Vâsla Albă 2015

Vad ca de la gonflabile ati trecut la caiace rigide. Da, observ ca a devenit o traditie turele din Delta. Anul asta am fost si eu cu doi prieteni pentru prima oara. Cred ca tot o traditie va deveni si pentru noi.
La anul si la mai multe!
 
Da, am decis să închiriem caiace şi pe viitor să cumpărăm.
Sunt cel puţin 3 motive:
1. Siguranţa. Am rămas cu un caiac spart exact în plop. Apele era mari, nici nu aveam unde să acostăm. L-am umflat din mers până am dat de pământ - vreo 3-4 ore mai târziu.
2. Confortul. Locul din faţă de la caiacele gonflabile e destul de strâmt. Dacă stai acolo câteva ore te resimţi. Apoi mai e şi despre locul disponibil. Caiacele gonflabile nu permit bagaje prea multe, totul trebuie pus deasupra. e mai greu de gestionat, centrul de greutate e foarte sus când caiacul e gol...
3. Ţinuta de drum. Vrei nu vrei, cel gonflabil are o cu totul altă hidrodinamică decât unul rigid. Cele rigide merg suuuper :). De altfel, am şi menţionat asta în Jurnalul din 2014.
 
Mai aveti si varianta sa va faceti singuri caiace. Un stich and glue il faci in 100-120 de ore. Daca il lucrezi cum trebuie iti iese la o greutate mai mica decat cele din plastic. Un Shearwater 17 ar fi fain, sau un Shrike la care ai planuri gratuite.
 
Depinde care e scopul.
Noi suntem un grup destul de pestriţ ca profesii şi mai mult decât atât nu avem în plan/intenţie să fabricăm bărci/caiace ci să admirăm natura.
Mai mult decât atât, eu locuiesc în Germania iar ceilalţi în Timişoara. Bătaia de cap cu transportul e mai mare decât ar fi cazul. Aşa plătim închiriatul de la TL şi le lăsăm la Sulina.
 

Back
Sus