Recomandare / sfat barca pescuit

Buna ziua,

As dori sa achizitionez prima mea barca (5-7m), de 4-6 locuri care va fi folosita la pescuit la rapitor in delta dunarii si pe dunare second hand cu un motor cat mai nou. Barca trebuie sa fie usor de transportat (cu masina de 2,2tone 4x4), sa aibe pescajul mic pentru a putea ajunge peste tot si in conditii de cote foarte mici. Prefer o barca cu parbriz sau eventual 2 console pe care sa poata fi montat un biminitop pentru eventuale partide la crap,somn. Materialul din care sa fie confectionata inca nu sunt hotarat insa din cate am inteles de pe diverse forumuri aluminiumul este de preferat fiind mai logeviv. Ideal ar fi un bass boat dar din pacate nu am gasit nimic asemanator decat in statele unite si inainte de a ma interesa de importul uneia as dori sa stiu daca nu cumva se gaseste ceva prin romania/europa. Motorul consider ca 60cp sa fie o valoare minima 115fiind ideal, aici insa in functie marimea barcii de buget si oferta. Bugetul este in jur de 10000 eur.
in delta pana acum am folosit un nitro 640 care este un bass boat "mic" si singura problema pe care am vazuto era singura consola de care dispune devenind destul de incomod la viteza pentru copilot. cealalta barca fiind un lund deep v din aluminium care era putin cam grea/mare fiind imposibila intrarea pe toate canalutele din delta.

Sper sa va dati cu parerea in numar cat mai mare deoarece nu ma pricep mai deloc in alegerea unei barci si in general la barci si oferta.

cu stima,
adrian
 
Salut Adrian
Am vazut acum cca 1 luna barca asta in oferta Barca Buster M
Cred ca era 9000 sau pe acolo.
Fara motor dar nou nouta si made in Finland( asta spune multe).
Cred ca mai aveau 2 pe stoc.
Cat e de maricica nu are nevoie de mai mult de 40CP ca sa mearga super.
Avea inclusa in pret si un fel de inchidere totala pentru mars pentru cele doua posturi ( pilot si pasager).
Just my2cents
 
Salut Adrian si felicitari pentru intentie!
Ca pescar de delta imi permit sa-ti spun ca o barca cu motor de 60 CP nu va intra nici pe departe pe orice canalus din delta, in special in conditiile de anul asta!
Daca vrei intr-adevar sa intri pe oriunde iti trebuie o barca deschisa cu motor mic 10-20 CP si care sa mearga si la vasle. Asta inseamna ca trebuie sa renunti la confortul consolei si sa te consolezi cu o viteza de deplasare de 20-30 km/h.
Cu o barca cu consola si 40-60 CP vei putea merge si cu 50 km/h dar tocmai ce s-a restrictionat viteza la 40 km/h si asta numai pe o lista de canale de acces. In rest 15 si 5 km/h - pe zonele mai sensibile, unde salasuieste si dintoasa!
Discutia cu materialul de constructie e lunga si ai de ales intre aluminiu si fibra. Cei mai multi aleg fibra dar exista si barci de aluminiu in gama aleasa de tine.
Cu masina de 2.2 tone si cu B-ul poti trage pana la 2 to deci ai loc berechet!
Si bugetul iti este generos si vei gasi cu siguranta ceva.
Sfatul meu este sa-ti mai rafinezi criteriile (refine search) si, deoarece te uiti dupa SH, sa accesezi site-urile de vanzari consacrate. Atentie, motorul trebuie sa aiba trasabilitate- adica sa-i cunosti proprietarii de cand era nou.
Bafta!
 
Buna ziua,

va multumesc pentru raspunsuri, din pacate busterul acela se duce chiar si peste 15000 deoarece barca este 9000 +tva iar motorul 4500+tva la ei raman totusi sa mai caut poate apare ceva sh. referitor la limita de 40/h nu cunosteam acest aspect, insa de consola am nevoie deoarece mai merg si cu prietena la pescuit si ei ii se face frig. mai ales toamna/iarna in viteza se face prea frig chiar si pentru mine, si de asemenea vara e foarte util in cazul in care ploua si se acopera usor cu o prelata. totusi consider necesar comfortul macar in mars sa nu ma bata vantul cat sunt ud. rafinarea searchului e dificila deoarece caut ceva care nou aparent ar fi mult peste buget si second hand din cate am cautat nu se prea gaseste tipul asta de barca, sau nu le gasesc eu cel putin in europa. cat despre pescaj eu zic ca pe unde am intrat pana acum un 0.3 e in regula, ne mai chinuim mai impingem. mai usor renunt sa intru pe anumite japse decat sa regret ca am renuntat la parbriz/prelata.

cu stima,
adrian
 
Salutare tuturor,
Adrian, e OK ca stii ce vrei si de ce! De fapt vad ca deja ti-ai rafinat cautarea.
Pe criza asta gasesti SH si pe la noi si prin alte tari din Europa. Intra pe site-urile cu vanzari chiar si cele de la noi: probarca, OLX, etc.
Important este insa ca odata gasita o oferta care corespunde sa faci o verificare temeinica a barcii si a motorului- de preferat la un service si neaparat o proba pe apa.
Pentru barci deschise cu consola la bugetul tau aproape ca te poti orienta spre ceva nou. De exemplu un Romcraft cu Suzuki. In toamna se organizeaza si expozitii nautice sau de pescuit unde se pot obtine reduceri interesante.
Circulatia barcilor in DD s-a reglementat prin HG 538/8 Iulie 2015.
Inca odata bafta!
Alex
 
De exemplu un Romcraft cu Suzuki.
Sau un BlackSea 510 Fishing Console cu un ETEC de 30CP.
Perfect match.50km/h + cu 3 persoane și bagaje (si un catel).
Dar la fel de bine merge și la trolling cu un consum de 0,3 l/h
Și dacă îi faci și o închidere totala sau parțială. ...trai nineaca.
Combo-ul ăsta nou cu tot cu peridoc cred ca poate fi cumpărat cu cca. 7500 euro cu tot cu husa de mars.
 
Parerea mea e ca ar trebui sa redefinesti tema. Pentru pescuit la stiuca cea mai buna barca e o laguna sau echivalent cu motor de 15 cai, care poate fi inchiriata cu usurinta din diverse locuri din delta. Si care niciodata nu va fi pe placul prietenei. Ai putea sa iti cumperi un papuc mic, cu motor de 25-60 de cai (de ales cel mai mic cu care gliseaza barca), cu care te poti deplasa rapid (30-50 km/h) din Tulcea pana la locul unde stai (si inchiriezi laguna), si cu care te poti plimba pana la incintele in care poate vei vrea sa dai, si unde, de obicei nu poti intra oricum cu barca ta. Si mai poti sa dai o fuga pana la Sulina/Sfantu/Letea sau alte destinatii turistice unde va fi fericita si prietena ta. Nici macar nu iti trebuie peridoc daca o tii intr-una din parcarile din Tulcea - poti sa confectionezi ceva artizanal ieftin pe care poate sa stea barca. Si costul parcarii e probabil comparabil cu costurile de transport/trambalare/timp pierdut. Asta daca te intereseaza doar delta. Am vazut pe olx multe barci ieftine care ar corespunde. Cu motorul ar fi trei variante: 4 timpi outboard, 2 timpi outboard si inboard. O sa gasesti multe inboard-uri la preturi foarte bune, ceea ce poate fi o optiune buna avand in vedere fiabilitatea lor, faptul ca o sa te deplasezi cu ea relativ rar, pe canale mari si n-o sa te deranjeze pescajul si consumul. Si tii pumnii sa nu se defecteze, ca reparatul e scump. Un outboard de patru timpi e o minunatie, silentios si economic, dar e mult mai scump. Un outboard in doi timpi e un compromis - ai pescaj mic si consum mare, face scandal dar iarasi poate fi o optiune.
 
buna ziua,

redefinirea temei pentru a cumpara un papuc ca dupa aceea sa inchiriez o laguna nu vad sensul... laguna cea mai buna pentru stiuca este parerea dumneavoastra si apreciez ca ati impartito. pana una alta am gasit o barca de vanzare interesanta despre care din pacate nu prea gasesc nimic pe net si as avea rugamintea sa si imparta parerea cel care stie despre ce este vorba. m ar interesa niste reviewuri. aceasta este barca Barca maxbass 470 Alba Iulia din cate am gasit se pare ca e fabricata de o firma portugheza numita cabril insa nu gasesc ce model este la ei pe site modelul 470 are un singur parbriz, specificatii etc si nici proprietarul nu cunoaste producatorul. presupun ca este din fibra si motorul pare a fi 2timpi 50cp in rest nimic.

cu stima
 
Da....pare a fi un Mercury 2T. Dar eu ,sincer nu as avea mare încredere în cineva care vinde o barca descrisă extrem de laconic și cu 1 (una)poza.Pe bune!
 
buna ziua,

redefinirea temei pentru a cumpara un papuc ca dupa aceea sa inchiriez o laguna nu vad sensul... laguna cea mai buna pentru stiuca este parerea dumneavoastra si apreciez ca ati impartito. pana una alta am gasit o barca de vanzare interesanta despre care din pacate nu prea gasesc nimic pe net si as avea rugamintea sa si imparta parerea cel care stie despre ce este vorba. m ar interesa niste reviewuri. aceasta este barca Barca maxbass 470 Alba Iulia din cate am gasit se pare ca e fabricata de o firma portugheza numita cabril insa nu gasesc ce model este la ei pe site modelul 470 are un singur parbriz, specificatii etc si nici proprietarul nu cunoaste producatorul. presupun ca este din fibra si motorul pare a fi 2timpi 50cp in rest nimic.

cu stima

Salut,
Vad ca esti chitit pe barci de bass.
Daca motorul este in 2T barca mi se pare foarte scumpa!
Si cu 4T as ridica o spranceana. La 9000 Eu gasesti barci mai bune. E clar ca vanzatorul nu e profesionist in materie de barci dar pretul oricum e exagerat.
Am un drum la Alba Iulia in week-end-ul asta. Daca vrei pot arunca un ochi! Oricum eu as avea un pic de rabdare.
Bafta!
 
buna ziua,

din pacate sunt departe de a ma pricepe la barci si nu prea am un termen de comparatie la preturi decat cu barcile de prin america, care este dupa parerea mea irelevant. rabdare am deoarece de cumparat as vrea sa cumpar ceva la anu dupa februarie. da sunt chitit pe barci de bass dual console dar vad ca nu exista oferta si daca barca asta la 9000 vi se pare scumpa eu alta nu vad sa fie de vanzare :) deci cu ce sa compari cand sunt doar 2 barci prin romania de vanzare... cel putin din cate gasesc eu online cealalta cu motor de 225 deci exclus. apreciez ca ati arunca un ochi dar din pacate nu as cumpara o barca despre care sa nu gasesc nimic online, nu ma pricep si nu vreau surprize. de asemenea marele plus cel putin pentru mine ar fi ca este din 2007 barca, nu imi dau seama cum invechesc barcile insa ma gandesc ca la motor ar fi o diferenta.

cu stima.
 
Adevarul e ca achizitia unei barci e 10% rationala si 90% emotionala. Vad ca tu iti doresti o "bass boat", de gen boston whaler, care e excelenta pentru pescuit, mai ales pe lacuri cu multa vegetatie. Go for it! Nu iti pui problema sa o aduci din Germania?
 
Buna seara,

din pacate nu prea se gasesc spre surprinderea mea nici in germania barci de genul asta second hand prea multe... pana la urma cred ca am sa apelez totusi la varianta sua preturile fiind imbatabile si chiar si cu transport/vama cred ca tot ies mai ieftin si am si de unde alege, cu riscul de a nu putea testa barca... totusi am pe cineva de incredere care o va testa la fata locului in state .

cu stima
 
Adrian, dupa descrierea facuta de tine, pe "caietul de sarcini" pare ca parca din Alba Iulia se apropie cel mai mult de cerintele tale, vad ca are si mare parte din accesoriile pe care le vad necesare pt pescuitul vizat. Nitro (cumva o aveai la crisan? Am vazut la acelasi ponton, in perioade diferite un nitor Z si un Lund) te duce repede de colo dincolo, dar hai sa nu ne mintim ca intri cu ea unde vrei. Cant sunt cote mici...e si mai clar cum sta treaba. Si eu pescuiesc cat de des pot in delta, tot pe rapitor (in special stiuca), insa m-am orientat catre varianta spartana, de greutate si pescaj minim, chiar vreau sa intru peste tot, imi place sa caut in locurile nebatute (starcraft seafarer 435cm cu 25 cai 2 timpi). Nu mai cred ca poti scoate la ghionder o barca de 200 kile + motor de minim 40 cai daca te ai urcat cu ea in noroi, stiu si cum sunt multe din intrarile in diverse japse, stiu si cata protectie ofera o consola sau o prealata. Inteleg ca viteza de deplasare e o prioritate, deci motorizarea va fi mare (dupa standardele de delta, nu cele de bassboat :)) ) Trebuie sa te decizi daca vrei bassboat sau daca vrei ceva tip open, cu bimini si sundeck poate, diferentele sunt mari intre ele. Consola dubla presupune o latime de aprox 2 metri iar bassboat are pescaj mic doar in glisare, poate e o varianta un johnboat de 16 cu 40-50 cai (vezi alumacraft, dar tot pe sua gasesti oferta bogata). Sau asa ceva , eventual in varianta si cu prelata de mars?
http://motors.direct/ro/barci-de-vanzare-second-hand-sau-noi/forward-535-b195
http://forum.pescarclub21.ro/viewtopic.php?p=37890&sid=b6a25dda25f6648ea3bfd6540aca4cf4
http://www.probarca.ro/anunt/60191/101/1/101/Vand-barca-Forward-535-.htm#
Spor la cautari!
 

Back
Sus