Tura lacuri montane 13-21 august

Va propun un traseu de lacuri montane pentru perioada 13-21 august 2016 folosindu-ne de ziua de 15 august libera, fiind astfel necesare doar 4 zile de concediu.

Traseul si lacurile ar fi acestea :

1. Lacul Uz - in apropiere de Darmanesti, Bacau - 3.75 km lungime

http://www.turism-darmanesti.ro/ro/barajul-uz.html



2. Lacul Zetea - distanta fata de Comanesti 133 km - 2 ore de mers
situat pe Tarnava mare

http://www.vizpart.ro/apele/barajul-zetea/

3. Lacul Colibita - in Muntii Calimani - 211 km - 3 ore

https://www.youtube.com/watch?v=wOiToxvzYH0


4. Lacul Bezid cu biserica scufundata - 182 de km de la Colibita - 1.4 ore de mers

http://locuridepescuit.net/lacul-bezid.html



5. Lacul Bicaz - eventual - pentru intoarcere


Program propus :

ziua 1 - plecare din Bucuresti ora 9, 400 km - ajuns pe malul lacului Uz - ora 16 - tabara
ziua 2 - plimbare pe lacul Uz
ziua 3 - plecare catre Zetea 133 km - ajuns la ora 16 - campare complex turistic ( in drum eventual popas pe Lacul Frumoasa )
ziua 4 - plimbare pe lacul Zetea
ziua 5 - plecare catre Colibita 211 km (3h) ajuns ora 15 - campare
ziua 6 - plimbare lacul Colibita
ziua 7 - plecare catre Bezid - 182 km ( 3,5 h ) ajuns ora 15 - campare
ziua 8 - plimbare pe lacul Bezid
ziua 9 - intoarcere spe Bucuresti 300 km 5.5 h - ajuns ora 18

Toate lacurile au ceva inedit, nu sunt trasee comune, toate au salbaticia locului ca avantaj major. Personal am navigat pe primele doua. Traseu rutier total : 1200 Km



Iata harta expeditiei :

https://goo.gl/maps/QhL6LjiYG3G2
 
Marius, poti sa ne faci si de mancare ca nu ne suparam :)) . Obisnuieste-te ca lumea e diversa, nu totul ni se potriveste, si asta uneori e un lucru bun. :)
 
Am definitivat calendarul expeditiei prin lacurile montane asa ca ...sa inceapa inscrilerile.


Sambata 13 August plecare din Bucuresti ora 7 - 400 km -- Lac Uz ora 13 campare in golful "la cabane "

Duminica 14 August plimbare pe Lac Uz

Luni 15 August deplasare Lac Uz ora 10 -- 133 km -- Lac Zetea ora 14 campare in plaja terasei

Marti 16 August plimbare pe Lac Zetea

Mercuri 17 August deplasare Lac Zetea ora 10 -- 61 km Lac Bezid ora 14

Joi 18 August plimbare pe lac Bezid

Vineri 19 August deplasare spre Lac Colibita cu escala in Sovata 165 km / 5 ore

Sambata plimbare pe Lac Colibita

Duminica retur acasa. 475 km / 7 ore


Inscrierile de pana acum sunt :

1. Rosu Mugurel - canoe
2. Razvan Toscuta - caiac
3. Rosu Gabriel - canoe


Daca doriti sa va alaturari grupului pe traseu ne-ar placea sa fim vizitati. Va rog anuntati-ne sau lasati un contact pentru a marca prezenta noastra in traseu.
 
Am facut-o si pe asta.....

Desi initial nu ne-am bucurat de entuziasmul forumistilor, am plecat in aceasta tura asa cum ne planificasem intr-o seara, stand la ponton, la o bere impreuna cu Razvan:

"- Razvane, chiar daca o sa fim doar noi doi si tot plecam in tura asta! "

Acum, la intoarcere, nu regret nimic din ce s-a intamplat acolo, pentru totul a fost la superlativ. Dupa obisnuinta cu peisajul dunarean, o evadare la munte printre brazi, liniste si cer aproape a fost mirifica.

Am plecat sambata dimineata la 9 din Bucuresti spre primul lac, lacul Uz, situat in localitatea Salatruc, com Darmanesti, jud Bacau, pe un afluent al Trotusului. Mie lacul mi-era familiar pentru ca este la 40 de km de locul unde m-am nascut si de nenumarate ori l-am avut aproape. Dar de data asta a fost altfel.


Din Comanesti am facut vreo ora si, ajunsi acolo in formatie de 5, am intins tabara pe la 17 in locul unde paraul Plopu se varsa in lac printr-o cascada, care ne-a sustinut fundalul sonor timp de doua zile.

POZA1798[1].jpg


POZA1806[1].jpg


POZA1807[1].jpg

Am intins corturile rapid si nu am mai avut rabdare sa mai mancam avand in fata frumusetea lacului care incepea cu un mic golf langa noi.
Asa ca am pus caiacul si canoia la apa si binecuvantati de un cer senin, am inceput explorarea. Un nor mai negru dar stors de ploaie ne-a umbrit putin, dar ne-a oferit niste peisaje de apus minunate.

POZA1807[1].jpgPOZA1816[1].jpgPOZA1820[1].jpgPOZA2026[1].jpgPOZA1829[1].jpgPOZA2031[1].jpgPOZA1834[1].jpgPOZA1835[1].jpgPOZA1838[1].jpg

Ne-am intors inainte de a se intuneca si pana la 3 dimineata ne-am incalzit la un "romanian-fire" in care am ars din ceea ce lacul, intr-o cota foarte mare acum,adusese la mal.

POZA1859[1].jpg

( urmeaza ziua a 2-a )
 

Atașamente

  • POZA1959[1].jpg
    POZA1959[1].jpg
    90.3 KB · Vizualizări: 41
  • POZA2053[1].jpg
    POZA2053[1].jpg
    51.7 KB · Vizualizări: 43
  • POZA2043[1].jpg
    POZA2043[1].jpg
    38.6 KB · Vizualizări: 44
Desi initial nu ne-am bucurat de entuziasmul forumistilor, am plecat in aceasta tura asa cum ne planificasem intr-o seara, stand la ponton, la o bere impreuna cu Razvan:

"- Razvane, chiar daca o sa fim doar noi doi si tot plecam in tura asta! "

Acum, la intoarcere, nu regret nimic din ce s-a intamplat acolo, pentru totul a fost la superlativ. Dupa obisnuinta cu peisajul dunarean, o evadare la munte printre brazi, liniste si cer aproape a fost mirifica.

Am plecat sambata dimineata la 9 din Bucuresti spre primul lac, lacul Uz, situat in localitatea Salatruc, com Darmanesti, jud Bacau, pe un afluent al Trotusului. Mie lacul mi-era familiar pentru ca este la 40 de km de locul unde m-am nascut si de nenumarate ori l-am avut aproape. Dar de data asta a fost altfel.


Din Comanesti am facut vreo ora si, ajunsi acolo in formatie de 5, am intins tabara pe la 17 in locul unde paraul Plopu se varsa in lac printr-o cascada, care ne-a sustinut fundalul sonor timp de doua zile.









Am intins corturile rapid si nu am mai avut rabdare sa mai mancam avand in fata frumusetea lacului care incepea cu un mic golf langa noi.
Asa ca am pus caiacul si canoia la apa si binecuvantati de un cer senin, am inceput explorarea. Un nor mai negru dar stors de ploaie ne-a umbrit putin, dar ne-a oferit niste peisaje de apus minunate.



Ne-am intors inainte de a se intuneca si pana la 3 dimineata ne-am incalzit la un "romanian-fire" in care am ars din ceea ce lacul, intr-o cota foarte mare acum,adusese la mal.



( urmeaza ziua a 2-a )

Au venit baietii! Sa va fie de bine flacai, o astfel de calatorie trebuie sa faca toti iubitorii de padela ori pagaie. Eu unul le-am parcurs si plutit, de acum 6 ani, de pe vremea cand mezina familiei inca nu era decisa sa iasa in lumea noastra :) .
Calatoria asa cum a fost gandita, este una extrem de frumoasa. Entuziasmul forumistilor nu a fost oprit decat de proximitatea altor evenimente nautice, cum ar fi TID-ul.
Ma bucur sa vad ca ne-ati reprezentat cum trebuie pe malurile acelea si abia astept sa ne intalnim maine pe Dunare, sa-mi povestiti in direct si in compania unei garnituri complete: foc, vin, chitara. :)
 
Au venit baietii! Sa va fie de bine flacai, o astfel de calatorie trebuie sa faca toti iubitorii de padela ori pagaie. Eu unul le-am parcurs si plutit, de acum 6 ani, de pe vremea cand mezina familiei inca nu era decisa sa iasa in lumea noastra :) .
Calatoria asa cum a fost gandita, este una extrem de frumoasa. Entuziasmul forumistilor nu a fost oprit decat de proximitatea altor evenimente nautice, cum ar fi TID-ul.
Ma bucur sa vad ca ne-ati reprezentat cum trebuie pe malurile acelea si abia astept sa ne intalnim maine pe Dunare, sa-mi povestiti in direct si in compania unei garnituri complete: foc, vin, chitara. :)


Pe multi dintre voi v-am avut cu noi in povestile si amintirile noastre si se va dovedi pe parcursul povestirii ca n-am ramas atat de singuri cum am crezut. Referirea mea la entuziasmul forumistilor era o nevinovata observatie si nu o apostrofare impertinenta. Am vazut eu si entuziasm nestavilit terminat cu un fisco, asa ca nu asta e important iar noi ne-am dovedit ca se poate sa te distrezi chiar si in doi, la foc de tabara, sub un cer plin de stele, cu o luna rotunda de veghe si un festival de folk in urechi. Mie imi place la ingramadeala :) insa nu fortata nici macar de "grandoarea" unor evenimente.
 
A doua zi pe Lacul Uz pentru mine a inceput devreme. Aveam sa constat ca pentru altii incepuse de cu seara, caci nu prea dormisera. Fusese o noapte rece, pamantul inca era reavan si se simtea in şale chiar si prin izopren si saltea. Sa treci de la caldura focului de tabara la sacul de dormit a fost initial ravasitoare. Insa aerul acesta de dimineata deja ma facea sa uit toata incercarea de peste noapte de a gasi o pozitie favorabila de atipit. Cortul era indreptat catre lac asa ca, odata cu zgomotul fermoarului, s-a devoalat privelistea mirifica ce mi-a impregnat retina. Aburi grosi se ridicau de pe apa golful in care pe mal, printre lemne aduse de cotele mari ale lacului, dormeau linistite ambarcatiunile noastre. Canoea mea si caiacul Capitanului cuminti pe mal, la oarecare distanta si probabil asteptau o noua lunecare pe ape. Toata noaptea ma gandisem ce nume sa-i pun pentru ca era inca nebotezata si mi-era "mila" sa vorbesc despre ea la un mod nepersonalizat. Imi placea un nume de feta pentru o canoe, care de fapt, era ea insasi de gen feminin. Imi amintesc doar ca imi placea cum suna TEMPERANCE.

Pe malul lacului tata statea deja la peste si deci nu mai era nevoie sa-l intreb cum dormise. Ceata se tragea ca un voal de mireasa catre mijlocul lacului si cateva raze de soare strabateau ca niste tapuse acest zbor de picaturi fine de apa. Ar fi trebuit sa fiu in mijlocul acestui festival si nu pe mal, dar se pare ca ziua era una istovitoare pentru cei mai multi. Am rascolit in foc, alimentandu-l cu niste crengi mai uscate si acesta a inceput sa salte, ca intr-un dans , prin flacari galbui. Aveam si aici o parte de o perdea de fum care macar o simteam deplin in ochii deja injectati. Usor, usor .... lumea revine in jurul lui, se face cafeaua apoi micul dejun cu tente de pranz dupa cantitatea de calorii acumulata. Apoi o vizita la niste vecini de locatie care aveau o cabana acolo care ne-au adus ca bonificatii: o noua cafea, tuica si amintiri din copilarie. Ne-am intors spre tabara gata sa facem traversada lacului catre izvorul sau. Vreme buna, aer curat si destula lume care se bucura de o zi in plus de relas. La coada lacului ambarcatiunile raman pe mal si dupa o panta urcata cu greu printre lanuri de urzici, poposim la birtul cel mai cunoscut din zona , unde la umbra unui foisor sorbim cate doua, altii trei, beri Harghita. Admiram camera trofeelor de vanatoare si pescuit si apoi, profitand de vantul din spate de retragem catre tabara. Ajungem repede si eu mai am timp sa-ncerc o plimbare cu canoea cu vela pana aproape de iesirea din golf. Vantul nu-mi e prielnic si singur, cu deriva mare laterala , nu ma anvergurez mai departe, Capitanul face o plimbare cu caiacul pana aproape de baraj si revine chiar inainte de apus. Apoi iar focul ne aduna in jurul lui ca o closca puii ei rataciti si obositi si primim din oras vizita care ne aduce si proviziile de care mai aveam nevoie pentru inca o zi pe Lacul Uz.
 

Atașamente

  • POZA1994[1].jpg
    POZA1994[1].jpg
    47.9 KB · Vizualizări: 17
  • POZA1984[1].jpg
    POZA1984[1].jpg
    65.5 KB · Vizualizări: 20
  • POZA1968[1].jpg
    POZA1968[1].jpg
    48.4 KB · Vizualizări: 19
  • POZA1960[1].jpg
    POZA1960[1].jpg
    88.3 KB · Vizualizări: 22
  • POZA1948[1].jpg
    POZA1948[1].jpg
    87.6 KB · Vizualizări: 21
  • POZA1944[2].jpg
    POZA1944[2].jpg
    69.9 KB · Vizualizări: 23
  • POZA1913[1].jpg
    POZA1913[1].jpg
    71.7 KB · Vizualizări: 20
  • POZA1903[1].jpg
    POZA1903[1].jpg
    53.8 KB · Vizualizări: 20
  • POZA1790[1].jpg
    POZA1790[1].jpg
    76.9 KB · Vizualizări: 19
  • POZA1789[1].jpg
    POZA1789[1].jpg
    76.9 KB · Vizualizări: 22
Ultima editare:
A treia zi - in drum spre Lacul Zetea

Ziua se anunta mai lenesa, poate si pentru ca se stie ca e ziua de plecare si intotdeuna sfarsiturile aduc nostalgii vremelnice. Incepem sa crosetam bagaje si acum panta pana la duba ne priveste de sus, superior. Dupa vreo 3-4 drumuri de fiecare, reusim sa caram totul ( inclusiv naravul) si ne indreptam catre urmatoarea oprire : Comanesti, de unde vom ramane singuri - dor eu si Razvan. Facem aprovizionarea la un Kufland, lasam gasca pe ici.. colo si ne alimentam cu o ciorba buna facuta de mama pe care o sorbim fiecare cu cate un bis de farfurie. Apoi felul doi amestecat cu o visinata si un ardei iute verde din gradina, un sprit subtire si ne pregatim sa trecem muntii in cealalta tara. Drumul a fost destul de bun si nici nu sesizam cand ajungem la primul popas de dupa munti: Lacul Frumoasa ( primele 3 poze). Desi initial il pusesem in traseu, ulterior am considerat ca nu e timp si de el si aveam sa ne inselam ....

Trecem de Miercurea Ciuc pe centura, nu fara sa salutam fabrica de bere CIUC si trecem in cealalta tara. Nu ne sinchisim pra tare de omniprezentul steag secuiesc si ajungem spre dupa amiza pe malul lacului Zetea. Campam chiar pe malul lacului si, pentru ca mai era timp pana la apusul soarelui iar maine se anunta prima zi cu ploaie, ne grabim sa iesim pe lac, in canoe. Lacul nu e mare, inconjura in ambele parti o peninsula nelocuita, impadurita salbatic. E liniste si doar vantul care ne sufla din fata ne mai trezeste din ritmul lent cu care dam la vasle. In partea dreapta lacul se alimenteaza din Tarnava si o mica delta ne atrage s-o exploram. Se pescuieste la rapitor in zona asa ca trecem usor pe langa ei, apoi o volta larga si ne indreptam catre vana de golire a carei forma si asezare e interesanta. Pana sa ajungem la ea soarele lenes se duce la culcare si frigul deja se simte la picioarele goale. Ajungem la mal si incepem actiunea de cautare materie prima pentru foc, cam deficitara aici. Padurea toata e golita de vreascuri si abia reusim sa adunam cate un brat de lemne. Obisnuiti cu abundenta de la Uz, aici e saracie curata. Si totusi focul nostru reuseste sa ne tina in jurul lui pana spre ora 2, sub un cer care alterneaza intre senin si innourat, dar cu o luna destul de clara si luminoasa. Gratarul de seara si berea raman prietenii nostrii obisnuiti si in aceasta seara. O drujba cam prea harnica si galagioasa alimenteaza un foc de tabara ceva mai jos si noi suntem oarecum invidiosi pe flacarile care danseaza pe ritmuri unguresti. Undeva spre miez de noapte se potolesc si incepem noi cu un recital Poesis de pe mobilul meu. Infofoliti in scaunele de campanie , cu focul alaturi, in astfel de atmosfera parca nici somnul nu mai vine. Mi-era sincer frica de monotonie, dar pana si linistea noastra e mai plina de simtiri decat as fi crezut . Din cand in cand cate o amintire ne aduce zambetul pe fata si rasetul nastrusnic al Capitanului umple vaile Zetei. Conchidem ca ne-a ajuns Zetea si maine e cazul sa devansam programul si sa purcedem usor spre urmatorul obiectiv. E gandul cu care adormim, eu in cort , capitanul in duba. Nu mai e asa frig ca la Uz dar inca nu m-am obisnuit cu noul loc de dormit.
 

Atașamente

  • POZA2005[1].jpg
    POZA2005[1].jpg
    49.7 KB · Vizualizări: 18
  • POZA2004[1].jpg
    POZA2004[1].jpg
    43 KB · Vizualizări: 18
  • POZA2002[1].jpg
    POZA2002[1].jpg
    27 KB · Vizualizări: 19
  • POZA2052[1].jpg
    POZA2052[1].jpg
    52.9 KB · Vizualizări: 19
  • POZA2046[1].jpg
    POZA2046[1].jpg
    62.4 KB · Vizualizări: 17
  • POZA2024[1].jpg
    POZA2024[1].jpg
    43 KB · Vizualizări: 17
  • POZA2044[1].jpg
    POZA2044[1].jpg
    39.3 KB · Vizualizări: 19
  • POZA2043[1].jpg
    POZA2043[1].jpg
    38.6 KB · Vizualizări: 17
  • POZA2032[1].jpg
    POZA2032[1].jpg
    30.7 KB · Vizualizări: 20
  • POZA2018[1].jpg
    POZA2018[1].jpg
    38.4 KB · Vizualizări: 20
  • POZA2015[1].jpg
    POZA2015[1].jpg
    91.9 KB · Vizualizări: 20
  • POZA2009[1].jpg
    POZA2009[1].jpg
    54.5 KB · Vizualizări: 20
Ultima editare:
Ziua a patra - Lacul Bezid

Dis de dimineata micul dejun e un pepene lasat peste noapte in lac si ajuns la o temperatura numai buna de hacuit. Norii mai scapa cate o lacrima si ne alunga subtil spre urmatoarea tinta : Lacul Bezid. De aici incepe si pentru mine necunoscutul, caci Lacul Uz e lacul copilariei si adolescentei mele, iar la Zetea mai fusesem de vreo 4 ori, ultima data in primavara asta. Apelez la GPS pentru a gasi traseul si abia dupa vreo 60 de km imi dau seama ca ne bagase pe un drum de tara, printr-o padure deasa si pe alocuri cu hartoape si gropi pline de apa de la ultima ploaie de aseara. Capitanul si duba sunt perseverenti si reusesc sa treaca peste toate obstacolele, eu insa am remuscari ca nu am verificat traseul inainte de a ne anvergura prin jungla asta. Dupa vreo 25 de km de hatis reusim sa iesim la luminis si indicatoarele par mai de pe lumea asta- adica bilingve. Ajungem si la lac pana la urma si hotaram sa incercam pe malul lui drept, unde se mai vad cateva corturi pe mal. In rest doar vile cocotate pe mal si nicio intrare spre apa. In drum poposim la un monument cu imagini de la vechiul sat si printre tricolorul maghiar nu reusesc sa-nteleg prea mult din istoria acestui asezamant.

Reusim sa gasim un loc de campare langa apa, dupa ce trecem un parau si cateva santuri sapate in mal. Locul e primitor, avem si vecini si imaginea lacului se deschide inaintea noastra. Intindem cortul si ne pregatim de prima incursiune pe lac in cautarea turlei bisericii scufundate. Lacul e destul de mare, cu o bifurcatie pe partea stanga de unde un alt afluent alimenteaza. Constatam ca locuri de campare de pe acest mal sunt mult mai generoase si mai usor de ajuns la ele, dar majoritatea ocupate de grupuri. Ajungem pana la baraj, legam canoia de o salcie si facem o plimbare pe digul barajului unde cativa pescari isi incearca norocul. Cautam un izvor pentru o ciorba calda cu gust local, dar n-am gasit nimic. Vaslim inapoi si realizam ca singura sansa e tot in traista noastra. Ajungem spre seara la tabara si constatam ca si aici lemnele sunt o problema. Vecinii nostri, de prin Mures, venisera cu sacul de lemne de acasa asa ca, data viitoare vom stii ce sa facem. Reusim sa strangem de un foc ci culmea ca ne-au mai ramas lemne si pentru a doua zi. Primi un telefon de la Gigi Tolan care ne "ameninta" ca maine vine in vizita.

" - Aveti nevoie de ceva ?
- Daaa, adune,te rog, niste paine si sare, ca la romani ! "

Seara gratarul de rigoare, berea, vinul si nelipsitul foc. Tot pe la 2 , reusim sa intram la culcus, caci cerul picteaza nocturn cu stele si aerul curat ne alimenteaza cu energie pura.
 

Atașamente

  • POZA2136[1].jpg
    POZA2136[1].jpg
    44.2 KB · Vizualizări: 16
  • POZA2129[1].jpg
    POZA2129[1].jpg
    36.9 KB · Vizualizări: 16
  • POZA2119[1].jpg
    POZA2119[1].jpg
    49.8 KB · Vizualizări: 15
  • POZA2103[1].jpg
    POZA2103[1].jpg
    66.5 KB · Vizualizări: 19
  • POZA2101[1].jpg
    POZA2101[1].jpg
    42.1 KB · Vizualizări: 16
  • POZA2095[1].jpg
    POZA2095[1].jpg
    54.7 KB · Vizualizări: 17
  • POZA2085[1].jpg
    POZA2085[1].jpg
    126.6 KB · Vizualizări: 17
  • POZA2083[1].jpg
    POZA2083[1].jpg
    80.8 KB · Vizualizări: 17
  • POZA2065[1].jpg
    POZA2065[1].jpg
    87.9 KB · Vizualizări: 15
  • POZA2058[1].jpg
    POZA2058[1].jpg
    100.4 KB · Vizualizări: 18
Ziua a 5 a - Lacul Bezid si Sovata

Dimineata m-am trezit pe la 7 si i-am dat desteptarea si Capitanului ca sa prindem ceata pe lac. Am inotat cu canoia prin fum de ceata pana cand soarele "binevoitor", cu caldura, sa a sters-o total de pe lac. Ne-am intors la micul dejun asteptand vizita anuntata a prietenilor. In jur de 10 le-am zarit caiacele venind de pe celalalt mal si pana la urma am facut jonctiunea. Gigi si fiul sau ne-a adus si niste rosii gustoase din gradina lui si o sticla cu imbalsamator, care avea sa ne prinda tare bine spre seara, pe ploaie. Am iesit apoi pe apa cu doua caiace iar eu cu Gigi incercand canoia cu vele, in doi. Vantul nu prea a fost cu noi, dar am prins macar la-ntoarcere cat sa tinem vela umflata si sa facem ceva siaj pe lac. Am facut un pranz comun si apoi ei s-au indreptat catre masina, pe malul celalalt. A fost o intalnire faina, mai ales ca nu ne asteptam. La un moment dat, printre discutii, ochii mi-au cazut pe niste nori mai mascati in culori ruginii si forme razboinice si in timp ce dezbateam speta, Gigi ne anunta telefonic ca vine furtuna. Avand in vedere ca zona nu e prea buna pentru a primi asa ceva si riscam sa ramanem pe Bezid mai mult decat ne programasem, strangem tabara si odata cu primele picaturi de ploaie iesim la asfalt cu destinatia Sovata unde urma sa campam. Mergem cu ploaia, destul de torentiala, dar la limita norilor pana cand , pe seara ajungem la Sovata, in camping, unde sub umbrela si incalziti de tuica lui Gigi (multumim inca o data GIGI) ne facem planurile pentru a doua zi spre lacul Colibita. Inca o zi plina de peripetii in tura noastra. Ploua mocaneste si in cort parca e mai cald ca de obicei.
 

Atașamente

  • POZA2184.jpg
    POZA2184.jpg
    46.1 KB · Vizualizări: 27
  • POZA2181.jpg
    POZA2181.jpg
    44.9 KB · Vizualizări: 24
  • POZA2150.jpg
    POZA2150.jpg
    19.3 KB · Vizualizări: 24
  • POZA2157.jpg
    POZA2157.jpg
    51.3 KB · Vizualizări: 27
  • POZA2195.jpg
    POZA2195.jpg
    126.8 KB · Vizualizări: 25
  • POZA2218[1].jpg
    POZA2218[1].jpg
    52.7 KB · Vizualizări: 27
  • POZA2231[1].jpg
    POZA2231[1].jpg
    48.4 KB · Vizualizări: 26
  • POZA2243[1].jpg
    POZA2243[1].jpg
    65.5 KB · Vizualizări: 23
  • POZA2247[1].jpg
    POZA2247[1].jpg
    73.7 KB · Vizualizări: 22
  • POZA2252[1].jpg
    POZA2252[1].jpg
    97 KB · Vizualizări: 25
  • POZA2145.jpg
    POZA2145.jpg
    32.5 KB · Vizualizări: 25
  • POZA2147.jpg
    POZA2147.jpg
    27.2 KB · Vizualizări: 24
Ziua a 6-a - in drum spre Colibita

Dimineata a venit peste noi cu scopul clar de a manca astazi gulas, asa ca am dat o raita prin Sovata sa cautam locul. A fost cum ma asteptam, adica nu am gasit nimic din ce ne doream. Pana la urma se pare ca era exact langa camping singurul restaurant care facea gulas in toata Sovata. Noroc ca a fost bun si in mare parte i-am iertat pentru nepriceperea comerciala de a oferi mancare traditionala turistilor. Apoi am luat drumul catre Bistrita in timp ce vremea incepea sa-si revina incetul cu incetul. Am ajuns la Colibita pe la 16 si am campat in curtea primitoare a "sculptorului". Frumos asezata pe malul apei si destul de organizata locatia. Poate un WC mai accesibil si niste dusuri l-ar apropia de niste margarete necesare unui aflux permanent. Insa in wk era full. Am pregatit iesirea de seara pe apa, nerabdatori sa simtim aerul rece pe lac, spre izvorul sau.Lacul Colibita e de departe cel mai frumos din toate cele vazute pana acum, probabil si datorita amenajarilor care exista cel putin pe un mal al acestuia, dar si datorita peisajului. Am ajuns pana la izvoare, apoi inapoi in ritm de muzica folk pana la locul de campare. Azi incepe festivalul de muzica folk, deci avem cu ce ne delecta. Campingul "La sculptorul" are mese si loc de gratar asa ca e comod sa ne pregatim cina , apoi ne postam pe cea mai lunga limba de nisip inspre lac unde ascultam pana tarziu in noapte festivalul si pe Mircea Vintila in recital. Pe lac rezonanta muzicii folk e deosebita, mai ales in caiac. :). Dupa ce concertul s-a terminat incep banatenele sa rasune in marginea padurii si deci pe tot lacul. Ne retragem la vatra de foc de tabara unde mai alimentam vreo ora focul care arde in pocnituri. Mi se face somn si ma retrag la cort si il las pe Razvan in continuare , probabil vrea sa prinda rasaritul de ziua lui .
 

Atașamente

  • POZA2280.jpg
    POZA2280.jpg
    60.9 KB · Vizualizări: 25
  • POZA2324.jpg
    POZA2324.jpg
    34.6 KB · Vizualizări: 21
  • POZA2321.jpg
    POZA2321.jpg
    37 KB · Vizualizări: 22
  • POZA2297.jpg
    POZA2297.jpg
    101.8 KB · Vizualizări: 27
  • POZA2295.jpg
    POZA2295.jpg
    53.9 KB · Vizualizări: 22
  • POZA2288.jpg
    POZA2288.jpg
    129 KB · Vizualizări: 23
  • POZA2282.jpg
    POZA2282.jpg
    64.4 KB · Vizualizări: 26
  • POZA2278.jpg
    POZA2278.jpg
    54.3 KB · Vizualizări: 23
  • POZA2277.jpg
    POZA2277.jpg
    52.3 KB · Vizualizări: 22
  • POZA2289.jpg
    POZA2289.jpg
    109.3 KB · Vizualizări: 24
Ultima editare:
O placere! Prietenii mei de început de bărci, în călătorii pe lacuri, însoțiți de obiceiurile lor arhicunoscute. Mai trebuia in echipa, Legendaru' :) .
Gigi nu putea lipsi din periplul prin lacurile din zona patronata de el :)
 
Ultima editare:

Back
Sus