Slocum

azi se implinesc 117 ani de cand Joshua Slocum si-a incheiat prima circumnavigatie solitara. si nu stia sa inoate.

Pai nu trebuia sa stie sa inoate. Stia sa navigheze. Inainte de aceasta realizare, fusese 40 si ceva de ani navigator (mus, marinar, comandant de nava). A disparut pe mare. Se presupune ca barca lui a fost lovita de vreun vapor. Crezi ca se salva daca ar fi stiut sa inoate?
Oare pilotii avioanelor stiu sa zboare?
 
faza cu inotu se voia a fi o incurajere pt sailing dedicata neofitilor, poti face sailing chiar daca nu stii sa inoti. admiratia pentru calitatile de navigator ale lui Slocum este implicita
 
Pai nu trebuia sa stie sa inoate. Stia sa navigheze. Inainte de aceasta realizare, fusese 40 si ceva de ani navigator (mus, marinar, comandant de nava). A disparut pe mare. Se presupune ca barca lui a fost lovita de vreun vapor. Crezi ca se salva daca ar fi stiut sa inoate?
Oare pilotii avioanelor stiu sa zboare?

Eu banuiesc mai degraba ca a cazut accidental in apa, iar Spray, dupa cum il stim echilibrat, si-a continuat drumul fara stapanul lui deja venerabil (nu numai ca varsta).
Evident sunt doar supozitii :)
Iar despre inot, ca si despre mersul pe bicicleta, evidenta spune ca se poate fara. Dar e pacat :)
 
Eu banuiesc mai degraba ca a cazut accidental in apa, iar Spray, dupa cum il stim echilibrat, si-a continuat drumul fara stapanul lui deja venerabil (nu numai ca varsta).
Evident sunt doar supozitii :)
Iar despre inot, ca si despre mersul pe bicicleta, evidenta spune ca se poate fara. Dar e pacat :)

Altii banuiesc ca si-a dorit sfarsitul asa... pe mare... fara ceremonii... si ar fi facut ceva pentru asta. A plecat impreuna cu Spray...
 

Back
Sus