Cotele Apelor Dunarii - reloaded.

Salut toti utilizatorii sitului barcaholic.ro !
Am inceput sa "culeg" valorile cotelor Dunarii din 2010 atunci can am scris primul meu cron (cronul saracului) pe vechiul site edelta.ro.
Acum baza noastra de date cuprinde valorile din 2010 pana in prezent dar pe site au ramas optiunile traditionale :

- Cotele apelor Dunarii din ultimele 60 de zile
- Cotele apelor Dunarii din ultimele 365 de zile.

Noutatea ar consta in faptul ca paginile cu cotele apelor Dunarii sunt comentabile.
Astfel, am putea impartasi informatii utile referitoare la accesul cu diverse ambarcatiuni pe canalele din Delta, corelate cu cotele apelor Dunarii.
Puteti comenta ca si Anonim sau va puteti inregistra pe site ca si utilizator.

Cu respect,
Constantin-Oleg, Feodorov
 

Atașamente

  • cotele-tulcea.jpg
    cotele-tulcea.jpg
    31.1 KB · Vizualizări: 21
Ultima editare:
Cum sa interpretam cotele apelor Dunarii.

Doar pentru cei care nu stiu:
Nivelul Dunării se măsoară fata de un nivel de referință iar nivelul de referință pentru o anumita localitate îl aveți în tabelul din linkul de mai jos, exprimat în centimetri fata de nivelul Marii Negre.
Daca vreți sa aflați nivelul Dunării fata de nivelul Marii Negre pentru o anumita localitate, adunați cota din ziua respectiva(exprimata în centimetri) cu valoarea cotei de referința pentru localitatea respectiva.
De exemplu, pentru Tulcea, cota de referință este de 56 de centimetri. O cota de 200 cm la Tulcea înseamna ca Dunărea are nivelul de 200 + 56 cm fata de nivelul Marii Negre.

Cum sa intelegem cotele apelor Dunarii ...
Tabel cote de referinta.

Daca stie cineva o sursa pentru valorile cotelor de referinta pentru celelalte porturi, le puteti pune la comentarii (in parte de jos a paginii).:)
 
Salut. Se poate să partajezi cumva cotele pentru întreaga perioadă? Eu am date cu cotele din 2014 până anul ăsta. Mi-ar fi însă foarte utilă întreaga ta arhivă. Să adaug ce ai tu în plus (2010-2013) și să compar restul cu ce am eu. Mulțumesc.
 
Salut,
Folosesc informatiile de pe site-ul tau.
Am adunat la randul meu ceva informatii -vezi tabelul anexat.
 

Atașamente

  • Cotele Critice ale Dunarii.pdf
    30.4 KB · Vizualizări: 31

Back
Sus