ca fiecare la inceput..cred

salut si bine v-am gasit(ca de mult caut asa ceva :D)...ca fiecare pasionat de "barci" si nou venit pe acest forum am rasfoit aproape tot ce s-a postat pe aici...si cu surprindere am realizat ca, cu cat citeam mai multe posturi ma cuprindea o senzatie placuta de bucurie(ca o fata mare la primul sarut :p),vazand ca sunt o multime de persoane care imi impartasesc pasiunea...ca experienta sunt novice( ceva navo facut in copilarile si vandut pe la consignatiile vremii sa fac bani de ciunga :D ) ,dar cu ideii si visuri mari.Ma mananca rau de tot sa ma apuc de o barcutza... o barcutza pretabila la aventura si cu un minim de confort:)...adica sa ma duc cu ea la Balcic dar sa ma "tina" si pana pe coasta Marocului :) .Dupa calculele mele de incepator asta ar insemna ceva la genu 24-38 ft...poate gresesc.Intrebare:monococa ceva gen DIDI 34 sau un catamaran echivalent?...din cate am citit dpdv al costului monococa iese mai bine...acu' avantajele catamaranului parca le-am vazut si eu cu ochi de novice...multzam si numai bine!
 
Salut, bine ai venit!

Umbla vorba pe net in ultima vreme ca e mai avantajos acum sa cumperi o barca second-hand decat sa construiesti una ...

Din scurta mea experienta de construit la barca (de Dudley Dix chiar) pot spune ca nu e mare filosofie, dar trebuie sa ai suficient TIMP, pe langa celelalte resurse (bani, locatie, materiale, pricepere, etc). La barcile lui Dix, sau altele asemenea, poti salva mult timp daca incepi de la un kit de placaj pretaiat.
 
salut

sunt curios spre ce planuri te orientezi?? un catamaran iti mananca mai multe resurse si timp mai mult! Ocupa mai mult spatiu si pentru transport pana la locul de lansare eu cred ca in romanica e o problema. E mult mai stabil. Eu nu am timp dar de mult ma gandesc la o monococa la 6,999999999 m sa o construiesc. Pacat ca am numai puturosi in jurul meu ca sunt constient ca singur nu pot sa fac prea mare lucru.
 
sunt curios spre ce planuri te orientezi?? un catamaran iti mananca mai multe resurse si timp mai mult! Ocupa mai mult spatiu si pentru transport pana la locul de lansare eu cred ca in romanica e o problema. E mult mai stabil. Eu nu am timp dar de mult ma gandesc la o monococa la 6,999999999 m sa o construiesc. Pacat ca am numai puturosi in jurul meu ca sunt constient ca singur nu pot sa fac prea mare lucru.

ma uitam la un lagoon 37 http://www.cata-lagoon.com/o37_pres_fr.php ,iar ca monococa la un DIDI38 http://www.dixdesign.com/38didi.htm...intradevar avantaje si dezavantaje de ambele parti... referitor la puturosi dak esti din buc sau langa... pt un cico ma bag la lucrare :D
 
Salut bubulinu si bun venit intre barcagii :). N-ai idee ce m-ai atins cand ai adus vorba de Didi 34 - 38 :sail:. In vara lui 2000 mi-am luat primul comp si am avut net acasa pt prima oara, toata vara respectiva am stat si m-am minunat despre Didi 34. Am facut calcule vpp, stabilitate, seakeeping, desenand un plan de forme aproximativ doar dupa pozele de pe site, dar la vremea respectiva barca era mult prea departe pentru mine, prioritatea atunci era sa-mi fac o casa.

Eu as lua problema in sens invers, si anume in primul rand daca as avea unde sa tin barca in siguranta si la un pret avantajos. In zona GL de exemplu e destul de greu, conditii zero si preturi mari, la fel ca mai peste tot in tara. Pentru mine personal nu se justifica sa dau cateva sute de euro pe luna pentru cateva plimbari pe vara. Urmatoarea chestiune e bugetul alocat, din fericire la o barca self-made cheltuiala se esaloneaza in timp, deci daca se fac bine lectiile, treaba va merge ca pe roate.

Avantajele unei barci Didi sunt performanta, confortul, si costul mult mai mic decat al unei barci de firma echivalente (undeva Dix spune cat l-a costat sa faca prima Didi 38, si suma era destul de mica, 7000 usd corpul barcii si vreo 40 000 arborada, velatura, electronicele etc). In primul rand deplasamentul de 4,3 tone la 10,5 metri arata cat de usoara si rapida e barca, din cauza ca e facuta din okoume si epoxy, si parerea mea e ca poate da clasa oricand oricarei barci cruise de firma de generatie noua. Comparand polarele si rapoartele caracteristice cu cele ale barcilor de firma, se vede net superioritatea Didi.

Alternativa catamaran sau monococa e in favoarea monococii in conditiile romanesti. Inchipuie-ti ca ai de transportat un corp de catamaran de la Bucuresti la Dunare sau mare, abia asteapta hienele sa te taxeze la maxim pentru gabarit. Daca ai posibilitatea sa-l faci undeva pe malul garlei si sa-l impingi apoi in apa, alta e treaba. Chiar si in alte tari un catamaran va plati mai mult cheiajul la marine, insa un avantaj e ca avand pescaj mic, va putea ancora in locuri unde monococile nu prea ajung. In plus, un catamaran e mai scump si mai cronofag de construit. Daca ai un cuibar in Delta unde ar putea sta non-stop, se merita.

Iar fata de alternativa sh sau self-made, parerea mea e ca pentru cei care isi permit, o barca self-made facuta calitativ bate la cur orice barca cruise de pe piata. Nu am cum sa fac acum o comparatie de costuri, dar daca ne uitam ce preturi au de exemplu barcile Randonneur proiectate de Marc Lombard, construite custom din okoume si epoxy, intelegem ca preturile reflecta calitatea si performanta maxime. In conditii de regie proprie, costurile pot fi mult diminuate fata de cele ale fabricii, sunt multe site-uri unde constructorii amatori ne arata sumele cheltuite.

Cam atat imi trece acum prin cap, ramane sa mai detaliem. Cel mai important e totusi sa te apuci si sa faci ceva, sa dai exemplu si altora, ca in ultima vreme multa lume numai viseaza, dar prea putini duc la capat. Si eu sunt pe cale de a ma apuca, dar trebuie intai sa rezolv cu locul unde voi tine barca, si daca nu rezolv, raman la ceva tractabil (e o barca tractabila care ma innebuneste, Rio Hondo 40 daca o stii).
 
Salut bubulinu si bun venit intre barcagii :). N-ai idee ce m-ai atins cand ai adus vorba de Didi 34 - 38 :sail:. In vara lui 2000 mi-am luat primul comp si am avut net acasa pt prima oara, toata vara respectiva am stat si m-am minunat despre Didi 34. Am facut calcule vpp, stabilitate, seakeeping, desenand un plan de forme aproximativ doar dupa pozele de pe site, dar la vremea respectiva barca era mult prea departe pentru mine, prioritatea atunci era sa-mi fac o casa.

Eu as lua problema in sens invers, si anume in primul rand daca as avea unde sa tin barca in siguranta si la un pret avantajos. In zona GL de exemplu e destul de greu, conditii zero si preturi mari, la fel ca mai peste tot in tara. Pentru mine personal nu se justifica sa dau cateva sute de euro pe luna pentru cateva plimbari pe vara. Urmatoarea chestiune e bugetul alocat, din fericire la o barca self-made cheltuiala se esaloneaza in timp, deci daca se fac bine lectiile, treaba va merge ca pe roate.

Avantajele unei barci Didi sunt performanta, confortul, si costul mult mai mic decat al unei barci de firma echivalente (undeva Dix spune cat l-a costat sa faca prima Didi 38, si suma era destul de mica, 7000 usd corpul barcii si vreo 40 000 arborada, velatura, electronicele etc). In primul rand deplasamentul de 4,3 tone la 10,5 metri arata cat de usoara si rapida e barca, din cauza ca e facuta din okoume si epoxy, si parerea mea e ca poate da clasa oricand oricarei barci cruise de firma de generatie noua. Comparand polarele si rapoartele caracteristice cu cele ale barcilor de firma, se vede net superioritatea Didi.

Alternativa catamaran sau monococa e in favoarea monococii in conditiile romanesti. Inchipuie-ti ca ai de transportat un corp de catamaran de la Bucuresti la Dunare sau mare, abia asteapta hienele sa te taxeze la maxim pentru gabarit. Daca ai posibilitatea sa-l faci undeva pe malul garlei si sa-l impingi apoi in apa, alta e treaba. Chiar si in alte tari un catamaran va plati mai mult cheiajul la marine, insa un avantaj e ca avand pescaj mic, va putea ancora in locuri unde monococile nu prea ajung. In plus, un catamaran e mai scump si mai cronofag de construit. Daca ai un cuibar in Delta unde ar putea sta non-stop, se merita.

Iar fata de alternativa sh sau self-made, parerea mea e ca pentru cei care isi permit, o barca self-made facuta calitativ bate la cur orice barca cruise de pe piata. Nu am cum sa fac acum o comparatie de costuri, dar daca ne uitam ce preturi au de exemplu barcile Randonneur proiectate de Marc Lombard, construite custom din okoume si epoxy, intelegem ca preturile reflecta calitatea si performanta maxime. In conditii de regie proprie, costurile pot fi mult diminuate fata de cele ale fabricii, sunt multe site-uri unde constructorii amatori ne arata sumele cheltuite.

Cam atat imi trece acum prin cap, ramane sa mai detaliem. Cel mai important e totusi sa te apuci si sa faci ceva, sa dai exemplu si altora, ca in ultima vreme multa lume numai viseaza, dar prea putini duc la capat. Si eu sunt pe cale de a ma apuca, dar trebuie intai sa rezolv cu locul unde voi tine barca, si daca nu rezolv, raman la ceva tractabil (e o barca tractabila care ma innebuneste, Rio Hondo 40 daca o stii).

:)) parca ma vad prin 2001 cand veni si eu la bucuresti la facultate ... eram la un prieten si cautam de unde sa facem rost de bani pt un plan de DIDI 34...mai pica modemu' si linia tel:D...mda vremuri:).De asta am postat aici pt pareri de genul asta Vali...sincer tind sa iti dau dreptate vis a vis de cum e in romania cu posesia ,transportul,parcarea a unei barci...ideal sa depinzi de cat mai putina lume(buna varianta cu RIO Hondo)...stiu ce am de facut in urmatoarea perioada...caut plan conform cerinte si studiez fezabilitatea :)...klar de facut ceva trebuie facut,cum zicea un forumist intr-un post "nu vreau sa ies la pensie la 70 de ani ci la 45 sa incep aventura"...
 
Dupa ce am deprins putin sa lucrez cu fibra si placaj si am mai scapat cu viata si dupa primele lansari la apa , eu as reveni la catamaran , care clar trebuie facut demontabil pentru mine , nu am unde sa-l tin in Pitesti . Problema e din ce realizez coneziunea intre plutitoare ca sa-mi ramana in acelasi plan la un catamaran de 4,5m*2,5m .
Daca plutitoarele le fac cu peretii laterali drepti , fluier a paguba prea rau ?
As merge pe niste plutitoare cu sectiunea in forma de elipsa lungi de 4,5m late de 62 cm si inalte de 60 cm . As avea o flotabilitate destul de buna , problema ar fi rigiditatea ansamblului .
In acest fel as folosi 8 placaje , plus ce ar intra la punte . oricum pentru anul asta nu cred ca mai incep asa ca am timp de dezbatut idei . Trebuie rezolvata o problema locativa si apoi am scapat .
 

Atașamente

  • cat.GIF
    cat.GIF
    7.1 KB · Vizualizări: 33
indraznesc sa intreb, dak inlocuiesc okoume si epoxy cu aluminiu si sudura...? e doable?:)

In cazul asta mai bine alegi un plan pentru lucrul in aluminiu, ca daca vrei sa modifici o barca pentru lemn, ti se modifica toate valorile, osatura, deplasament, stabilitate, asieta, etc, totul este complet diferit, si la o barca maritima nu e de joaca cu asemenea chestii.
 
salut si bine v-am gasit(ca de mult caut asa ceva :D)...ca fiecare pasionat de "barci" si nou venit pe acest forum am rasfoit aproape tot ce s-a postat pe aici...si cu surprindere am realizat ca, cu cat citeam mai multe posturi ma cuprindea o senzatie placuta de bucurie(ca o fata mare la primul sarut :p),vazand ca sunt o multime de persoane care imi impartasesc pasiunea...ca experienta sunt novice( ceva navo facut in copilarile si vandut pe la consignatiile vremii sa fac bani de ciunga :D ) ,dar cu ideii si visuri mari.Ma mananca rau de tot ....

Salut si bine te-ai inregistrat intre aficionados!
Inainte de a te apuca fie de cumparat fie de construit (mai ales) ar fi bine sa te dai cu barca. Sa incerci mai multe tipuri de barci ca sa-ti poti da seama cam ce se potriveste cu visele si putirintele tale. Charteringul costa dar te va costa mai mult daca te apuci de treaba fara sa stii exact targetul! Bafta si profita de vara!
 
multzam...ceva iesiri am avut in special cu un velier de vreo 6m cu derivor retractabil(stateam mai mult pe plaja cu el ...ca acolo erau fetele :p) al unui prieten vreo 2 veri la rand...pasager am mai fost cu Daniela III(un prieten de-al fratelui meu,si dak imi aduc bine aminte pe skkiper il chema Magellan :)), o stiti mai mult ca sigur,lemn mult ,frumoasa:D, ca e de mult in portul Tomis ,cred ca are vre'o 12m ....targetul cam asta ar fi,combinatia celor 2, iesiri pe mare pe distante mici si mediii poate chiar si mari,de ce nu,cu ceva confort la bord...si pescajul mic pt a ma aventura cat mai aproape(de asta ma si gandeam la un cat)...bineinteles se pune si problema banilor(dar "sanatosi sa fim ca pe celelalte le facem..")...oricum zici bine, trebuie gandit oleaca inainte de a ma apuca de ceva...
 
multzam...ceva iesiri am avut in special cu un velier de vreo 6m cu derivor retractabil......oricum zici bine, trebuie gandit oleaca inainte de a ma apuca de ceva...

Acuma tre sa te decizi: ori vrei un day-sailing= ne jucam vreo cateva ore pe langa mal ori vrei un cruiser=navigat si stat pe barca mai multe zile.
Oricum tre sa te dai cu cat mai multe tipuri de barci ca sa vezi ce-ti place si ce ti se potriveste. Plus ca ar trebui sa iei si restul familiei la test-drive sa n-ai surprize dupa aia ca-ti strica toata placerea.
 
parerea mea este ca tot ce depaseste 10 m este intradevar un velier adevarat! problema se pune in tara asta de kkt cu logistica si mai ales la faptul ca daca apari cu un velier intr-un port romanesc te cred astia Bill Gates si incearca sa te jupoaie. eu incerc la ceva mai mic din motivele ca e mai usor de transportat deci scap de iernatul pe apa, de faptul ca poti ajunge la un loc de plecare ori de lansare la apa mai usor, intretinere, bla bla bla. In Croatia erau niste catamarane de imi venea sa ma lipesc de ele ca marca de scrisoare. Incerc sa ma orientez spre o varianta mai ieftina si din punct de vedere al construirii si din punct de vedere al intretinerii, al cazarii tinand cont ca mai mult de o luna pe an si cateva weekenduri nu am cum sa il folosesc.
 

Back
Sus