ce motor sa aleg?

Prima oara am intrebat despre barca, acum intreb despre motoare.
1) Ce brand de motor sa aleg?
In principiu as opta pentru un Mercury in 4 timpi deoarece aud aici la voi ca lumea e multumita de service-ul celor de la Mercury (banuiesc ca e vorba despre cei din Bucuresti, de la importator, nu?).
Sunt convins ca si alte motoare sunt bune (Johnson, Suzuki, Honda, Yamaha, etc) dar ma intereseaza in primul rand sa am costuri decente cu intretinerea (japonezii la auto si moto, te cam pisca la piese de schimb, americanii sunt mai finuti) si service autorizat unde sa nu dau peste jnapani si incompetenti, vreau doar sa-si faca bine treaba (nu exceptional, ca aici e RO si asteptarile trebuiesc, din pacate, limitate din start ca altfel iti faci singur rau; cine nu a inteles pana acum treaba asta, sa ma ierte ca nu vreau sa supar pe nimeni).
Spuneti-mi va rog despre experientele dvs. cu service-urile de motoare nautice, din Bucuresti, ca nu prea ma vad alergand la C-ta, Tulcea, Braila, Galati sau alte orase cu traditie intr-ale navigatiei pe apa.

2) Sunt in dubiu asupra capacitatii motorului. Nu am inca permis de conducere ambarcatiuni de agrement. Ma voi interesa asupra acestui subiect.
Pentru ca nu am inca permis, problema se pune in felul urmator: motor < 5cp dar aici voi discuta in ce masura este ok un asemenea motoras pe o barca de inceput sau motor > 5 cp
2.1 - Cat de "sportiv" este un motor de 4 cp sa zicem, pentru a impinge o barcuta ce cantareste max. 60 kg cu incarcatura max. insumand alte 300 kg (inclusiv greutatea motorului), pe lac sau canale delta? Poti ajunge macar la 15 km/h cu un astfel de motor (nu am inca barca, vorbim doar teoretic)?
2.2 - Daca iau motor de 5 cp (mai mare decat prevede legea; adica putere de 3.7 kw fata de 3.67 kw cat zice legea ca-i permis ca sa nu ai nevoie de permis), care-i riscul? Fac ai nostri scandal pentru diferenta aia de 0.03 kw sau o trec cu vederea din principiu?
2.3 - Daca iau motor de 4 cp ii pot face tuning pentru cresterea performantei :cool:? Unde? In ce consta? Cat costa?
2.4 - Daca iau motor de 15 cp (il pun pe barca, care sa suporte 15 cp, desigur) si il inscriptionez cu 4 cp se prinde "organu"? (aici trebuie vorbit cu "baietii" care vopsesc/decoreaza carene moto, daca stiu cum sa ofere vopselei si protectie la apa dulce/sarata, etc) Cum se desfasoara un astfel de control nautic :)? Daca vad oamenii ca ai barcuta mica si motor pe care scrie 4 cp, se mai obosesc sa te intrebe de permis sau sa te purice? (lasand la o parte posibilele alte contraventii cum ar fi sa te dai pe unde nu ai voie din diverse motive, ca nu ai barca inmatriculata (canal principal delta), ca ai motor termic si nu electric (lac), ca ai trecut prin fata vilei primarului sau alte chestii).
2.5 - Pe lacurile din jurul Bucurestiului sunt controale :)? Daca da, pe care? Snagov?
2.6 - Pe balti private banuiesc ca nu te intreaba nimeni de sanatate daca ai acceptul proprietarului/administratorului?

3) Un motor de ocazie se poate testa? Cat costa? Iti spune cel care-l testeaza in ce stare e si cam cati bani mai bagi in el? Acuratetea evaluarii e ridicata sau scazuta?

Intreb pentru ca nu stiu exact cum va fi treaba cu motorul...Nu am bani sa iau 2-3 motoare, nici barca nu am si nici permis :). Dar am dorinta de a :sail:
Cel mai probabil ca-mi voi lua candva macar categoria D, insa inteleg ca examenele nu sunt chiar asa din saptamana in saptamana si ca e posibil sa dureze...In schimb eu estimez ca barcuta o voi lua intr-o luna, sa ma dumiresc eu ce si cum mi s-ar potrivi si apoi prospectez piata. La motoare, de asemenea, pot sa iau unul nou sau sa dau la vasle (imi place si asta) si sa astept o ocazie doar ca acolo daca-mi pica un motor de 10 cp la pret bun, il iau si-l pun pe barca fara permis :)...si ma dau si eu mai cu fereala...

Vorbeam de factorul "sportivitate" pentru ca tocmai ce m-am intors din delta, unde am avut ocazia sa fac mai multe excursii de neuitat, ba chiar sa si conduc rapida cu motor de 70 cp (bine, e altceva cand ai volan si bagi gaz ca la avion, nu stai cu mana atarnata la comanda, de te dai dupa 3 ore, cu 1 tub intreg de diclofenac)...Si senzatia e placuta; nu ma vad alergand pe balta cu barcuta (nici pe strada nu alerg ca nebunul) dar nici sa merg cu doar 1km/h mai repede decat viteza obtinuta prin vaslire...ma intelegeti si voi, nu dati cu pietre-n mine. Oricum, ce-mi voi lua la inceput se numeste pocnitoare, in raport cu ce am calatori/condus in delta.
Ca sa nu ma blamati, va dau cuvantul meu ca nu voi iesi cu barca cu motor pe lac pana nu voi fi citit materialele specifice navigatiei cu ambarcatiuni de agrement (cateva reguli le-am deprins deja din delta, cel putin alea de bun simt).

V-am bombardat cu intrebari? Scuzati-ma sunt la inceput si nu cunosc prea multe...dar vreau sa stiu in ce ma bag.
 
Salut, am sa iti raspund aici la aman2 topicurile. Pentru un car-toper de 2,5-3 metri iti ajunge un motor de 5 cai, te duce cu 10-15 km/ora in functie de incarcarea barcii. E posibil ca 5 cai sa fie considerata limita minima pentru care se cere permis, trebuie intrebat la ANR. Pentru a evita permisul, in afara de puterea motorului sub 5 cai, mai e conditia ca barca sa aiba sub 2,50 metri lungime. Cel mai bine dai examen si iti iei permisul, nu te mai doare capul dupa aia. De cand ma plimb cu barcuta pe balta, nu m-a intrebat nimeni niciodata decat daca nu am peste sau scule de braconat :D, nu s-au legat de barca sau motor. Totusi, nu te sfatuiesc sa "bulanesti" motorul, daca i se scoala unuia si te verifica dupa serie, poti avea probleme daca puterea e mai mare decat scrie pe cutie. Cel mai bine eviti asemenea probleme fiind in regula cu actele, adica permisul plus actele motorului.

Orice dealer de motoare de barca e obligat sa-ti asigure garantia si service-ul, nu conteaza daca motorul e american sau japonez. Eu am incredere maxima in motoarele japoneze, nu au egal pe piata, la fel ca si motocicletele. Se poate tuna motorul pentru cresterea puterii, de exemplu de la 9,9 cai se ridica usor puterea la 15 cai, se schimba din ce am auzit alezajul si kitul de jicloare, insa in tara nu face nimeni asa ceva, cel mai aproape e la Budapesta. Cel mai bine e totusi sa iti iei din prima un motor nou la puterea dorita. La mana a 2-a e cam loterie, poti nimeri un motor bun sau un cadavru machiat :).

Nu cred insa ca e bine sa supraincarci un car-toper pana la 300 kg, ca poti face baie la prima salupa care trece pe langa tine, sau daca se burzuluieste vremea mai tare. Car-toperele sunt de obicei recomandate pentru un cuplu plus maxim un copil, pentru 4 persoane cauta altceva, o barca cu bordul liber mai inalt si care sa poata cara mai mult. Pentru plimbari scurte pe lacuri sau in Delta poti alege oricare din variantele pe care le-ai spus, RIB, barci din polietilena, din fibra (PAFS), pneumatice, sau chiar iti poti face singur una din placaj si fibra, daca te pricepi. Am vazut la Salonul nautic din februarie niste barcute pneumatice superbe la barciinbagaje.ro, lungi, inguste si stabile, facute dintr-un material foarte solid, incearca-le si pe alea si vezi daca-ti convin ca pret si calitati nautice. Succes!
 
Buna Vali,

Multumesc mai intai pentru cantitatea si diversitatea raspunsului...
Am uitat sa mentionez treaba cu 2.5 m la lungime...Am citit ordinul 534 acum 2 zile...In fine, din cat am frunzarit eu barcile pe net, se gasesc destule modele interesante < 2.5 m.
Dilema mea este ca interesul meu exista dar inca nu m-am dus la capitanie sa aflu de acolo care-i ritmul de sustinere a examenelor, ca sa pot estima ca-mi voi luat permisul peste un timp anume. Dar daca gasesc pe ebay o barca faina in US, o iau acum si o si scot acum pe lac.
Deci va exista o perioada (mai lunga sau mai scurta de ilegalitate :) ). Ma scuzati ca vorbesc atat de deschis despre ilegalitati pe forum dar...wtf...daca v-as spune cum sa driblati taxele si impozitele, nu m-ati asculta cu urechile palnie :)? E acelasi lucru, asa ca fac apel sa nu se supere nimeni pe mine.
Referitor la motoare, ma intereseaza partea de fiabilitate, mi-a zis si mie barcagiul din delta ca cica toate-s bune dar fiecare are slabiciunea lui, daca o cunosti, n-ai treaba cu motorul...Poate asa este.
Eu, ca si la masini, vreau sa cunosc de la cei care detin brandul respectiv, care-s problemele tipice si cat de multa sustinere primesti ca si client din partea service-ului. Si la care service trebuie sa te duci ca exista acolo om/oameni meseriasi care stiu ce au de facut. Pe mine nu ma incalzeste ca el e obligat sa-mi asigure service daca acolo dau peste incompetenti care invata meserie pe motorul, banii si timpul meu.
Cu tuningul m-ai lamurit...Nu-mi irosesc timpul sa ma duc in Ungaria cu motor de 4 cp sa-l fac de 6 cp...
Cu redecorarea capacului motorului...aici ma mai gandesc :).
In rest, ce sa zic, nici eu nu m-as risca la un motor SH decat daca stiu exact de la cine-l iau si unde-l gasesc ca sa-l injur in caz ca-mi da un cadavru, cum zici tu...
La barca am spus 4 pers...gandind ca poate la o iesire cu un alt cuplu de prieteni (un gratar, un joc Agricola, Ticket to ride, colonistii din Catan, etc) bagam si o iesire pe lac si daca doar eu am barcuta, atunci sa incapa si ei in barcuta...intelegi tu ce vreau sa spun dar decat sa-i bag la apa...mai bine ii iau cand voi avea permis si barcuta mai de Doamne-ajuta.

In rest, ce sa zic, astept in continuare pareri, ca-s mai multi pe aici care stiu cu ce se mananca treaba asta, nu ca mine, habarnist :)

PS: La confectionat barci nu ma bag, prefer sa-mi vad lungul nasului decat sa ma bag singur la apa, la propriu!
 
Ultima editare:

Back
Sus