim 25cp.
Mai are un model 4.20 cu 40cp recomandat si 60cp maxim.
Am sa ma adresez producatorului sa vad ce pot face.
Multumesc de raspuns !
 
Salut dell_ser, la capitania de la noi treaba e foarte stricta vizavi de puterea maxima care se poate instala pe o barca, fie ea si RIB. Si asa ar trebui sa fie cam peste tot, in primul rand din motive de siguranta a barcagiilor.

Sunt 2 criterii care afecteaza comportamentul barcii la supramotorizare:
- manevrabilitatea: orice barca omologata pentru serie trece niste teste de manevrabilitate la viteza mare, cu motorizarea maxima autorizata, si trebuie sa respecte niste normative ISO specifice.
- esantionajul (dimensionarea structurii): la fel orice barca e conceputa sa suporte sarcinile date de motorul cu putere maxima autorizata.

Asa ca nu cred ca-si asuma cineva, nici capitania, nici producatorul, riscul de a aproba montarea unui motor cu putere semnificativ mai mare decat cea maxima autorizata.
S-a mai discutat despre supramotorizare pe capcompas.ro. Ideea e ca nu e imposibil, insa e riscant. Ma tem insa ca nu vei obtine aprobarea de a inmatricula un motor mai mare decat cel maxim autorizat.
 
M-am tot uitat la diferenta dintre honda 20cp si honda 25cp
la 20cp avem o cilindree de 350cm3 cu un cuplu de 25.8 Nm
la 25cp avem o cilindree de 499 cm3 cu un cuplu de 35.62 Nm o crestere cu 38% la cuplu
Am sa caut sa probez un 25 cp sa vad daca merita diferenta. Pe You Tube am gasit o filmare cu un honda 25 cp si avea o viteza de 35Km/h si in barca erau 4 adulti si barca de fibra cu 4-5 m
Eu am avut 30-31 km/h pe mare in rib de 4.2 cu 2adulti si 2 copii

Daca puterea obtinuta in plus de la 25cp o sa fac sigur o schimbare. Trebuie doar sa testez sa fiu sigur ca merita schimbarea.
 
Am gasit lucruri si mai interesante
La modelul BF25D am gasit o cilindree de 552cm3 si un cuplu de 40,2Nm o crestere cu 55,8% fata de modelul BF20D
Am observat da intre modelul Bf30D si Bf25D este o foarte mica diferenta de cuplu 40.2Nm(3000rpm) fata de 40.8Nm(4000rpm)
Se pare ca modelul asta de Bf25D este pe platforma de Bf30D care are din electronica ceva mai multi caluti.
 

Back
Sus