construiesc un catamaran

doritorii sunt rugati sa arunce cate o parere pertinenta sau nu,bineprimite toate!:skip:
 

Atașamente

  • SP_A00611.jpg
    SP_A00611.jpg
    109 KB · Vizualizări: 323
  • SP_A00601.jpg
    SP_A00601.jpg
    74 KB · Vizualizări: 292
  • SP_A00591.jpg
    SP_A00591.jpg
    88.3 KB · Vizualizări: 261
  • SP_A00581.jpg
    SP_A00581.jpg
    91.5 KB · Vizualizări: 287
  • SP_A00571.jpg
    SP_A00571.jpg
    94.2 KB · Vizualizări: 251
  • SP_A00561.jpg
    SP_A00561.jpg
    73.3 KB · Vizualizări: 263
Ultima editare:
lungime 3.20m si latime 2.60legatura intre flotoare va fi o punte plana,motorizare electrica home made si termica cu un motor de 6,5hp productie ddr,daca sunt sugestii.........
 
Si eu imi voi face unul de 5 metri demontabil cu motor electric si baterie solara. poate ne vedem la vara.
 
Bine ai venit pe forum!

De ce dubla motorizare?
1.bine ca v-am gasit
2.dubla motorizare pentru mai multe motive, la pescuit este foarte util electricul pentru ca nu deranjeaza aproape pe nimeni ,cel termic este util pe rauri unde sunt curenti mai puternici,si apoi mai sunt lacuri unde nu este permis accesul cu motoare termice pt a nu polua,
cam astea ar fi motivele pt dubla motorizare
 
Vezi atașament 2097
Tot!

[lungit la 10 caractere]
hmmm tot!!!mda....
deci ....pai motorul electric poate fi orice motor electric la 12v sau apropriat(motoare de stergator parbriz ,motoare de termocuple,preferabil cu un consum redus de amperi sa nu traga prea mult curent din baterie)se stie ca orice motor are randament mai bun daca este folosit prin reductor cu diferite rapoarte,deci scade turatie dar asta se poate compensa din pasul elicii si dimensiunile ei.
Asa am ajuns sa caut ce aveam nevoie si am gasit "reductorul"si translatorul miscarii verticale de rotatie intr-o miscare orizontala de rotatie cum aveam nevoie in banalul cap de flex care se poate lua de la orice tip de flex ars in prealabil,o sa mai atasez ceva poze explicative,nu necesita revers deoarece motorul se poate roti 360grade,sper ca am explicat destul de bine daca nu...mai incerc,asa ca uitam turatia variabila se obtine din folosirea unui regulator de turatie din modelism si cu un servotester
 

Atașamente

  • motor regulator servotester acumulator.jpg
    motor regulator servotester acumulator.jpg
    61 KB · Vizualizări: 164
  • motor electric.jpg
    motor electric.jpg
    32 KB · Vizualizări: 135
  • SPM_A0042.jpg
    SPM_A0042.jpg
    31.4 KB · Vizualizări: 244
Ultima editare:
Aha, e un start bun, trebuie numai sa verifici mai precis puterea.

De exemplu, outboard'ul meu electric are 200 W, consuma 15A la viteza maxima si impinge dinghy-ul la 2.3 kn max daca nu am vint. Daca am 15 kn vint din fata, o pereche visle e mai cistigatoare.
 
Motorul ala il poti folosi ca ventilator pe sapca nicidecum sa antrenezi hardughia cu el.
Uita-te la subiectul deschis de "gandacul" cu barca de 220V ca acolo ii dadusem o solutie "la cheie" pentru antrenarea electrica.
 
Motorul ala il poti folosi ca ventilator pe sapca nicidecum sa antrenezi hardughia cu el.
Uita-te la subiectul deschis de "gandacul" cu barca de 220V ca acolo ii dadusem o solutie "la cheie" pentru antrenarea electrica.
CARE MOTOR IL PUI PE SAPCA???ALA DE CARE ZICEAM EU DE TERMOCUPLA CARE ARE 300WATT SAU CELALALT DE 500WATT PE CARE IL AM SI AMANDOUA CANTARESC MAI MULT DE 3KG,TARE AS VREA SA TE VAD CU ELE PE SAPCA,asta daca nu cumva te referi la cel din poza care este un motor seria 400 si care nu consuma in sarcina mai mult de 16-17 amperi si nu are putere mai mare de 100watt ,poza aceea am afisat-o doar ca si exemplificare a sistemului de turatie variabila si ce se poate folosi pt a obtine un control variabil al turatiei.
Levy; a spus:
Motor electric 1000W,36V-166€
Regulator electronic pt. motor-136€
Releu de inversare a polaritatii pentru mers inainte-inapoi-25€
3 Acumulatori de 12V-60A aproxim.-200€
Costuri de transport Germania aprox.-25€
Total-652€ fara barca cu barca cu tot cam 1000€ toata distractia.
la 653 euro gasesti gata facut nu mai trebuie sa te deranjezi cu nimic,regulatorul mai sus mentionat este foarte slab nu rezista in timp,oricum daca vrei sa fi Gigi Contra sa sti ca poti......
 
Ultima editare:
In principiu ideea era o matrita din placaj, slefuita sub cota finala cu 3 mm imbracata in fibra de sticla. Partea care se ataseaza de ax facuta dintr-o bucsa de bronz ca sa reziste la uzura.

Pentru rpm mari nu prea merge dar pentru un motor electric cu rpm mic ar fi o solutie foarte ieftina. Poate nu este din prima dar cred ca merita incercarea.

Daca te incumeti iti dau planuri si metoda de constructie.
 
Ultima editare:

Back
Sus