Black sea navigation char (west)

Are cineva o harta de navigatie scanata cu vestul marii negre (coasta romaneasca, bulgareasca, ucrainiana) ?:sail:

Eu am una de la 1913, buna doar de pus pe perete ca altfel ... cam batrana :D

PS. CHART nu char , care este ...
 
Tot ce e aici, adica 1+2+3+4:
atlanticmap_v65.gif


zi o zona, fac o captura
 
Eu am facut rost de unele Ucrainiene. Sunt scanari de mare rezolutie a hartilor pe hartie. Insa au cam 1.5 GB, asa ca daca vrea cineva, le pot da doar pe DVD-uri.
 
capturi din zona constanta
 

Atașamente

  • cap1.jpg
    cap1.jpg
    49.1 KB · Vizualizări: 110
  • cap2.jpg
    cap2.jpg
    62.3 KB · Vizualizări: 88
Multumim, m-am lamurit cu originalul intre timp :)
Pentru cei care cunosc situatia in teren, corespund imaginile cu realitatea?
 
Dupa ce-am vazut cum arata intrarea in St. Peter's Port - Guernsey ... si cand ma gandesc ca pe acolo se fac antrenamente pentru RYA Yachtmaster ... :eek::eek::eek:
 
Din pacate din cauza numarului "mare" de CD-uri BlueChart vandute in Romania nici nu vom vedea imbunatatiri majore prea curand pentru coasta Romaniei sau a Ucrainei. Din cate stiu Garmin chiar a sistat cartografierea detaliata pe aceasta zona. Din fericire imi lasa spatiu de "manevra", :D
Pe zona Mediteranei de exemplu detalierea este foarte buna conform spuselor unui client al meu.
 
Pai ... nu Garmin face cartografierea, ci Navteq.

Tot un drac, daca ar fi vrut Garmin sa acopere zona nu era nici o problema. Pentru modelul Oregon 550t (topografic) au apelat la TeleAtlas si au realizat harta topografica a Europei detaliata full 3D (Romania inclusa). Contine curbe de nivel, lacuri, rauri, delta facuta binisor, paduri, etc. Am testat aparatul si am ramas impresionat. Cu alte cuvinte... se poate dar sa fie interes.
 
Dupa cum se vede pe map24, Navteq a progresat foarte mult, cel putin pe partea de navigatie rutiera, oricum au lucrat enorm fata de ce e in City Navigator. E buna concurenta!
Aaa, si chiar daca vanzarile de bluechart in Ro nu-s grozave, eu sunt de parere ca intai trebuie sa ai ce vinde, un produs performant, sa arati ca poti sustine acest produs, s-apoi sa ceri volum. Chiar daca nu se imbogateste din asta, nici gaura in cer nu e sa ai o echipa care sa faca update la digul ala, cu tot cu luminile mutate daca or fi. Sunt informatii capitale, cine are curaj sa intre in Tomis sau pe-aiurea in zona noaptea, pe ceata, pe baza bluechartului daca are lacune din astea? Faci barca zob in dig cu mult suces!
 
Ultima editare:
cu rabdarea treci si marea!

se poate intra si noaptea in tomis !asta inseamna:
-doi ochi buni,de preferat 18-22 ani,pe bune !
-una lanterna foarte buna,sau proiector.
-si binenteles sa ai si o vreme acceptabila,noaptea cind e marea linistita
- semnalizarea rosu-verde la intrare,sa mearga,in '92 nu era decit .....rosul...........si tot am intrat;cu calm si atentie se rezolva
-si conditia capitala;sa-ti mearga motorul si sa raspunda la comenzi......brici!
-barca exista si acum si se numeste TRAIAN.
 
Nu zic nu, dar nu-i vorba de navigatia la vedere, chit ca-i de noapte.
Exagerez bineinteles, nu cred ca intra nimeni in port cu inima larga (daca o face!) noaptea pe ceata pe baza nici unei navigatii, dar un minim certificat de siguranta trebuie sa existe in aceste mijloace de navigatie, pentru a se putea folosi "in productie".
 

Back
Sus