Probleme yolă

Salutare! Am cumpărat o yolă și aceasta are două orificii, a câte 5 cm în pupa. Inițial, am crezut ca sunt orificiile scurgere, ceea ce cred ca și sunt, doar ca le lipsesc dopurile. Orificiile au 5 cm în diametru și sunt două. Ma poate ajuta cineva cu un sfat cu ce piese sa completez ca să acopere aceste orificii dar apa sa drenare când consider ca aceasta este necesar?
Mulțumesc anticipat. O sa ma străduiesc sa ilustrez cu poze.
 

Atașamente

  • 20210828_162425.jpg
    20210828_162425.jpg
    44.6 KB · Vizualizări: 22
  • 20210828_162350.jpg
    20210828_162350.jpg
    56.2 KB · Vizualizări: 23
  • 20210828_162342.jpg
    20210828_162342.jpg
    54.6 KB · Vizualizări: 22
supapa

Salutare! Am cumpărat o yolă și aceasta are două orificii, a câte 5 cm în pupa. Inițial, am crezut ca sunt orificiile scurgere, ceea ce cred ca și sunt, doar ca le lipsesc dopurile. Orificiile au 5 cm în diametru și sunt două. Ma poate ajuta cineva cu un sfat cu ce piese sa completez ca să acopere aceste orificii dar apa sa drenare când consider ca aceasta este necesar?
Mulțumesc anticipat. O sa ma străduiesc sa ilustrez cu poze.

salut ! poti mesteri doua placute din metal sau plastic,de dimensiunile gaurilor din foto,dublate cu cauciuc partea lipita de barca, (din camera de masina)cu diametrul mai mare cu aproximativ 2 cm.in partea de sus a placutelor atasezi balamale cit mai simple sau folosesti chiar cauciucul suprapus peste placute pe post de balama(durata de viata mai mica in cazul asta)acestea se aplica peste gaurile din barca,lucrind ca 2 supape ! desaupra lor,prinzi o lamela elastica din otel sau un arc fixat de barca cu un brat mai lung (care tine apasata ""supapa"" tot timpul).in mers,datorita depresiunii formate in spatele barcii( trebuie sa ai oarece viteza pentru asta)supapele se deschid singure sau le deschizi cu piciorul (pentru o manevrare mai buna ,atasezi pe partea interioara a placutelor, o prelungire,o sirma mai groasa,de citiva cm.pe care o apesi din mers.eventual iti trimit un desen,daca nu ai "vazut"piesa !presiunea arcului pe placute,o reglezi in asa fel ca in repaos sa nu intre apa in barca !!
 
Salut. Mulțumesc! Cred ca am înțeles câte ceva dar un desen ar fi dumnezeiesc! :) Am înțeles totul până la piesa care s-o manevrez din interior pentru deschiderea supapelor. Calculul meu este acela că să fie cât mai puține "repere" pe interiorul/punte/ marginea yolei de care as putea sa mă lovesc, socotind și eventuale răsturnări cu yola, ca poate unii sunt îndemânatici în manevre dar eu poate ca nu voi fi mereu. :)
Am găsit pe yacht TNG niște dopuri dr scurgere expansibile cu # 50 cm și ma întreb dacă ar fi OK.
Sunt acestea: https://yacht-tng.com/dop-de-scurgere-expansibil2510#/4726-diametru-o_50_mm
Ideea care ma apasă ar fi sa intervin cât mai puțin posibil în coca bărcii care e din fibra de sticla.
Și-așa vreau sa montez o oglindă pentru a atașa un motor electric (doar pentru manevrele de ieșire în larg și, mai ales, de acostare la mal, când trebuie sa nimeresc cât mai bine zona în care este peridocul. :)
 
Ultima editare:

Back
Sus