Pocket cruiser

Cum necum am ajuns la concluzia ca ce-i mic e prea mic si ce-i prea mare e prea mare, si numai bun pentru mine a fi un pocket cruiser de 14-16 picioare, usor si cu motor outboard mic, cu 2 locuri de dormit in cabina si eventual 1-2 sub cort in cockpit. Tinta e bineinteles iesiri de weekend pe lacuri si Delta, eventual iesiri de zi pe mare linistita, cu transport rutier pe peridoc cat mai facil.
Ma uit la ceva de genul LYNX 14.
Doua optiuni pentru a avea asa ceva:
1. second hand, ofertele in aceste dimensiuni sunt majoritar motor boats.
2. ma fac armator. Poate ca as duce la capat singur asa ceva dar n-as risca, prefer un constructor cu ceva experienta, scule si cunostinte relativ la procurarea de materiale, Okoume, epoxi, fibra, echipare etc.

Adevarul e ca am fondurile pregatite si as da drumul la proiect, cu scopul de a avea barca deja odata cu sezonul primavara 2010. De ce scriu aici, poate ma puteti ajuta, respectiv la punctele de mai sus:
1. poate aveti exemple reale pe piata second?
2. poate cunoasteti persoane interesate de a lucra la asa ceva? Sper ca bugetul sa permita satisfactii suficiente si pentru constructor.

Multumesc anticipat!
 
Iti multumesc, crede-ma ca la gasit chestii pe Internet ma pricep :) Mai greu cu meseriasii care sa infaptuiasca, oameni ca tine, si dispusi la o aventura din asta. Daca stii pe altii, seriosi, iti foarte multumesc.
 
Deci varianta sa o construiesti singur ai exclus-o complet? Teoretic n-ar fi asa de greu, ti-ar trebui un spatiu incalzit peste iarna si mult timp liber.

Materialele se pot procura relativ usor de la Holver si Polydis. Scule prea sofisticate nu trebuie: un taietor pendular, masina de gaurit, slefuitor, pensule, caserole de plastic, o ruleta, ceva prese ... si timp liber.

Colegul barcaholic de la barci-in-bagaje avea o oferta de taiat placaj la CNC, nu stiu daca mai e valabila treaba dar ar scuti multa bataie de cap cu masuratul si taiatul. Dupa ce placile sunt taiate nu mai ai probleme majore, timp liber sa fie ...
 
Deci varianta sa o construiesti singur ai exclus-o complet? Teoretic n-ar fi asa de greu, ti-ar trebui un spatiu incalzit peste iarna si mult timp liber.

Materialele se pot procura relativ usor de la Holver si Polydis. Scule prea sofisticate nu trebuie: un taietor pendular, masina de gaurit, slefuitor, pensule, caserole de plastic, o ruleta, ceva prese ... si timp liber.

Colegul barcaholic de la barci-in-bagaje avea o oferta de taiat placaj la CNC, nu stiu daca mai e valabila treaba dar ar scuti multa bataie de cap cu masuratul si taiatul. Dupa ce placile sunt taiate nu mai ai probleme majore, timp liber sa fie ...
parerea mea e ca mai mult timp s-ar consuma vectorizand toate planurile decat facand-o manual!am la activ doua barcute taiate in felul asta si Menestras e martor ca nu a durat mai mult de o ora trasarea skiffului iar taierea placajului e o joaca!chiar nu e o bataie de cap si daca prietenul Byteworks se hotaraste s-o faca .....i-i pot veni in ajutor( cu conditia sa fie din Bukale :p )
m-am uitat si eu pe blogul celui care a construit-o ;super faina barcuta ,stich'n glue pur sange si deja ma bate un gand :D !
 
Motivul principal contra productiei proprii e lipsa spatiului inchis de marime suficienta, apoi ca ar fi prima incercare de acest gen, ar putea insemna niste bani aruncati si sigur mult timp irosit. Cine stie exact ce si cum ar lucra mult mai operativ.
Ma gandesc la un buget de 3K-4K "la rosu" si 5K-6K echipata, bineinteles euro si incluzand manopera. Pare rezonabil?
 
parerea mea e ca mai mult timp s-ar consuma vectorizand toate planurile decat facand-o manual!am la activ doua barcute taiate in felul asta si Menestras e martor ca nu a durat mai mult de o ora trasarea skiffului iar taierea placajului e o joaca!
De acord, doar ca o greseala de masurare in faza asta e greu de corectat dupa taiere, iar la un pocket cruiser are ceva mai multe componente :D
 
OK hai sa lasam detaliile tehnice pentru alt thread, poate cel care va infatisa drumul de la placaj la un LYNX 14 :rock:
M-as concentra acum pe gasirea constructorului si stabilirea detaliilor intiale.
 
aceeasi gresala se poate strecura si in autocad, corel sau softul cu care lucreaza CNC-ul,dar pana la urma asta e doar alegerea constructorului !
oricum ,in faza de taiere placajului nimic nu e ireparabil decat in cazul in care se gresesc toate taieturil iar atunci .....constructorul tre sa se apuce de alte sporturi!
se pot diminua cheltuielile lucrandu-se numai pe perioada de primavara-vara astfel incat ar fi eliminate costurile obtinerii caldurii!
@byteworks ,suma data de tine pare rezonabila dar depinde foarte mult de finisajele la care ai pretentia ,calitatea elementelor greementului ( un scripet ordinar dar dedicat costa vreun milion) si multe alte maruntisuri!
deci pana nu vezi fisa cu materialele necesare nu poti face un calcul estimativ al costului final ,fara manopera!
e o treba dificila in care conteaza mult increderea dintre constructor si beneficiar , unde pt. primul rol s-ar gasi multi candidati sa-ti ia repede banii iar in rolul celui de-al doilea poate fi un client capricios ,pe care nimic nu-l poate multumi!

eu am avut multe experiente neplacute in rolul primului ,cand aveam atelierul de mobila iar la un simplu dulapior un client "priceput" i-i putea gasi o mie de neajunsuri! iar asta e o barca ,cu mai mult de un maner ,patru picioare , o usa si o polita!
concluzia e ca poate iesi nasol daca faci alegerea nepotrivita ,valabil de ambele parti!ra trebui intrunite foarte multe conditii ca totul sa decurga fara probleme ,in primul rand sa gasesti un constructor aproape de tine, sa poti vedea cum merg lucrarile!
scuza-ma daca m-am bagat aiurea dar nu as vrea sa vad un vis frumos transformat in dureri de cap!
FA-L SINGUR!!! si o sa-ti daruiesti surprize placute iar daca ceva merge prost ......nu se va lasa cu crima!:)) cel mult cu o sinucidere (DOAMNE FERESTE)!

ca de final ,anunta-ma daca esti de acord sa cumparam planurile impreuna ,in felul asta incepem amandoi cu dreptul ,facand o mica economie la bani!:D:noroc:
 
Oricat as vrea n-am unde sa-l fac singur.

La 2K iti dau eu miniEgoistul cu peridoc si catarg de aluminiu. Ai mai avea de facut niste maruntisuri iar in primavara ai fi pe apa

:skip: Da-mi putin timp sa ma informez, sa citesc si threadul tau, si daca ai putea sa-mi dai niste poze si amanunte despre starea actuala si ce-ar mai fi de facut ... cred ca ai un client! :banana:
 
Oo m-am referit mai degraba la capacitatea si usurinta de transport pe uscat, mai putin la spatiul "locuibil" unde un double berth spartan ar ajunge, plus ceva spatiu de depozitare. Dar si eu sunt pe la mijloc, 1,75 inaltime si 80 kg.
 
Oo m-am referit mai degraba la capacitatea si usurinta de transport pe uscat, mai putin la spatiul "locuibil" unde un double berth spartan ar ajunge, plus ceva spatiu de depozitare. Dar si eu sunt pe la mijloc, 1,75 inaltime si 80 kg.

S-ar putea sa te cam stranga cruiserul asta!
Cel mai bine ar fi sa poti sa vezi unul de-aproape si sa te poti urca in el, eventual si sa navigi cu barca asa ceva.
Ca sa-ti dai seama exact de dimensiuni copie cu creta forma lui in plan orizontal la cotele exacte pe o pardoseala si apoi incearca sa stai/dormi in el.
 
Vin si eu cu o parere, daca tot vrei sa te-apuci de constructii navale ... nu mai bine bagi un ochi la vaga 23
http://www.bateau.com/studyplans/VG23_study.htm?prod=VG23#specs

Acum ti se pare indeajuns 14", dar peste 2,3-5 ani poate-i vrea sa iei si nevasta/copiii pe barca. Mai bine olecuta mai mare decat prea mica.
In plus vaga mi se pare ideal in sensul ca il scurtezi cu vreo 2cm si nu-l mai inmatriculezi. Poti sa-l tractezi si cu o masina non-suv(cred ca-l duce si loganul). Are latimea maxima permisa pentru transport ne-agabaritic si e si capabil de-o escapada mai indelungata (gen Varna/Burgas, poate Istambul).
 
@ skipper:
Desigur ca voi incerca o vizionare, cine cumpara asa ceva fara suficiente calcule?
@ alaska_ro:
Prea mare, prea greu, prea complicat. Nu cred ca am resurse (inclusiv timp) pentru asa ceva, si nici n-as putea exploata suficient barca in viitor. Las barcile mari si navigatia pe mare pentru eventual chartere daca vor fi.

Barcile si navigatia sunt al doilea hobby pentru mine, si desi acest ultim venit e mai proaspat si mai acaparant tocmai prin noutate, majoritatea resurselor se duc totusi spre primul, care e cu mine aproape de cand ma stiu, aviatia, ingrijirea si exploatarea avionasului din dotare. E deja destul de complicat ca sa mai pot adauga si o barca mare si scumpa.
 
Ultima editare:
Barcile si navigatia sunt al doilea hobby pentru mine, si desi acest ultim venit e mai proaspat si mai acaparant tocmai prin noutate, majoritatea resurselor se duc totusi spre primul, care e cu mine aproape de cand ma stiu, aviatia, ingrijirea si exploatarea avionasului din dotare. E deja destul de complicat ca sa mai pot adauga si o barca mare si scumpa.
Deci un portavion ar rezolva ambele probleme :happy-banana:
 

Back
Sus