Panthera - strip

Vine iarna, bine-mi pare (nu prea :( ),
In garaj e zarva mare !
Este exact ceea ce imi lipseste acum - inca un proiect, dar ma gandesc asa: la vara trebuie sa am cel putin doua locuri in caiac. Plasticele inca nu ma atrag, iar Panthera lui Bjorn Thomasson are inca ghearele pe inima mea :), deci .. nu prea e loc de manevra.
Dar ma infioara constructia "strip": de unde fac rost de strip-uri ? Strong-back-ul ? din ce ?
Ajutor !!!
 
Dar ma infioara constructia "strip": de unde fac rost de strip-uri ? Strong-back-ul ? din ce ?
Ajutor !!!

Încearcă la Hornbach, dacă este unul prin apropiere şi îţi permiţi. Au nişte şipci de brad la vreo 2 m, cam scumpuţe, e drept, pe care poţi să le faci prin scharfing cât vrei de lungi. Au avantajul că sunt rindeluite şi uscate, deci gata de lucru, şi poţi să le alegi fără noduri, deci fără pierderi. Guzi mi se pare că a folosit astfel de şipci, însă acum ştiu că e prin Germania şi nu prea l-am "văzut" de mult pe aici.
 
Da, probabil ca asta va fi solutia: sa cumpar scandura si sa-mi fac singur strip-urile. Dar ce fac cu profilarea canturilor ? Acea curbura care face sa se imbine frumos sipculitele, indiferent de unghiul dintre ele ? Ca sa -mi fac si freza.. Deja pare prea mult.
 
Aveti la Braila o sursa excelenta de lemn de calitate, uscat la uscator (12%), la pret mult mai bun decat la orice retailer de bricolaj.
E vorba de uscatorul din Chercea, langa cimitirul turcesc (iesirea spre fostul Carrefour Armonia). Din ce au acolo, ce se preteaza la caiacul in strip ar fi tei si / sau molid.
Eu am cumparat de multe ori de acolo, inclusiv stejar, frasin etc, insa cantitati mai mari, posibil sa fie mai ciudat de cumparat cateva scanduri.
In ultima vreme am inteles insa ca stau mai prost la capitolul molid, se gaseste greu lemn curat (cu noduri foarte putine). Insa nu cred ca strica de facut o vizita acolo.
 
Freze gasesti in pereche, sunt aici pe forum cateva referinte, dar...Pe site-ul lui Thomasson, acesta descrie ce fel de sipci recomanda el si de ce. Eu am preluat sistemul sau si nu regret ca nu am folosit "bead and cove" ci sipci simple, eventual acolo unde sunt curburi de raza mica, am pasuit sipcile cu rindea si hartie abraziva. Depinde de tine daca vrei sa arate ca un sifonier furniruit perfect sau vei accepta erori rezonabile in ceea ce priveste precizia pasuirii sipcilor. In literatura vestica gasesti referiri la sipca de 6 mm dar asta de obicei presupune WRC(Thuja plicata care este un material mai usor si fragil. Daca folosesti molid(spruce) poti linistit pleca de la sipci de 5mm unde o sa preferi 4,7mm decat 5,3 mm. Dupa slefuire eu am obtinut cam 4mm
Greu vei gasi lemn ideal, dar cu insistenta, poti obtine sipci rezonabile. Nodurile in sine nu provoaca probleme decat daca sunt in zone de curbura mica, foarte tensionate. Am vazut un caiac din pin, plin de noduri care arata foarte bine cu nodurile(pinul insa, este greu)
 
Bai tataaa !!! Asta imi place in gasca asta: pun o idee dimineata si pana seara mai ca ma apuc de taiat :) Multumesc Vali, am uitat de depozitul de cherestea din Chercea :).
Klimm: ma gandesc ca modelul are forme rotunjite.. nu sunt sigur ca voi reusi sa suprapun corect sipcile astfel incat sa nu ramina goluri intre ele la slefuire. E doar o idee.. sunt foarte la inceput. Mai trece multa apa pe Dunare pina ma apic de treaba :)
 
Salut. Uite si de la mine o idee, pe care intentionez sa o aplic curand: poti cumpara de la magazine de specialitate rigle uscate , pe care sa le tai la dimensiunea dorita. Sa aprofundez:
la Leroy Merlin am gasit cea mai completa gama, de preferat 24/15, 24/20, 24/30, 24/40 , oricare se preteaza taierii pt. a ajunge la ceva spre 20/6.Daca nu ai cu ce taia, cat ar putea sa coste pe la prieteni? Smecheria e ca la sectiunile mai mici gasesti rigle fara noduri :). Deloc. Preturile pe bucata sunt intre 1.5 si 3 lei. Dupa calculele mele, pt. un strip de 17 ar costa sub 150 de lei. De asemenea , intentia e sa folosesc bead and cove, pe care il voi prelucra cu o masina de frezat modificata cam asa: https://youtu.be/HvSwOoUpZvA , sau in alte moduri. Desigur, propunerea lui Vali pare a fi mai eficienta , dar daca nu e aplicabila ai o alternativa. Parerea mea...
 
Ultima editare:
Salut Daniel. Am eu un strongback extern (ramas de constructia caicului meu) pe care pot sa ti-l imprumut daca vrei. Este facut din OSB si brad. O posibila sursa de lemn pentru stripuri ar putea fi si Bricoflor care sunt tot din Braila. Am cumparat de curand niste placaj Okume de la ei si mi-au spus ca ar putea sa aduca si lemn de cedru sau alte esente care s-ar potrivi pentru un strip. A ramas sa mai discutam.
Freze "bead and cove" nu se prea gasesc pe la noi din cele ce se pot monta intr-o masina de frezat uzuala - tip bosch, skil, makita ). Eu am folosit niste freze cu raza de 2.5mm si axul de 3mm de la Proxon pe care le-am adaptat la o freza skil, numai ca pentru "bead" era nevoie de doua treceri.
 
Avem miscare in frontul "Panthera": azi am luat o scandura de tei de la un atelier din Braila. Arata asa frumos lemnul alb... m-am entuziasmat instantaneu. Am reusit sa tai un strip.. asa mai pe genunchi. Arata super !!!
Imi fac planurile pentru o masa de taiat la care sa adaptez un circular. Iarna o sa fie ... Hot !
 
Multumesc !

Da... am entuziasm cat pentru o nava Oasis class.
Mai imi trebuie niste sipculite de lemn, ceva rasina, o panza de "bonfaier", a.. ceva schite pe ici pe colo.
O sa vin cu intrebari pentru ca de data asta sarcina e mult peste ce imi imaginez eu ca stiu.
Dar abia astept sa ma urc in el :) imi si imaginez cum o sa taie apa !
 
Dragilor ... :banana: Panthera no. 14 de la Bjorn Thomasson va fi construita la Braila ! Gata, e oficial !
 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    27 KB · Vizualizări: 63
Avem miscare in frontul "Panthera": azi am luat o scandura de tei de la un atelier din Braila. Arata asa frumos lemnul alb... m-am entuziasmat instantaneu. Am reusit sa tai un strip.. asa mai pe genunchi. Arata super !!!
Imi fac planurile pentru o masa de taiat la care sa adaptez un circular. Iarna o sa fie ... Hot !

Salut, poti sa dai un pret si ce cantitate de lemn ai cumparat. Ai putut sa alegi?
 

Back
Sus