windsurf din placaj

Am aruncat o privire pe net dar in general am vazut ca se fac din alte materiale decat placajul , ar fi inconveniente mari daca as incerca unu din placaj imbracat in fibra? Am vazut niste ramforsari pe unele , care mi se par ca depasesc necesarul , nu as vrea ceva dedicat performantei ci mai degraba studierii deplasarii propulsat de vant si cum e gandit sa nu se scufunde mi se pare ideal .
Dupa un plonjon in apa e si mai simplu de revenit la mansa decat pe o canoe .
Poate cineva sa-mi furnizeze un plan de la vela ?
 
Eu in locul tau l-a face din polistiren extrudat din ala verde sau albastru care se foloseste la izolat in constructii.Iesi mai ieftin ca si cu placajul si ai rezerva de flotabilitate destula.Bneinteles acoperit cu 2 straturi de rasina cu fibra de sticla.
 
din ce mai vazusem pe forumuri , era ca nu prea merge sa folosesti polistirenul la matrita , ca il cam mananca rasina . Banuiesc ca rigiditatea suplimentara data de placaj ar fi peste necesar .
 
Am aruncat o privire pe net dar in general am vazut ca se fac din alte materiale decat placajul , ar fi inconveniente mari daca as incerca unu din placaj imbracat in fibra? Am vazut niste ramforsari pe unele , care mi se par ca depasesc necesarul , nu as vrea ceva dedicat performantei ci mai degraba studierii deplasarii propulsat de vant si cum e gandit sa nu se scufunde mi se pare ideal .
Dupa un plonjon in apa e si mai simplu de revenit la mansa decat pe o canoe .
Poate cineva sa-mi furnizeze un plan de la vela ?

1. Ce vrei tu ecsact sa produca mana ta? Care sant rezultatele pe care le astepti pe plan personal dupa ecsperientza asta?
2.Geme netul de planuri si desene si de placi si de vele pt surfe. Tr sa ai rabdare, multa rabdare si sa extinzi cautarea dincolo de Varu' Gogu.
3. Am stat 35 de zile cu un surfer inrait din Sidney, daca iti tr coordonatele, PM cu placere!
4. Mai gandeste-te bine despre ce vrei tu de fapt, take your time pt o introspectie si vezi unde ajungi. Nu are rost sa te apuci sa reinventezi apa calda si plansa de surf decat daca chiar ai o idee revolutionara si in cazul asta repede cu ea la inregistrarea de patente in EU si USA.
5. Bafta!
 
pai ma gandeam sa deprind tehinica de a folosi vantul sa innaintez . M-am gandit eu ca daca pun la canoe ceva vele , imi mananc zilele pana le fac si apoi poate ma pregatesc de olimpiada ca innotator ca o sa tot ies la mal cand ma rastorn . Asa ca m-am gandit ca asta ar fi o varianta ceva mai simpla , nu se scufunda , chiar daca plonjez in apa pot sa revin si in mijlocul lacului la "butoane" .
Rezultatele asteptate ar fi sa ma misc fara sa dau din vasle , apoi as trece la nivelul urmator , dar pentru a deprinde tehnica folosirii vantului mi se pare cea mai buna solutie .
Ar mai fi o varianta cu roti , dar nu vad unde as putea sa probez ,nu imi vin in minte acum zona drepte si fara gropi , ar mai fi o varianta pentru zapada , dar pe aici nu prea mai ninge , asa ca varianta de exploatat pe lacurile din zona ramane singura .
varu Gogu da el ceva informatie , dar imi trebuie mai exact dar nici prea fix nu e bun , pentru ca executia oricum nu o sa fi profesionala , nu o sa utilizez materialele din scheme ca poate sunt scumpe .
Nu incerc sa inventez , dar pana la urma la ce facem noi pe aici sunt mici inventii , pentru uz privat .
 
Ultima editare:
pai ma gandeam sa deprind tehinica de a folosi vantul sa innaintez . M-am gandit eu ca daca pun la canoe ceva vele , imi mananc zilele pana le fac si apoi poate ma pregatesc de olimpiada ca innotator ca o sa tot ies la mal cand ma rastorn . Asa ca m-am gandit ca asta ar fi o varianta ceva mai simpla , nu se scufunda , chiar daca plonjez in apa pot sa revin si in mijlocul lacului la "butoane" .
Am pus eu pe undeva , fie aici fie pe softpedia, poza cu ultimul caiacist ajuns la SfGh anul trecut. Tr sa vezi ce mare vela avea nenea ala, ce chestie complicata rau, cred ca era de la North Sails California!


Rezultatele asteptate ar fi sa ma misc fara sa dau din vasle , apoi as trece la nivelul urmator , dar pentru a deprinde tehnica folosirii vantului mi se pare cea mai buna solutie .
Ar mai fi o varianta cu roti , dar nu vad unde as putea sa probez ,nu imi vin in minte acum zona drepte si fara gropi , ar mai fi o varianta pentru zapada , dar pe aici nu prea mai ninge , asa ca varianta de exploatat pe lacurile din zona ramane singura .
varu Gogu da el ceva informatie , dar imi trebuie mai exact dar nici prea fix nu e bun , pentru ca executia oricum nu o sa fi profesionala , nu o sa utilizez materialele din scheme ca poate sunt scumpe .

NU INVENTA NIMIC, NU DESENA NIMIC, NU MODIFICA NIMIC DECAT DACA TE STII EXACT CE FACI!
Ca sa vezi ce face vantul pe o vela e f simplu, nu tr sa pierzi timpul construind noi modele. E mai ieftin sa inchiriezi o barca, chiar si un Optimist dar eu zic ca poti gasi pe-aici oameni care te pot lua pe barca sa te initieze.
Nu vreau sa te dezumflu, vreau doar sa te fac sa sari niste etape si sa nu mai pierzi timp cu chestii nefolositoare!
Haide bafta!
 
Ultima editare:
din ce mai vazusem pe forumuri , era ca nu prea merge sa folosesti polistirenul la matrita , ca il cam mananca rasina . Banuiesc ca rigiditatea suplimentara data de placaj ar fi peste necesar .


Il mananca daca folosesti rasina poliesterica cu epoxidica nu patesti nimic,
dar tu stii ce vrei.
 
Sailing Board

Prietene, cei de la Atkin au planuri pentru o combinaţie între o placă de surf şi o barcă modestă cu vele. Cred că asta ar fi mai aproape de ceea ce îţi doreşti şi necesită doar 2 foi de placaj.

Skimmer-3.gif


Skimmer-1.gif


Numele proiectului este Skimmer.

http://www.atkinboatplans.com/
 
NU INVENTA NIMIC, NU DESENA NIMIC, NU MODIFICA NIMIC DECAT DACA TE STII EXACT CE FACI!
Ca sa vezi ce face vantul pe o vela e f simplu, nu tr sa pierzi timpul construind noi modele. E mai ieftin sa inchiriezi o barca, chiar si un Optimist dar eu zic ca poti gasi pe-aici oameni care te pot lua pe barca sa te initieze.
Nu vreau sa te dezumflu, vreau doar sa te fac sa sari niste etape si sa nu mai pierzi timp cu chestii nefolositoare!
Haide bafta!

Nu stau pe langa vreun port sau acces la mare , ca sa inchiriez ceva trebuie ma deplasez cu masina cateva sute de km si daca fac de 3-4 ori asta deja ma costa deplasatul si inchiriatul mai mult decat sa mai "fac" inca o "barca" , intr-adevar as beneficia de ceva care stiu ca functioneaza si de ceva sfaturi , dar costurile ar fi mai mari . Mai exista si posibilitatea sa ajung pe lac si sa nu bata vantul , sau sa bata prea rau , sau sa ploua , nesansa .
Asa arunc o privire pe cer , scot din garaj , arunc pe masina si in 20 minute sunt pe malul apei .
 
Mai bine iti faci 2 flotoare laterale la canoe, ca sa nu te rastorni, si ii pui o vela ca impaiatu, ca daca incerci cu windsurf ai sa injuri cum injuram eu prima data cand m-am dat cu un caiac de competitie, ca nu reuseam nici macar sa ma desprind de mal si ma si rasturnam :).
 
Flotoarele am o idee fixa din ce sa le fac , dar la catarg am o dilema . Am vazut niste profile pe la mine prin sectie sunt din aluminiu si sunt proiectate sa fie rigide , au o sectiune care ajuta sa se culiseze prin ele initial e facuta pentru prinderi dar cred ca merge adaptat . Problema e ca au totusi ceva greutate , poate sunt totusi prea solide pentru ce imi trebuie .
Vreo alta solutie incercata si sa rezulte totusi si ceva rezistent si demontabil ?
 
Windsurf şi ambarcaţiune cu vele (vrei să vezi cum e cu velele la velier, nu?) se autoexclud deoarece manevrezi velele diferit.
La windsurf tu te înclini spre apă şi vela te ţine în echilibru. Vantul îl descarci din unghi şi aplecând vela încă şi mai mult, tu fiind sub velă. Deci, vârful velei este urcat în vânt.
La restul nu am practicat dar am văzut că descarci vantul aplecând vela în direcţia opusă, tu fiind "deasupra" (de fapt, contrabalansezi în celălalt bord), iar vârful velei este coborât în vânt.
WS e o treabă interesantă deoarece cârma e chiar omul, şi eşti muuult mai aproape de apă decât pe o yolă. Repet, nu m-am dat cu yola, decât cu WS.
Plăcile de WS sunt făcute cu polistiren şi au design optimizat în funcţie de cum sunt condiţiile. Ar fi totuşi o idee să cauţi o placă formula mare cu derivor şi două mai mici freeride şi să îşi faci trimaran.

Velele de ws nu cred că merg la yolă, deşi găseşti vele cu cambere, bune pe vânt slab. Catargul este cu îmbinare flexibilă, etc. Mai bine încerci să dai o tură cu ambele tipuri de ambarcaţiuni şi vezi cum stă treaba.
 

Back
Sus