PDA

View Full Version : Panthera - strip

danielsg74
20 Oct 2015, 09:15 AM
Vine iarna, bine-mi pare (nu prea :( ),
In garaj e zarva mare !
Este exact ceea ce imi lipseste acum - inca un proiect, dar ma gandesc asa: la vara trebuie sa am cel putin doua locuri in caiac. Plasticele inca nu ma atrag, iar Panthera lui Bjorn Thomasson are inca ghearele pe inima mea :), deci .. nu prea e loc de manevra.
Dar ma infioara constructia "strip": de unde fac rost de strip-uri ? Strong-back-ul ? din ce ?
Ajutor !!!

Hakuna Matata
20 Oct 2015, 10:05 AM
Poti folosi un strongback extern ca cel de aici http://oneoceankayaks.com/stitchglue/plyshophtm/strongback7.htm, sau unul intern precum cel de la clc http://www.clcboats.com/shop/products/boat-building-supplies-epoxy-fiberglass-plywood/marine-plywood-cedar-strips/kayak-strongback.html. O alta posibilitate ar fi utilizarea unei tevi rectangulare din otel asa cum a folosit Guzi sau daca te tine buzunarul un profil rectangular de aluminiu ca cel folosit de Nick Schade (nu stiu daca merita investitia doar pentru un singur caiac).

danielsg74
20 Oct 2015, 11:01 AM
Salutari ! cum mai merge ? ceva planuri ?

lipan
20 Oct 2015, 03:12 PM
Dar ma infioara constructia "strip": de unde fac rost de strip-uri ? Strong-back-ul ? din ce ?
Ajutor !!!

Īncearcă la Hornbach, dacă este unul prin apropiere şi īţi permiţi. Au nişte şipci de brad la vreo 2 m, cam scumpuţe, e drept, pe care poţi să le faci prin scharfing cāt vrei de lungi. Au avantajul că sunt rindeluite şi uscate, deci gata de lucru, şi poţi să le alegi fără noduri, deci fără pierderi. Guzi mi se pare că a folosit astfel de şipci, īnsă acum ştiu că e prin Germania şi nu prea l-am "văzut" de mult pe aici.

danielsg74
20 Oct 2015, 09:20 PM
Da, probabil ca asta va fi solutia: sa cumpar scandura si sa-mi fac singur strip-urile. Dar ce fac cu profilarea canturilor ? Acea curbura care face sa se imbine frumos sipculitele, indiferent de unghiul dintre ele ? Ca sa -mi fac si freza.. Deja pare prea mult.

Vali
20 Oct 2015, 10:03 PM
Aveti la Braila o sursa excelenta de lemn de calitate, uscat la uscator (12%), la pret mult mai bun decat la orice retailer de bricolaj.
E vorba de uscatorul din Chercea, langa cimitirul turcesc (iesirea spre fostul Carrefour Armonia). Din ce au acolo, ce se preteaza la caiacul in strip ar fi tei si / sau molid.
Eu am cumparat de multe ori de acolo, inclusiv stejar, frasin etc, insa cantitati mai mari, posibil sa fie mai ciudat de cumparat cateva scanduri.
In ultima vreme am inteles insa ca stau mai prost la capitolul molid, se gaseste greu lemn curat (cu noduri foarte putine). Insa nu cred ca strica de facut o vizita acolo.

klimm
20 Oct 2015, 10:19 PM
Freze gasesti in pereche, sunt aici pe forum cateva referinte, dar...Pe site-ul lui Thomasson, acesta descrie ce fel de sipci recomanda el si de ce. Eu am preluat sistemul sau si nu regret ca nu am folosit "bead and cove" ci sipci simple, eventual acolo unde sunt curburi de raza mica, am pasuit sipcile cu rindea si hartie abraziva. Depinde de tine daca vrei sa arate ca un sifonier furniruit perfect sau vei accepta erori rezonabile in ceea ce priveste precizia pasuirii sipcilor. In literatura vestica gasesti referiri la sipca de 6 mm dar asta de obicei presupune WRC(Thuja plicata care este un material mai usor si fragil. Daca folosesti molid(spruce) poti linistit pleca de la sipci de 5mm unde o sa preferi 4,7mm decat 5,3 mm. Dupa slefuire eu am obtinut cam 4mm
Greu vei gasi lemn ideal, dar cu insistenta, poti obtine sipci rezonabile. Nodurile in sine nu provoaca probleme decat daca sunt in zone de curbura mica, foarte tensionate. Am vazut un caiac din pin, plin de noduri care arata foarte bine cu nodurile(pinul insa, este greu)

danielsg74
20 Oct 2015, 10:56 PM
Bai tataaa !!! Asta imi place in gasca asta: pun o idee dimineata si pana seara mai ca ma apuc de taiat :) Multumesc Vali, am uitat de depozitul de cherestea din Chercea :).
Klimm: ma gandesc ca modelul are forme rotunjite.. nu sunt sigur ca voi reusi sa suprapun corect sipcile astfel incat sa nu ramina goluri intre ele la slefuire. E doar o idee.. sunt foarte la inceput. Mai trece multa apa pe Dunare pina ma apic de treaba :)

nicabogdan1
21 Oct 2015, 10:06 PM
Salut. Uite si de la mine o idee, pe care intentionez sa o aplic curand: poti cumpara de la magazine de specialitate rigle uscate , pe care sa le tai la dimensiunea dorita. Sa aprofundez:
la Leroy Merlin am gasit cea mai completa gama, de preferat 24/15, 24/20, 24/30, 24/40 , oricare se preteaza taierii pt. a ajunge la ceva spre 20/6.Daca nu ai cu ce taia, cat ar putea sa coste pe la prieteni? Smecheria e ca la sectiunile mai mici gasesti rigle fara noduri :). Deloc. Preturile pe bucata sunt intre 1.5 si 3 lei. Dupa calculele mele, pt. un strip de 17 ar costa sub 150 de lei. De asemenea , intentia e sa folosesc bead and cove, pe care il voi prelucra cu o masina de frezat modificata cam asa: https://youtu.be/HvSwOoUpZvA , sau in alte moduri. Desigur, propunerea lui Vali pare a fi mai eficienta , dar daca nu e aplicabila ai o alternativa. Parerea mea...

danielsg74
21 Oct 2015, 11:00 PM
:) am pus totul pe hold.
Pana termin de vizionat ultimul video de la Nomazi. Dupa... incep iar sa gandesc... :)

costas
22 Oct 2015, 01:29 PM
Salut Daniel. Am eu un strongback extern (ramas de constructia caicului meu) pe care pot sa ti-l imprumut daca vrei. Este facut din OSB si brad. O posibila sursa de lemn pentru stripuri ar putea fi si Bricoflor care sunt tot din Braila. Am cumparat de curand niste placaj Okume de la ei si mi-au spus ca ar putea sa aduca si lemn de cedru sau alte esente care s-ar potrivi pentru un strip. A ramas sa mai discutam.
Freze "bead and cove" nu se prea gasesc pe la noi din cele ce se pot monta intr-o masina de frezat uzuala - tip bosch, skil, makita ). Eu am folosit niste freze cu raza de 2.5mm si axul de 3mm de la Proxon pe care le-am adaptat la o freza skil, numai ca pentru "bead" era nevoie de doua treceri.

danielsg74
10 Nov 2015, 10:24 PM
Avem miscare in frontul "Panthera": azi am luat o scandura de tei de la un atelier din Braila. Arata asa frumos lemnul alb... m-am entuziasmat instantaneu. Am reusit sa tai un strip.. asa mai pe genunchi. Arata super !!!
Imi fac planurile pentru o masa de taiat la care sa adaptez un circular. Iarna o sa fie ... Hot !

CrocodiluDiluDilu
11 Nov 2015, 07:05 AM
Se pare ca ai tot ce-ti trebuie :) Succes!

danielsg74
11 Nov 2015, 11:02 AM
Multumesc !

Da... am entuziasm cat pentru o nava Oasis class.
Mai imi trebuie niste sipculite de lemn, ceva rasina, o panza de "bonfaier", a.. ceva schite pe ici pe colo.
O sa vin cu intrebari pentru ca de data asta sarcina e mult peste ce imi imaginez eu ca stiu.
Dar abia astept sa ma urc in el :) imi si imaginez cum o sa taie apa !

danielsg74
11 Nov 2015, 11:30 PM
Dragilor ... :banana: Panthera no. 14 de la Bjorn Thomasson va fi construita la Braila ! Gata, e oficial !

CrocodiluDiluDilu
12 Nov 2015, 08:25 AM
Numai sa nu-i spui Baghera, ca nu suport concurenta (glumesc :) ). Oficial, esti pe drumul cel bun!

nanok
12 Nov 2015, 09:11 AM
Avem miscare in frontul "Panthera": azi am luat o scandura de tei de la un atelier din Braila. Arata asa frumos lemnul alb... m-am entuziasmat instantaneu. Am reusit sa tai un strip.. asa mai pe genunchi. Arata super !!!
Imi fac planurile pentru o masa de taiat la care sa adaptez un circular. Iarna o sa fie ... Hot !

Salut, poti sa dai un pret si ce cantitate de lemn ai cumparat. Ai putut sa alegi?

danielsg74
12 Nov 2015, 09:40 AM
Salut, poti sa dai un pret si ce cantitate de lemn ai cumparat. Ai putut sa alegi?

:).. poate ai crezut ca glumesc ! chiar o scandura am luat... nu mi-a cerut omul bani. O scandura de 1-1.2 m, pentru teste. Nu am vorbit de pret, cantitate, ales...

danielsg74
12 Nov 2015, 11:41 AM
Numai sa nu-i spui Baghera, ca nu suport concurenta (glumesc :) ). Oficial, esti pe drumul cel bun!

Ei.. sper sa reusesc intr-o zi, sa am amintiri de la timona vreunui velier pe cine stie ce mari, asa ca tine. Deocamdata... ma joc cu barcutele in "ghiveta".

nicabogdan1
12 Nov 2015, 12:15 PM
Felicitari si spor. Asa-i cand te manåncă degetele.

danielsg74
16 Nov 2015, 10:04 PM
Tadaaa... ! Au venit !!!! :iupi:

CrocodiluDiluDilu
17 Nov 2015, 07:53 AM
Ce linie eleganta are! Iti inteleg surescitarea!

danielsg74
17 Nov 2015, 07:57 PM
Am facut cateva calculele, pentru verificarea densitatii dintre lemnul de tei si cel de brad/molid. E... am obtinut o densitate de 506 kg/mc la tei si 424 kg/mc la brad/molid.. ce o fi ala. Am mers pe bucati de 0.001 mc la tei si 0.003 mc la brad. Nu stiu ce umiditate au cele doua bucati de lemn, bradul pare mai umed. Cantarul are si el o eroare...
La necesarul unei Panthera asta se traduce in 3 - 3,5 kg. Nu e de neglijat !
Incep sa ma indrept catre brad/molid. Chiar daca teiul e frumos. Foarte frumos.. :(

CrocodiluDiluDilu
17 Nov 2015, 09:18 PM
Am facut cateva calculele, pentru verificarea densitatii dintre lemnul de tei si cel de brad/molid. E... am obtinut o densitate de 506 kg/mc la tei si 424 kg/mc la brad/molid.. ce o fi ala. Am mers pe bucati de 0.001 mc la tei si 0.003 mc la brad. Nu stiu ce umiditate au cele doua bucati de lemn, bradul pare mai umed. Cantarul are si el o eroare...
La necesarul unei Panthera asta se traduce in 3 - 3,5 kg. Nu e de neglijat !
Incep sa ma indrept catre brad/molid. Chiar daca teiul e frumos. Foarte frumos.. :(

E posibil ca mostrele tale sa nu fie la fel de uscate fiindca dupa carte teiul si molidul au aceeasi densitate.

danielsg74
17 Nov 2015, 10:53 PM
Am gasit si eu valori foarte diferite pentru cele doua esente. Pentru molid am gasit de la 400 kg/mc la 540 kg/mc. Al meu o fi varianta "light". In plus, am intrat putin in lemnul de molid acum - fac un banc de lucru dupa care tanjesc de o viata - si am observat ca e foarte umed. La 1cm adancime apa se vede foarte clar ! Pe cand teiul e clar mult mai uscat.
Mai verific calculele, pentru ca imi place foarte mult nuanta teiului. :(

nanok
17 Nov 2015, 11:10 PM
Numai inteleg nimic, lemnul nu l-ai luat de la uscatorie?

danielsg74
17 Nov 2015, 11:12 PM
O sa ma straduiesc sa gasesc lemn "frumos" ca sa nu-l mai vopsesc si pe asta :). Am gasit o schema de culori foarte simpla si care ii subliniaza liniile ... elegante. Sper sa-ti placa in final :)
O sa fie doar lemn alb si lemn inchis la culoare -cateva strip-uri. Sa vad ce nuante gasesc cat mai inchise.

danielsg74
17 Nov 2015, 11:15 PM
Numai inteleg nimic, lemnul nu l-ai luat de la uscatorie?
Am luat o scandura de tei de la uscator. Asta are o densitate (din calculul meu) de 506 kg/mc.
Mai aveam prin garaj lemn de molid luat pentru diverse.. alea alea. Acesta e uscat doar la soare si nu prea mult. Are densitate de 424kg/mc (tot din calculul meu).

Rumpi
18 Nov 2015, 05:09 AM
Daca vrei lemn usor mergi la depozit si cumpara cel mai penal brad/molid. Te uiti la capatul scandurilor si le alegi pe alea care au cele mai putine inele de crestere si cea mai mare distanta intre inele. Lemnul respectiv o sa fie bine sub 400kg/mc, probabil undeva in jurul valorii de 350kg/mc (densitate relativa la 12-15% umiditate). Valorile din literatura sunt dependente de unde si cand a fost elaborat tabelul respectiv. Din pacate asemenea tabele se copiaza la greu fara note de subsol asa ca valoarea lor e zero barat. De aceea standardele de constructii impun lemnului anumite proprietati inainte sa fie acceptat pentru aplicatii structurale. In cadrul aceleaiasi specii densitatea lemnului variaza dupa zona de crestere, conditia solului, varsta pomului, zona de pom din care provine scandura, etc.

Lemnul poate sa fie verde ca pe tine nu te intereseaza atata timp cat ai ceva timp la dispozitie. Cumperi scandura si o debitezi in sipci cu 2mm mai groase decat in plan. Deci in loc de 6mm debitezi la 8mm. Stripurile le depozitetzi undeva unde e cald si uscat si nu te incurca. De exemplu pe dulap in sufragerie sau dormitor, sub canapea/pat, etc. Cum majoritatea lemnului din comert e cel putin zvantat, in una maxim doua luni sipcile sunt la umiditatea ambientului. Daca cumperi scandura luna asta, in februarie te poti apuca de construit.
Iti recomand de asemenea sa nu te incurci cu profilari convex/concave (bead&cove). Daca intrebi de unde se pot cumpara frezele inseamna ca nu ai masinile. Sistemul cu "bead&cove" functioneaza doar daca reusesti sa produci sipci profilate a caror dimensiuni sunt perfecte si constante. Asta inseamna rindeluit sipca pe patru fete si profilat ulterior. Fara scule profesionale nu poti face asta. Daca sipcile finisate nu sunt perfecte, atunci cand le montezi pe caiac o sa se vada imbinarile. Se poate lucra foarte bine cu sipci dreptunghiulare. Unde ai curburi mai mari folosesti o rindea mica.
Nu stiu ce scule ai la dispozitie dar in absenta unor scule profesionale sipcile se debiteaza cel mai usor cu un circular de mana. Scandura o fixezi pe banc (capre, etc.), montezi un limitator din cornier de aluminiu pe talpa circularului si te plimbi cu el pe scandura.
Rindeluitul sipcilor inainte de montaj e inutil, oricum o sa slefuiesti toata problema interior-exterior.

Orice lemn ai folosi nu o sa ramana alb. Teiul cel alb si frumos o sa se ingalbeneasca rapid. Molidul si el. Daca vrei alb poti albi chimic lemnul cu solutii din comert. Daca nu gasesti "lemn frumos" cel mai simplu e sa cumperi ceva furnir estetic si sa furniruiesti peste. Poti de asemenea sa furniruiesti doar anumite zone. Sau baituiesti tot caiacul. Daca mi-as dori o schema alb-negru as construi tot caiacul din molid, l-as albi chimic, as desena modelul dorit pe el dupa care as lipi furnir estetic (wenge, abanos, nuc, mahon etc.) conform modelului. Dupa fibra-epoxi cateva straturi de lac cu protectie la UV.

nanok
18 Nov 2015, 09:02 AM
Multumesc pentru informatii.

danielsg74
18 Nov 2015, 01:37 PM
@Croco: ma ajuti, te rog, cu o parere despre consumul de lemn pentru strip-uri ?
Din ce am citit pe site-ul lui Bjorn, lemnul ar trebui sa fie cam 4-5 kg in final.
Din aproximarile mele ... au iesit cam 13 kg. Mult prea mult... Nu stiu cat de mult variaza lungimea strip-urilor si cred ca de aici apare eroarea cea mai mare. Evident ca nu am nevoie de toate strip-urile la lungimea caiacului, dar ... cate ? Cum ar trebui sa calculez necesarul de lemn ?

LE: am o evidenta inclinatie spre lucrul.. solid :) nu vrea sa repet experienta de la SWS

nicabogdan1
19 Nov 2015, 08:50 AM
Poti afla foarte simplu. Pentru Guillemot "L" , similar ca lungime , necesarul e de 1152 de picioare, adica aproximativ 350 ml. Si mai gasesti si alte exemple aici :
http://www.clcboats.com/shop/kit_options/guillemot-l-strip-planked-sea-kayak-kit/558.html?category_qn=strip-planked-kayaks&subcat_qn=guillemot-kayaks&code=guillemot-l-strip-planked-sea-kayak-kit.
Spor!

Florio
19 Nov 2015, 09:15 AM
@Croco: ma ajuti, te rog, cu o parere despre consumul de lemn pentru strip-uri ?
Din ce am citit pe site-ul lui Bjorn, lemnul ar trebui sa fie cam 4-5 kg in final.
Din aproximarile mele ... au iesit cam 13 kg. Mult prea mult... Nu stiu cat de mult variaza lungimea strip-urilor si cred ca de aici apare eroarea cea mai mare. Evident ca nu am nevoie de toate strip-urile la lungimea caiacului, dar ... cate ? Cum ar trebui sa calculez necesarul de lemn ?

LE: am o evidenta inclinatie spre lucrul.. solid :) nu vrea sa repet experienta de la SWS

Daniel, proiectul tau imi pare cel mai frumos din cate am lucrat noi aici :) . Bafta la lucru si bucurii multiple in utilizare !
Intrebarea ta se refera la consumul efectiv de lemn sau la cantitatea (si greutatea) lemnului pus in opera?
Vreu sa clarific asta fiindca desi cantitatea poate fi determinata, consumul de lemn e mai greu de calculat. Problema consumului este ca foarte greu gasesti la noi lemn fara noduri, din acest motiv fiind inlaturata o cantitate mare din lemnul de lucru.
Discutam cu dl. Paul Vasiliu despre canotca si frumoasa ei realizare: lemnul pus in opera a fost o cantitate infima fata de lemnul de lucru.
(dar mai depinde si de pretentiile realizatorului :) )

danielsg74
19 Nov 2015, 10:53 AM
Multumesc Florio ! ma obliga mult aprecierile voastre :)
Asa cred si eu.. :) proiectul e printre cele mai frumoase. Sa vedem .. realizarea. O sa imi dau toata silinta sa iasa ceva frumos - si corect !

In ceea ce priveste lemnul, nelamurirea mea vine din faptul ca nu reusesc sa pun cap la cap informatii din mai multe surse. As vrea sa imi fac o idee generala de genul:
ai nevoie de x mc de lemn;
o sa faci y strip-uri (din info Proiectant undeva pe la 70 buc)
in final greutatea lemnului in caiac o sa fie de z kg (din info Proiectant 4-5 kg).
Macar aproximative.. ar fi ceva. Eu nu am experienta cu strip-urile... sau cu constructiile navale sa pot calcula cu o marja de eroare acceptabila.

Am aceste nelamuriri si pentru ca desi a vandut 14 proiecte (inclusiv al meu) Bjorn Thomasson nu a primit date exacte de la constructori. De fapt, doar pentru doua Pantere are poze...

Alec Naneti
19 Nov 2015, 12:33 PM
Un alt exemplu ar fi caiacul pe care il face Lucian Ionescu:
http://www.oneoceankayaks.com/CAexped.htm
suprafata totala aproximativ 5,5 mp

mai bagi vreun 50% pierderi si calculezi sipcile sa acopere aproximativ 8 mp.

danielsg74
19 Nov 2015, 01:02 PM
ok... incerc sa fac un buget pentru a avea termen de comparatie la final :)

PS: am exclus costul proiectului din total.
PSS: shit ! am uitat de carma (pedale, trote, angrenaj, pana...).

Hakuna Matata
19 Nov 2015, 01:07 PM
Sau poti folosi direct calculatorul pentru sipci de pe site-ul lui Vaclav Stejskal http://www.oneoceankayaks.com/smallwin/stripcalc.htm.

Rumpi
19 Nov 2015, 06:36 PM
Exemplu de calcul:
Suprafata caiac: aprox. 4,5mp. (pe site scrie ca suprafata udata e 2,07mp asa ca fac si eu o estimare)
Dimensiuni sipci: 22mmx5mmx4000mm
Numar sipci necesare: 52 bucati
Grosime panza circular: 3mm
Dimensiune cherestea: 4000x100x22
Necesar scanduri: 5 bucati (11 sipci/scandura adica 5mm sipca+3mm panza =8mm. 100mm latime scandura/8= 12.5 sipci)
Factor de pierdere: 50% inseamna + 3 scanduri
Pret scandura: 16 RON bucata. (pret de supermarket, la depozit e mai ieftin)
Pret bordaj: 16x8= 128 RON
Greutate lemn: 4,5mp (suprafata) x 0.004m (grosimea dupa slefuire)= 0.018mc x 350 kg (cel mai usor brad/molid) = 6,3 kg
Greutate fibra: 9 mp (suprafata x 2 ca trebuie fibra si pe interior) x 160gr = 1,44kg
Greutate epoxi: 1,5kg (pentru fibra, minim) + 1kg (pentru lipit si diverse) = 2,5kg

Asta e doar un exemplu de calcul la limita inferioara si deja caiacul are 10kg. Realitatea va fi undeva mai degraba spre 12 si produsul final (cu tot ce mai trebuie inclusiv lac) spre 15-16kg.

Eu iti recomand sa folosesti sipci dreptunghiulare si tehnica mingii de fotbal (american), adica sa montezi sipcile pe fundul caiacului pe lungime, sa tai dupa conturul barcii si pe urma sa continui cu bordurile. Sau invers, faci intai bordurile pana unde poti si pe urma faci fundul drept terminand sipcile in borduri. Daca ai curburi unde sipcile sunt prea late le tai in doua pe lungime cu un cutter.

danielsg74
19 Nov 2015, 08:49 PM
Merci :) m-am mai luminat acum. Ramine sa gasesc sursa de lemn.
Am gasit preturi de la brad la 750 lei/mc pana la tei la 2800 lei/mc.:rolleyes:

Pana una, alta lucrez la bancul de lucru. Nu mai merge cu improvizatii ca la SWS.

Rumpi
20 Nov 2015, 07:05 PM
Daca vrei poti sa folosesti si Western Red Cedar. La noi se numeste cedru rosu canadian si se gaseste la vanzatorii de lambriuri pentru exterior si la cei cu lemn pentru saune si piscine. Cauta pe net, au site-uri.
Daca vrei cel mai usor caiac posibil poi sa folosesti balsa. Te duci la bricostore si vezi preturile. Au de obicei scanduri si baghete de 1m lungime. Din scandura tai sipcile cu un cutter. Doar ca trebuie sa trebuie sa folosesti sipci mai groase, 8mm.

Nu inteleg ce e obsesia asta cu lemnul. La cantitatile implicate rasina si fibra o sa fie intotdeauna mai scumpe decat lemnul. Lemnul e umplutura. Umplutura asta poate costa 60RON (brad la 750 RON/mc) sau 600RON (balsa sau WRC la 9000 RON/mc). Asta e o decizie ce tine de buzunarul omului. Surse se gasesc ca nu traim pe luna. Bani sa fie. Oricum e stupid sa fii scump la tarate si ieftin la faina. Dai 450 lei pe planuri, 1000 lei pe rasina si fibra, bani pe consumabile si alte cele. Ce mai conteaza cat dam pe lemne?

Ce schema structurala da proiectantul? Grosimea lemnului, greutatea fibrei?

danielsg74
20 Nov 2015, 11:29 PM
Hei... nu e obsesie. Dar e pacat de liniile astea elegante sa nu ma straduiesc cu lemnul. In final.. asta se va vedea, nu rasina, nu fibra.

Rumpi
21 Nov 2015, 01:54 AM
Presupun ca m-am exprimat gresit cu obsesia. O sa incerc inca odata:
Tu ai cativa factori asupra carora trebuie sa decizi: greutate, utilitate, estetica, pret, dificultate de executie. Combinatia acestor factori duc la o solutie sau alta. Nu lemnul este factorul de decizie. Lemnul vine la sfarsit. Sa incerc un exemplu:
Vrei cea mai mica greutate posibila: asta te va duce automat spre lemnul de balsa. Asta inseamna insa un caiac cu utilitate mai redusa (va fi sensibil deoarece nu vei pune fibra multa pe el), o anumita estetica (lemnul e alb si fara structura) si un anumit pret.
Daca vrei o anumita estetica va trebui sa accepti o greutate sporita, deoarece lemnele colorate si cu structura "frumoasa" sunt mai grele. Sau sa furniruiesti, ceea ce aduce o greutate in plus (furnirul si epoxi pentru lipit) si anumite dificultati tehnice la executie (intarsiere, presa cu vacuum). Singurul lemn roscat care e si usor e WRC care are un anumit pret. Chiar si in cazul alegerii WRC vei fi peste greutatea unui caiac din balsa. Castigi insa la capitolul utilitate deoarece WRC e mai dur si rezistent la umezeala.
Daca vrei un pret mic te axezi spre brad/molid. Are avantaje la structura (e foarte rigid si mai dur decat WRC), nu e deosebit de greu, dar in schimb nu are nici culoare nici structura "frumoasa". Daca vrei sa ii rezolvi estetica ai iarasi complicatii la executie.
Din ce citesc eu aici tu vrei si sa fie usor si "frumos". Habar nu am ce inseamna pentru tine frumos. Tehnica "strip-plank" se preteaza foarte bine la diferite modele geometrice bazate pe diferenta de culoare a lemnului. Asta inseamna insa doua lucruri: ori bagi sipci colorate diferit, ori furniruiesti. Sipcile colorate diferit inseamna lemne diferite cu greutati diferite. Vrei nu vrei accepti greutatea sporita sau executia mult mai dificila. Daca vrei sa faci caiacul sa arate unitar, "dintr-un lemn" inseamna ori sa poti sa alegi toate scandurile din acelasi pom, sa tai intr-un anumit fel, sa sortezi si sa grupezi sipcile la taiere si sa le montezi intr-o anumita ordine, sau sa furniruiesti complet cu furnir estetic in una dintre tehnicile clasice (oglinda de exemplu).
Lemnul il alegi dupa anumiti parametri pe care ii definesti tu pentru tine si nu invers.
In romania piata e plina de brad/molid/tei/plop la pret mic. Din punct de vedere estetic toate esentele sunt lemn "blond" cu structura mai mult sau mai putin pronuntata. Din punctul meu de vedere nu are sens sa folosesti altceva decat brad (daca este) sau molid. Teiul si plopul sunt mai grele si au o structura si mai putin pronuntata. Culoarea e cam la fel. Ca sa vezi culoarea finala a lemnului, uda scandura. Aia va fi culoarea dupa lacuire.
Dupa cum am spus cedru rosu este la anumite magazine. Variatia de culoare si structura poate fi mare in cadrul speciei, poti avea 3 scanduri in trei nuante daca nu vin din acelasi pom. Pretul e mare si lemnul e toxic (trebuie sa porti masca la taiere si slefuire). Daca vrei pret mic tai o tuia din parc, ca e acelasi pom (Thuja plicata sau thuja gigantea).
Daca accepti greutatea posibilitatile sunt infinite. De la lemnul de pomi fructiferi autohtoni (cires, prun, nuc, etc.) pana la lemne exotice din padurea tropicala, totul este posibil.
Inca un cuvant despre greutate. Pe site-ul proiectantului e indicata o greutate finita intre 16-19kg. Mie personal nu mi se pare o greutate mare, si cu siguranta ea poate fi atinsa fara probleme cu brad/molid autohton. Chiar si daca pui tot a doua sipca din ceva lemn greu, tot nu o sa ridici semnificativ greutatea. Poate 1-2kg.
Dupa parerea mea tu trebuie sa determini clar cum vrei sa arate caiacul, care e greutatea dorita si greutatea maxima admisa si eventual daca exista o limita la buget sau la posibilitatile tehnice. Ia o foaie se hartie si deseneaza cu creioane colorate ce vrei. Dupa aia putem discuta ce lemn sau combinatie sau tehnici de executie, sau unde putem gasi lemnul respectiv.

Idei estetice:
http://www.guillemot-kayaks.com/guillemot/files/images/Ken_Stone1.jpg
https://kayakkev.files.wordpress.com/2010/08/dscf2051.jpg
http://www.cedar-strip.com/

danielsg74
12 Dec 2015, 12:50 PM
Proiectul Panthera se misca precum o ... pantera: imperceptibil :)
Am inceput decuparea planurilor pentru lipirea pe lemn/pal/...

CrocodiluDiluDilu
12 Dec 2015, 01:27 PM
Minutiosule! Decuparea puteai sa o faci mai grosier, la un deget de la linie :)

https://lh3.googleusercontent.com/2Dg_oHqArj2L8IKFP-3rzAbrzIjdGaqEBUK8RFhj7EF2cGVxh67sKyqrL3XWmJJtP8-OpAXhJCSZRVmdWWv9cobpLY8EtqU8mh04F3WqdbnLklnTWQMJE EbjOVYyRwXSVWN77FdzxGrw12xkYSuzcB_0UPZFg-bs_9IgZM5dyFy1D6eGRfMJ17t4APpzxBOmX4H3mD-O8KO3cU9sbPtV9DVdhh0ZaUrOV38IT4RNMuwpxG0yYu5o7VZey XJLPa7WgwCuixSIjinAipdlLUINfUK3zSvzyxkeOo6Wjz6Tx13 vOhokMl6b7DXdjoKbpOcvlA5PaA8-9lgNWF2eH9zrAigRWnG04H62yCQ6RkhdG7BSX_TF_vO1gw_gzg ouos-mwm4iBUVCt4uAXOn_P7lihKZ4rCcWhnFu_eH6HgF1fxGz5CaOv XP802hb30wmpWqFX3-OJFY5EPqh4YggzoZPIQ-GjmepxSacs4V4fCOAjISNKPjzrJcSW4t6CSU84Eb5aep9fRMmC fmnm_DLHljxjDv2o5PEkPeuvcJYaRr3nuMnaFJbt-A2y_MxJti3SAcqquTT=w1280-h852-no

danielsg74
18 Dec 2015, 12:30 AM
Am luat-o de la capat. Cu decuparea formelor. Am descoperit ca plotarea planurilor nu a fost perfecta. Tribordul era cu 1-2mm mai ingust... Aceeasi problema ca la planurile pentru SWS. Bine ca am mai verificat o data.

gvincentiu
18 Dec 2015, 10:03 AM
AI tot timpul, iarna e lunga. Baga mare, ca nici eu nu stau degeaba.

danielsg74
18 Dec 2015, 01:07 PM
Am facut un calcul mai exact al suprafetei: 6.88 mp.
Asta inseamna un volum de 0,034 mc la grosimea de 5 mm a strip-urilor (grosiema finala), dar probabil ca ar fi mai corect sa consider 4 mm si un echivalent de 0.0275 mc lemn (lemn regasit in forma finala a caiacului).
Acum... facut cu tei (tot e al naibii de frumos...:) ) asta inseamna 15 kg; facut din brad/molid ma duce la aproape 12 kg.
Greutate finala: tei - 23 kg; brad - 20 kg.
Cu 2 - 5 kg mai usor decat Orca.
hm... teiul e iar in carti ! Ar mai ramine doar greutatea la prelucrare (se slefuieste destul de greu din ce am vazut).
O sa mai fac o cantarire a probelor de acasa.. poate s-au mai uscat ? :)

CrocodiluDiluDilu
18 Dec 2015, 05:55 PM
hm... teiul e iar in carti ! Ar mai ramine doar greutatea la prelucrare (se slefuieste destul de greu din ce am vazut).

Teiul este un lemn foarte moale si se lucreaza extrem de usor. Poti sa-l echivalezi cu bradul (insasi densitatile apropiate spun acelasi lucru).

danielsg74
18 Dec 2015, 06:24 PM
Eu nu am mai lucrat cu tei pana acum. Stiu ca e folosit la tot felul de obiecte sculptate. Am incercat sa-l slefuiesc putin cu smirghel si mi s-a parut ca merge destul de greu..
Am mai verificat densitatea.. tot asa mi-a iesit: 506 kg/mc :(
Pe de alta parte am gasit sipca de brad de 5 mm, fara noduri, dar e foarte scumpa: 11 lei doua bucati de 2,4 m si 15 mm latime. Asta ma duce la vreo 450-500 lei numai lemnul. Putin cam mult.. zic eu.

nicabogdan1
19 Dec 2015, 03:13 PM
Am mai oferit mai sus solutia asta,poate ti se pare buna. La
Leroy Merlin am gasit cea mai completa gama de sipci, de preferat 24/15, 24/20, 24/30, 24/40 , oricare se preteaza taierii pt. a ajunge la ceva spre 20/6.Daca nu ai cu ce taia, cat ar putea sa coste pe la prieteni? Smecheria e ca la sectiunile mai mici gasesti rigle fara noduri*. Deloc. Preturile pe bucata sunt intre 1.5 si 3 lei. Dupa calculele mele, pt. un strip de 17 ar costa sub 150 de lei. De asemenea , intentia e sa folosesc bead and cove, pe care il voi prelucra cu o masina de frezat modificata cam asa:https://youtu.be/HvSwOoUpZvA*, sau in alte moduri. Desigur, propunerea lui Vali pare a fi mai eficienta , dar daca nu e aplicabila ai o alternativa. Parerea mea.

danielsg74
19 Dec 2015, 07:18 PM
Da, nu am uitat de varianta asta. Am cu ce sa tai strip-urile, dar inca pendulez intre tei si brad.

mariusf
20 Dec 2015, 12:03 PM
daca ai brad, folosesti brad. teiul va fi intotdeauna a doua varianta

danielsg74
22 Dec 2015, 08:01 PM
Noutati din barlogul Pantherei:
Am pus formele pe PAL de 12mm; recomandat era de 10, dar ... n-am gasit. Nu cred ca-i bai...
Am facut strongback-ul. Partea buna e ca a iesit drept si solid. Partea proasta e ca nu intra in ... barlog. Nu incape decat in garaj ceea ce inseamna ca masina va face iarna la zapada, sau astept vremuri mai calde pentru punerea stripurilor.
Oricum, e clar: Panthera e cam mare pentru spatiul meu. Probabil o sa-i fac un scale down la 5 m. Cu SWS (4,4 m) defilam prin demisol. Panthera .. Nope. Poate doar daca o scot pe geam... :)

LE: o sa fac asa: o sa pun formele la 39 cm (43 sunt standard). Daca nu-mi place forma... Ma intorc la dimensiunile originale si asta e, ramin cu ditamai prajina :).

CrocodiluDiluDilu
23 Dec 2015, 10:50 AM
Noutati din barlogul Pantherei:
Am pus formele pe PAL de 12mm; recomandat era de 10, dar ... n-am gasit. Nu cred ca-i bai...

N-are nimic. Din cate stiu, klimm a folosit pal de 18mm.

Alec Naneti
23 Dec 2015, 10:52 AM
lasa-l de 5 jumate, daca asa a fost proiectat si daca ai si spatiu in care sa-l construiesti... ca si posesor de caiac de 5 jumate sunt foarte multumit

danielsg74
15 Jan 2016, 11:52 PM
Dupa o perioada foarte incarcata, ma tragea atza la Panthera. Si am incercat sa pun doua-trei forme pe strongback. Ah... Pune o clema aici, strange acolo... stai ca s-a miscat ! A trebuit sa fac ceva. Asa ca am inventat... chestia asta:

danielsg74
15 Jan 2016, 11:52 PM
Asa pot sa prind formele in plan perpendicular pe strongback si in plan transversal si in plan longitudinal. :)

danielsg74
26 Feb 2016, 10:16 PM
In garaj a inceput sa .. miaune micuta Pantera. Am terminat de decupat toate formele. Am facut inner stem-ul pentru prova. Din lemn de tei. Motiv pentru care m-am decis: voi face doar stem-urile din tei. Desi se prelucreaza usor cu un cutit, rindea sau dalta, cand ajungi la slefuit e groaznic din cauza fibrelor. In plus, la un calcul mai exact, imi adauga cel putin 5 kilograme la caiac. Deci... pas la Tei.

danielsg74
26 Feb 2016, 10:18 PM
Inca ma framant la lungime...

CrocodiluDiluDilu
26 Feb 2016, 11:27 PM
Cum ai taiat formele atat de perfect?

danielsg74
27 Feb 2016, 08:23 AM
E.. camera foto nu e chiar asa de buna :).
Am taiat cu pendularul la 2 mm de margine si apoi am luat diferenta cu raspelul. Apoi am finisat cu smirghel. Nu e greu, dar ia timp. Am folosit cam o jumatate de ora pe forma (in medie).

klimm
27 Feb 2016, 11:55 AM
Ai mentionat greutatea acelor inner stems. Eu nu am folosit inner stems decat pana am dat fibra pe exterior, apoi le-am scos. Am pus fibra acolo doua stratiri fara umplutura. Putin delicat dar nu trebuie lucrat cu bucati mari de fibra
Inceputul este fain! Spor la treaba!

danielsg74
27 Feb 2016, 02:07 PM
E.. buna idee ! Merci.
Am recitit postul de ieri si cred ca trebuie sa fac o precizare: stem-ul in sine e usor ca e mic, dar daca as face tot caiacul din tei vs brad, ar iesi cu 5 kg mai greu.

CrocodiluDiluDilu
27 Feb 2016, 06:39 PM
... daca as face tot caiacul din tei vs brad, ar iesi cu 5 kg mai greu.
Cred ca cloncuzia ta e exagerata. Densitatea celor doua specii este foarte apropiata (in tabelele peste care am dat eu pe net era trecuta la fel, 0.55kg/dm3). Lemnul ce intra in corpul unui caiac cantareste aproximativ 12kg (+/- in functie de dimensiuni, dar pe acolo), ori 5kg diferenta e aproape jumatate din greutatea totala.

mariusf
28 Feb 2016, 01:53 PM
Cred ca va iesi chiar mai greu, nu mi-am batut capul sa fac vreodata calcule dar sigur iti spun ca rasina va fi mai multa daca folosesti tei. Pur si simplu pentru ca teiul "suge" mai tare. Rasina din brad, pe langa faptul ca-l protejeaza mai bine de apa,nici nu permite o absorbtie exagerata de rasina. Depinde insa si cum folosesti rasina. Aderenta este foarte buna pe ambele esente de lemn. Cred totusi ca teiul necesita o preimpregnare cu rasina inainte de armare pe cand la brad merge si direct (desi eu nu fac asa niciodata) Procentul de rasina din brad nu este distribuit egal in masa lemnului astfel incat ai zone care "sug" mai mult decat altele. Acest lucru iti poate da o greutate diferita pe segmente simetrice de barca sau atunci cand laminezi creeaza goluri de aer. Nu este obligatoriu sa sesizezi aceste diferente pentru ca uneori sunt imperceptibile. Dupa utilizarea barcii mult timp ele devin mai evidente. Aerul prins in rasina se dilata si se contracta oin functie de temperatura ambientala sau apa care intr-un final, fara tratament anual se infiltreaza capilar, iti dezechilibreaza barca. fenomenul este evident dupa mai multe sezoane, atunci cand pui barca pe apa, observi ca nu mai sta perfect echilibrata pe apa. Toate acestea sunt amanunte totusi si nu influenteaza foarte tare performantele barcii. Nu prea am vazut insa utilizatori care sa tina o barca mai mult de 4-5 sezoane. Am insa prieteni care-si ingrijesc barca de 20 de ani si arata ca in ziua cand a fost data la apa pentru prima oara

danielsg74
27 Mar 2016, 09:01 PM
Avem miscare in garajul de caiace. Pantera are coastele pozitionate pentru lungime completa, 5,6 m. M-a muncit putin la aliniere dar.. vorba ceea: Laser frate !

danielsg74
21 Sep 2016, 08:25 AM
Pantera capata blanitza... :)

CrocodiluDiluDilu
21 Sep 2016, 09:24 PM
Foarte de efect liniile maro!!! Ce esenta ai folosit si de unde ai procurat-o? In rest felicitari, lucrezi foarte ingrijit.

danielsg74
22 Sep 2016, 08:34 AM
Multumesc :).

Pentru liniile maro... am batut magazinele in lung si in lat. In final, o doamna de la Holver mi-a sugerat Frasin termotratat, pentru terase exterioare. Lemnul este practic ars si capata o nuanta cafeniu inchis. Tratamentul coloreaza lemnul in profunzime: am avut o scandura de 2*0.08*0.02 pe care am taiat-o in fasii de 5mm grosime. In tot volumul a avut aceeasi nuanta. La impregnare cu rasina se inchide mult la culoare. Se prelucreaza foarte bine, ramane elastic, se lipeste perfect cu aracet in ciuda tratamentului. Un singur aspect negativ am remarcat: aschiile sunt .. mai tari si trebuie sa fii mai atent cand il tii.

CrocodiluDiluDilu
23 Sep 2016, 07:52 AM
Interesantă găselniță. Merci!

danielsg74
4 Oct 2016, 11:06 PM
Am mai pus cateva strip-uri. Merge incet pentru ca abia am timp de un rand in ambele borduri pe seara. Dar ma bucur de fiecare carliont de lemn ! Sunt mai aproape de final cu fiecare milimetru de lemn indepartat.

danielsg74
6 Oct 2016, 12:06 PM
Panthera asta nu stie sa ia curba. Motiv pentru care ii musai sa o dotez cu carma. Acum am trei (de fapt patru, dar pe prima nu o iau serios in considerare) variante:
- carma clasica, atasata la pupa, pe ax, cu pivotare pe punte in pozitia ridicata. Nu-mi place cum arata aranjamentul in final, am impresia ca-i strica liniile elegante. Voi recurge la aceasta varianta doar din disperare. Varianta 1;

- carma culiseaza vertical intr-un cilindru mobil in corpul caiacului. Cilindrul va fi introdus intr-o decupare etansa din caiac (un cilindru intr-un cilindru) si se roteste cu tot cu carma. E putin mai complicat de realizat mecanic si implica risc destul de mare de blocare. In plus, inaltimea mica a caiacului in zona pupa imi limiteaza serios pana carmei. In plus, la trecerea peste obstacole subacvatice, culisarea e .. cel putin problematica. Varianta 2;

- carma pivoteaza intr-un cilindru mobil in corpul caiacului. O varianta a cazului 2, dar fara a mai fi limitat de inaltimea caiacului si cu mai mic risc de blocare. Apare insa o alta limitare: latimea caiacului in zona respectiva, care sa cuprinda pana carmei. Varianta 3;

- carma se retrage in corpul caiacului, intr-o zona decupata la pupa, parca cei de la Point 65 au facut asa ceva pentru Freya. Imi place ideea, dar blocul pupa de la Panthera e destul de lat si la actionarea carmei va trebui sa misc un volum mare din corpul caiacului. Totusi e o varianta posibila - poza 4;

Mai stiti si alte variante ?
Ceva opinii ?
Am mers cu carma doar asta vara, la mare, in caiac dublu. Am avut multa grija sa nu lovesc carma... un stres in plus.
Varianta fara carma pare sa fie exclusa din start de proiectant, asa ca trebuie sa pun ceva.

mariusf
7 Oct 2016, 11:21 AM
parerea mea este ca trebuie sa mergi pe clasic, adica exact ceea ce vrei sa eviti. totusi privind si la solutiile alternative, cred ca ai putea face ceva cu ultima varianta, unde carma se retrage in corpul caiacului. As retrage-o invers, in schimb, pentru a avea maxim de eficienta la intoarceri.

danielsg74
8 Oct 2016, 09:33 PM
Creste Panthera, creste :)

CrocodiluDiluDilu
8 Oct 2016, 10:05 PM
Arata foarte buine. Pana la urma din ce esenta il faci? (lemnul alb)

danielsg74
8 Oct 2016, 10:59 PM
Sipcile albe sunt "ornament tapet" din pin, de la Brico.

CAN'T_REMEMBER
9 Oct 2016, 02:49 PM
O intrebare care nu are legatura cu topicul.......de ce nu pot sa deschid pozele atasate????Multumesc

danielsg74
9 Oct 2016, 02:55 PM
Nu stiu ce sa spun legat de poze. Nu cred ca e vreo restrictie pe site ...

danielsg74
10 Oct 2016, 10:44 PM
:iupi:
Prima suta de strip-uri e montata. Imi mai trebuie cam 10 strip-uri pentru a termina corpul. Apoi trec la slefuit.

danielsg74
10 Oct 2016, 11:30 PM
Arata foarte buine. Pana la urma din ce esenta il faci? (lemnul alb)
Scuze Crocodiludiludilu, am citit gresit eticheta lemnului. De fapt esenta este "Marupa". Ornamentele din pin erau alaturi. Lemnul seamana cu bradul/ molidul... dar are mult mai putine noduri si la slefuire/rindeluire pare mai ... catifelat. Nu face asa multe aschii.

danielsg74
16 Oct 2016, 09:11 PM
:banana:
Uraaa ! Am pus si cele doua whiskey strips ! Gata corpul caiacului.
De acum intru la slefuit.

LE: primele calcule (deh.. contabil):
105 strip-uri de 2.4 * 0.0135 * 0.004 m
3.4 mp si 0.0136 mc
doar pentru corp.

danielsg74
6 Nov 2016, 05:56 PM
Gata cu finisatul. Am tras prima mana de rasina pentru saturarea lemnului: 70 gr. rasina :)

CrocodiluDiluDilu
6 Nov 2016, 08:58 PM
Foarte, foarte frumos! Felicitari pentru maiestrie!

danielsg74
7 Nov 2016, 08:48 AM
Multumesc :)

E putin mai inchisa nuanta decat mi-am dorit, dar .. imi place si mie.

danielsg74
15 Nov 2016, 06:21 PM
Stadiul la zi:

Asa arata la 9.2 kg, corpul cu un strat de fibra pe exterior si straturile de umplere.

mariusf
16 Nov 2016, 09:09 AM
super treaba, felicitari!

tiberiubr
17 Nov 2016, 05:38 PM
Salut. imi poti spune si mie unde e Bricoflor localizat in Braila?
Mersi

Don Basilio
17 Nov 2016, 06:59 PM
am luat si eu teapa. Bricoflor are doar sediul social in Braila unde nu lucreaza cu publicul. are depozit langa Bucuresti pe autostrada spre Pitesti. gasesti detalii cred ca pe Tecnomir.ro detalii la unul din telefoanele afisate

Florio
17 Nov 2016, 08:37 PM
Gata cu finisatul. Am tras prima mana de rasina pentru saturarea lemnului: 70 gr. rasina :)

Superba! Sabie de samurai ! :) O sa tai apa ca Moise cu toiagul :)

danielsg74
18 Nov 2016, 09:04 AM
Salut. imi poti spune si mie unde e Bricoflor localizat in Braila?
Mersi
Da.. n-am facut nici o scofala cu Bricoflor. Am tot sunat, pana la urma mi-a raspuns cineva si a promis ca revine cu detalii... n-a mai sunat.
Eu am luat lemnul de la Bricodepo, se numeste "ornament tapet Marupa" dar.. :) e din pin (sipci de 2400*35*5 mm).
Iar esenta inchisa este frasin termotratat pentru terase exterioare. E cafeniu in culoare naturala dar cu epoxi se inchide foarte mult.

danielsg74
18 Nov 2016, 09:09 AM
Superba! Sabie de samurai ! :) O sa tai apa ca Moise cu toiagul :)

Merci ! Abia astept sa o scot pe apa. :)

Am ajuns la cea mai frumoasa faza a constructiei: slefuitul interior. Nici nu stiu ce imi place cel mai mult... faptul ca e dificil de realizat ? faptul ca se face cel mai bine manual ?... sau faptul ca pare ca nu se mai termina ?

danielsg74
27 Feb 2017, 12:37 AM
S-a deschis iar sezonul la Panthere.
Acum o saptamana mi s-a parut ca s-a "strans" corpul, ca o teaca rasucita. Cred ca era din cauza pozitiei. Dupa ce am pus-o din nou pe strongback si-a revenit. Am fost atat de suparat ca am achizitionat lemn sa refac corpul. Culmea... am gasit brad/molid fara noduri, foarte frumos la 3 si 4 metri. Nu-i bai .. probabil voi avea nevoie de el. :).

CrocodiluDiluDilu
27 Feb 2017, 01:51 AM
Lemnul lucrează, mai ales dacă nu e izolat COMPLET in rășină. De aceea nu prea e bine să te prindă iarna cu caiacul nefinalizat.

danielsg74
3 Mar 2017, 08:02 AM
Creste Pantera, creste...

danielsg74
6 Mar 2017, 01:04 AM
Stiu ca nu pare mare diferenta, dar am pus 11 din cele 12 strip-uri complete ( pe toata lungimea) si cu torsionare (aprox. 45 gr).
De acum e simplu.

CrocodiluDiluDilu
6 Mar 2017, 07:53 AM
Īți īnțeleg entuziasmul :)

danielsg74
19 Mar 2017, 08:03 PM
Dupa trei saptamani... strip-urile pentru punte sunt asezate. Mai am de facut decuparea pentru cockpit.

danielsg74
24 Mar 2017, 07:53 AM
Am facut si decuparea cockpitului :). Daca am putin noroc, rama cockpitului o fac tot din strip-uri :banana:

Florio
24 Mar 2017, 08:04 AM
Am facut si decuparea cockpitului :). Daca am putin noroc, rama cockpitului o fac tot din strip-uri :banana:

Ce lucrare artistică! :)
Repejor cu finisatul, că a īnceput sezonul și plānge apa după voi!

danielsg74
24 Mar 2017, 08:49 AM
Multumesc.. :) Am impresia ca bibilesc putin cam mult... da-mi place sa fac rumegus... :)

danielsg74
24 Mar 2017, 11:36 AM
Aveti idee unde gasesc camasa (tubul de plastic) pentru trote ?
Am trotele, cablu de inox de 1.5 (BricoDepo).
Am pedale (clasicele pedale cu suport si actionare din degete)... desi ma bate gandul sa confectionez modelul de pedalier de la surfski - pentru a lasa mai mult spatiu in cockpit.
Carma (pana si prindere).. o sa o confectionez, fie ca va fi incorporata, fie atasata la pupa.

ORKA
24 Mar 2017, 02:03 PM
Incearca la magazinele de biciclete,unele au si la metru.:noroc:

mariusf
25 Mar 2017, 10:51 AM
are dreptate, camasa cblului de la biciclete este o solutie buna https://www.bikexcs.ro/piese-biciclete/cabluri-si-camasi.html

danielsg74
25 Mar 2017, 12:28 PM
Multumesc! Buna idee, daca sunt si fara arcul metalic interior.

mariusf
26 Mar 2017, 04:11 PM
aici m-ai bagat in ceata, arcul metalic mi se pare necesar si as cauta unul inoxidabil.....cum adica fara?

danielsg74
26 Mar 2017, 06:12 PM
Nu ma ajuta cu nimic. In timp (foarte scurt timp) va rugini si-mi va crea numai probleme. Imi trebuie un tub solid de plastic.

costas
27 Mar 2017, 12:29 AM
poti sa incerci cu tub folosit in actionari pneumatice. Ai aici un link ca exemplu https://www.pro-pneumatic.ro/tub-furtun-pneumatic.html?pn_pr=1. Se gaseste si prin magazinile din oras.

ORKA
27 Mar 2017, 11:42 AM
Dai cablu cu vaselina inainte,daca e inox,iesi la pensie cu el.:banana:

mariusf
27 Mar 2017, 12:19 PM
m-am uitat la cablurile mele de la bicicleta si nu am pic de rugina pe arcuri, in conditiile in care n-am menajat deloc bicla. Am o bruma de rugina pe discurile de frana si cam atat. Presupun ca sunt de mai multe calitati si camasile astea de cablu. Eu zic sa te interesezi putin