eficienta motor de barca

Va salut, as dori sa mi spuneti din experientele dumneavoastra ce inseamna un motor eficient pe o barca? cand o barca e la un bun raport /consum / putere .?trebuie sa gliseze la turatii medii?
va intreb deoarece orice producator de ambarcatiuni recomanda un anumit numar de cai pe motorul cu care merge barca. calculul este facut de fabrica pentru un glisaj la turatii medii / incarcatura medie sau la turatii maxime ? cum alegem un motor eficient? multumesc!
 
In general o barca se omologheaza pentru o putere maxima autorizata, impusa de siguranta in exploatare. Se fac calcule in functie de dimensiuni, unghiul de stelaj al fundului etc, si se adopta o putere maxima. Aceasta putere se verifica in practica, printr-un test de manevrabilitate (alunecare laterala la giratie) conform unui standard industrial ISO.

Ca sa avem o valoare acoperitoare a puterii pentru conditia de glisare la maxima incarcare a barcii, trebuie sa luam in calcul un raport de aprox. 20 kg / cal putere. Sursa - Sgrumala si Bidoae. Adica daca de exemplu barca, motorul, echipajul, bagajele in total cantaresc 500 kg, puterea recomandata e de 25 de CP. Aceasta putere de obicei e inferioara puterii maxime autorizate.

Cu acest raport kg / cal putere barca se comporta bine la o gama larga de incarcari, iar gama de turatii adoptate va fi in functie de greutatea incarcaturii barcii. In urma experientei ne putem da seama la ce turatie barca si motorul "se simt cel mai bine". Putem monta un turometru, putem monta ceasuri de consum instantaneu etc, pentru a avea valori exacte in functie de viteza, incarcatura etc.

Oricum, treaba e mult mai complexa, depinde mult si de asieta adoptata din trim, de echiparea cu taburi sau hidrofoil, de pasul elicei, de conditiile meteo etc. Nu se poate deci da o solutie general valabila pentru motorul cel mai eficient pentru glisare, adoptandu-se pentru fiecare caz in parte solutia cea mai buna.
 
In general o barca se omologheaza pentru o putere maxima autorizata, impusa de siguranta in exploatare. Se fac calcule in functie de dimensiuni, unghiul de stelaj al fundului etc, si se adopta o putere maxima. Aceasta putere se verifica in practica, printr-un test de manevrabilitate (alunecare laterala la giratie) conform unui standard industrial ISO.

Ca sa avem o valoare acoperitoare a puterii pentru conditia de glisare la maxima incarcare a barcii, trebuie sa luam in calcul un raport de aprox. 20 kg / cal putere. Sursa - Sgrumala si Bidoae. Adica daca de exemplu barca, motorul, echipajul, bagajele in total cantaresc 500 kg, puterea recomandata e de 25 de CP. Aceasta putere de obicei e inferioara puterii maxime autorizate.

Cu acest raport kg / cal putere barca se comporta bine la o gama larga de incarcari, iar gama de turatii adoptate va fi in functie de greutatea incarcaturii barcii. In urma experientei ne putem da seama la ce turatie barca si motorul "se simt cel mai bine". Putem monta un turometru, putem monta ceasuri de consum instantaneu etc, pentru a avea valori exacte in functie de viteza, incarcatura etc.

Oricum, treaba e mult mai complexa, depinde mult si de asieta adoptata din trim, de echiparea cu taburi sau hidrofoil, de pasul elicei, de conditiile meteo etc. Nu se poate deci da o solutie general valabila pentru motorul cel mai eficient pentru glisare, adoptandu-se pentru fiecare caz in parte solutia cea mai buna.

Ca bine le zici Nea Vali.
La Multi Ani.
Am un calendar superb cu Veliere am sa fac cumva sa il primesti.
Inca o data sanatate si tot ce iti doresti.

Daca domnul nostru configureaza cu 10-15 kg/cal numai zboara,consum mic,rezerva de putere,......,precum iti spunea si Vali depinde mult de constructia ambarcatiunii si mai apoi de motorizare.
Degeaba pui mii de cai pe o barja ca nu are sa gliseze niciodata.
Deci discutia se va invarti in jurul cozii.
Mai intai barca cu caracteristicile constructive,si apoi motorul.
In mod normal orice barca de glisaj, are din constructie viteza minima de glisaj,la acea viteza poti sa ajungi si cu un motor mic cu turatia la maxim, sau cu un motor mai mare cu 1/3 sau 1/2 din turatia maxima,avand rezerva de putere si viteza, pentru incarcatura si/sau situatii critice.
Turatie mica la motor=consum mic. cu conditia ca barca sa gliseze totusi.
Marimea motorului nu tine decat de portofel.
 
In mod normal orice barca de glisaj, are din constructie viteza minima de glisaj,la acea viteza poti sa ajungi si cu un motor mic cu turatia la maxim, sau cu un motor mai mare cu 1/3 sau 1/2 din turatia maxima,avand rezerva de putere si viteza, pentru incarcatura si/sau situatii critice.
Turatie mica la motor=consum mic. cu conditia ca barca sa gliseze totusi.
Marimea motorului nu tine decat de portofel.[/QUOTE]



ok, deci daca o barca are specificat din fabrica ca accepta motorizare maxima de X cai asta inseamna ca va glisa cu motorul la - cat : 50% turatie / 75% / 100% ? normal - in conditii optime greutate , val vant etc...
adica e mai economic un motor mare (maxim in specificatiile barcii) care sa mearga cu barca in glisaj la 70% din turatie, sau cu un motor mai mic ( costuri mai mici taxe mici etc,)dar turat in maxim ? ( la aceasi barca aceasi viteza / greutate/ aceleasi conditii de drum) ?
 
In primul rand salut Horea si la multi ani. Abia astept sa mai facem un sejur la vara la Slava Cercheza, dar la odihna, ca m-am saturat de munca in deplasare :D. Dar parca vezi ca ne pune Lari la treaba sa-l ajutam sa-si ridice atelierul.
Poate ne mai auzim si mai povestim, sau poate chiar dam o tura in gashca prin balta cand se incalzeste (am si eu o barcuta ca a ta).

@pubert: daca inca n-ai inteles, barca va glisa la turatii mici atunci cand e putin incarcata, si va avea nevoie de turatii mari la motor cand incarcarea se apropie de limita superioara.
Sa mergem pe exemplul de mai sus, cu motorul de 25 CP: presupunem ca greutatea barcii, motorului si carburantului e de 200 kg.

- Daca esti singur in barca, vei ajunge sa zicem la aproape 300 kg cu totul. Facand raportul 300 kg / 25 CP, ne rezulta 12 kg / cal putere, adica un raport performant de tipul celui sugerat de Horea. In acest caz, barca fiind usoara, va glisa la o turatie mica. Dar aceasta turatie depinde de pasul elicei, de unghiul de stelaj (deadrise), de asieta, de vant, valuri, curent etc etc, motiv pentru care nu poate cuantifica nimeni ca va fi de 40, 50 sau 60 % din turatia maxima. Depinde foarte mult de arhitectura barcii.

- Daca sunteti 4 oameni sau 3 oameni plus ceva bagaje, veti ajunge in jurul greutatii de 300 kg, pe langa cele 200 ale barcii si motorului. Raportul devine deci de 20 kg / cal putere, care este raportul necesar pentru o glisare decenta in conditii de barca incarcata. In acest caz turatia necesara va fi semnificativ mai mare, din urmatoarele motive:
1. rezistenta de frecare marita, cauzata de cresterea suprafetei udate
2. rezistenta de val crescuta, cauzata de pescajul marit si dislocarea unei cantitati mai mari de apa
3. portanta necesara scoaterii barcii in glisare va creste proportional cu greutatea incarcaturii adaugate.

Exista foarte multe variabile atunci cand se alege motorizarea optima la o barca.

Multa lume neglijeaza aspectul cel mai important, anume arhitectura optimizata pentru modul de folosire a barcii. Cel mai elocvent exemplu il constituie barcile de tip Laguna, Lotus, Nufar, Golf etc, barci care nu au stabilitatea dinamica necesara pentru a glisa in siguranta cu motorizari mai mari. O barca autentica de glisare va avea unghiul de stelaj (deadrise) optimizat, unghiurile etravei - orizontal si transversal - la fel optimizate pentru conditiile de navigatie dorite. Se neglijeaza de catre neinitiati si alte caracteristici, precum unghiul oglinzii, distributia greutatilor in barca pentru obtinerea centrului optim de greutate etc etc.
Pana la urma cel mai important lucru este obtinerea asietei optime la glisare fara artificii gen trim tabs sau hidrofoil, moment in care stim deja ca avem o barca bine echilibrata si deci dpdv hidrodinamic se va comporta optim.

Pe de alta parte, foarte putini barcagii acorda atentie raportului de transmisie in cizma, corelat cu pasul elicei, iar acestea optimizate si pentru arhitectura barcii, si pentru incarcarea si viteza dorite. Daca ar fi dupa mine, asa cum se fac calculele pentru motorizare, elice, transmisie etc la navele mari, comerciale, la fel de strict ar trebui facute si la barci, daca vrem sa obtinem randament maxim. Pentru asta insa e nevoie de oameni de specialitate, forumurile fiind doar instrumente de comunicare la modul general.

Sper ca prin ceea ce am scris am aratat o fractiune infima din complexitatea obtinerii unei motorizari adecvate la o barca glisoare optimizata dpdv economic. Mai departe depinde de experienta acumulata de barcagiul respectiv, alaturi de norocul de a gasi pe cineva cu adevarat priceput in aceste chestiuni.
Dpdv personal, sunt bucuros ca am avut ocazia sa invat foarte multe si la scoala de nave, dar si de la alti barcagii foarte priceputi, precum Horea, Adi Fritz si alti cativa baieti exceptionali, carora le multumesc si cu aceasta ocazie.
 
In primul rand salut Horea si la multi ani. Abia astept sa mai facem un sejur la vara la Slava Cercheza, dar la odihna, ca m-am saturat de munca in deplasare :D. Dar parca vezi ca ne pune Lari la treaba sa-l ajutam sa-si ridice atelierul.
Poate ne mai auzim si mai povestim, sau poate chiar dam o tura in gashca prin balta cand se incalzeste (am si eu o barcuta ca a ta).

Sper ca prin ceea ce am scris am aratat o fractiune infima din complexitatea obtinerii unei motorizari adecvate la o barca glisoare optimizata dpdv economic. Mai departe depinde de experienta acumulata de barcagiul respectiv, alaturi de norocul de a gasi pe cineva cu adevarat priceput in aceste chestiuni.
Dpdv personal, sunt bucuros ca am avut ocazia sa invat foarte multe si la scoala de nave, dar si de la alti barcagii foarte priceputi, precum Horea, Adi Fritz si alti cativa baieti exceptionali, carora le multumesc si cu aceasta ocazie.

Vali , ceea ce am facut noi se numeste munca in echipa si fiecare am avut cate ceva de invatat!!!
Sigur nu vom scapa anul acesta de o munca voluntara, dar placerea va fi de partea noastra(cred),si eu si acum sustin ca daca vei reusi sa faci un parteneriat cu Lari,veti fi cei mai buni constructori de ambarcatiuni Hand Made, din Romania, ceea ce nu e lucru putin.
L-am pus pe Lari(si cu carje era mai usor ca mine) la comanda si barca a glisat cu 8cp(2T), iti vine sa crezi?
Facem o tiganie sigur anul acesta.
Acum sunt copt de racit si nu mai puteam sa stau in pat, asa ca mai dau taste sa treaca timpul, ma intorc pe 29 ian si vorbim la tel.

Revenind la intrebarile colegului,mai intai cauta sa te hotaresti ce tip de ambarcatiune iti doresti, si apoi revino, pentru altfel putem naviga pe subiectul acesta mult si bine, iar tu te vei alege cu o sumedenie de pareri si sfaturi absolut nefiltrate si va fi o ceata in capul tau.
Sigur, dupa o astfel de abordare vei face alegerea proasta!!!,nu ai fi primul.
Consulta-te pe privat cu Vali sa te ajute sa te hotaresti, asupra unei ambarcatiuni, iar apoi vedem de motorizare, asta daca vrei un ajutor real si sa fii multumit de cum ai investit banii.
 
In completare la antevorbitorii mei o sa mai aduc urmatorul subiect: puterea vine din benzina si pentru x CP trebuie y benzina la un randament z. E absolut indiferent ca benzina respectiva e arsa repede cate putin sau mai multa odata si mai lent. Daca randamentul e la fel si consumul e la fel. Motoarele cu ardere interna au o curba a puterii in functie de consum si turatie. Ca sa ai un motor "eficient" trebuie sa alegi motorul astfel incat parametrii tai de utilizare (enumerati de ceilalti) sa corespunda cu punctul de maxima eficienta de pe curba mentionata.
Ca sa raspund deci la intrebarea ta: intrebi fabricantul barcii despre curba putere/viteza/greutate si compari cu curba putere/turatie/consum. Chiar si in aceste conditii rezultatul e o aproximatie care nu tine cont de vant, val, curenti si dorintele tale din viitor. Dar macar stii ca ai facut tot posibilul si ai cunostintele sa te adaptezi la situatia din teren.

P.S. Tin sa avertizez toti doritorii de pericolul cunoasterii unor asemenea informatii. Dupa ce le ai nu te mai poti enerva nici pe barca, nici pe motor, nici pe conditiile exterioare. Singurul si unicul vinovat va fi intotdeauna conducatorul ambarcatiunii. Daca nu va conduce altcineva barca ajungeti in situatia sa dati vina numai pe voi. Daca nu puteti suporta asa ceva mai bine stati deoparte de cunoastere.
 
Ultima editare:
@pubert: desi prietenul meu Horea e bine intentionat, nu de sfaturile mele pe privat ai nevoie. Ai nevoie sa acumulezi experienta practica, iar aceasta nu se dobandeste pe forum.
Pe forum pui informatiile cap la cap, dupa care le pui in practica pe apa. Cu cat te dai mai mult cu diverse barci si motoare, cu atat iti dai seama ce trebuie sa urmaresti ca sa obtii rezultate bune.

Uite un topic despre barci de glisare, care merita citit cu mare atentie, inainte de a intreba despre motorizare: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,965.0.html . Pe capcompas.ro si aici pe barcaholic.ro se gasesc multe alte topicuri valoroase, despre arhitectura navala si mai ales motorizare, trebuie doar studiat cu rabdare.

Eu as incepe totusi cu ceva bibliografie, iar cateva referiri gasesti aici: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1351.0.html . Abia dupa ce asimilezi baza vei adresa pe forumuri intrebari punctuale, nu la modul general precum in acest topic. Oricum, pe Horea, Rumpi, Fritz sau pe mine nu ne deranjeaza, noi scriem pentru informarea intregii comunitati, nu pentru un anume user.

Ramane sa te bagi in gashca de barcagii braileni, galateni etc, si in timp poate ne povestesti din experientele tale in ale datului cu barca. Mult succes si plimbari placute pe ape.
 

Back
Sus