Motor potrivit

Salutare tuturor,poate cineva sa ma ajute cu un sfat in legătura cu alegerea unui motor pentru o barca Shetland 536.O sa folosesc barca pentru ieșiri in Delta cu 2/3 persoane și bagaje pentru o săptămâna.
Mulțumesc anticipat
 
Salut,
Asa cum ti s-a raspuns si "dincolo" motorul maxim recomandat de fabricant e 70 HP.
Din experienta proprie (Shetland-ul meu 570 a venit cu motor de 70 HP), esti cam la limita cu 70. Eu ti-as recomanda un 90 sau 100, sa ai o rezerva de putere, mai ales daca te incarci bine pentru saptamana aia.
Atentie la starea oglinzii!
Mai trebuia sa stii ca motorul iti va manca din spatiul interior al barcii, ceea ce deranjeaza mai ales daca vrei sa pescuiesti din ea.
S-o stapanesti sanatos!
 
Salut,
Asa cum ti s-a raspuns si "dincolo" motorul maxim recomandat de fabricant e 70 HP.
Din experienta proprie (Shetland-ul meu 570 a venit cu motor de 70 HP), esti cam la limita cu 70. Eu ti-as recomanda un 90 sau 100, sa ai o rezerva de putere, mai ales daca te incarci bine pentru saptamana aia.

Fabricantul recomanda un motor de maxim 70 Hp.
Sau vrei sa faci curse de viteza?

Uite aici saitul unui fost proprietar, vezi ce spune:
http://www.fishing-boats.info/536.htm

Bafta.
 
Am mers cu o barca identica cu un mercury de 115 cai 2 timpi 4 persoane si bagaje pt 1 saptamana, elice de 17 maxim pe gps 60 km/h , consum 12 l , daca oglinda arata bine poti afla dand o gaura cu bormasina si vezi daca lemnul nu este mucegait,apoi bagi silicon . Multi vor sa mearga pe degeaba si inventeaza ideei ca cu 50 de cai pe o barca de 7 m au mers cu 100 km/h. Tot ce este mai important este sa ai oglinda barci intacta, daca ai un putregai se rupe si cu 20 de cai. O barca de peste 5.5 m serioasa cu 4 oameni sau 2 si incarcatura sa nu mai vb de 4 si incarcatura , fara 100 de cai pe ea sforai merge pe dracu , deabia gliseaza , si cu motor mic va consuma tot mult: Pui un 100 cai , bagi o elice cu pas mai mare si mergi cu viteza si turatie mai mica de aici si consum mai mic. Am acum o barca de 6.20 m cu 200 cai yamaha 2 timpi elice de 26 merg la 60 km/h cu 2400 ture si cu 4 oameni si bagaje scot 15 l maxim hai 17 pe curent.Fabricantii recomanda motoare mici sa treaca mai usor testele de calitate si de siguranta, afara la barcile peste 6 .20 m nu mai ai limita de putere, depinde ce vrei , daca vrei sa stai o zi mergand pe dunare sa te tarasti cu 30 km/h po ti pune un 50 de cai in 4 timpi un honda bun si mergi cu 12 % consum .Foarte important este pasul elicei, motoarele vin standard sau alea sh deja adaptate pt o barca, cand o pui pe a ta trebuie sa dormi pe forumuri sa vezi ce pas merge la motor fata de barca ta
 
Ultima editare:

Back
Sus