Acces lacuri Misaila si Chiriloaia

Stie cineva vreun canal de acces catre lacurile respective? Din ce vad pe harta satelit, comunica intre ele, dar nu par a fi accesibile direct de pe Dunare.

Nu m-ar deranja nici sa duc caiacul in spate 400 - 500 m la o adica, atata timp cat nu e padurea prea deasa.
 
salut !
Sunt doua canale de acces in Insula, catre cele doua lacuri:
- canalul principal a carui intrare este marcata cu punctul galben pe harta, este accesibil la cote mici ale Dunarii. Intrarea e marcata pe teren cu un panou de informare. La aprox 100 m este un stavilar, dar daca la Braila cota este macar 4 m, treci peste.
- canalul secundar e marcat cu punctul rosu. La cote mici ale apei seaca complet. Din interior este foarte greu de gasit fara localizare pe GPS, pentru ca vegetatia acopera mereu intrarea. In perioadele de modificare puternica a cotelor ( crestere/descrestere) pe acest canal curentul este foarte puternic.
Imaginea atasata e orientata cu Nordul sus.
Ai si o filmare aici, daca vrei sa-ti faci o idee: https://vimeo.com/170745328

Intre lacuri sunt multe puncte de trecere, te orientezi la fata locului, in functie de stuf. :)
 

Atașamente

  • IMG_0027.jpg
    IMG_0027.jpg
    39.4 KB · Vizualizări: 41
Multumesc mult pentru raspunsul amanuntit.
Legat de canalul cu rosu, cam la ce cote seaca? Iar daca e secat, se poate parcurge pe jos? Sau e prea malos?
 
Uite aici o filmare de la una din iesiri pe acel canal:
https://www.facebook.com/Imbold.ro/videos/932261436869116/

In 28.02.2016, cota la Braila era 448 cm, in crestere: http://cotele-dunarii.ro/Braila , apa intra in lacurile din interiorul insulei cu putere.
Am gasit un material pe site-ul BMB, unde la cota 3.17 canalul Paioasa e secat.

In alta filmare, pe 20.03.2016, cota la Braila 597 cm, iar noi pluteam in coronamentul copaceilor de pe malurile canalului.
Probabil sub 350 cm cota la Braila canalul nu este practicabil.

Uite am reusit sa gasesc coordonatele pentru Paioasa (pe baza traseului GPS salvat la o tura):
capat in lacul Misaila: 45.159462°, 27.964108°
capat in Dunare:45.155276°, 27.966157°

Traseul atasat e cel pe care am facut filmarea din postul anterior.

LE: cu parcurgerea pe jos.. nu stiu ce sa spun. Prin albia canalului probabil ramane mal gros. In general, daca apa scade sub nivelul de patrundere, raman balti si mersul prin ele e dificil.
Pe maluri sunt copaci si lastari. Sa treci prin lastaris e foarte greu, mai greu decat printre copaci. Iar daca prin zona au activat si mistreti, distractia e totala. Tot pamantul e rascolit.. :)
La ultima tura, in alta zona ceva mai usoara as spune, am facut 2 1/2 ore pentru aprox 1 km de traversare prin padure, doi insi cu doua caiace. Nu a fost deloc usor. Paioasa insa are 4-5 sute de metri... lungime prin partea de padure/lastaris, dar nu stii unde dai de apa, daca nivelul e mic.
 

Atașamente

  • 2016-03-20 Insula Mica.kmz
    2.4 KB · Vizualizări: 9
Ultima editare:
Nu cred ca exista canalul respectiv, am trecut de multe ori pe acolo si nu se vede nici o urma de canal, chiar am facut o oprire in zona intr-o perioada cu ape mari si malul ala este destul de inalt, unul din putinele locuri unde poti gasi uscat serios pe ape mari. Din studiu se pare ca acel canal era o alternativa, aveau nevoie de o deschidere catre Dunare pentru oprirea colmatarii lacurilor interioare. Discutia pe tema asta incepe in studiu pe la pagina 30 si din primele imagini se vede ca acel canal se opreste destul de departe de Dunare, daca l-ar fi deschis sigur il stiam, aveau destul de mult de sapat sa ajunga cu el la Dunare. La pagina 44 este o simulare a situatiei in care ar fi facut strapungerea mergand inainte cu acel canal spre Dunare, apoi este simularea cu deschiderea canalului de pe celalalt brat, cea care este acum activa, si apoi un mix. Daca ne uitam mai departe in studiu gasim si unul din motivele pentru care a fost aleasa aceasta varianta, este cea mai ieftina (pag54), in plus se pare ca reduce procesul de eroziune pe bratul Cravia la cote mari.
Foarte interesat studiul, se pare ca stavilarul acela de pe canalul principal de acces este de fapt un prag pentru cote mici, cand am dat de el am crezut ca este facut pentru a opri intrarea barcilor si acum am realizat ca bustenii respectivi erau dublati cu folie, apa nu trece deloc de stavilar sub un anumit nivel. Inainte de stavilar, pe partea stanga mai este un canal ingust care are un stavilar pe el la vreo 20m de canal, nu am indraznit sa intru pe el din cauza vegetatiei dar probabil acel canal ingust comunica cu lacul interior si a fost nevoie sa il blocheze si pe el.
 
Am vazut ca se anunta 380 - 370 cm pentru sambata - duminica. M-as aventura la o parcurgere sud-nord.

Daca mai e cineva interesat, stabilim ce si cum. Eu am caiac de 350 / 63, deci ritm prea sprinten nu o sa fie, mai ales impotriva curentului.
 
La nivelul asta si tinand cont ca este in scadere nu m-as baga acolo... Poti incerca o tura de la Stancuta sau Gropeni la Braila sau daca nu ai sofer la recuperare si nu te descurci cu logistica poti incerca complexul Samova-Parches, foarte usor accesibil.
Daca totusi te hotarasti sa mergi acolo si te lansezi de la Braila te sfatuiesc sa tii malul Brailei si sa traversezi de la stalpul de inalta tensiune, daca traversezi imediat Dunarea si intri pe Cravia o sa tragi putin in capatul insulei, in zona canalului, curentul la intrarea din sud pe bratul Cravia este puternic, in special pe malul insulei Fundu Mare. Cel mai lejer traseu este cu lansare de langa unitatea militara, traversezi primul brat si mergi pe langa insula Harapu pana in capul ei, apoi tii malul drept inca vreo 4-500m dupa ce se despart bratele si poti incepe traversarea, intri pe bratul Cravia, pe canal in interiorul insulei, apoi pe lacuri pana la iesirea din capatul de nord al insulei, iesi din nou in bratul Cravia, ocolesti varful insulei, tragi putin contra curent si traversezi spre locul de lansare.
 
Ultima editare:
Am fost astazi, cota 310 la Braila, cam la limita.
Prima oara am dat o raita pe la canalul Paioasa, sa ma asigur ca e impracticabil.

kWCH34W.jpg

b5Ptkxq.jpg


Asa ca am luat-o pe canalul din nord, nu inainte sa fiu avertizat de un pescar semi-profesionist ca "daca intru, nu mai ies de acolo". Din fericire pentru mine, stiam ca Google Maps e o forta a naturii, asa ca nu m-am emotionat prea tare.

1HB3i3z.jpg

t3vGgfH.jpg


Lacurile erau destul de colmatate, dar ochiurile de apa care se vad clar pe satellite view, existau si la fata locului.

aVjYQOs.jpg


Am zis sa o iau dupa lebedele astea, care pareau sa stie drumul.

wJN7mp7.jpg


Si am ajuns la al doilea observator, pe canalul dintre lacuri.

2EqZ4I5.jpg


Lacul Misaila a fost mai mic si mai monoton decat Chiriloaia, insa la intrare am vazut prima dintr-un set de vreo 4 plase de braco-pescari.

oflUPYJ.jpg



La intoarcere, am tras o spaima cu un mistret care s-a incordat spre mine:

CKX5l0O.jpg

JbHZZOM.jpg


Iar spre apusul soarelui, am prins si un cadru semi-profesionist.

5JOlg7r.jpg
 
Ultima editare:
Foarte fain traseul, este exact tipul de coclauri pe care să îi bați cu padela.
Mai ales dacă ai și lebede călăuzitoare. :)
 

Back
Sus