PDA

View Full Version : Oughtred Stickleback canoe

gyula
2 Sep 2015, 06:56 PM
In primavara am cumparat planul si zilele trecute am reusit sa ma apuc de treaba. In loc de vorbe mai bine cateva poze cu ce am inceput si unde vreau sa ajung.

CrocodiluDiluDilu
2 Sep 2015, 08:42 PM
Văd o metodă de construcţie mai neobişnuită. Aştept cu nerăbdare continuarea.Spor la treabă şi satisfacţii maxime!

gyula
3 Sep 2015, 02:20 PM
Nu neaparat mai neobisnuit, poate mai laborios, dar sper ca si rezultatul va fi pe masura :-)) Am pus si primele file de bordaj.

gyula
6 Sep 2015, 10:47 PM
Urmeaza al doilea rand.....

gyula
9 Sep 2015, 08:07 PM
Am mai lucrat un pic....

CrocodiluDiluDilu
17 Sep 2015, 10:13 PM
Foarte frumos!

home made
18 Sep 2015, 12:34 PM
crocodiluleeeeee !zona e plina de navomodelisti,nu te pune cu ei,...................:)

gyula
26 Sep 2015, 06:53 PM
Ultimele file....
Nu prea sunt multumit de epoxiul pe care-l folosesc. Se intareste OK, dar la suprafata apare acel fenomen de "amine blush" e ca un fel de ceara. Teoretic se poate spala cu apa si detergent, dar asta presupune o suprafata mai mare, iar la mine inca sunt doar lipiturile. Cred ca ramane doar hartia abraziva, dar se umple foarte repede.....

lipan
26 Sep 2015, 07:31 PM
Īngrijit lucrat. Se vede māna modelistului.

byteworks
26 Sep 2015, 08:10 PM
Fain fain Gyula! Cam la ce greutate ajunge la final?

Ne poti spune ce epoxy folosesti, asta de te deranjeaza?

CrocodiluDiluDilu
27 Sep 2015, 09:13 AM
Ultimele file....
Nu prea sunt multumit de epoxiul pe care-l folosesc. Se intareste OK, dar la suprafata apare acel fenomen de "amine blush" e ca un fel de ceara. Teoretic se poate spala cu apa si detergent, dar asta presupune o suprafata mai mare, iar la mine inca sunt doar lipiturile. Cred ca ramane doar hartia abraziva, dar se umple foarte repede.....

Sigur ai peste 20C in atelier? „Unsoarea” apare atunci cānd e prea frig si rasina nu polimerizeaza.

gyula
27 Sep 2015, 02:10 PM
Din cate am citit e combinatie de temperatura si umiditate. Mi-a aparut si la 25 grade, probabil umiditatea era atunci prea mare. Acum am undeva pe la 22 grade. L-am spalat cu apa si putin detergent si se pare ca e OK, epoxiul e intarit, doar chiar la suprafata era acel strat de ceara.

gyula
27 Oct 2015, 07:09 PM
Am luat un alt epoxy, de la un magazin de modelism, l-am incercat la 19 grade si e OK., asa ca am mers mai departe. Nu mult, dar tot e ceva....

nanok
27 Oct 2015, 08:49 PM
Foarte frumoasa, spor la treaba.

CrocodiluDiluDilu
28 Oct 2015, 08:35 AM
Ne bagi īn boală...

mariusf
28 Oct 2015, 10:47 AM
din cate vad, lucrezi foarte curat si ordonat - felicitari

gyula
1 Nov 2015, 01:46 AM
Dupa trei straturi de epoxi, "wet on wet" parca nu-mi vine sa mai vopsesc barca...... Dar vopseaua am luat deja, am si facut o proba pe o bucata de placaj data initial cu epoxi, nu am mai lucrat cu asa ceva. E o vopsea poliuretanica de la Hornbach, ar trebui sa fie foarte rezistent la uzura, zgarieturi. O sa vedem....

CrocodiluDiluDilu
1 Nov 2015, 09:13 AM
Eu spun sa nici nu te gandesti sa vopsesti asa ceva!!! Primesti 30 de ani cu executare, pentru crima!

danielsg74
1 Nov 2015, 09:14 AM
Super lucrare ! Felicitari !

lipan
1 Nov 2015, 10:46 AM
Eu aş mai fi pus un platband de inox pe chilă şi n-aş strica frumuseţe de lucrare care merită prezentată la salon, īn primăvară.

byteworks
1 Nov 2015, 10:48 AM
N-o vopsi!!!

home made
1 Nov 2015, 10:49 AM
salut!vopseste doar opera vie daca doresti,poti observa orice zgirietura dupa folosirea barcii si poti asa sa verifici starea cocii in timp.cit modelismul e in floare....iese o barca faina ! :)

gyula
1 Nov 2015, 11:07 AM
M-am gandit eu ca asta va fi reactia :D In poza insa arata mai bine decat in realitate. Daca vroiam nevopsit trebuia sa folosesc cleme in loc de suruburi pentru prinderea temporara a filelor de placaj. Mai sunt si cateva imbinari care n-au iesit asa frumos sa le arat.... Dar va avea puntea din mahon, am ceva furnir ramas, si acolo o sa incerc sa am grija sa iasa frumos. Ca idee, as vrea ceva ca in poza.....

CrocodiluDiluDilu
1 Nov 2015, 01:06 PM
xxxxxxxxxxxxxx

Succes!

gyula
10 Nov 2015, 11:21 PM
Asa arata dupa trei straturi de vopsea. Am inceput si piesa de decor pt punte.

CrocodiluDiluDilu
11 Nov 2015, 07:06 AM
Frumos și frumos! E faină și vopsită.

nanok
11 Nov 2015, 08:53 AM
O minunatie, cu ce ai dat vopseaua (poti sa detaliezi un pic ce tip de vopsea si pasii urmati, multumesc.)

gyula
11 Nov 2015, 10:34 AM
E o vopsea poliuretanica pt podea ce am gasit la Hornbach (supralux garage (http://www.eurocolor.ro/tartalom/_pdf_detalii/garage.pdf)), spune ca e foarte rezistenta la uzura. L-am aplicat cu o simpla rola de burete, un pic se si vede urma, nu e perfect neteda. Ma mai gandesc, poate il slefuiesc un pic si mai dau un strat...

gyula
30 Nov 2015, 10:57 PM
Profitand de weekend-ul prelungit, am mai lucrat un pic. Am sters praful ce s-a pus in ultimele saptamani si luand inima in dinti, am intors barca. Nu prea au fost surprize, doar o gramada de scurgeri de epoxi si gaurile de la suruburile de fixare. Scurgerile de epoxi le-am indepartat cu un pistol cu aer cald, gaurile urmeza sa le astup si m-am apucat de peretii despartitori sau bulkhead-uri. Am decupat si capacele, mai trebuie sa aplic ceva garnituri de etansare, si pot sa le lipesc la loc.

nanok
1 Dec 2015, 04:53 PM
Chiar am vrut sa te intreb ce ai mai facut la canoe, foarte frumoasa, se vede ca ai lucrat cu grija.

Alex78
8 Jan 2016, 11:17 AM
Nu am mai intrat de mult timp pe aici. Foarte faina canoea!

gyula
11 Mar 2016, 08:04 PM
Incet dar avansez....

nanok
12 Mar 2016, 12:27 AM
Frumos, curbura lemnului cum ai facut-o, din mai multe fasii lipite sau cu el aburit?

Vali
12 Mar 2016, 12:58 PM
Frumos, curbura lemnului cum ai facut-o, din mai multe fasii lipite sau cu el aburit?

Din ce se vede in a 2-a poza, cred ca acea curbura s-a realizat prin laminare (stratificare).

gyula
12 Mar 2016, 06:09 PM
Am avut niste baghete de 2 mm ramase, mi-am zis din asta pot sa-l fac laminat lejer, dar nu, la prima incercare s-a rupt, asa ca l-am pus la aburi.... Altceva n-am gasit, am luat o tigaie in care am fiert apa, am pus baghetele peste, am pus capacul, peste 10 min se curbau foarte usor. Dupa doua zile de uscat (era cam frig atunci) le-am lipit cu adeziv poliuretanic.

Vali
12 Mar 2016, 10:49 PM
Salut Gyula si scuze de micul off-topic. La grosimea de 2mm filele se curbeaza usor atunci cand se impregneaza cu epoxy. Se pot curba si inainte de impregnare, fara umezire la abur, cu un pistol cu aer cald. Am aflat si apoi am experimentat treaba asta urmand sfaturile unui reputat designer si constructor britanic de barci cu vele.

Felicitari pentru realizarea deosebita. Mai rar in ziua de azi o canoe din lemn in clinuri, la acest nivel de migala si calitate.

gyula
20 Mar 2016, 02:03 PM
capac etans... sper...

toate pozele (https://picasaweb.google.com/114301603093233866291/2015BuildingOughtredSSticklebackCanoe)

CrocodiluDiluDilu
20 Mar 2016, 07:54 PM
In locul ala nu vei avea apa, asa ca e suficient de etans, cu siguranta!
Sau vrei sa faci roll-uri??? :)

timberland0910
28 Mar 2016, 12:25 PM
superba lucrare de nota 10*** ...poti pune te rog un link cu site-ul de unde ai cumparat planul?

gyula
28 Mar 2016, 03:04 PM
Multumesc pentru apreciere, planul l-am luat de la Classic Marine (https://www.classicmarine.co.uk/boatlists/boatpages/stickleback.htm) dar se gaseste si in alta parte. Oughtred are si alte barci de acest gen (wee rob si macgregor), asta e cea mai mica si eu atat spatiu am avut pentru constructie.

Din pacate etansarea capacelor e un esec total, chederul se dezlipeste in cateva minute dupa ce deschid capacul (dupa o saptamana de stat cu capacul inchis)...... Trebuie sa caut alta solutie, alt cheder, etc.....

timberland0910
28 Mar 2016, 04:17 PM
Multumesc pentru apreciere, planul l-am luat de la Classic Marine (https://www.classicmarine.co.uk/boatlists/boatpages/stickleback.htm) dar se gaseste si in alta parte. Oughtred are si alte barci de acest gen (wee rob si macgregor), asta e cea mai mica si eu atat spatiu am avut pentru constructie.

Din pacate etansarea capacelor e un esec total, chederul se dezlipeste in cateva minute dupa ce deschid capacul (dupa o saptamana de stat cu capacul inchis)...... Trebuie sa caut alta solutie, alt cheder, etc.....

cheder pentru usi de interior si nu mai pica in veci ...e model "casuta" iar partea care intra in lemn e tip " bradut" intra prin presare si nu mai iese .este dintr-un cauciuc moale si etanseaza perfect ...foloseam tipul asta pe vremea cand faceam usi din masiv pt interior trebuie doar frezat un canal in care sa introduci chederul

gyula
28 Mar 2016, 06:04 PM
Asta (http://www.tesa.com/consumer/tesamoll/insulating_doors/tesamoll_eprofile,c.html) am folosit, acum vad ca scrie nu numai ca easy to apply dar si easy to remove.... poate chiar prea easy..... Nu prea am loc pt canal frezat, mai caut....

timberland0910
28 Mar 2016, 07:02 PM
pai poti foarte usor ...pe locasul existent mai adaugi roata o sipca de 1.5 cm dupa forma care o ai cu canalul aferent frezat in ea...ti se ingusteaza spatiul cu 3 cm dar ai rezolvat problema...sau frezezi partea existenta cu o oberfreza cu ghidaj si faci un canal de 2 mm si intra chederul precizat de mine si ai terminat ;)

Alec Naneti
29 Mar 2016, 11:37 AM
@ Gyula

incearca sa lipesti garnitura pe care o ai deja cu prenandez, eu am facut asa si functioneaza destul de bine

gyula
8 Apr 2016, 05:42 PM
Asa de proba, am lipit acelasi garnitura pe capac, de acolo nu vrea sa cada.....
Intre timp am ajuns si la punte, asa arata momentan

gyula
16 Apr 2016, 05:07 PM
L-am scos la soare, ca sa nu mai fac praf in atelier cu slefuirea puntii, cu aceasta ocazie l-am si cantarit, sunt la 13 kg, mai vine ceva epoxi, ceva scaun, etc, sper sa raman sub 15

lipan
16 Apr 2016, 07:33 PM
Bijuterie!

Florio
16 Apr 2016, 09:56 PM
L-am scos la soare, ca sa nu mai fac praf in atelier cu slefuirea puntii, cu aceasta ocazie l-am si cantarit, sunt la 13 kg, mai vine ceva epoxi, ceva scaun, etc, sper sa raman sub 15

Piesa de colectie :)

Alex78
17 Apr 2016, 01:58 PM
Arata demential!

CrocodiluDiluDilu
17 Apr 2016, 10:18 PM

Pānă și greutatea e de top!

gyula
24 Apr 2016, 04:29 PM
Acum ca se vede luminita la capatul tunelului, incep sa ma gandesc si la padele.... Ce recomandati, am vazut o multime de variante, lungimi, etc. Eu sunt cam incepator, initial m-am gandit sa-l fac dupa planurile lui Storer (http://www.storerboatplans.com/Paddles/FreePaddle.html), dar as vrea parerea voastra.

gyula
4 May 2016, 03:41 PM
Asa arata barca dupa un strat fe fibra de sticla si inca trei randuri de epoxi, aplicat "wet on wet" sa se prinda chimic unul de altul..... Cel putin asta era idea. M-am sculat chiar la 2 noaptea sa dau un strat.... dupa doua zile de asteptat, am inceput sa-l slefuiesc usor, sa-l pregatesc pt lacuit (nu vreau sa ramana doar cu epoxiul, ca nu prea rezista la UV, mai vine lacuit cu ceva lac pt barci rezistent la UV). Si atici, "disaster strikes" incep frumos sa se decojeazca ultimele doua straturi de epoxi. Naiba stie de ce, am asteptat 4-5 ore intre straturi, nu credeam ca asta e prea mult... Asa ca acum stau si slefuiesc, si o iau de la capat...... Am pus poza, ca nu stiu cand o sa mai arate la fel......

Vali
4 May 2016, 08:54 PM
Salut Gyula si imi pare rau ca s-a exfoliat rasina pe punte, dar cred ca o vei remedia cu succes, mai ales ca stim cat esti de meticulos.
Eu intotdeauna cand doresc sa ramana neteda fibra laminata cu epoxy, procedez astfel (e procedura descrisa in Gougeon Brothers on Boat Construction):

1. laminez fibra direct pe lemnul uscat, intr-o singura priza, si las sa polimerizeze complet
2. dupa polimerizarea completa, slefuiesc pentru matuire toata suprafata fibrei, cu atentie sa nu iau din grosime
3. aplic stratul nou de rasina, il las sa polimerizeze complet, dupa care repet punctul 2.
4. de obicei dupa a 2-a mana de rasina data dupa laminarea fibrei, suprafata e aproape neteda
5. abia in acest moment matuiesc din nou cu smirghel fin, dupa care dau cu lac

Ma gandesc sa nu se fi intamplat acea exfoliere la puntea ta din cauza eliminarii de amine de catre rasina in curs de polimerizare. Eu in ultima perioada am lucrat cu o rasina care nu elimina amine, plus ca slefuirea de matuire asigura o priza foarte buna a rasinii ulterioare, in ciuda legaturii tip "secondary bond".

gyula
5 May 2016, 12:45 AM
De obicei asa fac si eu, dar acum am vrut altfel, sa slefuiesc doar o singura data, la sfarsit..... probabil am asteptat prea mult intre straturi, desi epoxiul nu era intarit de tot, dar poate si din cauza temperaturii destul de joase (20 grade) au inceput deja sa apara aminele, si asta a impiedicat priza... nu stiu.

CrocodiluDiluDilu
5 May 2016, 06:33 AM
Poate ca lotul de rasina pe care-l folosesti iti joaca feste: prea de multe ori revine in povestea ta treaba cu aminele. Pacat.

mariusf
5 May 2016, 09:06 AM
am ramas fara cuvinte...fotografiile arata o barca de senzatie. Este trist ce s-a intamplat cu rasina si probabil cauza este faptul ca ai asteptat prea mult intre straturi desi...tot am senzatia ca nu trebuia sa se intample asa ceva. Umiditatea din atelier poate fi o alta cauza dar nu mai conteaza, faptul este consumat. Experienta ta, desi trista, ajuta toata comunitatea, in ideea ca astfel de lucruri nu trebuie sa se repete. Daca descoperi cu certitudine motivul, spune-ne si noua te rog.

drmarius
5 May 2016, 10:41 AM
Gyula felicitari si sigur o sa iasa o bijuterie la final.

Am si eu o mica intrebare care o sa ma ajute la o quick canoe 155 pe care o mesteresc acum. Ce granulatii recomandati pentru slefuire intre straturile de rasina si inainte de aplicarea lacului?

gyula
5 May 2016, 08:19 PM
intre straturi sa zicem 120 si inainte de lacuire 180, dar asta e doar parerea mea.

decy
14 May 2016, 08:46 PM
ffff fain lucrat vecine, cand termini poate facem o tura pe marea de la munte Colibita....

CrocodiluDiluDilu
14 May 2016, 10:07 PM
Te invit cu bijuteria asta in 27 mai la Oradea, la expozitia de ambarcatii prilejuita de lansarea cartii „Povestiri in oglinda”, cu iesire la Tisa in urmatoarele zile.

gyula
17 May 2016, 02:27 PM
Multumesc pentru invitatie. Nu indraznesc sa promit ca vin, pt ca inainte cu o saptamana am concurs la Galati (navomodele - veliere telecomandate) iar luni in 30 avem termen de depunere bilanturi......

gyula
10 Jun 2016, 12:05 AM
aproape gata

CrocodiluDiluDilu
10 Jun 2016, 08:40 AM
Foarte frumoasa! Ne-ar fi placut sa o avem la Oradea :)

gyula
8 Jul 2016, 04:31 PM
Cu ajutorul lui Gigi am lansat barca :-)

Florio
9 Jul 2016, 08:24 AM
Cu ajutorul lui Gigi am lansat barca :-)

Superba barca! Opera de arta :)

mariusf
10 Jul 2016, 01:53 PM
Foarte frumoasa, felicitari