Întrebare de incepator

Buna ziua. Intenționez să merg in Halkidiky cu un dinghy de 3.4 m cu vela mare și jib pentru a face navigație costiera. Ce probleme as putea întâmpina!?
Mulțumesc
 
unde in Halkidiki, in golfurile adapostite sau mai in larg ? barca a fost construita velier din start sau e home made ? ce suprafata velica are si daca sunt posibilitati de a o reduce, ex. tertarole. si nu in ultimul rand ce experienta ai ?
 
Buna ziua. Intenționez să merg in Halkidiky cu un dinghy de 3.4 m cu vela mare și jib pentru a face navigație costiera. Ce probleme as putea întâmpina!?
Mulțumesc

În principiu când ieși cu o barcă așa mică, o faci cu atenție față de meteo și cu grijă față de posibilitatea de întoarcere.
În Halkidiki (Sithonia și Kassandra, că Athos nu e turistic) ai câteva zone plăcute, iar vântul este în general unul de relief. Se ridică după ora 10 și crește treptat până spre orele 18. Pe la orele 19 se potolește.
Acesta este tiparul general. Că poate fi o zi foarte vântoasă de care să te ferești, sau poate fi una fără vânt. Bate cu precădere ori N-E, ori S.
Ar fi bine să ai un motor termic cât de mic, în caz că nu te ajută vântul pentru întoarcere, sau în caz că el devine prea tare.
Costier, cu o gonflabilă, nu riști prea multe; în caz de mare ridicată, ieși ușor la țărm, oriunde nu e faleză. Important e să nu pleci departe, cum ar fi Vourvourou-Ammouliani, dacă nu ai un motor suficient cât să te scoată din probleme.
Grijă mare trebuie să ai în capetele ambelor peninsule, fiindcă vântul și valul pot deveni periculoase pentru barca ta. Dacă e o zi potolită și îți evaluezi viteza de croazieră corect, poți trece. Dacă nu ești sigur, mai bine nu treci.
Cam asta e.
 
Mulțumesc mult pentru sfat. Bărcuța mea este un SailAway produsa de Pearson Brothers in UK, 3.4 m lungime și 1.4 latime. Experiența mea este doar de navigație cu vele pe lac. Este absolut necesar un motor sau ar fi suficiente vâslele pentru mici plimbări costiere?
 
Mulțumesc mult pentru sfat. Bărcuța mea este un SailAway produsa de Pearson Brothers in UK, 3.4 m lungime și 1.4 latime. Experiența mea este doar de navigație cu vele pe lac. Este absolut necesar un motor sau ar fi suficiente vâslele pentru mici plimbări costiere?

Sigur că te poți deplasa cu vâsle, fără probleme.
Situația se schimbă dacă se ridică vânt susținut, frontal față de direcția ta. Atunci vei avea mari dificultăți să înaintezi și riști să fii purtat în larg, după ce îți epuizezi forțele.
De aceea este foarte sănătos să ai un motor termic cu tine. Oricât de mic, dar să fie.
Pentru un lac, nu era bai, ieșeai pe celălalt mal. Pe mare, se schimbă socoteala :)
 

Back
Sus