Canoe cu fundul plat.

Salutare, sunt Cosmin si cred ca devin barcaholic!
Am deschis acest thread, ca sa caut leac "bolii" mele. Vocile din capul meu mi-au recomandat o barca, asa ca eu le-am ascultat si am cumparat una gonflabila. Dar nu a fost destul!

Si acum lasand gluma la o parte, am inceput sa scriu pentru ca vreau sa impartasesc experientele mele din timpul constructiei unei barci!
Ca si majoritatea dintre voi, am inceput cu alegerea planului(noroc cu bateau.com si cu barcaholic.ro) si apoi cu achizitia de materiale. Dar fiind la prima barca, nu am cheltuit foarte mult cu ele. Ceea ce inseamna ca am cumparat materiale mai ieftine, deci si mai de proasta calitate:
placaj de fag 5 x1250x2000mm - 120 Ron
urelit 5 litri+intaritor - 30 Ron
tesatura fibra de sticla 300g/m + rasina tixotropizata - 100 Ron
consumabile - 50 Ron

Desi toti prietenii mei ma indruma sa trec pe lista de materiale si un costum de scafandru, eu inca sper ca pana la urma sa iasa un canoe de 4m cu fundul plat, asa ca si Bateau Veena a lui Impaiatu.

Primul pas spre un canoe l-am facut ieri seara, cand am slefuit placajul la unghi, ca sa unesc cele doua placi. Din nestiinta, prima data am folosit o rindea electrica, ce la inceput a luat destul de bine, dar mai apoi a inceput sa rupa placajul pe capete. Asa ca am trecut la masina de slefuit cu banda! a mers extraordinar! Ma intreb si acum d c nu am incercat-o mai repede!

Al doilea pas a fost unirea placilor cu ajutorul urelitului. A mers foarte repede si deci acum stau prinse in menghina la uscat.

Pasul 3: Scrie pe barcaholic si impartaseste!

Si cam atat.
O seara placuta, si va rog, daca aveti sfaturi sau dojeneli pt mine, va rog sa le postati!
 
Ultima editare:
Bine ai venit , barcaholicule!

Cum au zis si antevorbitorii: pune poze, dupa care mai pune poze si...
Felicitari ca te-ai apucat de lucru si succes ca s-o pui pe apa cat mai repede!


Intrebare: urelitul tot un fel de rasina este? sau ce este de fapt? Atata stiu ca este bicomponent, si se intareste dupa amestecarea celor doi componenti.:eek:
 
bine c-ai venit ,lasa-ti portofelul si facultatile mintale la usa!b-)
ai grija ; canoea de la bateau.com e blestemata ,odata ce ai terminat-o simti o nevoie acuta sa faci ceva mai mare si mai mare ...si mai mare...si mai mare..............si apoi la MARE!!!:skip:
 
Poze de la primii pasi!

salutare!
si ia uite ca dupa 3 zile de la inceputul constructiei, sunt in faza in care am decupat partile barcii. am reusit sa decupez marginile si fundul barcii( care nu stiu cum se numesc in termeni de specialitate). Aici am intampinat o singura problema: doua coli de placaj nu sunt destul pentru margini. Mai imi trebuie inca 40 cm pe fiecare parte, asa ca maine o sa am inca o sesiune de slefuit si lipit.
M-ati intrebat de urelit. Este o rasina bicomponent care se foloseste cel mai mult in fabricarea placilor de PAL, OSB etc., doar ca acesta pe care il folosesc eu, este cel cu lipire la rece si nu la cald ca si cel din industrie. L-am mai folosit cu succes la constructia unui mountainboard. Acum o sa vad daca rezista cu brio si la apa. O sa il folosesc atat la lipirea placajului, cat si pentru laminarea barcii pe interior. pentru exterior o sa folosesc fibra de sticla si rasina tixotropizata.
Si acum si niste poze, asa cum m-ati sfatuit :D.
Taierea placajului am facut-o cu un fierastrau pendular, cu lama bosch cu dinti desi (va dati seama ca nu am tinut minte codul produsului) la viteza mare, si a iesit destul de curata. Mai ales ca nu m-am grabit. Apoi am finisat taietura cu o rindea electrica, si am rotunjit marginile cu slefuitorul cu vibratii(a mers mai greu decat cu cel cu banda, dar acesta era stricat, si sambata nu gasesti service skill deschis nicaieri in cluj).
Cam atat pentru azi!
Si nu uitati : astept recomandari si intrebari!!!!!!
 

Atașamente

  • DSC08132.jpg
    DSC08132.jpg
    31.9 KB · Vizualizări: 207
  • DSC08134.jpg
    DSC08134.jpg
    41.9 KB · Vizualizări: 192
  • DSC08135.jpg
    DSC08135.jpg
    84.7 KB · Vizualizări: 195
  • DSC08136.jpg
    DSC08136.jpg
    66.4 KB · Vizualizări: 196
Ultima editare:
da pai am vazut ca la voi la cluj este un furnizor bun de urelit de la bizo..
nu ai mai pus si restul de poze...ce s-a intamplat? ai dat gres?
 
din ciclul "mie-mi place calul sur si ...........canoea plata-n cur" , asteptam sa vedem neshte progresuri , ce s-a mai intamplat?
 
Scuze de intarziere!

Va rog mult sa ma scuzati de intarzierea cu care pun informatii despre progresul in constructia barcii, dar a fost o perioada aglomerata!
Daca va intrebati ce am mai facut cu barca de pe bateau, pai cu multumire va spun ca aproape am terminat-o! Si spun aproape, pentru ca trebuie sa schimb umpic pozitia scaunelor, pentru ca mi-am dat seama ca este o prostie sa pui pasagerii fata in fata, si mai ai nevoie si de un spatar bun, daca nu vrei sa obosesti! Va atasez si o poza sau doua ca sa vedeti despre ce vorbesc.DSC08213.jpgDSC08214.jpgDSC08215.jpg
Dar pana sa ajung aici, am trecut prin diferite stadii, si m-am lovit de o multime de probleme!
Prima a fost atunci cand am incercat sa prind partile componente ale barcii, pentru a le lipi, am incercat-o cu banda adeziva, ceea ce nu a fost deloc un succes. Ca doar de aceea se numeste metoda stich and glue, nu duct tape and glue! asa ca dupa o dupa-masa intreaga de cusut, barca arata asa:DSC08145.jpg
Totusi, banda adeziva m-a ajutat umpic mai incolo in procesul de lipire al panourilor, pentru ca nu a curs urelitul cand l-am injectat la imbinari si deci nu am facut multa risipa si mizerie.
Urmatorul pas a fost taierea sarmei si aplicarea amestecului de rumegus si urelit la imbinari. A fost umpic mai greu pana mi-am dat seama de unghiul la care trebuie sa stea barca pentru ca gravitatia sa ma ajute si nu sa ma incurce. Am avut noroc ca am prins o zi calduroasa, si deci substanta a facut priza foarte repede.
Urmatoarea zi am inceput cu aplicarea fibrei la imbinarile interioare si aici am folosit banda de 35 cm 300g/mp. A mers foarte greu, deoarece rasina recomandata de cei de la polydis nu face priza pe urelit si nici pe lemn foarte bine. Initial, la aplicarea rasinii am folosit un spaclu de plastic, dar in scurt timp am realizat ca pensula isi face treaba mult mai bine!
Va spuneam in postul anterior ca tratarea si protejarea lemnului o voi face cu urelit. Dar am stat umpic si am analizat situatia: urelitul face bine priza pe lemn dar nu si pe fibra de sticla; rasina de la polydis(rasina tixotropizata parca ii zice) nu face priza buna pe urelit. Asa ca am folosit rasina si pentru protejare si pentru fibra de sticla.
La aplicarea fibrei de sticla(300g/mp), am prins dupa-mese calduroase si seri reci, deci rasina nu s-a uscat foarte bine spre sfarsitul sesiunii de lipire. Si din pacate asta inseamna ca rasina a curs de pe fibra iar capetele barcii au ramas cu mari bule de aer. Pe cele mai mari le-am taiat jos, si am aplicat inca un strat de fibra pentru reparatii iar pe cele mai mici le-am umplut cu rasina. Desigur, asta am facut-o pe caldura in urmatoarea dupa-masa.
Dupa asta si dupa inca o sesiune de slefuire, am atasat la partea superioara a barcii, pe margini, stinghii de lemn de brad pentru rigidizare. Apoi inca o sesiune de slefuire si dat cu rasina, dupa care atasare scandura pe centrul barcii, pentru transport si atasare scaune(umpic cam in graba, deoarece aveam un deadline impus, si anume targul de la Negreni, unde vroiam sa vand barca). Acolo la Negreni am si lacuit barca, pe exterior, cu un lac de nuanta redwood, rezistent la intemperii si UV. Si in final a iesit astaDSC08173.jpg

DSC08170.jpg

DSC08171.jpg

DSC08172.jpg

Si cam asta este povestea barcii, care inca nu are nume, dar daca ma ajutati, o sa ii pun unul. Daca va intrebati ce am facut cu ea, va pot spune ca nu am vandut-o si ca este inca de vanzare la un pret modic, dar asta la alt thread. Si nu o vand pentru ca nu imi place, ci pentru ca este umpic prea micuta pentru ceea ce aveam eu in gand, sau eu cu cele 0,1 tone sunt prea mare pentru ea. Asa ca urmatorul proiect, dupa ce ies din criza economica, este un canoe de 5,5m si nu de 4,3m sau un caiac amadoua facute din fasii de lemn si nu prin stich and glue si sper facute mai in tihna, fara termen limita!

Cosmin
 
Ultima editare:
Asa vine microbu.

Faina barca. Si eu am inceput cu un caiac si acum imi fac catamaran. pofta vine mincind. Poate in mai ne dam impreuna pe Tarnita sau Belis.
 
sigur ca am iesit cu ea pe apa, se vede si in poze. Am fost cu ea pe Tarnita si am fost surprins de cat de stabila este. atat ca nu am avut vaslele bune, dar o sa ma apuc sa fac un set sau doua si din astea. aveti ceva sugestii? sa le fac drepte, sa le curbez? ce fel de lemn sa folosesc? Chiar mi-ar prinde bine niste sfaturi!
@alin: mi-ar face placere sa iesim pe tarnita sau belis, numai sa vina caldura. id-ul meu de mess este acelasi cu cel de aici. adauga-ma si vb acolo.
 
Intrebare

Salut sunt nou pe forum , dar am ceva experienta in canotaj (am facut 5 ani pe lacul Cincis ,Hunedoara la nivel de performanta), acum vreau sa imi construiesc caiac,canoe si o barca de agrement pt familie. Am multe nelamuriri ,daca ma puteti ajuta . I-mi place canoea ta si as vrea sa te intreb de unde ai luat fibra de sticla si rasina? si daca ai invelit ulterior toata barca sau ai dat doar pe la incheieturi ?
 
Salut sunt nou pe forum , dar am ceva experienta in canotaj (am facut 5 ani pe lacul Cincis ,Hunedoara la nivel de performanta), acum vreau sa imi construiesc caiac,canoe si o barca de agrement pt familie. Am multe nelamuriri ,daca ma puteti ajuta . I-mi place canoea ta si as vrea sa te intreb de unde ai luat fibra de sticla si rasina? si daca ai invelit ulterior toata barca sau ai dat doar pe la incheieturi ?
salut Aleb, bine ai amerizat in zona!
hai sa-ti raspund eu ;fibra si rasina gasesti la Polydis ,nu stiu care-i cel mai apropiat punct de lucru de zona ta
http://www.polydis.ro/
am facut si eu aceeasi canoe de la bateau.com ,am folosit placaj de exterior de 9 mm in loc de 6 mm,deci e mai grea.
la interior am dat o mana de rasina epoxi ,fara fibra, dupa care am vopsit-o.
la exterior am laminat-o cu stratimat si rasina polyesterica ,deoarece e mai ieftina :).
greutatea finala a fost de 33 de kg .
:noroc:
 
Mersi.Placajul a fost maritim sau cel uzual din comert ?
nu, placaj de exterior! nu-i acelasi lucru cu cel maritim ,diferenta e ca lemnul din el nu-i asa rezistent la apa cum e okoumele sau meranti dar adezivul folosit la lipirea straturilor e waterproof.
oricum ,toata lumea recomanda laminarea cu fibra si rasina ,o barca la dimensiunile astea (mai ales canoe) e facuta sa o tragi pe uscat ,pe pietris, nisip etc.
 
wralive! daca te rog sa-mi spui si mie cum ai procurat urelitu,imi raspunzi?
eu am vazut oferte numai la cantitati mari si mie nu-mi tr decat 500 g.
poate ma poti ajuta . ti-as fi foarte recunoscator..
mai spune ce ai mai facut la barcuta..
 
cateva intrebari intrebatore pentru cei doi constructori de canoe...
1. daca a-ti mai face o canoe, in ce sens ar trebui ales alt proiect-mai inalta in borduri, mai lunga, mai lata...?
2. in ideea de a pune vela, a-ti opta pentru un derivor tip briceag in interiorul barcii...?
3. ar fi binevenita introducerea de compartimente etanse, in eventualitatea navigarii pe ape agitate- coborare pe rauri sau participare la TID...?
astept parerile voastre, bazate pe experienta primei costructii...
pot sa raspund eu?!
pt coborari pe rauri repezi si cu stancarii ascunse ,nu recomand!cel putin pe mine ma trec fiorii cand aud placajul (chiar si laminat cu fibra de 300) lovinduse de stancariile ascunse sub apa.
pt. asta sunt caiacele facute din material mult mai elastic.

in privinta derivorului ;daca nu vand "Bateau Veena" ,am sa-i fac un derivor tip briceag ,nu inainte de ai stabili centrul optim de deriva .
cat priveste inaltime bordurilor ,intradevar ,pentru navigatia pe Dunare sunt necesare niste copastii mai inalte ,altfel te uzi la chiloti imediat! si asa ramai!:eek:
 

Back
Sus