Barca pentru Delta Dunarii

Buna seara tuturor,
M-ar interesa o barca cu minim 2 locuri pentru dormit pentru Delta Dunarii, problema pe care o am acum este atat una legata de pescaj cat si de costuri de intretinere.

Am gasit un model destul de scump Crownline 286 SC, despre care aud pareri diverse. O parte spun ca are un pesaj mult prea mare pentru a ma plimba cu ea pe canalele frumoase din delta, cele in care cu adevarat am ce sa vad nu numai bratele Dunarii si canalele foarte mari, altii imi spun ca nu este o problema pesajul acela minim de 61 cm, cel maxim de 99 conform site-ului oficial.

Ce altceva as putea gasi ca alternativa la acest model cu loc pentru dormit, preferabil si toaleta? Pretul as vrea sa fie unul similar, undeva la maxim 130.000 EUR si consumul sa fie unul decent, pentru ca am vazut si modele cu consumuri de 35 de litri, nu as vrea sa ma duc in directia aia. Multumesc!
 
Salut si bine ai venit pe forum!
De la inceput vreau sa-ti spun ca o barca cu 2 locuri pentru dormit, daca prin asta intelegi cabinata, nu este potrivita pentru a te "plimba cu ea pe canalele frumoase din delta". Vei fi ca melcul care cara casa dupa el. Bine, poti fi un melc "turbo" si sa-ti pui un motor puternic. Dar un motor puternic consuma mult si are si pescaj semnificativ, deci nu intri cu el pe oriunde.
Sfatul meu este sa te decizi spre ce vrei sa te duci: plimbare sau cazare + confort.
Variante intermediare ar putea fi o barca open la care sa faci amenajari de dormit (uita de toaleta, bucatarie, etc!).
O cabinata foarte usoara cu un motor mai mic cu care sa mergi in deplasament (15 km/h). Asta este un fel de Fata Morgana! Se gaseste foarte greu spre deloc. Cu cat vrei mai multe pe ea cu atat se ingreuneaza si ori merge mai incet ori cere un motor mai mare.
Si inca ceva! Esti sigur de cifra aia (foarte mare!!!) care ai pus-o ca limita de buget?
Toate cele bune!
 
Pentru delta 61cm cred ca este exagerat de mult. Eu folosesc in delta pentru pescuit o laguna 480 cu 15hp si des ar fundul deltei cu elicea, motiv ce m-a facut sa trec la un caiac ce-mi ofera si mai putin confort dar acces in toate lacurile. Delta cere compromisuri.
 
Multumesc pentru explicatii, sunt sigur de cifra, Alex, sunt dispus sa dau pe o barca la fel de mult ca pe o masina foarte buna, am descoperit ca imi place la nebunie chestia asta, cu siguranta o sa renunt la locurile pentru dormit, dar nu vreau nici o lotca cu motor, sau ceva care sa nu imi permita sa ies pe Razim sau pe vant.

George, multumesc pentru raspunsul tau, dar as vrea totusi ceva mai mare, nu ceva gen Laguna 480, as vrea un pic mai mult confort si sa poata incadra minim 6 persoane, sa pot iesi cu toata familia care este una numeroasa.

18SS de la Crownline are un pesaj de 33 cm, ceva mai mic de atat nu am gasit, am vreo alternativa?
 
Salut,
Inteleg ca esti din alta categorie de utilizatori decat majoritatea membrilor de pe forumul asta si din Romania. Oricum asta nu te exclude din comunitate!
M-am uitat la barcile care te tenteaza. Sunt barci mari, de viteza cu motor inboard. Frumoase si elegante dar nu pentru Delta Dunarii. Barcile astea sunt pentru marile lacuri sau navigatie costiera pe mare.
In DD, mai ales vara, cand iti arde de plimbare, canalele si lacurile sunt pline de vegetatie. Cat de puternic ar fi motorul tot se incarca iar vegetatia tocata impreuna cu malul fixat pe ea iti intra in sistemul de racire, unde se aduna in locurile cu viteza de circulatie mica sau zero. Motorul outboard il ridici, il cureti si o iei de la capat. Inboard-ul mai greu. Parerea unanima este ca motoarele inboard nu sunt potrivite pentru DD. Desi exista oameni care opereaza astfel de barci.
Daca te uiti atent la specificatii vezi Draft down :0.69 m (2′3″) - atat are cu motorul coborat!- E mult pentru DD! In anumite locuri vei rascoli malul de pe fund (favorizand infundarea racirii) sau vei lovi cu elicea punand-o in pericol pe aceasta sau grupul.
Alt aspect este latimea. Ca sa vezi delta adevarata trebuie sa intri pe canalele intortochiate si inguste, sa te feresti de trunchiuri de copaci sau plauri plutitori. Majoritatea dintre cei care fac asta au un ghionder sau vasle la ei, se imping, se trag si trec. Nu cred ca poti face asta cu asa o barca care goala are 1180 kg. E nevoie de ceva mult mai usor si mai suplu.
Daca destinatia ta este DD trebuie sa te uiti spre barci mai usoare, mai inguste si cu motor outboard.
In orice caz iti urez multa bafta in alegerea ta!
 
Salutare Viorel și bine ai venit
Știu că există asemenea bărci prin Delta dar sunt mai mult un combo de două barci(o casa plutitoare :) și un tender de intrat pe canale pt ca ce spune Alex e perfect adevărat.
Daca mai e si scăzută apa cum a fost asta toamna nici cu un BlackSea nu intram pe lacuri :)
Si o recomandare ....scrie si pe capcompass forum
E mult mai activa comunitatea de acolo
 
Buna ziua. Cred ca alegerea cea bună este asta: barca mare confortabilă, pentru deplasare pe distanțe lungi si campare, iar o gonflabila de 3metri si ceva pentru canale. Totul la pachet.
 

Back
Sus