Neintelegeri la TID 2009

impaiatu

old timer
merci baieti ,n-am facut decat sa pun cap la cap cele intamplate dar inca mai sunt multe de povestit si cred ca am sa revin cu alte intamplari!:D
ma incearca si pe mine o tristete dar doar pentru ce s-a intamplat in ultima faza a expeditiei ,si m-am hotarat sa n-o las asa in coada de peste ca prin ambiguitatea exprimarii sa se inteleaga cumva ca Iatan Costin ar fi fost implicat in vreo maralanie-marsavie ,ba dinpotriva ,Costin a dat dovada de integritate si a lamurit oarecum problema totusi multi dintre noi nu stim ce s-a intamplat de fapt acolo si eu inca astept explicatii de la Viorel care pe langa cei 20 de euro (confirmati de Costin Iatan) ,pentru masa de final si extragerea cu vaporul, ne-a cerut alti 40 de lei (n-am inteles pentru ce),ca intr-un final acesti bani sa i-i recuperam (destul de dificil mi s-a parut)!
pentru mine ,aceste masinatiuni si inginerii financiare au fost de neinteles si-i rog pe cei care cunosc situatia sa dea lamuriri!
inca odata ma exprim in clar ;Costin Iatan nu a avut dea face cu ce am numit eu oportunism si nu trebe identificat cu toata organizarea ci doar cu partea ei frumoasa si anume ca prin intermediul lui am ajuns acolo ,gashca atat de frumoasa si eu stiu bine cat s-a zbatut ca totul sa iasa bine si ar fi pacat ca altcineva sa strice farmecul acestei minunate aventuri!
asteptam explicatii ,Viorel!

respect Costin Iatan!

SXN
 
Salutare la toata lumea.

Da, si eu am fost in TID, alaturi de Viorel, si noi am ajuns la mare cu chiu cu vai, alaturi de fratele Cluj si de Vifor. Chiar daca n-am padelat 410 km ci doar 350.

ma incearca si pe mine o tristete dar doar pentru ce s-a intamplat in ultima faza a expeditiei ,si m-am hotarat sa n-o las asa in coada de peste ca prin ambiguitatea exprimarii sa se inteleaga cumva ca Iatan Costin ar fi fost implicat in vreo maralanie-marsavie ,ba dinpotriva ,Costin a dat dovada de integritate si a lamurit oarecum problema totusi multi dintre noi nu stim ce s-a intamplat de fapt acolo si eu inca astept explicatii de la Viorel care pe langa cei 20 de euro (confirmati de Costin Iatan) ,pentru masa de final si extragerea cu vaporul, ne-a cerut alti 40 de lei (n-am inteles pentru ce),ca intr-un final acesti bani sa i-i recuperam (destul de dificil mi s-a parut)!
pentru mine ,aceste masinatiuni si inginerii financiare au fost de neinteles si-i rog pe cei care cunosc situatia sa dea lamuriri!
inca odata ma exprim in clar ;Costin Iatan nu a avut dea face cu ce am numit eu oportunism si nu trebe identificat cu toata organizarea ci doar cu partea ei frumoasa si anume ca prin intermediul lui am ajuns acolo ,gashca atat de frumoasa si eu stiu bine cat s-a zbatut ca totul sa iasa bine si ar fi pacat ca altcineva sa strice farmecul acestei minunate aventuri!
asteptam explicatii ,Viorel!

SXN

Impaiatu', nu inteleg cum pentru tine a ramas nelamurita aceasta situatie, si nu inteleg de ce romanii trebuie sa faca intotdeauna altfel decat restul lumii. Fiecare participant strain la TID a platit cate 20 euro taxa de participare pt sectorul Romanesc, si fiecare dintre ei stia ca aceasta taxa nu include transportul cu vaporul de la Sf. Gheorghe la Tulcea. Culmea ca la noi a fost fix pe dos. Nu cred sa-ti fi cerut cineva vreun ban in plus peste acea taxa prestabilita, pe care, by the way, ti-ai primit-o partial inapoi.

Nu cred ca vreunul dintre distinsii participanti cu plete carunte a cerut rest de la cei 20 de euro, asa cum a facut a noastra prealaudata echipa.

Daca dl Costin si-a asumat cheltuielile voastre de transport, trebuia sa ne spuna si noua, nu sa o scalde, ca poate poate o plati bulgarul. Asa ne-am invatat de-a lungul timpului sa stam cu mana intinsa la cei mai avuti.

Cat despre organizare, d-le Iatan, daca ti-o asumi, o faci pana la capat; nu te retragi cu 2 zile inainte de finish, si dup-aia te bati cu pumnu'n piept ca ai facut mare TID.
 
Salutare la toata lumea.

Da, si eu am fost in TID, alaturi de Viorel, si noi am ajuns la mare cu chiu cu vai, alaturi de fratele Cluj si de Vifor. Chiar daca n-am padelat 410 km ci doar 350.



Impaiatu', nu inteleg cum pentru tine a ramas nelamurita aceasta situatie, si nu inteleg de ce romanii trebuie sa faca intotdeauna altfel decat restul lumii. Fiecare participant strain la TID a platit cate 20 euro taxa de participare pt sectorul Romanesc, si fiecare dintre ei stia ca aceasta taxa nu include transportul cu vaporul de la Sf. Gheorghe la Tulcea. Culmea ca la noi a fost fix pe dos. Nu cred sa-ti fi cerut cineva vreun ban in plus peste acea taxa prestabilita, pe care, by the way, ti-ai primit-o partial inapoi.

Nu cred ca vreunul dintre distinsii participanti cu plete carunte a cerut rest de la cei 20 de euro, asa cum a facut a noastra prealaudata echipa.

Daca dl Costin si-a asumat cheltuielile voastre de transport, trebuia sa ne spuna si noua, nu sa o scalde, ca poate poate o plati bulgarul. Asa ne-am invatat de-a lungul timpului sa stam cu mana intinsa la cei mai avuti.

Cat despre organizare, d-le Iatan, daca ti-o asumi, o faci pana la capat; nu te retragi cu 2 zile inainte de finish, si dup-aia te bati cu pumnu'n piept ca ai facut mare TID.

Daca cumva am de dat lamuriri cuiva pe lumea asta despre ce am facut sau nu, cu siguranta tu esti ultima dintre persoane pe lumea asta in fata caruia trebuie sa fac asta. Mai ai de crescut, MULT!

Salutari!
Costin
 
Daca cumva am de dat lamuriri cuiva pe lumea asta despre ce am facut sau nu, cu siguranta tu esti ultima dintre persoane pe lumea asta in fata caruia trebuie sa fac asta. Mai ai de crescut, MULT!

Salutari!
Costin

Permiteti-mi sa va adresez scuzele mele pentru ca am preluat toata bataia de cap, pentru ca am tinut legatura permanent cu Nicky astfel ca echipa romaneasca sa nu fie lasata pe dinafara, ca n-am vazut Delta, pentru ca am alergat toata ziua dupa unu si altu ca cina de final sa iasa frumos...

Nu-ti cer explicatii... dar situatia in care ne-ai pus a fost teribila.
 
deocamdata nu am timp sa raspund mai pe larg dar mai adaug un mic amanunt ;strainilor li s-a cerut 15 lei in plus fata de cei 20 de euro de care vorbeai ca i-au platit!noua ni s-a cerut 40 de lei in plus dar nu asta ar fi problema ,i-as fi dat cu multa placere daca as fi fost convins ca merg la saraci!si Da ;ni s-au inapoiat partial banii (normal ,fara banii de restaurant) dar asta in momentul cand am ramas pe cont propriu acolo!
si daca si voi spuneti ca ati facut parte din organizare ,de ce nu ati intervenit in momentul cand Costin ne-a informat "gresit" cu privire la taxa?
am sa revin ,acum tre sa plec,sper s-o lamurim si p-asta!
 
Se vede treaba ca nu ne intelegem,.....Costin nu trebuie sa-i dai Lusianei explicatii, trebuia sa ma informezi si pe mine de una de alta.. Impaiatu o tine intruna ca i sa cerut 40 lei, ....cine ti-a cerut, fac apel la bunul tau simt sau la memoria ta. Strainilor nu li s cerut nimic, ei au platit taxa si apoi de treaba cu transportul s ocupat Niki pentru care am tot respectul. Costin te rog nu te aprinde asa ca nu-i cazul, nu trebuie sa dai explicatie Lusianei poate doar celor care te stiu ca te-ai ocupat de organizare. Imi pare rau ca ai sarit asa si ca Impaiatul vorbeste de cei 40 lei pe care ar trebui sa-si aminteasca ca i-a primit inapoi din taxa de 20E.
Nu vad cum vine calculul in care se asigura transportul din taxa de 20E cand transportul in sine aproape ca depaseste valoarea taxei sau in cazul de anul acesta l depasit cu mult...
Domnilor tot respectul, se pare ca lucrurile se-nput aici si pacat de evenimentul asta. De la Tulcea trebuia cineva sa ne reprezinte si stai linistit Costin ca nu te faci de Cacao in fata oamenilor.
Anul trecut in Austria s-a stabilit taxa de 20 de euro, taxa pe care o plateste fiecare participant la TID de anul acesta pe sectiunea ce revine ca organizare parti romanesti.( ce reprezinta taxa asta va poate spune Costin) Toti participanti au platit si nu a comentat nimeni, sa nu intelegeti ca noi romani am comentat din toti participantii 9 au platit taxa de 20 de euro din care 40lei au primit inapoi. Eu ma opresc aici cu explicatiile nu vreau sa dau un aspect urat discutiilor pe acest forum.
 
nu dam nici un aspect urat fiindca o sa vorbim civilizat dar imi aduc foarte bine aminte cand la carciuma din Sfantu' ne-ai spus ca peste cei 20 de euro mai trebe sa venim cu inca 40 de lei!asta nu am auzit numai eu!cei 20 de uro ti i-am dat si normal ca mi-am primit inapoi 40 de lei din ei ,atata timp cat nu am plecat de acolo cu vaporu'! ma tem ca vaporul a costat mult mai putin decat spui tu si anume 30 de lei cu tot cu caiac sau ce a avut fiecare ;intrebati-i pe Imi si pe Sandrin ,fara tocmeala!!!
si subliniez ;eram cu totii de fata cand Nyki le-a cerut strainilor 15 lei ,acum ma intreb de ce atata timp cat el a comunicat cu nemtii, bulgarii ,cehii si toate natiile care mai erau pe acolo ,nu putea sa ne vorbeasca si noua direct?!
repet ,nu insist pe aceasta tema decat din cauza faptului ca toti ne-am simtit cumva inselati si daca se dovedeste contrariul imi cer un miliard de scuze!
si inca o data ;eu nu fac "gargara" pentru cei 20 de euro ceruti ,stiam foarte bine de ei dinainte si i-am data fara nici un comentariu pentru ca mi s-a parut normal sa fie asa!
 
nu dam nici un aspect urat fiindca o sa vorbim civilizat dar imi aduc foarte bine aminte cand la carciuma din Sfantu' ne-ai spus ca peste cei 20 de euro mai trebe sa venim cu inca 40 de lei!asta nu am auzit numai eu!cei 20 de uro ti i-am dat si normal ca mi-am primit inapoi 40 de lei din ei ,atata timp cat nu am plecat de acolo cu vaporu'! ma tem ca vaporul a costat mult mai putin decat spui tu si anume 30 de lei cu tot cu caiac sau ce a avut fiecare ;intrebati-i pe Imi si pe Sandrin ,fara tocmeala!!!
si subliniez ;eram cu totii de fata cand Nyki le-a cerut strainilor 15 lei ,acum ma intreb de ce atata timp cat el a comunicat cu nemtii, bulgarii ,cehii si toate natiile care mai erau pe acolo ,nu putea sa ne vorbeasca si noua direct?!
repet ,nu insist pe aceasta tema decat din cauza faptului ca toti ne-am simtit cumva inselati si daca se dovedeste contrariul imi cer un miliard de scuze!
si inca o data ;eu nu fac "gargara" pentru cei 20 de euro ceruti ,stiam foarte bine de ei dinainte si i-am data fara nici un comentariu pentru ca mi s-a parut normal sa fie asa!

Care 40 de lei ? Ti-am mai spus, toata lumea (mai putin echipa romaneasca) a platit o taxa de 20E care nu include transportul (scuze ca ma repet dar vad ca nu intelegi). Niky vorbea de plata Catamaranului sau Rachetei care nu are nicio legatura cu taxa(si iar ma repet), si care n-a fost nici 15 lei, nici 40.
daca iti amintesti, in timpul speach-urilor s-au comunicat preturile: 35 ron/pers si 50 ron/caiac pt catamaran, si 50 ron/pers si 50 ron/caiac pt Racheta. Noi am fost joi dimineata in catamaran si fiecare si-a platit biletul.

Niky nu s-a adresat doar strainilor, ci tuturor.
 
inteleg dar nu pricep!
nu ma tziganesc cu nimeni pt niste simple hartii dar acum intreb pt ce erau cei 20 de euro in afara de masa la restaurant?orice taxa ar trebui sa aiba si justificare ,ori masa sigur nu a facut 20 de euro !
daca tot ti-ai asumat ultima parte a organizarii ,fa-ne si noua un deviz cu toate cheltuielile ,ca sa stim si noi ce au platit bulgarii sau nemtii in locul nostru!
si-o mai spun inca o data ;mi s-au cerut 40 de lei in plus fata de cei 20 de euro!adica......Tu mi i-ai cerut!
si inca o chestie ;noi nu stiam si nu stim cine esti tu ,nu te-ai prezentat pe nicaieri ca facand parte din organizatori dar ai venit si ai cerut bani de la noi ,de aceea in ziua aia l-am sunat pe Costin Iatan care mi-a confirmat taxa de 20 de euro!
te rog sa te si prezinti si sa ne spui motivele pt care ai preluat "organizarea" si de ce te-ai zbatut atata pt noi!

dupa ce ne plictisim de discutia asta am sa rog adminul sa stearga posturile astea!
 
nu-mi vine in cap nici un restaurant unde o ciorba de peste si o .....plachie sa coste 20 de euro!a ,si o bere ,scuze!cpt. Nemo stie de ce spun asta!


si ca sa-mi explic replica de mai sus; tocmai am primit un mesaj pe privat unde tot incoerenta mi se pare exprimarea (vis-a vis de organizare si nu gramatical) dar unde spune clar ca masa la restaurant a facut 20 de euro! intradevar ,dupa cum tot el spune in mesajul privat ca mi-a comunicat cat costa vaporul dar nu mi-a cerut banii!:)) o dam in chestii avocatesti si umblam la reglajele fine!:))
mie ,mai mult decat oricaruia dintre noi , imi pare tare rau ca s-a ajuns aici dar nu pot sa tac iar data viitoare sfatuiesc orice roman participant la TID sa-si organizeze singur masa de final ,extragerea din Sfantu' si orice mai doreste sa-si organizeze ;doar suntem in romania si stim sa cerem nota precum si sa ne tocmim cu capitanu' vasului pt a merge acasa!se pare ca n-a existat nici un avantaj ca s-au tocmit bulgarii pt noi ,ba dimpotriva!
as vrea ca in devizul pe care l-am cerut sa vad si un consistent bacsis pt baietii care ne-au servit la masa ,nu de alta dar obisnuiesc sa le las ceva si lor!
 
Ultima editare:
Salutare tuturor!

Se pare ca situatia devine mai penibila decit a fost la Sfintu Gheorghe (si chiar a fost!).

Se pare ca mai ales UNII dintre noi trebuie sa recapituleze serios (regulamentul :)) de la pagina 4 postarea lui Iacos din 28 mai si sa fie mai putin agresivi in afirmatii!!!

Se pare ca tb precizate mai clar unele aspecte:

- La Sf.Gh. am ajuns intr-adevar 9 ro., toti am platit acea taxa de 20 eur.(masa adio + transport retur Tulcea * recapitulare de la pag.4)

- Din cei 9 doar 3 au plecat din Sf.impreuna cu europenii, beneficiind de acel transport inclus, restul de 6 am plecat in zilele urmatoare pe cont propriu! (nu trebuia sa ne cerem inapoi banii de transport? :rolleyes:)

- Rezulta ca 20 eur. - masa adio = rest 40 lei care ne-au fost returnati (cu niste explicatii destul de neclare - fara suparare - nu intram in amanunte...)


- Viorel a spus ca s-ar putea sa coste transportul respectiv mai mult de 40 lei adica niste spaga probabil la vapor ceea ce poate fi corect dat fiind ca s-a plecat cu sageata si catamaranul care in mod normal nu transporta marfa.

- Cei care s-au retras au avut probabil fiecare motive serioase, Iacos nu trebuie absolut deloc acuzat de UNII (vezi pag.anterioare) ca nu a mers pina la Sf.Gh.

Felicitari lui Iacos pt.ce a reusit sa faca!

Ca sa nu mai lungim discutia asta, Viorel ar trebui sa explice cit mai simplu, pe puncte, cu calm, cum au decurs lucrurile.
 
Salutare tuturor!

Se pare ca situatia devine mai penibila decit a fost la Sfintu Gheorghe (si chiar a fost!).

Se pare ca mai ales UNII dintre noi trebuie sa recapituleze serios (regulamentul :)) de la pagina 4 postarea lui Iacos din 28 mai si sa fie mai putin agresivi in afirmatii!!!

Se pare ca tb precizate mai clar unele aspecte:

- La Sf.Gh. am ajuns intr-adevar 9 ro., toti am platit acea taxa de 20 eur.(masa adio + transport retur Tulcea * recapitulare de la pag.4)

- Din cei 9 doar 3 au plecat din Sf.impreuna cu europenii, beneficiind de acel transport inclus, restul de 6 am plecat in zilele urmatoare pe cont propriu! (nu trebuia sa ne cerem inapoi banii de transport? :rolleyes:)

- Rezulta ca 20 eur. - masa adio = rest 40 lei care ne-au fost returnati (cu niste explicatii destul de neclare - fara suparare - nu intram in amanunte...)


- Viorel a spus ca s-ar putea sa coste transportul respectiv mai mult de 40 lei adica niste spaga probabil la vapor ceea ce poate fi corect dat fiind ca s-a plecat cu sageata si catamaranul care in mod normal nu transporta marfa.

- Cei care s-au retras au avut probabil fiecare motive serioase, Iacos nu trebuie absolut deloc acuzat de UNII (vezi pag.anterioare) ca nu a mers pina la Sf.Gh.

Felicitari lui Iacos pt.ce a reusit sa faca!

Ca sa nu mai lungim discutia asta, Viorel ar trebui sa explice cit mai simplu, pe puncte, cu calm, cum au decurs lucrurile.

scurt,concis si de bun simt !iar mincinosului propun sa i se scoata dintii !
are si cine!:noroc:
 
si iar imi aduc aminte cate un detaliu ;Costin n-a vrut sa ne ia nici un ban spunand ca taxa i-o vom da la sfarsit bulagarului Niki!
iar Niki a vorbit tot timpul (sunt convins ca pt toata lumea) in bulgara sau germana! dar noi suntem inculti si nu-ntelegem "eine kleine popartzainer"
 
Salutare tuturor!

Se pare ca situatia devine mai penibila decit a fost la Sfintu Gheorghe (si chiar a fost!).

Se pare ca mai ales UNII dintre noi trebuie sa recapituleze serios (regulamentul :)) de la pagina 4 postarea lui Iacos din 28 mai si sa fie mai putin agresivi in afirmatii!!!

Se pare ca tb precizate mai clar unele aspecte:

- La Sf.Gh. am ajuns intr-adevar 9 ro., toti am platit acea taxa de 20 eur.(masa adio + transport retur Tulcea * recapitulare de la pag.4)

- Din cei 9 doar 3 au plecat din Sf.impreuna cu europenii, beneficiind de acel transport inclus, restul de 6 am plecat in zilele urmatoare pe cont propriu! (nu trebuia sa ne cerem inapoi banii de transport? :rolleyes:)

- Rezulta ca 20 eur. - masa adio = rest 40 lei care ne-au fost returnati (cu niste explicatii destul de neclare - fara suparare - nu intram in amanunte...)


- Viorel a spus ca s-ar putea sa coste transportul respectiv mai mult de 40 lei adica niste spaga probabil la vapor ceea ce poate fi corect dat fiind ca s-a plecat cu sageata si catamaranul care in mod normal nu transporta marfa.

- Cei care s-au retras au avut probabil fiecare motive serioase, Iacos nu trebuie absolut deloc acuzat de UNII (vezi pag.anterioare) ca nu a mers pina la Sf.Gh.

Felicitari lui Iacos pt.ce a reusit sa faca!

Ca sa nu mai lungim discutia asta, Viorel ar trebui sa explice cit mai simplu, pe puncte, cu calm, cum au decurs lucrurile.


acesta a fost initial un PM pt impaiatu:

Omule, mie mi-a revenit "minunata" placere sa strang taxa de participare, care trebuia stransa la inceput de costin, pentru ca el a abandonat la Tulcea. Ti-am explicat si ai inteles si tu foarte bine neintelegerea cu transportul: cum ca Costin a spus ca in banii astia intra si vaporul si masa, si cealalta varianta pe care eu o stiam inca de anul trecut de la conferinta din Austria (deci n-am scos-o din buzunar) in care in taxa de 20 de euro este inclusa doar masa de sfarsit.

Dupa ce am strans taxa, cineva l-a sunat pe Costin si i-a spus despre problema asta. Imediat Costin a discutat cu Niky si cu mine si s-a stabilit ca problemele organizatorice ale fiecarei tari se rezolva independent. Drept urmare, s-a hotarat ca din cei 20 de euro sa opresc doar banii de cina. Imediat dupa cina v-am dat restul de bani inapoi.
Aminteste-ti cand ti-am cerut cei 40 de ron de care spui. Nu cumva era pretul vaporului, pe care ti-l comunicam, nu ti l-am cerut.


... si asa au decurs lucrurile.
 
nu-mi vine in cap nici un restaurant unde o ciorba de peste si o .....plachie sa coste 20 de euro!a ,si o bere ,scuze!cpt. Nemo stie de ce spun asta!

Cred ca am fost destul de clar cand am comunicat pretul meniului de la restaurant.

Citez din bonul de casa.

Bors pescaresc 16,00
Ardei iute 1,60
Chifle 0,80
Plachie Crap/Mamaliga 23,00


*preturile inclun TVA

berea a fost din partea casei
 
Pacat de eforturile voastre,de momentele frumoase care le-ati trait acolo.pana la urma,din pacate tot romani suntem.pacat,va respectam si admiram....
 
acesta a fost initial un PM pt impaiatu:

Omule, mie mi-a revenit "minunata" placere sa strang taxa de participare, care trebuia stransa la inceput de costin, pentru ca el a abandonat la Tulcea. Ti-am explicat si ai inteles si tu foarte bine neintelegerea cu transportul: cum ca Costin a spus ca in banii astia intra si vaporul si masa, si cealalta varianta pe care eu o stiam inca de anul trecut de la conferinta din Austria (deci n-am scos-o din buzunar) in care in taxa de 20 de euro este inclusa doar masa de sfarsit.

Dupa ce am strans taxa, cineva l-a sunat pe Costin si i-a spus despre problema asta. Imediat Costin a discutat cu Niky si cu mine si s-a stabilit ca problemele organizatorice ale fiecarei tari se rezolva independent. Drept urmare, s-a hotarat ca din cei 20 de euro sa opresc doar banii de cina. Imediat dupa cina v-am dat restul de bani inapoi.
Aminteste-ti cand ti-am cerut cei 40 de ron de care spui. Nu cumva era pretul vaporului, pe care ti-l comunicam, nu ti l-am cerut.


... si asa au decurs lucrurile.
si-n urmatorul post .......
Cred ca am fost destul de clar cand am comunicat pretul meniului de la restaurant.

Citez din bonul de casa.

Bors pescaresc 16,00
Ardei iute 1,60
Chifle 0,80
Plachie Crap/Mamaliga 23,00


*preturile inclun TVA

berea a fost din partea casei
observati zece diferente !:))omule m-ai buimacit de cap ,ma declar invins chiar daca in repriza a zecea!treaba cu "cina" ne da de inteles ca a fost si un mic dejun ,o masa de pranz .......eventual un ceai!nu mai stiu ce sa cred!
 
Ultima editare:
Pacat de eforturile voastre,de momentele frumoase care le-ati trait acolo.pana la urma,din pacate tot romani suntem.pacat,va respectam si admiram....

nu trebuie sa generalizezi drago , in final se va alege bobul de neghina si fii convins ca paduri fara uscaturi exista peste tot!
trebuia sa se intample asta si ca o prima experienta ,pentru luare aminte!TID se poate desfasura si fara sa pocneasca cineva din bici ,fara taxe (DUNAREA e a noastra , a tuturor) si regulamente si sper ca gresala lu' Viorel sa fi fost din prea mult exces de zel sau a barierei limbii!
te rog nu fi dezamagit si respectai in continuare pe baietii astia (nu-ti cer sa ma respecti pe mine ,care fac gargara aici)!
 
PACAT...

Chiar ca e PACAT cu caps lock si bolduit.
Initial am vrut sa stau de-o parte pentru ca "n-am fost acolo" si e greu de vorbit despre lucruri atunci cand nu esti de fata. Dar posturile anterioare ma forteaza sa fac niste amendamente.

Mai intai, conferinta de anul trecut, din Austria (la care am fost prezenti amandoi, eu si Viorel, ca reprezentanti ai partii romane, Viorel fiind invitatul meu ca urmare a participarii sale de anul trecut la TID) la fel ca toate conferintele TID din totdeauna, s-a tinut in totalitate in limba germana.
Viorel, nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia ca transportul nu este inclus in aceasta taxa de 20 euro. Din ceea ce stiu, si cunostintele tale de limba germana sunt la fel de bogate ca si ale mele, adica ZERO. Imi pare rau!

In al doilea rand: mi se reproseaza ca nu am strans eu banii de la bun inceput. Am stiut foarte bine de ce nu o fac. Asa cum era de asteptat, buna parte dintre participanti nu au ajuns la Sf. Gheorghe. Nu aveam dreptul sa le iau eu vreun ban numai pentru ca au padelat pe Dunare o mica sau mare parte din traseu dar NU TOT. Era foarte normal sa plateasca numai cei care se bucura de masa de final si transport.

In al treilea rand: mi se reproseaza lacune in felul de a organiza evenimentul numit TID. Organizare nu inseamna sa strangi bani de la cateva persoane cu o lista in mana.

Organizare inseamna printre altele:
Zeci si zeci de telefoane la toate primariile de pe traseu pentru sensibilizarea primarilor. In doua dintre locatii chiar a functionat si ma bucur.
Zeci de telefoane la Consiliul Judetean Tulcea si Primaria Tulcea sa ne sprijine in furnizarea unor toalete ecologice pentru locatia din Tulcea. (By the way, le-am folosit in ultima dimineata in Tulcea si erau la fel de SUPER-PLINE, precum si inima mea de bucurie in momentul respectiv!) Daca nu stiati, toaletele au fost aduse tocmai din Constanta, la recomandarea Consiliului Judetean Tulcea pentru ca in Tulcea nu exista o astfel de firma.
Alte zeci si zeci de telefoane la firma respectiva pentru ca intarziau sa imi trimita contractul si factura sa pot plati.
Drumuri pe la Bucuresti sa ma imprumut de bani pentru ca nu aveam toata suma...
Drumuri pe la notariat sa fac invitatie pentru Dejan Jovanovic, conducatorul TID din Serbia pentru ca altfel nu putea obtine viza de Romania.
Drumuri pe la Gara de Nord pentru a cumpara bilet de tren Braila - Bucuresti pentru unul din nemti care a iesit din tur la Braila.
Telefoane la Politia de Frontiera din Calarasi cu informatii despre programul TID.
Zeci si zeci de comunicate de presa trimise catre toate televiziunile si radiourile importante din tara, catre toate agentiile de presa gasite pe net, catre toate publicatiile locale din traseul TID.
Zeci de posturi cu raspunsuri chiar pe acest forum in fiecare seara.
Si lista poate continua dar nu imi mai amintesc acum...
SI TOATE ASTEA SINGUR!!!


Sa lamurim acum cheltuielile implicate APROXIMATIV (fac mentiunea ca nu am cifre exacte). Aproximativ 60 de participanti * 20 euro = 1200 euro - WOWW. O caruta de bani!

- 25 insigne + stickere + stegulete = 85 euros (conform unui mail anterior al lui Nicky. Pentru cine este interesat il pot forwarda.)
- masa de final - 60 de participanti * 10 euro (conform unui post anterior) = 600 euro

Raman 515 euro. Daca nu pentru transport, atunci pentru ce? Intreb si eu...

Anul trecut, in urma negocierilor lui Nicky cu capitanul vasului, s-au platit 5 milioane lei vechi (500 RON) pentru transportul TUTUROR PARTICIPANTILOR (INCLUSIV AMBARCATIUNILE) inapoi la Tulcea cu nava clasica. Din pacate, nici atunci nu a fost prezent nici un roman la negocieri.

Cu MARE PARERE DE RAU spun, si cu mana pe inima, ca Viorel a fost doar la locul nepotrivit, la momentul nepotrivit in toata istoria asta trista. Dupa opinia mea, el nu a ajuns decat sa fie tapul ispasitor in felul specific balcanicilor de a rezolva lucrurile. Nici nu aveti idee cat de rau imi pare ca nu am ajuns la Sfantu'. Dar daca as fi ajuns, va garantez ca nimic din toate astea nu ar fi existat acum aici...

Costin IATAN
Coordonator TID Romania 2009
 
Ultima editare:

Back
Sus