Skyros şi Evia de NE

Salut

Am făcut o plimbare în zonă şi împărtăşesc câteva păreri. Este fără poze, se găsesc destule pe net.

insula Skyros
Am stat la ancoră în golful Fokas. E destul de încăpător, expus la vântul din sud. Partea de nord e predominant cu iarbă, cea din sud predominant cu nisip.
O tavernă, găteşte bine chestii marine, preţuri rezonabile. Snorkel slăbuţ. Au şi un mooring dar e la adâncime cam mică pentru chilă.

portul Linaria
Foarte bine organizată marina. Taxă în funcţie de lungime, asistenţă la acostare şi plecare, locuri puţine, trebuie sunat înainte.
La duşuri se ascultă radio ERA Kosmos şi au ceva program de disco (l-am ratat), se pot spăla rufe la maşină (6€). Taxiul până în Chora 15€.
Cină la Psariotis, homarul e bun, dar am mâncat şi nişte capră parcă gătită de ta-su.

Chora:
Cetatea e închisă dar se poate vizita partea de biserică (nu e mare lucru dar merită ca plimbare). Am ratat muzeul, era închis când am trecut pe lângă el la urcare şi am realizat că se deschisese după ce coborâsem pe lângă el... nu am mai revenit.

Port anonim în NE
E un port ok în nord-est, mai mult pescăresc dar bine protejat, nu am văzut iahturi, are nişte recifuri chiar la intrare, aşa că ar trebui abordat dinspre sud. Nu e descris în ghidul lui Heikell.

Portul de la mijlocul insulei, din est
L-am inspectat din taxi, nu pare deloc ok.

Am aruncat o ancoră în golful Athladi (în sud). E deschis către sud, fund de nisip, micuţ, neinteresant.

Insula Sarakino, golful Glifadha.
Singurul golf, foarte frumos, snorkel interesant. Pustietate. Fund predominant de nisip, adâncimi mari, trebuie o parâmă la ţărm (pe stânci).


Insula Evia
Singura insulă GR unde am văzut mizerie pe marginea drumului, gunoi neluat etc. În rest e de bine.

E un sistem unificat de carduri de apă şi curent pentru toată insula, credit 12€ pe cartela, rambursează ce nu s-a utilizat.

Am acostat în Kimi. Portul e mare şi se poate inclusiv ancora în interiorul digurilor. Am urcat pe jos 5km în satul de pe deal, drumul merită pt că e foarte frumos mirositor. Satul e de fapt un orăşel cochet şi animat, îngrijit şi curat.
În Kimi-de-pe-deal am mâncat la Kapitsaleio, recomand. Ce am luat produse locale de la supermarchetul de acolo au fost gustoase.

Baia puţin mai la nord în golful Thapsos (se pronunţă Tapşa). Adâncimi mari până aproape de ţărm, fund mixt (nisip, iarbă). Ceva stânci în partea de nord, dar este safe. Deschis către Meltemi. Peisajul este superb. Snorkelul interesant. E o tavernă dar nu aveau nimic. Plaja e de pietricele. Pare protejat la vântul din sud, deşi dacă aş înopta aş întreba dacă apar vânturi locale. Sunt nişte muringuri pentru bărci mici.

Peste noapte am acostat în Pili/ Pilio. Nu sunt instalate automatele noi (acelea cu cartela unificată), dar sunt nişte posturi vechi şi se poate lua apă (cu acordul pescarilor care de fapt le folosesc). Echipajul mi-a spus că s-ar fi urcat cineva pe barcă peste noapte, nu a dispărut nimic.
Portul este neinteresant, zona este neinteresantă dar am mâncat foarte gustos şi rezonabil ca preţ la taverna din apropiere. Mai sunt 2 cafenele. Am mers până în sat dar nu am văzut nimic interesant. Ieşit din port, peisajul era însă superb.

Baia cam 13nm la nord, în zona unui istm. Agio Vasilaki sau ceva de genul. Adâncimi mari. Am ancorat lângă plajă, am explorat zona cu dinghyul. Se poate ancora chiar lângă istm, pe lângă muringurile existente şi cred că se poate sta la ancoră şi când bate Meltemi. Merită explorat mini-golfuleţul dintre istm şi ţărm: 10 metri pe mal şi am avut impresia că sunt undeva pe un munte.


Overall, Evia mi s-a părut că merită o excursie în jurul ei, problema fiind Meltemi care poate ridica valuri considerabile pe coasta de est. Am avut noroc că nu a bătut deloc, am avut 2 zile de calm complet aşa că am putut intra în golfuri şi ancora fără emoţii.
 
Cât mai stai prin zonă? (Re)Încep și eu colindatul de vineri și poate ne vedem la o bere pe undeva
Cu ce barcă ai fost?
Vânt bun

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Salut

Am făcut o plimbare în zonă şi împărtăşesc câteva păreri. Este fără poze, se găsesc destule pe net.

insula Skyros
Am stat la ancoră în golful Fokas. E destul de încăpător, expus la vântul din sud. Partea de nord e predominant cu iarbă, cea din sud predominant cu nisip.
O tavernă, găteşte bine chestii marine, preţuri rezonabile. Snorkel slăbuţ. Au şi un mooring dar e la adâncime cam mică pentru chilă.

portul Linaria
Foarte bine organizată marina. Taxă în funcţie de lungime, asistenţă la acostare şi plecare, locuri puţine, trebuie sunat înainte.
La duşuri se ascultă radio ERA Kosmos şi au ceva program de disco (l-am ratat), se pot spăla rufe la maşină (6€). Taxiul până în Chora 15€.
Cină la Psariotis, homarul e bun, dar am mâncat şi nişte capră parcă gătită de ta-su.

Chora:
Cetatea e închisă dar se poate vizita partea de biserică (nu e mare lucru dar merită ca plimbare). Am ratat muzeul, era închis când am trecut pe lângă el la urcare şi am realizat că se deschisese după ce coborâsem pe lângă el... nu am mai revenit.

Port anonim în NE
E un port ok în nord-est, mai mult pescăresc dar bine protejat, nu am văzut iahturi, are nişte recifuri chiar la intrare, aşa că ar trebui abordat dinspre sud. Nu e descris în ghidul lui Heikell.

Portul de la mijlocul insulei, din est
L-am inspectat din taxi, nu pare deloc ok.

Am aruncat o ancoră în golful Athladi (în sud). E deschis către sud, fund de nisip, micuţ, neinteresant.

Insula Sarakino, golful Glifadha.
Singurul golf, foarte frumos, snorkel interesant. Pustietate. Fund predominant de nisip, adâncimi mari, trebuie o parâmă la ţărm (pe stânci).


Insula Evia
Singura insulă GR unde am văzut mizerie pe marginea drumului, gunoi neluat etc. În rest e de bine.

E un sistem unificat de carduri de apă şi curent pentru toată insula, credit 12€ pe cartela, rambursează ce nu s-a utilizat.

Am acostat în Kimi. Portul e mare şi se poate inclusiv ancora în interiorul digurilor. Am urcat pe jos 5km în satul de pe deal, drumul merită pt că e foarte frumos mirositor. Satul e de fapt un orăşel cochet şi animat, îngrijit şi curat.
În Kimi-de-pe-deal am mâncat la Kapitsaleio, recomand. Ce am luat produse locale de la supermarchetul de acolo au fost gustoase.

Baia puţin mai la nord în golful Thapsos (se pronunţă Tapşa). Adâncimi mari până aproape de ţărm, fund mixt (nisip, iarbă). Ceva stânci în partea de nord, dar este safe. Deschis către Meltemi. Peisajul este superb. Snorkelul interesant. E o tavernă dar nu aveau nimic. Plaja e de pietricele. Pare protejat la vântul din sud, deşi dacă aş înopta aş întreba dacă apar vânturi locale. Sunt nişte muringuri pentru bărci mici.

Peste noapte am acostat în Pili/ Pilio. Nu sunt instalate automatele noi (acelea cu cartela unificată), dar sunt nişte posturi vechi şi se poate lua apă (cu acordul pescarilor care de fapt le folosesc). Echipajul mi-a spus că s-ar fi urcat cineva pe barcă peste noapte, nu a dispărut nimic.
Portul este neinteresant, zona este neinteresantă dar am mâncat foarte gustos şi rezonabil ca preţ la taverna din apropiere. Mai sunt 2 cafenele. Am mers până în sat dar nu am văzut nimic interesant. Ieşit din port, peisajul era însă superb.

Baia cam 13nm la nord, în zona unui istm. Agio Vasilaki sau ceva de genul. Adâncimi mari. Am ancorat lângă plajă, am explorat zona cu dinghyul. Se poate ancora chiar lângă istm, pe lângă muringurile existente şi cred că se poate sta la ancoră şi când bate Meltemi. Merită explorat mini-golfuleţul dintre istm şi ţărm: 10 metri pe mal şi am avut impresia că sunt undeva pe un munte.


Overall, Evia mi s-a părut că merită o excursie în jurul ei, problema fiind Meltemi care poate ridica valuri considerabile pe coasta de est. Am avut noroc că nu a bătut deloc, am avut 2 zile de calm complet aşa că am putut intra în golfuri şi ancora fără emoţii.

Faină descrierea, ca ghid de călătorie.
Mai pot adăuga că din ceea ce am văzut în Linaria, totul fain pentru bărci și barcagii, localitatea minusculă, abia schițată. Am încercat mica plajă din nordul portului, coborând abrupt din șosea. Pentru cine nu dispune de mult timp, este o bună alegere.
Am vizitat lângă port, biserica sf. Nicolae, curățică și pitorească. Se termină cu o grădină care e micro-cimitirul localității.
Pe aceeași stradă (singura dealtfel), la 1 km mai încolo este o incintă pentru ambarcațiuni. Era prea seară pentru a vedea dacă fac și operațiuni de întreținere, dar mai mult ca sigur că da.
De restaurante, îmi pare rău că îndrumarea mea a fost către același care nu ți-a plăcut ție :) . Noi am nimerit probabil cele mai bune feluri pe care le făceau ei, fiindcă am fost extrem de satisfăcuți :D
În pasajul până acolo, am trecut prin mica strâmtoare dintre insulița Valaxa și Skyros. Apă de 5m pe un șenal foarte îngust, trebuie trecut cu grijă. La întoarcere grija mea a fost sporită fiindcă sufla vânt tăricel care ar fi putut întoarce prova, iar locul nu permite manevre. Te-a întors, riști contactul cu stâncile.
Punctul de trecere merită doar în condiții de vreme favorabile, fiindcă economisește minimum o oră de mers. Asta pentru rutele din nord și vest :) .

Despre Evia informațiile sunt binevenite și ar trebui să le mai îmbogățim cu experiențele celorlalți. Noi n-am fost decât în Oreoi de data asta. Localitate mare, zonă protejată, port destul de generos, se poate acosta și în interior dar și în exterior la digul de sud. Linia de taverne e bine conturată, dar pentru acum 3 săptămâni când am fost noi (17-25 mai) cam sărăcuță în ofertă. Mai mult ca sigur, zona de fiță este la 1 km mai încolo, în Neos Pirgos :)
 
Problema reală cu Evia mi se pare a fi Meltemi. Pentru coasta de est este important să fie linişte. Aşadar în funcţie de prognoză pleci pe coasta de vest sau de est. În ambele variante Chalkis este la câteva zile distanţă de predarea bărcii, deci ai o rezervă oarecare de timp pentru trecerea canalului, mai mare dacă pleci prin vest, mai mică dacă revii prin vest.
 
Kiru, văd aici o problemă remediabilă :) . Avem informații, dar toate sunt țesute în câte o poveste.
Cât de fain ar fi ele, sintetizate ca ”material didactic”, pe zone și insule!

P.S.
Am scris asta și am realizat că...totuși e mai bine așa. :)

Păi, există multe tipuri de distribuire a informatiei. Din povesti afli lucruri tehnice sau info administrative adiacente lecturii. De cele mai multe ori ele nu sunt complete, doar te atentioneaza si te trimit sa consulti surse oficiale sau care trateaza exact acel domeniu. De exemplu, eu ca si calator n-am fost preocupat sa adun totae datele importante despre trecerea canalului, asa ca mi-ar fi imposibil sa fac un mic ghid pe aceasta tema, insa stiu ca acolo e un punct in care se poate pierde timp pretios si pot sa atentionez asupra acestui lucru. Sunt sigur ca exista informatii pertinente in vreo carte pilot sau pe un anume site. Cine e interesat sigur gaseste :)
 

Back
Sus