Manual de invatat pentru examen

Buna ziua,
Doresc sa-mi iau permis pentru barca ca sa-mi pot duce familia (5 membri) la plimbari pe Dunare sau pe mare cu o barca adecvata atat pentru mare cat si pt Dunare si care sa suporte greutatea celor 5 membri (450 kg) si ceva bagaj maxim 100 kg. Nu ma intereseaza sa navighez la distanta foarte mare de mal. Mici croaziere de 2 max 3 ore de navigatie dus intors, ancorat gratar imbaiere , lucruri ne sofisticate.
Cautand pe forum am gasit acele teste care se afla chiar si in semnatura unor colegi de forum DAR NU AM GASIT UN MANUAL DE NAVIGATIE (echivalentul cartilor destinate invatarii conducatorilor auto, pentru cei care doresc permis de barca.
Intrebari :
1. Unde pot gasi un manual de navigatie dupa care pot sa invat pentru a sustine examenul ??? Numai din teste nu am cum sa invat.
2. Care este categoria care se preteaza la dorintele mele (modeste as putea spune) C sau D ?
3. Ce tip de barca imi recomandati care sa se preteze atat pe Dunare cat si pe mare ? Sau sunt constructii diferite si teoretic ar trebui un tip pt. Dunare si alt tip pentru Mare ?

Va multumesc anticipat:noroc::noroc:
 
Salut

Sunt multe de povestit la intrebarile tale, dar sintetizand, pe scurt ar fi asa: ceva documentatie si teste le gasesti pe siteul ANR-ului, incepi prin a citi manualul conducatorului de ambarcatiune, il gasesti tot la ei pe site, in rest trebuie sa ma scormonesti pe net sa gasesti diverse carti sau cursuri sau daca-mi dai un mail, iti pot trimite ce am mai gasit si eu in timp pe net care sa te ajute sa inveti. Mai departe, daca vrei sa mergi pe Dunare/ape interioare iti trebuie doar D, daca vrei si pe mare iti trebuie C. Referitor la barci, cum ziceam sunt multe de povestit, dar in mare ideea ca pt. dunare iti trebuie in principiu o barca mai usoara cu pescaj mic daca vrei sa intri mai peste tot, iar pt. mare iti trebuie ceva cu bordul mai inalt sa poata face fata la valuri. Dpdv meu de vedere o barca buna si pt. dunare si mare ar fi ceva gen pilotina, cabinata gen shetland, sunt destul de usoare merg si-n delta si pe mare, dar sigur or sa-ti raspunda si alti colegi, sunt si niste topicuri cu barca ideala pt. delta cred, daca mai sapi sigur gasesti info.
 
Sunt multe bărci pt 5 persoane şi ceva bagaj la o plimbare scurtă. Citeşte, nu există un răspuns unic.
 
Salut!
Si eu doresc sa dau examenul pentru cel putin D si am inceput sa citesc ce este pe site-ul ANR-ului.
@sixone: ai putea te rog sa trimiti si mie fisierele de care spuneai? Iti dau pe PM adresa de email. Multumesc!
 
Ziua buna,

@sixone Mai este valabila oferta in privinta materialelor pentru C si D?:D Trimis imediat un PM cu adresa de e-mail.

Alin
 
Daca inca te intereseaza acest subiect va pot spune urmatoarele informatii :
daca intrati pe portal.rna.ro si ajungeti la personal navigant gasiti acolo intrebarile pentru categoriile C si D, ATENTIE, aceste intrebari NU sunt toate pentru examen.
pentru RND : din chestionar sunt toate intrebarile mai putin intrebarile cu poze, nu veti gasi si nu veti primi intrebari la examen cu poze. Deci daca eliminati intrebarile cu poze din chestionar va mai raman cam 65-67 intrebari. Acestea sunt intrebarile care va sunt adresate la examen.
La Marinarie si Conducere ambarcatiune din pacate nu sunt acele intrebari pe care le gasitit pe site. Sunt o buna parte din ele dar altele nu sunt. Eu totusi de acolo am invatat, am invatat pe baza intrebarilor de acolo. Ele sunt diferite dar daca esti atent si mai si inveti din acele existente atunci va v-a ajuta sa luati examenul.
Bafta, eu acum invat sa iau si examenul pentru C, la inceputul lui decembrie eu am luat examenul pt D cu 26/26.
 

Back
Sus